Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2007, 09:29:06
andreimarian andreimarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 4
Implicit

Supun atentiei voastre urmatoarea situatie : exista persoane , atat baieti cat si fete , si inca dintre cei credinciosi , care frecventeaza saituri matrimoniale , si unele chiar crestine. Este recomandabil sa se faca asa ceva ? Se poate spune ca nu au incredere in Dumnezeu , sau nadejede , sau rabdare ? Ce se obtine procedand asa ? Cum vedeti ? ( Si ,mai ales, argumentati-va pozitia. )
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2007, 09:39:15
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Supun atentiei voastre urmatoarea situatie : exista persoane , atat baieti cat si fete , si inca dintre cei credinciosi , care frecventeaza saituri matrimoniale , si unele chiar crestine. Este recomandabil sa se faca asa ceva ? Se poate spune ca nu au incredere in Dumnezeu , sau nadejede , sau rabdare ? Ce se obtine procedand asa ? Cum vedeti ? ( Si ,mai ales, argumentati-va pozitia. )
exista site-uri crestine matrimoniale? zi-mi si mie unul:p:D

acum serios vorbind nu stiu ce sa spun... chestia e alta cu Dumnezeu ( dupa parerea mea )... El nu lucreaza doar intr-un anumit fel si daca vrei sa ai parte de ajutorul Lui trebuie sa faci cum spune El ( sau cum credem noi ca spune El )... El poate lucra pentru unii prin aceste site-uri, caile Domnului sunt necunoscute... Incercarea moarte n-are asa ca n-am nimic impotriva. Dar ma gandesc din alt punct de vedere. Daca Dumnezeu ne va pune persoana in cale doar atunci cand e momentul potrivit atunci acesti oameni care au facut anunturi vor avea parte de unele dezamagiri si n-are rost. Dar in acelasi timp poate Dumnezeu lucreaza pt unii prin aceste site-uri. cea mai buna solutia cred ca e discutia cu duhovnicul. O mica rugaciune ca Insusi Dumnezeu sa vorbeasca prin gura duhovnicul si apoi mergem la duhovnic si aflam raspunsul lui Dumnezeu ( slava Domnului pt duhovnici...:D cand nu stii ceva repede la duhovnic ca el trebuie sa le stie toate )
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2007, 11:55:39
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

sunt multi oameni singuri si sunt bune aceste site-uri...pentru a-si gasi perechea...sau altii prea ocupati......le accept, cred ca nu ar aduce atingere ortodoxiei...daca sunt anunturi de bun simt....am cunoscut persoane...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2007, 19:26:30
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

http://www.cetatea-crestina.org/

nu stiu ce sa zic... chiar mi-e indiferent. in mare parte sunt de acord cu Saurian. dar eu personal nu mi-as cauta un sot pe un astfel de site... dar de... knd esti in criza de timp faci orice :p
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2007, 23:28:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Supun atentiei voastre urmatoarea situatie : exista persoane , atat baieti cat si fete , si inca dintre cei credinciosi , care frecventeaza saituri matrimoniale , si unele chiar crestine. Este recomandabil sa se faca asa ceva ? Se poate spune ca nu au incredere in Dumnezeu , sau nadejede , sau rabdare ? Ce se obtine procedand asa ? Cum vedeti ? ( Si ,mai ales, argumentati-va pozitia. )
Problema expusa nu ar deranja in nici un fel daca se respecta bunul simt si scopul crearii lor. Multe asa zise matrimoniale ascund in spatele lor, prostitutia. In asta meserie veche de cind lumea, perfectionarea a fost in pas cu vremea.Deci DA matrimoniale si NU prostitutiei. Caderea in pacat este iminenta. Matrimoniale crestine ? ? ? Ma face sa zimbesc, dar cu un zimbet amar. O alta gatelnita a prostitutiei, pentru a-i da mai mare credibilitate pentru naivii timizi si neinplinti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2007, 11:09:42
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Supun atentiei voastre urmatoarea situatie : exista persoane , atat baieti cat si fete , si inca dintre cei credinciosi , care frecventeaza saituri matrimoniale , si unele chiar crestine. Este recomandabil sa se faca asa ceva ? Se poate spune ca nu au incredere in Dumnezeu , sau nadejede , sau rabdare ? Ce se obtine procedand asa ? Cum vedeti ? ( Si ,mai ales, argumentati-va pozitia. )
Problema expusa nu ar deranja in nici un fel daca se respecta bunul simt si scopul crearii lor. Multe asa zise matrimoniale ascund in spatele lor, prostitutia. In asta meserie veche de cind lumea, perfectionarea a fost in pas cu vremea.Deci DA matrimoniale si NU prostitutiei. Caderea in pacat este iminenta. Matrimoniale crestine ? ? ? Ma face sa zimbesc, dar cu un zimbet amar. O alta gatelnita a prostitutiei, pentru a-i da mai mare credibilitate pentru naivii timizi si neinplinti.
Aceste site din pacate au "adeptti" mai multi decat site crestin ortodoxe. Si toate acestea din pricina putinei credinte. Asa cum vrajitoarele prin delegarea cununiilor a fraierilor isi construiesc palate, asa si site "matrimoniale" isi ingroasa conturile prin bunavointa si multitudinea servciilor oferite!!! Nu trebuie condamnat nimnei trebuie sa ne fie mila de ei. Judecad pierzi tu insuti pacea. Dzeu a spus, daca tu nu poti face nimic mai adu cu tine 2 sau 3 daca tot nu vrea atunci lasa-l. Sa ne sfintim noi insine si sa ne fie viata pilda pentru altii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2007, 09:31:55
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
http://www.cetatea-crestina.org/
am intrat pe site si n-am gasit nimic:angry:

vad ca sunt condamnat la o viata de singuratate:(

totusi din ce in ce sunt mai sigur ca daca ma voi insura nu va fi cu o persoana din orasul meu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.06.2007, 10:28:07
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Supun atentiei voastre urmatoarea situatie : exista persoane , atat baieti cat si fete , si inca dintre cei credinciosi , care frecventeaza saituri matrimoniale , si unele chiar crestine. Este recomandabil sa se faca asa ceva ? Se poate spune ca nu au incredere in Dumnezeu , sau nadejede , sau rabdare ? Ce se obtine procedand asa ? Cum vedeti ? ( Si ,mai ales, argumentati-va pozitia. )
exista site-uri crestine matrimoniale? zi-mi si mie unul:p:D

acum serios vorbind nu stiu ce sa spun... chestia e alta cu Dumnezeu ( dupa parerea mea )... El nu lucreaza doar intr-un anumit fel si daca vrei sa ai parte de ajutorul Lui trebuie sa faci cum spune El ( sau cum credem noi ca spune El )... El poate lucra pentru unii prin aceste site-uri, caile Domnului sunt necunoscute... Incercarea moarte n-are asa ca n-am nimic impotriva. Dar ma gandesc din alt punct de vedere. Daca Dumnezeu ne va pune persoana in cale doar atunci cand e momentul potrivit atunci acesti oameni care au facut anunturi vor avea parte de unele dezamagiri si n-are rost. Dar in acelasi timp poate Dumnezeu lucreaza pt unii prin aceste site-uri. cea mai buna solutia cred ca e discutia cu duhovnicul. O mica rugaciune ca Insusi Dumnezeu sa vorbeasca prin gura duhovnicul si apoi mergem la duhovnic si aflam raspunsul lui Dumnezeu ( slava Domnului pt duhovnici...:D cand nu stii ceva repede la duhovnic ca el trebuie sa le stie toate )
E o incercare de la Dumnezeu si asta.Ati intrat vreodata pe siteurile de asa zis matrimoniale sau dating sa vedeti ce e acolo?Ce poze isi pun aia la profil?Nuduri,defranare,pacatosenie ca in Babilon.Si romanii au luat ca model dupa revolutie pe occidentali si acum unii fac si ei la fel.Se pozeaza nud si fac tot felul de semne vulgare de blasfemii si blestematii.Cum sa iti zici "Inger" cand tu te pozezi nud si ispitesti lumea la desfrau?Sunt vremuri de mare incercare astea pentru adevaratii crestini!!!Care poarta durerea pacatelor in suflet si simt pierzania lumii inauntrul lor.

NU!Nu este o solutie!!!Cel putin asa va eu treaba.Pentru a am incercat si eu sa ma "afirm" din propria ratacire si prostie,dar din asta am invatat,oameni buni,ca nu este decat o ispita peste care trebuie trecut!!! Dumnezeu sa ne aiba in paza.Pe noi ar trebui sa ne intereseze in primul rand MANTUIREA! Bineinteles ca daca ne facem treaba de crestini ORTODOXI,normal ca Dumnezeu are grija de noi.Sa ne lasam in grija Sa.Sa lasam grijile lumesti deoparte si sa ne lasam purtati de grija si dragostea Sa.Siteurile acelea,nu stiu daca pot reprezenta o solutie pentru casatorie.NU STIU.Poate,doar pentru unii.Cum o vrea Dumnezeu,nu lumea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.06.2007, 10:39:12
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Corect ce a afirmat Saurian,chiar daca in deradere.Cine a zis ca sunt crestine nudurile si desfraul?Crstinismul reprezinta cu totul altceva frate.Ascultarea si facerea voii Mantuitorului impreuna cu Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant.Ce legatura au Dumnezeu si cele sfinte cu necuratul?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.05.2008, 16:33:24
ruth36 ruth36 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
http://www.cetatea-crestina.org/
am intrat pe site si n-am gasit nimic:angry:

vad ca sunt condamnat la o viata de singuratate:(

totusi din ce in ce sunt mai sigur ca daca ma voi insura nu va fi cu o persoana din orasul meu
Doar pentru ca ai intrat pe acel site si nu ai gasit nimic te-ai condamnat la singuratate?.... :D Rabdare, rabdare, rabdare dupa cum spunea bunul Cleopa!
P.S> Singuratatea nu e grea daca stii cum sa o iei, crede-ma.... o duc de multi ani si Dumnezeu imi da curajul si bucuria sa ma bucur de viata! Mult curaj!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 21:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 15:32:28
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 20:29:00
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 13:48:23