Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2009, 18:02:00
pitulicea pitulicea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2009
Mesaje: 19
Implicit Nasii de cununie pot fi doi barbati?

Va rog sa ne dati un sfat ! Pot fi nasi de cununie doi barbati sau trebuie sa fie pereche. Cei doi miri se casatoresc ambii a doua oara, au cam 55 de ani mirii, mireasa nici nu stiu daca e ortodoxa. Ei vin din alta tara acum duminica si luni dimineata au aranjat cununie religioasa si vor sa puna nasi pe tatal si fratele mirelui. Se poate?
Va rog frumos sa raspundeti.
__________________
Domne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Maica Preasfanta miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Duhule Sfant miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Presfanta Treime miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2009, 21:36:48
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Talking

din cate stiu cei ce cununa un cuplu trebuie sa fie casatoriti religios in religia ortodoxa. in concluzie nici nu se pune problema ca doi barbati sa cunune un cuplu.....si oricum cei ce se casatoresc nu au merg la preot sa intrebe?sau vreti sa aiba preotul un soc cand vede 2 barbati de o parte si de alta a mirilor cu lumanari in mana
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2009, 12:10:05
pitulicea pitulicea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2009
Mesaje: 19
Implicit

Asa ma gandeam si eu. Am intrebat pe forum pentru ca am vrut sa fiu sigura si mai auzisem de pe la lume de cazuri cu nasi necasatoriti de tipul mama si fiu, prieteni... dar cel putin erau femeie si barbat. Multumesc ca ati raspuns.
__________________
Domne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Maica Preasfanta miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Duhule Sfant miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Presfanta Treime miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2009, 12:34:08
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pitulicea Vezi mesajul
Va rog sa ne dati un sfat ! Pot fi nasi de cununie doi barbati sau trebuie sa fie pereche. Cei doi miri se casatoresc ambii a doua oara, au cam 55 de ani mirii, mireasa nici nu stiu daca e ortodoxa. Ei vin din alta tara acum duminica si luni dimineata au aranjat cununie religioasa si vor sa puna nasi pe tatal si fratele mirelui. Se poate?
Va rog frumos sa raspundeti.
Nasii sunt PARINTI SPIRITUALI AI MIRILOR, ei isi iau RESPOSABILITATEA IN FATA LUI DUMNEZEU (in fata Altarlui) ca ei vor avea grija de miri pana la Judecata de Apoi. Ori daca nasii sunt "barbati", ce parinti spirituali pot fi? Parintii naturali ai unor copii nu sunt doi barbati... ci TATA si MAMA, barbat si femeie!!! Asa si aici!!!

Daca se casatoresc a doua oara, li se va face Nunta a doua, care este o slujba de dezlegare a legaturii trupesti, li se va citi o rugaciune de penitenta, o rugaciune de iertare de pacate si de iertare a neputintei fiirii trupesti!!! (vezi in Molitfelnic)

Asasar NU se poate sa fie DOI barbati! Tre sa caute pe cineva, SOTI (barbat si femeie) de religie ORTODOXA (obligatoriu) si asa sa mearga sa se cunune!!!
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2009, 01:34:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pitulicea Vezi mesajul
Asa ma gandeam si eu. Am intrebat pe forum pentru ca am vrut sa fiu sigura si mai auzisem de pe la lume de cazuri cu nasi necasatoriti de tipul mama si fiu, prieteni... dar cel putin erau femeie si barbat. Multumesc ca ati raspuns.
Cel putin in alte biserici ortodoxe locale (altele decat BOR) se iau nasi de cununie nu neaparat pereche casatorita. Noi am avut nasi o femeie si un barbat, dar care nici nu se cunosteau; ea era casatorita, el nu. Ar fi ajuns si unul singur - asta cred ca e regula la origine.

Trebuie intrebat preotul, pentru a depinde de traditia din biserica respectiva. Daca in Romania nu se obisnuieste...

Casa de piatra, cununie binecuvantata celor doi miri!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.06.2009, 09:45:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pitulicea Vezi mesajul
Pot fi nasi de cununie doi barbati
Numai daca sint casatoriti
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2010, 23:26:07
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de pitulicea Vezi mesajul
Va rog sa ne dati un sfat ! Pot fi nasi de cununie doi barbati sau trebuie sa fie pereche. Cei doi miri se casatoresc ambii a doua oara, au cam 55 de ani mirii, mireasa nici nu stiu daca e ortodoxa. Ei vin din alta tara acum duminica si luni dimineata au aranjat cununie religioasa si vor sa puna nasi pe tatal si fratele mirelui. Se poate?
Va rog frumos sa raspundeti.
Personal nu am auzit de asa ceva,dar e posibil sa fie posibil ca 2 barbati sa fie nasi....numai duhovnicul va poate lamuri...Mantuire
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2010, 11:45:31
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un mirean Vezi mesajul
Personal nu am auzit de asa ceva,dar e posibil sa fie posibil ca 2 barbati sa fie nasi....
Cum sa fie nasi doi barbati?

Prin Taina Cununiei se intemeiaza familia crestina, deci o familie crestina tanara trebuie sa aiba o alta familie crestina ca parinti spirituali, indrumatori si model in viata! In Ortodoxie famila crestina este alcatuita dintr-un barbat si o femeie( alaturi de copii).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2010, 13:08:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pitulicea Vezi mesajul
Va rog sa ne dati un sfat ! Pot fi nasi de cununie doi barbati sau trebuie sa fie pereche. Cei doi miri se casatoresc ambii a doua oara, au cam 55 de ani mirii, mireasa nici nu stiu daca e ortodoxa. Ei vin din alta tara acum duminica si luni dimineata au aranjat cununie religioasa si vor sa puna nasi pe tatal si fratele mirelui. Se poate?
Va rog frumos sa raspundeti.
Oameni buni, mai dati pe la Biserica. Lucrurile acestea le stie si un copil.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cercel la barbati MihaiMihai Intrebari utilizatori 78 14.01.2013 16:16:56
Lume de barbati, pentru barbati sophia Generalitati 36 27.01.2012 11:50:55
nasii de cununie jennia Nunta 7 12.09.2008 20:52:28
Nasii de cununie allexxa Nunta 10 30.03.2008 22:22:00