Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2010, 17:17:30
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit bartolomeu anania a colaborat cu securitatea!

Admiram predicile acestui parinte,insa am fost destul de dezamagit,cand am citit cartea de marturii a lui Grigore Caraza,in care, actualul episcop al clujului era prezentat ca un colaborator al organelor de represiune in cadrul reeducarii de la Aiud !
Nu vreau sa dau cu piatra intr-un om,care a avut curajul de a infrunta regimul comunist,lucru pentru care a facut condamnare la inchisoare grea.
Nu vreau sa-l condamn,pentru gestul de a fi colaborat cu acele organe de represiune in conditiile de neimaginat de grele ale detentiei comuniste,pot sa inteleg f bine acest lucru !
Insa dezamagirea mea profunda se leaga de alt aspect:
-De ce Bartolomeu Anania,nu si-a asumat dupa revolutie acest aspect al biografiei sale,in mod public,ca pe o umila marturisire fata de poporul credincios ???
-De ce nu si-a facut "mea culpa",in functia inalta pe care a detinut-o si o detine in continuare ?
Totusi, pentru a arata ca nu vreau sa judec pe cineva, as spune ca,pe de alta parte am vazut la domnia sa o pozite politica oarecum pro-basescu,ceea ce demonstreaza,ca spre deosebire de alti ierarhi ortodoxi, el cel putin si-a corectat in propria constiinta pozitia,nemaifiind solidar cu fortele de stanga !
Apreciez aceasta pozitie !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2013, 13:07:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Bartolomeu Anania a colaborat cu securitatea

Aici se fac confuzii majore! Trebuie mers pe urmatorul principiu: nu are relevanta ca a colaborat cu securitatea, ci ce a spus concret la securitate!
Daca de exemplul a aflat ca cineva vrea sa comita un furt, o crima, un viol, etc, atunci a procedat foarte corect si foarte bine ca a informat organele de securitate sau de militie, prevenind in acest fel comiterea unor fapte antisociale! Totusi, in cazul preotilor, ma cam indoiesc ca s-ar ivit situatii de asa natura (mai rar cineva care vrea sa comita o fapta antisociala sa se duca intai la preot sa-i zica ce vrea sa faca!)
Daca insa cineva a criticat sau ïnjurat"" regimul sau a zis o gluma mai "deochiata"" si apoi tu te-ai dus si l-ai turnat la securitate, atunci esti un turnator ordinar! Insa, in cazuri de acest gen, cel putin dupa 1964, si ofiterii de securitate sau militie le priveau cu lehamite, nu le dadeau importanta! Aveau alte treburi mult mai importante de care sa se ocupe (contraspionaj, infractiuni economice, judiciar, ordinea publica), decat sa ia in seama tot felul de idiotenii de genul ""a spus unu o gluma cu nea'Nicu""!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2013, 14:24:42
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

O carte superba care poate sa faca lumina in aceasta privinta, este chiar cartea Mitropolitului Bartolomeu Anania, Memorii. Oameni de un asa curaj sunt rari. Va recomand cu toata caldura aceasta carte, veti afla lucruri uimitoare si veti intelege de ce este acuzat ca a colaborat cu securitatea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2013, 18:55:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit bartolomeu Anania a colaborat cu securitate

multumesc de sugestie, insa cum as putea procura aceea carte ? Aici in Husi la cele doua librarii nu am vazut aceasta carte!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2013, 19:06:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O puteți găsi la o librărie online: http://www.dordecarte.ro/MEMORII/6944
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acuzatii incredibile impotriva IPS Bartolomeu Anania andrei_im Stiri, actualitati, anunturi 87 10.04.2014 21:10:48
Bartolomeu Anania - Memorii Marius22 Generalitati 10 26.02.2011 23:20:01
La multi ani, IPS Bartolomeu Anania! monica.miholca Stiri, actualitati, anunturi 3 22.03.2009 17:11:45
I.P.S. Bartolomeu Anania alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 6 25.03.2006 23:03:41