Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.09.2010, 11:35:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Exista preoti care fac spovedanii on-line? Se poate asa ceva?
Ce tampenie ! ! !
Dar, probabil ca peste cativa ani nu va mai reprezenta o tampenie, la felul cum evolueaza lucrurile si cum ne adaptam acestora, nu ar fi de mirare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.09.2010, 14:55:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce tampenie ! ! !
Dar, probabil ca peste cativa ani nu va mai reprezenta o tampenie, la felul cum evolueaza lucrurile si cum ne adaptam acestora, nu ar fi de mirare.
Eu nu am de unde sa stiu daca este sau nu tampenie, nu cunosc canoanele BO. Ca om fara cultura teologica, mi s-ar parea frumos. Multi marturisesc si isi descarca sufletul mai usor in scris. Desigur, e doar o parere, cel mai probabil neinspirata. Dezavantajul ar fi ca poti minti orice cand discuti on-line; nimeni nu te cunoaste. Si e un dezavantaj suficient de mare.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.09.2010, 15:15:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Doriana, nu o sa vezi niciodata ca Biserica Ortodoxa accepta spovedania online. Lipseste relatia directa. Preotul trebuie sa puna peste capul celui ce s-a marturisit epitrahilul. Ori asta nu se poate face prin intermediul internetului. Oricat de aproape consider ca mi l-a adus internetul, eu nu-l pot atinge, e semn ca e departe. Ortodoxia nu se multumeste cu distanta, indiferent cat de subtila ar fi ea. Daca ar fi posibil acest lucru, in curand ar putea aparea un potir in care sa se spuna ca este prezent Trupul Domnului. Si cum sa bei din el? Chiar daca ai varsa din el prin tehnica, tot nu ai simti nimic pe buzele tale. Nu mai vorbesc de faptul ca ar fi o mare ratacire.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.09.2010, 15:20:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Aha, ok. La apropiere si epitrahil nu ma gandisem. De fapt nici nu cunosteam termenul. Acum stiu. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.09.2010, 15:22:46
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Preotul trebuie sa puna peste capul celui ce s-a marturisit epitrahilul. Ori asta nu se poate face prin intermediul internetului. Oricat de aproape consider ca mi l-a adus internetul, eu nu-l pot atinge, e semn ca e departe. Ortodoxia nu se multumeste cu distanta, indiferent cat de subtila ar fi ea.
Asa este! Epitrahilul pus pe capul credinciosului este semnul comuniunii in Biserica si al acceptarii lucrarii sfintitoare a preotiei. Este un semn dar nu doar un simbol pentru ca si comuniunea si lucrarea preotiei solicita prezenta omului in realitate si nu in virtual. "Comuniune" (in Biserica si prin Biserica) este cuvantul cheie care deschide multe din usile nestiintei si chiar ale necredintei!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.09.2010, 20:31:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sfintele Taine sunt întâlniri personale cu Dumnezeu. Nu este validă spovada online, prin telefon sau radio, din aceleași motive pentru care nu este validă căsătoria sau hirotonia online, sau făcută telefonic ori la radio.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.09.2010, 22:00:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Avand in minte analogia dintre preot si medic a lui Tertulian, o spovedanie online nu este posibila dupa cum o interventie chirurgicala online nu este posibila. Actiunea preotului este asemanatoare cu cea a medicului, nu cu cea a juristului pentru ca pacatul este o boala nu o jignire, boala trebuie tamaduita cum frumos in pilda Samarineanului milostiv, Acesta a turnat untdelemn si vin peste ranile celui cazut intre talhari, prefigurand Tainele Bisericii prin care se ofera tamaduire omului pentru pacatele sale.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.09.2010, 04:16:20
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dezavantajul ar fi ca poti minti orice cand discuti on-line; nimeni nu te cunoaste. Si e un dezavantaj suficient de mare.
Nu mi se pare solida afirmatia.
Cine doreste sa minta, poate minti oricum
, online sau nu!... Fiind fatza in fatza cu preotul, schimba cu ceva sinceritatea persoanei respective?Preotul nu este constiinta noastra.. El este doar martor...
Cum adica "nimeni nu te cunoaste" ? In timpul spovedaniei insusi Hristos este de fatza(precum f clar spune in molitfa ce se citeste inaintea marturisirii) asa incat a minti e un fel de a iti fura singur caciula.
Decat a ascunde adevarul sau chiar mai rau, a minti, mai bine stam frumusel in banca noastra si ne pregatim ptr o spovedanie sincera, din inima.

Last edited by MarinaAlca; 26.09.2010 at 06:27:19.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.10.2010, 23:13:33
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Cine ii spovedeste pe preoti ?

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Are voie sa se inpartaseasca preotul fara sa se spovedeasca?


Pai si ei sunt crestini ca si noi ,nimeni nu se poate impartasi fara sa se spovedeasca . Si pe preoti ii spovedesc mai mari lor .Episcopul ,Mitropolitul .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.10.2010, 18:23:28
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
In ceea ce priveste tema acestui topic, aste absolut sigur ca orice preot are nevoie sa se spovedeasca. Dar nu este treaba oii cand se spala pe maini pastorul, pentru ea conteaza sa primeasca hrana la vreme.

Cred că este cel mai bun răspuns la acest topic.
Dacă primesc Hrana cea trebuitoare Vieții, de ce să mă intereseze cât de curat este păstorul prin care o primesc.
Mai bine m-aș îngriji mai mult de păcatele mele și să mă întreb dacă sunt eu vrednică de așa merinde.

Last edited by Carmen FUNIERU; 09.10.2010 at 18:40:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Recomandare de la preot CristianB Resurse ortodoxe on-line 28 26.06.2008 23:57:08
Criticat de preot cozia Preotul 26 23.03.2008 23:10:44
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25