Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 28.09.2015, 14:41:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iar cu botezul iar nu inteleg : e voa lui Dumnezeu sa se boteze sau nu un copil, sau a parintilor??? Eu credeam ca El vrea ca toti sa ne botezam si sa intram in Imparatia Lui...de ce ne pune piedici atunci, sau de ce ingaduie asta slujitorilor Lui, mai ales unor oameni ca noi, slabi in credinta si hulitori, gata oricand sa ne lepadam,in loc sa ne incurajeze ? Eu inteleg ca de oameni ca noi nu are nevoie acolo si se leapada si El de noi, dar copilul nostru, pe care El ni l-a dat, ce vina are ??? De ce ni l-a dat noua, la fel cum le da copii si altor iresponsabili , si nu la oameni cu credinta care isi doresc cu adevarat?
1. Sigur ca e alegerea parintilor.

2. Piedicile sunt tot atat de mari/reale in cazul tau ca si in povestea cu drobul de sare.
Oricum, mai exista si astea pentru ca omul sa se vada pe sine, cum sta cu credinta, intelepciunea, administrarea conflictelor, etc. sa inteleaga ce e de schimbat si sa schimbe - daca intelege ceva, daca nu mai vin alte incercari si altele..

3. Majoritatea copiilor se nasc/nu se nasc in baza unor factori naturali care tin de mostenirea genetica a parintilor, modul in care si-au pastrat sanatatea, nu exista nici o interventie supranaturala, daca intelegi asta poate termini cu prostiile gen: ca de ce ti-a dat copilul, ca poate iti ia copilul si etc.
Vechi 28.09.2015, 19:16:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
E grav ca nu se intelege importanta si impactul acestor practici asupra sanatatii noastre. El nu crede ca ajuta moliftele, botezul si impartasania ca sa fie copilul sanatos, ci doctorii si medicamentele.Desigur ajuta si astea cand coplul e bolnav dar mai important este sa ii dea Dumnezeu sanatate si sa-l fereasca de rele...
Duminca viitoare ar fi trebuut sa facem molifta de 40 zile ( fostul parinte zicea ca imreuna cu cea de 8 zile) si a zis ca iar tre sa dea bani, ca s-a saturat sa dea bani la biserica ...( care nici macar nui da el ...)...mama a zis ca lasa ca daca nu ma lasa sa merg duminica asta o facem inainte de botez, ca atunci n,are e sa zica, si nici popa nu poate sa ne mai ceara alti bani in plus.. Acum o sa incerc sa-l conving ca daca tot am dat atatia bani la botez, sa ma lase macar sa impartasesc fata pana se face mare, ca asta nu costa mai nimic, te duci cu lumanarae de la botez pana o termini ( daca te duci odata pe an iti ajunge pna se marita ) apoi ii cumperi cate o lumanare de 50 bani ( asta e renunt sa mai aprind si pt noi, oricum o sa ajungem toti in iad); dar astea erau obiceiurile la vechea biserica, aici la maica-sa cine stie cum o fi obiceiul, cand poti mpartasi copill si cat costa...( deex in Grecia unde sta nasa, au fost ele la un botez si cica acolo se boteazacopiii dupa 1 ani...)...si ar mai fi aspectul ca chiar daca nu costa nimic, exista riscul sa raceasca sau sa se imbolnaveasca, deja mia batut apropouri ca nar trebui la iarna cand se va raci afara sa mai iesim din casa deloc ...chiar aseara spunea ca el nu vede niciun avantaj al faptului ca ies cu copilu afara, ca asa cum doarme afara in carut ar putra dormi si in casa...ar fi bine ca as putea sa fac treaba in lc sa ma plimb sau sa stau pe banca, dar in casa nu doarme legat atatat timp (1-2 ore)....plus ca decand esim parca mi se mai ameliorase putin depresia, dar acum decand ma tem ca se strica vremsa si nu ne mai lasa se pare ca-mi revine iarasi ...dar pe el ce-l intereseaza ca el n crede in depresie, crede ca sunt eu a dracului si nu vreau safac ce ttrebuie, sau ca sunt trista pt ca asa vreau eu ca sa am motive sa nu fac treaba , cine stie, sau ca sa-l fac pe el sa mi faca "toate poftele", cine stie...
In fine, fostul duhovnic imi spunea ca in special in relatia unui om cu Dumnezeu nu trebuie sa conteze ce cred sau ce-i spun ceilalti ai lui sa creada sau sa faca, ci numai ce crede si ce vrea el/ea...adica cu alte cuvinte sa nu fie influentata de cei spun ai lui acasa, mama, tata sau char sotul...hai ca ce sa crezi nute poate obliga nimeni, dar ce sa faci sau nu faci ( molifte, botez, impartasit) asta te pot impiedica mai ales daca depinzi fizic sau material de ei ...( te pot inchide in casa sau sa nu te lase sa iesi, de ex.) ...si daca faci crize de isterie cu atat mai mult ii justifici sa te tina mai din scurt ....ca sa nu mai zic ca in caz ca vrei sa pleci si sa-ti iei si copilul, numai ai nicio sansa ca te declara nebuna cu martori ...si atnci ce poti sa faci? Incerci sai mai vorbessi copilului despre Dumnezeu , n ascuns, ca poate cand se face mare sa ia singur decizii? Ii spui insa sa se fereasca de taica-su ca el nu crede? Dar nu ai cum sa anulezi influenta tatalui care-l va invata sanu creada ca nu e bine...si atnci ???
Nu lumanarea aprinsa sau nu te scoate/baga in Iad.

Dar categoric ai putea renunta la furie, acuzatii si altele.

Pune-l sa citeasca despre depresia postatala daca i se pare o gluma.

Oircum, sunt sigur ca n-are cum sa te tina legata in casa si cu siguranta nu suntenti la prima discutie in contradictoriu si oricum nu o sa iasa cum vrea el doar pentru ca asa vrea el.

Citat:
Pana la urma ma tem ca daca mai vreau vreidata sa ma mai pot bucura de viata asa cum e si de copilasu asta de langa mine, ar tb sa renunt sau sa fac cumva sami pierd credinta in Dumnezeu sau cel putincredinta ortodoxa, ca sa pot trai si ma bucura si cu copilul nebotezat si neimpartasit si necatehizat, si fara deznadejdea ca voi ajunge oricum in iad ca traiesc in pacat
Hai sa fim seriosi, taman asta era problema.
Doar nu din cauza credintei ortodoxe ai ales sa faci copil cu un asemenea barbat..
Vechi 29.09.2015, 09:54:47
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Implicit

Fallen:
1. nu te poate inhide nimeni in casa; se numeste privare de libertate si se pedepseste penal. 2. Nu te poate eclara nimeni nebuna ca asa i se scoala lui; ca sa fie cineva eclarat nebun (nici macar nu e ala termenul, dar in fine), se fac testari peste testari.
3. Daca chiar nu esti multumita, pleaca de langa el; ti s-a mai zis; te simti mizerabil langa omul ala; dar pari sadica si pare a iti placea, pentru ca NU FACI NIMIC IMPOTRIVA.
4. Daca el nu rea sa creada ceva, oricum n-o va face, oricat va citi si i se va demonstra, asa ca tu ramai depresiva in continuare ca el e bou si nu ii pasa.
5. E si fetita ta; daca chiar vrei, poti sao duci la biserica si sa o impartasesti cand vrei.
6. E tampit daca are impresia ca, copilul nu are nevoie de iesit afra. E tampit din calea-afara. Cum a nu coti fata afara? Cum sa o tii inchisa in casa? E chiar absurd de tot aici.
7. Ia mai pune-l si pe el sa mai faca una-alta, ca, din cate stiu, nu esti sclava lui; mai dezobisnuieste-l de facut toate mofturile, ca bag seama ca s-a obisnuit sa ontina tot timpul e vrea e si cum vrea el; prea i-ai permis toate astea.
8. Nu ma baa in seama tot ce iti zice barbat'to si soacra'ta; mai fa lucrurile si cum crezi tu ca e bine; daca nu, macar pleaca de-0acolo pentru fetita ta; macar ea sa aiba parte e liniste; acolo, cu voi in tensiunea aia, o sa ajunga sa va urasca pe toti, la cate rahaturi va faceti unul altuia. Io stiu cum e a traiesti o parte din viata printre certuri si scandaluri si stiu si ce sentimnte nutresc copiii in situatii de genul; va ajunge sa se simta fetita voastra vinovata ca voi sunteti idioti si nu va puteti abtin de la certuri si e posibil sa ajunga sa regrete ca s-a nascut; totul din cauza ca voi suntetui intr-o tensiune si o ura continua.
9. Reprosuri si ura oricum degeaba ai pe toti si toate; doar tieiti poti reprosa de fapt ca stai si induri ceva e nu iti face bine. Punct. Nu e de vin nici barbatu, nici soacra, ci doar tu, ca stai si accepti bine-mersi si speri ca va fi bine. News flash: in stilul asta nu va fi bine, din pacate, si e pacat de voi toti sa mai suportati toate chestiile astea. Bag de seama ca toti sunteti incapatanati, dar totusi el reusit sa te domine si sa faca din tine exact ce vrea el.

ps: scuza-mi, inca o data tonul rastit/rautacios, dar cand vad aceleasi probleme over and over ma doare sufletul si nu pot sa nu intervin scurt, la obiect si acid/dur.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Vechi 29.09.2015, 09:57:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Masochistă nu sadică.
Reply With Quote
Vechi 29.09.2015, 10:09:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Implicit

...sau ambele. Dar da, ala era cuvantul. Mersi.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Vechi 29.09.2015, 12:17:26
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Implicit

Citat:
Acum o sa incerc sa-l conving ca daca tot am dat atatia bani la botez, sa ma lase macar sa impartasesc fata pana se face mare, ca asta nu costa mai nimic, te duci cu lumanarae de la botez pana o termini ( daca te duci odata pe an iti ajunge pna se marita )
O data pe an si cu aceeasi lumanare pana se marita? Nu suna bine.
Trebuie impartasita cat mai des, duminica de duminica, si de fiecare alta lumanare, care se aprinde si se lasa la preot dupa ce se impartaseste fetita.
Ar trebui sa te impui in fata sotului ca sa mai termine in a va dirija vietile si tu trebuie sa faci ce e crestineste. Nu te lasa calcata in picioare, iar el sa-si manifeste "sefia" la serviciu, nu acasa. Acasa nu e sef peste tine. Pai asta la orice vrei sa faci se va opune. Nu-l lasa pentru binele vostru.
Reply With Quote
Vechi 29.09.2015, 13:14:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Implicit

Stai linistita ca nici ea nu e un ingeras ascultator, dar are nevoie de galerie din cand in cand.. :)
Vechi 29.09.2015, 20:30:14
Copacel Copacel is offline
Banned

Data înregistrării: 02.08.2015
Implicit

Dar eu pana la urma tot n-am inteles.Ti-ai schimbat duhovnicul sau l-ai
lasat pe cel curent "la vatra" ?
Reply With Quote
Vechi 30.09.2015, 10:00:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.02.2011
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Masochistă nu sadică.
aici ai fost un "baiat rau"
Vechi 03.10.2015, 12:18:46
fallen fallen is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar eu pana la urma tot n-am inteles.Ti-ai schimbat duhovnicul sau l-ai
lasat pe cel curent "la vatra" ?
Inca nu. Cel mai probabil voi renunta la a mai avea unul...poate doa ocazional daca se intampla sa fac cva foarte fau...
Nu crd ca m-as spovedi la cei care facm botezzul pt ca ii cunosc mai bine pe al meu si pe ai lui si odata ca ar putea sa le spuna ce zic eu si apoi i-as fac de ras...
La vechiul duhovnic n cred ca ma mai duc pt ca in prmul rand e grru de gasit, inainte era langa casa si il cautam seara de seara pana il prindeam, si tot il gaseam greusde multe ori nu putea, daramite acum...si apoi mia dat imresia ca nici n mai vra sa aiba dea fac c mine ( adica un fel de ultimatum ca ori il asclt pe el ori peceilalti)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare