Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.12.2012, 15:48:26
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Tu reusesti sa citesti pana la capat ce scrie pamantoplatistul!? Pe mine ma doare capul de la primele cinci cuvinte.
Niciodata nu am reusit... :)) Stiu ca de pe la primele propozitii se "impute" treaba... Vorbesc la pereti, dar las', fara harul lui Dumnezeu si eu as fi mai rau. Ma rog ca Dumnezeu sa-i daruiasca harul si astfel va fi - sunt convins - la o inaltime mult mai mare...

Pana atunci...mila lui Dumnezeu!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.12.2012, 16:16:58
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Niciodata nu am reusit... :)) Stiu ca de pe la primele propozitii se "impute" treaba... Vorbesc la pereti, dar las', fara harul lui Dumnezeu si eu as fi mai rau. Ma rog ca Dumnezeu sa-i daruiasca harul si astfel va fi - sunt convins - la o inaltime mult mai mare...

Pana atunci...mila lui Dumnezeu!
Când te-ai înhăitat cu ispisicuțucuțu' negru și superstițios de ați lătrat și ați miorlăit împreună la 'sfera' gLunii amândoi batjocurind pe sfinți atunci astfel precis ați pierdut Harul, însă tu dorindu-mi-l mie crezând că tu îl ai și eu nu fiindcă îi cred și-i iubesc pe sfinții de la Pucioasa, atunci l-ai dobândit tocmai prin ei de la Dumnezeu deși tu credeai că îl aveai de la legionari...

Iar când ai ironizat că cică ai milă de mine că nu știu eu ce fac și nici pucioșii, atunci te las pe tine în mila lui Dumnezeu ca să-ți descopere ce ai făcut.

Nu uitați că Pucioșii au șapcă oricât aruncați voi vina pe ei ca pe iepurașul care nu rumegă și se ascunde printre stânci ca să nu fie iar lovit peste cap de lup și de urs că cică n-are șapcă sau să se ștergă în dos cu el pentru că nu-i pică părul.

Batjocura și ironia și acuzația veninoasă și vicleană și neîntemeiată și neluată în seama când vă locuiește e rezultatul clar al poftei de avere și de funcții în armatele lui antichrist... și el vă face colonei și generali, și tot felul de locotenenți și de caporali și vă dă și pensii babane.

Nu vă judec și nu vă urăsc dacă vă arăt păcatul... și ia spuneți cine e vinovat cel ce vă arată păcatul pe care-l faceți sau cel care îl face știind că-l face însă arătându-se neștiutor?

Acuma sper că nu o să săriți iar la beregată ca să aibă adminul motiv să închidă și firul ăsta de discuție.

'Pentru mulți va fi piatră de încercare, fiindcă puțini vor crede și mulți se vor îndoi, însă nu te teme turmă mică, nu te teme, Domnul este cu tine, și El va preface întristarea voastră în bucurie...' citat parafrazat însă totuși este un fel de citat Adevărat.

Păi dacă poți să nu citești un credincios păcătos ca mine cum atunci dai citate din sfinții Părinți? Cine ți le-a citit și ți le-a tălmăcit... tot un ispisicuț, de data asta albinos?

Last edited by vsovivivi; 04.12.2012 at 16:31:10.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.12.2012, 17:54:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
4. Personala, nebuneasca si izvorata din mandrie.
Mihail,

Poți scrie și crede ce vrei despre noi, dar nu uita: "cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului". Mare grijă la cuvinte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.12.2012, 18:39:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mihail,

Poți scrie și crede ce vrei despre noi, dar nu uita: "cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului". Mare grijă la cuvinte.
Se referea la credinta, nu la persoana in sine.
Ma rog...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.12.2012, 18:41:08
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
''Și așa cum, când soarele strălucește deasupra pământului, umbra se întoarce pe partea de dedesubt, fiindcă forma sferică face ca razele aruncate de soare să nu poată lumina în același timp pretutindeni, ci orice parte a pământului ar lumina soarele, îndreptat către un punct mijlociu de pe glob, pe punctul diametral opusă va fi întuneric, tot așa o dată cu rotația soarelui, întunericul va alerga mereu pe partea opusă razei perpendiculare, așa că deopotrivă spațiul cuprins deasupra sau dedesubtul pământului, devine când luminos, când întunecat'' (Sfantul Grigorie de Nyssa).
Aici e clar că el vorbește despre geocentrism, o teorie absurdă și păgână și satanică a vremii de atunci despre care vorbea și explica în acest text dar cum este un citat scos din context nu se poate știi ce anume credea și susținea sfântul de fapt.

Aici este clar că el vorbește din teoriile păgâne ale vremii de sfera geocentrică a pământului în jurul căreia se învârte soarele și astfel s-ar putea explica ziua și noaptea.

V-am explicat cum se explică zilele și nopțile luminate de luminătorii cerești după cum este Creația într-Adevăr:

1. Luna se vede de peste tot la fel oriunde s-ar afla de parcă ar fi ochii Geocondei care se uită la tine orideunde te uiți la ea. Deci la zenit, la răsărit și la apus de lună vezi aceiași față a lunii mai ales dacă este lună plină. Asta înseamnă că lumina și imaginea în mersul ei prin cer face o curbură astfel că noi vedem imaginea de la zenit a ei oriunde s-ar afla ea pe cer, lucru imposibil în mișcări de sfere deoarece dacă am vedea fața la zenit într-un fel asta ar însemna că ar trebui să vedem fie la răsărit fie la apus o altă parte din sferă!

2. Dacă lumina și imaginile merg curb prin cer, și este posibil asta dacă privim imagini pe deasupra unei surse de căldură, pe deasupra apelor, prin deșert, pe autostrăzi în soare, atunci efectul de fată morgană e clar deci putem crede că lumina nu merge drept și imaginile nu le vedem direct ci pot veni în curbă astfel că așa putem pricepe că și soarelui îi vedem discul și nu partea sferică, deci putem crede că răsăritul și apusul de soare sunt iluzii optice deoarece soarele și luna merg mereu pe deasupra pământului plat denivelat și înconjurat de mări prin părți.

3. Cum curbarea razelor prin mediu impune ca lumina să nu se reverse decât pe un fel de con luminos este foarte clar că în afara conului se lasă întunericul și cum razele se lovesc de păturile plane și de pământ și mări ca într-o oglindă plană este foarte clar că luna este luminată tottal sau parțial din această oglindă și nu direct de soare chiar dacă nouă așa ni se pare când și soarele și luna sunt pe cer în același timp. Defapt luna e luminată de soare din oglinda pământului la granița dintre întuneric și lumină a conului ținând cont că razele se curbează din nou în drumul lor înapoi spre cer și încăodată îndărăt spre pământ în zona unde este noapte.

Poate însfârșit vă faceți o părere corecte despre cum anume soarele, luna și stelele luminează pământul de când Domnul le-a așezat întru tărie prin Cuvânt în ziua a 4-a parcă sau a treia, nu mai știu exact.

Last edited by vsovivivi; 04.12.2012 at 18:44:19.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.12.2012, 19:08:57
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand (intamplator, mai mult sau mai putin) citesc autori dadaisti, ascult punk sau il citesc pe vsovivivivi..., am o senzatie de hipoxie si migrena. Te poti exprima, macar o data, mai clar? Inteleg ca esti bihorean, la origine. Stramosii mei se trag de langa Salonta. No, bistos ca poti schimba stilu'...tulai Doamne, macar de dragul coerentei...
Holy shit: Geoconda sau Gioconda?! Geoconda = Zeita Pamant la greci?!
Ma doare burta de atata ras.
V., nu mia pune placa ca eu, LgMihail, etc. o sa mergem in Iad ca nu credem in pamantu'-ozeneu, ca nu tine. Vorba lui Bertrand Russell: "Cel putin in Iad nu ma voi plictisi".

Last edited by celestial_pottery; 04.12.2012 at 19:16:59.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.12.2012, 21:12:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Nici un parinte nu a sustinut ca Pamantul este planeta (corp ratacitor prin cosmos). Toti au crezut ca este fix si ca universul este centrat pe Pamant.

Nu imi pierd timpul....stiu ca pe toti i-ai citit, dar se pare ca ti-au scapat cativa:

„Urmează deci din sfericitatea cerului, că Pământul este închis în mijlocul acestei suprafețe curbate. Dar dacă ar fi așa, și Pământul însuși trebuie să fie ca un glob; căci nici nu ar putea fi altceva decât rotund, ce este înfășurat în ceea ce este rotund. Dar dacă Pământul este rotund, trebuie în mod necesar ca el să se vadă întocmai în toate părțile cerului.” (Lactanțiu - "Înțelepciunea mincinoasă a filosofilor")

„Dar nici, pentru că cei care au scris despre pământ au vorbit multe despre formele
pământului, spunând că pământul este asemănător unei sfere… rotunjit egal din toate părțile…-, da, nici pentru aceasta nu voi ajunge să spun că facerea lumii, așa cum ne-o relatează Scriptura, este de mai puțin preț, pe motiv că Moise, slujitorul lui Dumnezeu, n-a spus nimicdespre forma pe care o are pământul, n-a spus că perimetrul pământului are 180.000 de stadii (o stadie = 147-192 metri), n-a măsurat cât de mult se întinde umbra pe care o lasă pământul...” (Sfantul Vasilie cel Mare)

Sfântul Atanasie de Paros: „Și oarecare cuprindere împrejur este cerul a tuturor
zidirilor celor văzute și nevăzute. Că înlăuntrul lui se cuprind și puterile îngerilor cele
înțelegătoare și toate cele simțite, stelele și toate celelalte, împreună cu care și însuși pământul, care este ca un punct și centru către toată lumea. …Căci cu adevărat, sau sferă, sau în chipul sferei, întru care se zice că este și petrecerea fericiților. A căruia partea cea mai de sus este rotocolul lui cel despre toate părțile, iar cea mai de jos este mijlocul, unde cum că și pământul ca un centru șade nemișcat, și înțelepții cei de afară de demult învață și dumnezeiasca Scriptură de asemenea.”

"Și așa cum, când soarele strălucește deasupra pământului, umbra se întoarce pe partea de
dedesubt, fiindcă forma sferică face ca razele aruncate de soare să nu poată lumina în același timp pretutindeni, ci orice parte a pământului ar lumina soarele, îndreptat către un punct mijlociu de pe glob, pe punctul diametral opusă va fi întuneric, tot așa o dată cu rotația soarelui, întunericul va alerga mereu pe partea opusă razei perpendiculare, așa că deopotrivă spațiul cuprins deasupra sau dedesubtul pământului, devine când luminos, când întunecat.” (Sfantul Grigorie de Nyssa).

Si sunt nesfarist de multe inca din secolul IV, dar si din vechime. E o pierdere de vreme....
Ia-o nitel logic.
Care din ideile expuse mai sus ti se par o noutate sau revelatie?

Nici una, acela era curentul stiintific din vremea respectiva.

Poate totusi vrei sa vii cu citate din Sfinti ortodocsi, care dupa ce stiinta a stabilit clar si indubitabil ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si nu invers, si-au permis sa mai faca afirmatii ca cele de mai sus care fac referire la modelul geocentric?

Ma indoiesc ca exista.

Probabil traiesti tragica confuzie ca tot ce au scris Sfintii este infailibil.

Nicidecum nu exista o astfel de dogma in Biserica Ortodoxa, asta e inventata de unii cu dubioase interese vizavi de ortodoxie si inghitita de altii cu prea putina cunoastere asupra aceleiasi ortodoxii.

E drept, ca in chestiuni de credinta, nu se admite (in general) ca greseala (grava) sa convietuiasca cu sfintenia.

Dar astronomia nu tine de credinta, nu este dogma.
Daca tu poti demonstra contrariul, chiar te rog sa incerci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.12.2012, 21:39:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ia-o nitel logic.
Care din ideile expuse mai sus ti se par o noutate sau revelatie?

Nici una, acela era curentul stiintific din vremea respectiva.

Poate totusi vrei sa vii cu citate din Sfinti ortodocsi, care dupa ce stiinta a stabilit clar si indubitabil ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si nu invers, si-au permis sa mai faca afirmatii ca cele de mai sus care fac referire la modelul geocentric?

Ma indoiesc ca exista.

Probabil traiesti tragica confuzie ca tot ce au scris Sfintii este infailibil.

Nicidecum nu exista o astfel de dogma in Biserica Ortodoxa, asta e inventata de unii cu dubioase interese vizavi de ortodoxie si inghitita de altii cu prea putina cunoastere asupra aceleiasi ortodoxii.

E drept, ca in chestiuni de credinta, nu se admite (in general) ca greseala (grava) sa convietuiasca cu sfintenia.

Dar astronomia nu tine de credinta, nu este dogma.
Daca tu poti demonstra contrariul, chiar te rog sa incerci.
corect. Foarte corect!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.12.2012, 23:11:58
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ia-o nitel logic.
Care din ideile expuse mai sus ti se par o noutate sau revelatie?

Nici una, acela era curentul stiintific din vremea respectiva.

Poate totusi vrei sa vii cu citate din Sfinti ortodocsi, care dupa ce stiinta a stabilit clar si indubitabil ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si nu invers, si-au permis sa mai faca afirmatii ca cele de mai sus care fac referire la modelul geocentric?

Ma indoiesc ca exista.

Probabil traiesti tragica confuzie ca tot ce au scris Sfintii este infailibil.

Nicidecum nu exista o astfel de dogma in Biserica Ortodoxa, asta e inventata de unii cu dubioase interese vizavi de ortodoxie si inghitita de altii cu prea putina cunoastere asupra aceleiasi ortodoxii.

E drept, ca in chestiuni de credinta, nu se admite (in general) ca greseala (grava) sa convietuiasca cu sfintenia.

Dar astronomia nu tine de credinta, nu este dogma.
Daca tu poti demonstra contrariul, chiar te rog sa incerci.

Apari astazi dupa ce "chiar totul s-a spus si totul s-a scris" ca postmodernistii.

Exista parinti athoniti si astazi care sustin geocentrismul. Gheron Iosif a fost unul dintre ei - sec. XX. Predecesorul lor dimpreuna cu obstea sa (colivazii), Nicodim Aghioritul si impreuna-nevoitorul sau, Atanasie de Paros (sfarsitul sec. 19) talcuiau minunile biblice tot in sens geocentric. Ceea ce-l priveste pe Sf. Nicodim, acesta era om scolit si a publicat in apus.

In partea cealalta a rasaritului ortodox, Sfantul Teofan Zavoratul, afland despre "noua stiinta" care se vehicula - heliocentrismul -, dimpreuna cu toate celelate curente umaniste ale vremii afirma:

Adevărul lui Dumnezeu este simplu; cum să se îndeletnicească mintea trufașă cu el? Mai bine să născocească de-ale sale. Este mai original, deși aceste născociri sunt slabe ca pânza de păianjen. Ca să vedeți ca așa este, uitați-vă la teoriile cosmogonice actuale: seamănă cu aiurarea unui om beat sau care vorbește în somn. Dar cât de bune par ele celor care le-au inventat! Câte puteri și cât timp se irosesc pentru asta – și totul în zadar!
Lucrul s-a săvârșit simplu: “A zis, și s-au făcut; a poruncit, și s-au zidit”. Mai bine de atât n-o să descopere nimeni. Sfântul Teofan Zăvorâtul (1815-1894)


Cred sincer, dragul meu, ca unul dintre noi doi nu are prea mari lucruri in comun cu ortodoxia.

Nu, niciodata un sfant nu devine infailibil, decat la asa-zisii "catolici" din apus. In schimb in Ortodoxie, inca din vremea apostolilor, in plan ecleziastic, soborul de sfinti (sau CONSENSUL) este in mod indubitabil infailibil. Altminteri te voi cataloga drept protestant.

Eu iti arat ca pana in secolul XX inclusiv, persoane cu un grad inalt de sfintenie adera la geocentrism ca model cosmologic scripturisc si patristic.

Talcuirile Sfintilor Parinti la cartea Facerii doar o minte ca a ta le poate azvarli la gunoi. Altfel, daca le pastrezi, va trebui sa spui: "citesc povesti" sau "citesc lucruri adevarate". Aceste 3 variante iti raman.

Pe mine te rog sa ma scutesti de parerile tale. Ai in spate - in forum - aceste lucruri arhidiscutate. Cine are ochi de vazut, sa vada.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.12.2012, 02:39:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Exista parinti athoniti si astazi care sustin geocentrismul. Gheron Iosif a fost unul dintre ei - sec. XX. Predecesorul lor dimpreuna cu obstea sa (colivazii), Nicodim Aghioritul si impreuna-nevoitorul sau, Atanasie de Paros (sfarsitul sec. 19) talcuiau minunile biblice tot in sens geocentric. Ceea ce-l priveste pe Sf. Nicodim, acesta era om scolit si a publicat in apus.
Citate si trimiteri exacte (postarea daca le-ai scris deja).

Citat:
In partea cealalta a rasaritului ortodox, Sfantul Teofan Zavoratul, afland despre "noua stiinta" care se vehicula - heliocentrismul -, dimpreuna cu toate celelate curente umaniste ale vremii afirma:

Adevărul lui Dumnezeu este simplu; cum să se îndeletnicească mintea trufașă cu el? Mai bine să născocească de-ale sale. Este mai original, deși aceste născociri sunt slabe ca pânza de păianjen. Ca să vedeți ca așa este, uitați-vă la teoriile cosmogonice actuale: seamănă cu aiurarea unui om beat sau care vorbește în somn. Dar cât de bune par ele celor care le-au inventat! Câte puteri și cât timp se irosesc pentru asta – și totul în zadar!
Lucrul s-a săvârșit simplu: “A zis, și s-au făcut; a poruncit, și s-au zidit”. Mai bine de atât n-o să descopere nimeni. Sfântul Teofan Zăvorâtul (1815-1894)
Chiar nu vad de unde reise ca se refera la heliocentrism si era un fan al geocentrismului.

Citat:
Cred sincer, dragul meu, ca unul dintre noi doi nu are prea mari lucruri in comun cu ortodoxia.
Da, imi pare rau pentru tine :)


Citat:
Nu, niciodata un sfant nu devine infailibil, decat la asa-zisii "catolici" din apus. In schimb in Ortodoxie, inca din vremea apostolilor, in plan ecleziastic, soborul de sfinti (sau CONSENSUL) este in mod indubitabil infailibil. Altminteri te voi cataloga drept protestant.
Corect.
Poti sa dai exemple de Sf. Sinoade unde s-a tratat problema geocentrismului?

Citat:
Eu iti arat ca pana in secolul XX inclusiv, persoane cu un grad inalt de sfintenie adera la geocentrism ca model cosmologic scripturisc si patristic.
Inca astept.
Dar cum spuneam mai sus si vad ca esti de acord "inaltul grad de sfintenie" (atribuit de cine?) nu e o garantie a infaibilitatii.

Citat:
Talcuirile Sfintilor Parinti la cartea Facerii doar o minte ca a ta le poate azvarli la gunoi. Altfel, daca le pastrezi, va trebui sa spui: "citesc povesti" sau "citesc lucruri adevarate". Aceste 3 variante iti raman.
Nu cred ca am atins aceasta problema inca.
Incearca sa te mentii pe subiect.

Citat:
Pe mine te rog sa ma scutesti de parerile tale.
Scuteste-te singur daca nu ai nici o replica inteligenta.

Citat:
Ai in spate - in forum - aceste lucruri arhidiscutate. Cine are ochi de vazut, sa vada.
Pe topicul asta nu le-am vazut.
Daca poti sa mentionezi unde le-as gasi (link la topic) as continua discutia acolo, mai la obiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Cele trei virtuti "pline de putere" florin.oltean75 Generalitati 1 28.02.2012 22:18:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42