Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 23.09.2015, 13:15:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Implicit

Corect, sunt unii care fac de zeci de mii.
Reply With Quote
Vechi 23.09.2015, 13:28:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu s-w rezolvat chiar cum voiam eu , sau cum trebuia ...
Daca nu erau soacra-mea si cumnata-mea... a zis al meu ca el nu mai facea nici un botez...bine el zice ca chiar si asa o face pt mine nu pt ele, dar insa nu mie clar daca o facea si in cazul in care nu plateau ele..adica sa plateasa el sau eu sau parintii mei ( probabil era ok si daca plateau ai mei)
Si intrun fel motivatia lui e justa : nu e normql ca primirea unui copil in comunitate sa fie conditionata de o suma de bani, si asa de mare...mai ales dupa ce abia ai nascut si ai avut o gramada de cheltuieli ( niciodata n am stiut cat poa sa coste pampersii, biberoanele, tetinele, medicamentele, etc..) ...aceeasi stuatie si cu nunta, sa nu mai indrazneasca sa imi zica nimeni de ce traiesc in pacaat...si daca mio zice vreun popa, sa faca bine sa ma cunune gratis si eventual fara cununiae civila...
Acum nu stiu ce sa zic, sunt dezamagita...mai ales ca nu eram chiar straina de comunitate, ma simt ca am fost exclusa de unde eram, si mi s-a cerut bani ca sa-mi primeasca fata in alta parte...
Da' nasterea a fost sau nu conditionata de niste sume? Care culmea, le-ai platit de buna voie, fara sa comentezi, unele chit ca ti s-au spus ca sunt inutile.

S-a rezolvat treaba?
S-a rezolvat, restul sunt aiureli, care daca te gandesti la toate faci capul mare cat o banita.
Sigur, daca esti cumva genul vesnic nemultumit si care si-a facut din stres un stil de viata, mergi pe linia asta, nu te opreste nimeni.
Vechi 23.09.2015, 19:26:02
abaaaabbbb63
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Corect, sunt unii care fac de zeci de mii.
Si e bine sa-i "taxezi" pe cei care nu isi permit asa ceva doar pentru ca altii fac nunti de zeci de mii de euro?

Ceva rau nu se justifica cu un alt rau...
Reply With Quote
Vechi 23.09.2015, 20:28:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Unde am zis eu că "e bine", că am uitat.
Reply With Quote
Vechi 23.09.2015, 21:41:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member

Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' nasterea a fost sau nu conditionata de niste sume? Care culmea, le-ai platit de buna voie, fara sa comentezi, unele chit ca ti s-au spus ca sunt inutile.
Pe de o parte, dacă persoana este asigurată, nașterea n-ar trebui să fie "condiționată de niște sume".

Pe de altă parte, la fel cum fiecare are libertatea să nască acasă, dacă așa dorește, la fel poate boteza și copilul tot acasă.

Nu știu cum e la ortodocși, dar conform dogmei catolice, un botez săvârșit de către mamă, tată, etc., este valid dacă se respectă câteva cerințe.

Ei, dar dacă vrei botez la biserică, cu cor, lumânări, etc. etc, atunci, sigur, discutăm și despre aspectul financiar.
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Vechi 24.09.2015, 12:45:49
fallen fallen is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

S-a rezolvat treaba?
S-a rezolvat, restul sunt aiureli, care daca te gandesti la toate faci capul mare cat o banita.
Sigur, daca esti cumva genul vesnic nemultumit si care si-a facut din stres un stil de viata, mergi pe linia asta, nu te opreste nimeni.
Nu, nu a fost conditionata de sume. Cum am spus nu mi-a cerut nimeni nimic la spital, iar investigatiile cum ati spus si voi puteam sa nu le fac daca chiar n-aveam cu ce,
Ceea ce nu inteleg nsa este de ce a vrut Dumnezeu sa nasc doar cu interventie medicala ... ca daca erabine pozitionat copilul, poate nu aveam nevoie de ajutorasa mult din partea personalului medical, chiar daca nasteam in spital, poate ma lasau in pace sa ma chinui singura o zi si o noapte si pana la urma copilul iesea cu bine..
Reply With Quote
Vechi 24.09.2015, 12:58:11
fallen fallen is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Of Doamne...Pai cum adica "nu chiar cum vroiam eu "?
"Ma scuzati, am trimis comanda si room-service-ul nu m-a servit,cum
vroiam eu "

Asta e mandrie.

Asta e fariseism.

Si daca erau socra-ta si cumnata-ta si Dumnezeu nu ingaduia, erau degeaba.
Si chiar daca vreoiau si Dumnezeu le lua bani si ramaneau in buzunarele goale, degeaba doreau.

Si daca va lasa Dumnezeu pt toti ca fii ploii ce faceati ? Nu faceati nimic
indiferent de intentii.

SI totusi Dumnezeu te-a ajutat.In plus cand intalnesti astfel de necazuri
mai inseamna ca tu si cu Dumnezeu pe un anumit segment sunteti certati.
Adica nu sunteti impacati astfel incat sa te poti impartasi.

Ei poftim, ce spuneam eu mai sus legat de impacare cu Dumnezeu.
Sa stii ca Dumnezeu te-a ajutat si rugaciunile ti-au fost ascultate in
special pentru prunc.

Asta ai inteles tu ? Eu am inteles cu totul altceva.
Eu am inteles asa:"De Ma iubitzi, paziti poruncile Mele."
Asa cum ai avut sentimentul de excludere din comunitate asa o sa ai la
scare si mai mare atunci cand Hristos te va da la stanga pt ca nu esti
vrednica de Rai.
Practic Dumnezeu prin cele intamplate, ti-a arata un "preview" la scara mai mica a sentimentului de excludere si te avertizeaza ca asa cum te-ai
simitit exclusa, sentimentul va fi de mii de ori amplificat atunci cand n-o
sa intrii in Rai din cauza faptului ca traiesti in pacat.
Asa cum ai observat, Dumnezeu ti-a atras atentie asupra acestui lucru
intr-un mod diplomat , certatandu-te pe de-o parte (pt ca traiesti in pacat)
dar iubindu-te pe celalate parte pt ca mare bucurie s-a facut in Ceruri la
nasterea pruncului.(nu te-ai opus vointei Sfantului Duh).Practic cand ai
nascut pruncul tu fara sa stii ai urmat Cuvantul Nascatoarei De Dumnezeu
din Evanghelie:"Fie Doamne dupa Voia Ta", si al lui Hristos din gradina
Ghetsimani: "Insa nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voiesti"

De aceea nasterea de prunci este o mare, mare taina pe care mintea noastra
n-o poate percepe.De aceea nu se cade sa punem etichete de bubureze sau
alte ganganii.La rodul unei Taine Dumnezeiesti nu se face asa ceva.

LE:iti dai seama, ca in prima zi din primul an scolar la stat, o sa-ti vina copilul acasa
si o sa te intrebe ce e aia spaga.Ca doamna invatatoare i-a zis ca daca
nu-i duce spaga nu are locuri libere in clasa ? :))
Pana la un puct sunt de acord cu tine : si eu cred a copilul a venit pt ca asa a fost voia lui Dumnezeu, nu cum ma acuza unii si altii ca l-am facut in speranta ca o sa-l multumesc pe al meu si o sa ma iubeasca mai mult si o sa se poarte mai frumos samd...( poate pt cateva zile asa a fost dar uterior s-a intors la vechile sentimente , cum era de asteptat)... acum nu-mi explic insa de ce a fost nevoie de interventie chirurgicala ca sa iasa la lumina, altfel riscand sa moara incercand ...( el, nu eu, ca poate asa era mai bine pt lumea dc muream eu...)

Iar cu botezul iar nu inteleg : e voa lui Dumnezeu sa se boteze sau nu un copil, sau a parintilor??? Eu credeam ca El vrea ca toti sa ne botezam si sa intram in Imparatia Lui...de ce ne pune piedici atunci, sau de ce ingaduie asta slujitorilor Lui, mai ales unor oameni ca noi, slabi in credinta si hulitori, gata oricand sa ne lepadam,in loc sa ne incurajeze ? Eu inteleg ca de oameni ca noi nu are nevoie acolo si se leapada si El de noi, dar copilul nostru, pe care El ni l-a dat, ce vina are ??? De ce ni l-a dat noua, la fel cum le da copii si altor iresponsabili , si nu la oameni cu credinta care isi doresc cu adevarat?
Reply With Quote
Vechi 24.09.2015, 14:13:00
Monnis Monnis is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Implicit

Fallen, marea parte a nelamuririlor pe care le supuneti atentiei acestui forum, vin din modul dumneavoastra (gresit, dupa parerea mea) de a privi lucrurile.
Ati inceput acest fir cu fraza "grea" : "Iata ca am gasit si nasa am stabilit si data, insa am primit o lovitura sub centura din partea cui ma asteptam mai putin, a institutiei in care aveam cea mai mare incredere ..."
si citind mai departe constat ca ceea ce dumneavoastra numiti, foarte revoltata, "marea lovitura sub centura din partea institutiei.." consta in: refuzul justificat al parintelui duhovnic; posibilitatea de a boteza copilul la a doua biserica din lista de preferinte, la ora si data dorite de dvs., contra unei sume de bani stabilita la acea parohie; refuzul unui preot de a comunica telefonic, unei necunoscute, aspecte privind botezul.

Mai departe, se rezolva aspectul material privind botezul, dar tot nu e bine si sunteti nemultumita " Nu s-w rezolvat chiar cum voiam eu , sau cum trebuia ...".

Mai trec niste zile, alte framantari:
"acum nu-mi explic insa de ce a fost nevoie de interventie chirurgicala ca sa iasa la lumina, altfel riscand sa moara incercand .."
"Iar cu botezul iar nu inteleg : e voa lui Dumnezeu sa se boteze sau nu un copil, sau a parintilor??? Eu credeam ca El vrea ca toti sa ne botezam si sa intram in Imparatia Lui...de ce ne pune piedici atunci, sau de ce ingaduie asta slujitorilor Lui, mai ales unor oameni ca noi, slabi in credinta si hulitori, gata oricand sa ne lepadam,in loc sa ne incurajeze ? "

La ce va folosesc toate gandurile astea, mai ales dupa ce copilul s-a nascut cu bine si urmeaza sa fie botezat?
Eu sper sa renuntati la framantarile inutile si sa va bucurati de perioada asta unica din viata fetitei! Acusi devine adolescenta si va ia la intrebari!
Vechi 28.09.2015, 11:31:33
fallen fallen is offline
Senior Member

Implicit

E grav ca nu se intelege importanta si impactul acestor practici asupra sanatatii noastre. El nu crede ca ajuta moliftele, botezul si impartasania ca sa fie copilul sanatos, ci doctorii si medicamentele.Desigur ajuta si astea cand coplul e bolnav dar mai important este sa ii dea Dumnezeu sanatate si sa-l fereasca de rele...
Duminca viitoare ar fi trebuut sa facem molifta de 40 zile ( fostul parinte zicea ca imreuna cu cea de 8 zile) si a zis ca iar tre sa dea bani, ca s-a saturat sa dea bani la biserica ...( care nici macar nui da el ...)...mama a zis ca lasa ca daca nu ma lasa sa merg duminica asta o facem inainte de botez, ca atunci n,are e sa zica, si nici popa nu poate sa ne mai ceara alti bani in plus.. Acum o sa incerc sa-l conving ca daca tot am dat atatia bani la botez, sa ma lase macar sa impartasesc fata pana se face mare, ca asta nu costa mai nimic, te duci cu lumanarae de la botez pana o termini ( daca te duci odata pe an iti ajunge pna se marita ) apoi ii cumperi cate o lumanare de 50 bani ( asta e renunt sa mai aprind si pt noi, oricum o sa ajungem toti in iad); dar astea erau obiceiurile la vechea biserica, aici la maica-sa cine stie cum o fi obiceiul, cand poti mpartasi copill si cat costa...( deex in Grecia unde sta nasa, au fost ele la un botez si cica acolo se boteazacopiii dupa 1 ani...)...si ar mai fi aspectul ca chiar daca nu costa nimic, exista riscul sa raceasca sau sa se imbolnaveasca, deja mia batut apropouri ca nar trebui la iarna cand se va raci afara sa mai iesim din casa deloc ...chiar aseara spunea ca el nu vede niciun avantaj al faptului ca ies cu copilu afara, ca asa cum doarme afara in carut ar putra dormi si in casa...ar fi bine ca as putea sa fac treaba in lc sa ma plimb sau sa stau pe banca, dar in casa nu doarme legat atatat timp (1-2 ore)....plus ca decand esim parca mi se mai ameliorase putin depresia, dar acum decand ma tem ca se strica vremsa si nu ne mai lasa se pare ca-mi revine iarasi ...dar pe el ce-l intereseaza ca el n crede in depresie, crede ca sunt eu a dracului si nu vreau safac ce ttrebuie, sau ca sunt trista pt ca asa vreau eu ca sa am motive sa nu fac treaba , cine stie, sau ca sa-l fac pe el sa mi faca "toate poftele", cine stie...
In fine, fostul duhovnic imi spunea ca in special in relatia unui om cu Dumnezeu nu trebuie sa conteze ce cred sau ce-i spun ceilalti ai lui sa creada sau sa faca, ci numai ce crede si ce vrea el/ea...adica cu alte cuvinte sa nu fie influentata de cei spun ai lui acasa, mama, tata sau char sotul...hai ca ce sa crezi nute poate obliga nimeni, dar ce sa faci sau nu faci ( molifte, botez, impartasit) asta te pot impiedica mai ales daca depinzi fizic sau material de ei ...( te pot inchide in casa sau sa nu te lase sa iesi, de ex.) ...si daca faci crize de isterie cu atat mai mult ii justifici sa te tina mai din scurt ....ca sa nu mai zic ca in caz ca vrei sa pleci si sa-ti iei si copilul, numai ai nicio sansa ca te declara nebuna cu martori ...si atnci ce poti sa faci? Incerci sai mai vorbessi copilului despre Dumnezeu , n ascuns, ca poate cand se face mare sa ia singur decizii? Ii spui insa sa se fereasca de taica-su ca el nu crede? Dar nu ai cum sa anulezi influenta tatalui care-l va invata sanu creada ca nu e bine...si atnci ???

Pana la urma ma tem ca daca mai vreau vreidata sa ma mai pot bucura de viata asa cum e si de copilasu asta de langa mine, ar tb sa renunt sau sa fac cumva sami pierd credinta in Dumnezeu sau cel putincredinta ortodoxa, ca sa pot trai si ma bucura si cu copilul nebotezat si neimpartasit si necatehizat, si fara deznadejdea ca voi ajunge oricum in iad ca traiesc in pacat

Last edited by fallen; 28.09.2015 at 11:53:16.
Reply With Quote
Vechi 28.09.2015, 14:36:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu, nu a fost conditionata de sume. Cum am spus nu mi-a cerut nimeni nimic la spital, iar investigatiile cum ati spus si voi puteam sa nu le fac daca chiar n-aveam cu ce,
Da, dar le-ai facut si cand ti-au fost ceruti banii aia i-ai dat fara cracnire si nici n-ai facut caz ca de ce ti se cer asa cum ai facut/faci in cazul botezului care dupa cum vezi pana la urma s-a rezolvat fara sa simti nici macar atata povara cat ai simtit pentru cheltuielile de ordin medical.

Citat:
Ceea ce nu inteleg nsa este de ce a vrut Dumnezeu sa nasc doar cu interventie medicala ... ca daca erabine pozitionat copilul, poate nu aveam nevoie de ajutorasa mult din partea personalului medical, chiar daca nasteam in spital, poate ma lasau in pace sa ma chinui singura o zi si o noapte si pana la urma copilul iesea cu bine..
Si de unde stii tu ca daca nu aveai acces la spital nu ai fi nascut fara probleme?
Nu exista "bine pozitionat" si "rau pozitionat" se poate naste natural in orice pozitie, inclusiv cu picioarele inainte si chiar flexate.

Thread Tools
Moduri de afișare