Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2007, 05:28:20
MadalinS MadalinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

"cea mai mare inteleptciune care fereste pe om de tot pacatul si-l duce la fericirea vesnica e sa vezi pururea moartea in fata ta" Cine a zis?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2007, 13:36:21
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

desi nu suntem la un concurs de ghicit..as putea spune ca Sf.Siluan ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2007, 15:03:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

adica gindul si meditarea la moarte ne face sa ne gindim la pacatele noastre si la raspunsul pe care il vom da in fata scaunului judecatii particulare si deci ne ajuta sa nu mai pacatuim ,sa ne smerim ,sa nu judecam pe altii,caci DUMNEZEU a zis:judecata lasati-mi-o mie,eu voi judeca;deci noi judecind pe altii,indeosebi preoti si ierarhi ,ne situam IN LOCUL LUI DUMNEZEU,adica ne asemuim cu cel care a gindit astfel,cu lucifer,care a devenit satana.Ne mai gindim la cit de repede trece viata asta paminteasca si ne indreptam spre cea vesnica si ne indeamna sa nu punem multa baza pe ispitele acestei vieti,care par ele frumoase ,dar de fapt sint PRAF IN VINT.Deci moartea ne face sa meditam mai atent la aceste aspecte si prin aceasta sa dam importanta mai mare vietii vesnice decit acestei vieti lumesti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2007, 19:34:09
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

scuze..Sf.Antonie cel Mare
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2007, 22:10:59
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

EU AM AUZIT IN PREDICILE PARINTELUI CLEOPA DAR CRED CA CITA PE ALTCINEVA, IN FINE MAI PUTIN CONTEAZA CINE A SPUS, CEEA CE CONTEAZA ESTE SA PUNEM IN PRACTICA ,CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2007, 00:55:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
scuze..Sf.Antonie cel Mare
corect :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2007, 23:09:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Simbata asta pe 3 este Simbata Mortilor(de toamna).
Ne poate cineva lamuri ce pregatiri trebuiesc facute inainte de a merge la biserica de dimineata...eu unul stiu doar frinturi...multumesc, Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2007, 00:21:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Simbata asta pe 3 este Simbata Mortilor(de toamna).
Ne poate cineva lamuri ce pregatiri trebuiesc facute inainte de a merge la biserica de dimineata...eu unul stiu doar frinturi...multumesc, Doamne Ajuta!
Fiecare dintre noi, pe langa rugaciunile noastre personale, ar trebui sa intocmeasca un pomelnic (mentionand pe cei adormini din neamurile noastre), sa faca o coliva si o prescura(prescura sa fie insotita de o sticla cu vin) si sa se alature la rugacinea comuna a Bisericii, sa participe la sfanta Liturghie.

Ce este si ce inchipuie coliva, care se face la inmormantari si parastase?
Coliva inchipuie insusi trupul mortului si este totodata un semn vazut al credintei noastre in inviere si nemurire, deoarece este facuta din boabe de grau, pe care insusi Domnul le-a infatisat ca purtand in ele icoana sau asemanarea invierii trupurilor: dupa cum bobul de grau, ca sa incolteasca si sa aduca roada trebuie sa se ingroape mai intai in pamant si apoi sa putrezeasca, tot asa si trupul omenesc mai intai se ingroapa si putrezeste, pentru ca sa invieze apoi intru nestricaciune (Ioan 12, 24; 1 Cor. 15, 36 s.u.)575 (Sf. Simion al Tesalonicului, Despre sfarsitul nostru, cap. 371, p. 249, comp. si Mitrofan, op. cit., pag. 172, 173).

De aceea, la binecuvantarea colivei de catre preot, si anume, cand se canta "Vesnica pomenire", rudele si prietenii mortului ridica tava (farfuria) cu coliva, leganand-o pe maini, in semn de comuniune sau legatura cu raposatul. Acelasi lucru inchipuie si gustarea din coliva, dupa binecuvantarea ei.

Cat despre importanta pomenirii celor adormiti la Sfanta Liturghie, am sa amintesc un text din Parintele Staniloae : "Cel mai mare ajutor le vine însa celor adormiti de la pomenirea lor în legatura cu jertfa lui Hristos la Sfanta Liturghie. Talmacitorii si martorii oculari ai Cuvantului, ucenicii si apostolii Mantuitorului, care au cucerit pamantul, au randuit sa se faca în legatura cu înfricosatele, preacuratele si de-viata- facatoarele Taine, pomenirea credinciosilor adormiti. Sfantul Chiril al Alexandriei a evidentiat pe larg faptul ca noi nu putem intra la Tatal decat în stare de jertfa curata, dar noi nu ne putem transpune în starea de jertfa curata decat avand în noi pe Hristos, singura jertfa curata, sau asumandu-ne Hristos cel jertfit, în Sine. Pe langa aceea, la Liturghie toata comunitatea, sau toata Biserica se aduce pe sine în Hristos ca jertfa curata Tatalui, toata se preda Tatalui, raspunzand desavarsit apelului Lui la iubire si împlinind dialogul cu Tatal asa cum a voit El. "

Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2007, 10:49:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, asha mi sa parea shi mie o vorba extraordinara dar n-o pricepeam nici in ruptul capului, era ceva asha care te-ar putea scapa de pacate, dar la un moment dat, vazand cat sunt de batran, shi ca poate anii sau zilele care vor veni sunt mai putzini decat cei care au trecut, atunci mi-am deschis ochii shi in loc sa ma uit inapoi, m-am uitat cu toata fiintza inainte.... adica spre drumul care duce spre viatza veshnica shi are o statzie grozanica MOARTEA... Deci privind inaint acceptand putzinul care mi-a ramas, am regasit un pic de sperantza in aceasta privire spre inainte shi nu spre inapoi shi prezent, ci uitandu-ma spre viitorul meu obijnuit ce v-a ajunge la moarte, shi mi-am dat seama ca acum altele sunt sensurile cuvintelor sfantului Antonie cel Mare care spune sa-tzi traieshti viatza ca shi cum maine ai muri, poi fireshte, asha trebuie sa vezi ce putzina vreme mai este pana la moarte shi complet sa stai privind la drumul ce duce intr-acolo, ca sa shtii ce mai ai de facut, ce mai ai de trait, ce mai potzi sa realizezi cu ajutorul lui Hristos, sa te mai rogi cate un pic, ca asha cum au trecut zeci de ani, asha mai trec inca catziva shi gata, deci sa privim doar spre viitor, spre moarte, maine, poimaine, peste 10 ani, peste catziva, sa privim cu ideea ca faptele shi pacatele ne urmeaza... cred ca ceva de genul asta ne cerea sf Antonie cel Mare, shi atunci poate ca itzi vei gasi timp pentru singurul lucru care itzi este de folos... ???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2007, 11:51:48
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
desi nu suntem la un concurs de ghicit..as putea spune ca Sf.Siluan ?
"Tine mintea ta în iad si nu deznãdãjdui" – mesaj al lui Dumnezeu pentru timpul nostru

Dintre toate cuvintele pe care Sf.Siluan le-a adresat oamenilor contemporani ca si cuvinte ale lui Dumnezeu, existã un cuvânt pe care l-a primit în mod direct de la Hristos si care ne poate sluji drept lentilã prin care pot fi sondate orizonturile nesfârsite ale sublimei taine a smereniei care ne-a fost vãditã. Acest cuvânt este îndemnul: "Tine mintea ta în iad si nu deznãdãjdui".

Aceste cuvinte ale Mântuitorului, rezonând în inima lui Siluan, i-au adus, oricât de ciudat ar putea sã parã, solutia în lupta duhovniceascã. Domnul i-a sugerat lui Siluan privelistea iadului, si acesta a devenit astfel detinãtorul unei stiinte deosebite care i-a restaurat viata printr-un belsug sporit de har si cunoasterea lui Dumnezeu. Dupã cum mãrturiseste el însusi, a început sã punã în practicã sfatul Domnului si sufletul sãu si-a aflat linistea în Dumnezeu. A primi arma prin care sufletul dobândeste smerenia, iar inima pocãinta, prin care gândurile rele sunt reduse la neant, duhul devine curat – si astfel îsi aflã un loc unde sã sãlãsluiascã în crestin. Asa a învãtat el smerenia lui Hristos care-l face pe om asemenea lui Dumnezeu. Prin acest cuvânt al Domnului, Siluan face trecerea de la tirania patimilor asupra lui la libertatea Duhului lui Dumnezeu, de la moarte la viatã. Si atunci Siluan, ca si dreptii tuturor timpurilor, a intonat un imn al biruintei. Prin urmare, cum se face cã acest cuvânt al Domnului l-a eliberat pe Siluan din robia dusmanului, i-a semãnat în suflet cresterea puterii sale dupã mãsura Domnului, si i-a întãrit viata? Aceasta s-a întâmplat pentru cã aceste cuvinte ale lui Hristos l-au asezat pe Siluan pe calea Domnului. Urmând aceastã poruncã a Domnului, inima lui Siluan s-a întãrit – asadar, urmând poruncii Domnului, inima omului se întãreste si devine inaccesibilã dusmanilor.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 01:45:29
Un alt mod de a alege moartea costel Generalitati 29 24.02.2011 18:24:10
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 18:38:53
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 20:37:16
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 08:32:19