Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2010, 14:45:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Gramatica muzicii psaltice

Va rog sa nu dati cu rosii si sa ma lamuriti si pe mine. Am citit pe un fir mai sus de existenta acestei gramatici si m-am uitat pe google.
Ma deruta termenul de "gramatica" in muzica. Chiar asa, de ce gramatica?
Pe urma eu cant la strana si in cartile noastre sunt si notele normale, iar unele cantari au si aceste semne ale muzicii psaltice,, peste notele obisnuite.
Acum am priceput si ce reprezinta aceste semne, ca nu stiam.
Intrebarile mele:

1. Exista doua felurile de catnatri bisericesti (psaltica si ?). Adica mai precis, de ex. cantarile liturghiei, sau de la alte slujbe sunt psaltice, sau altceva?

2. Muzica psaltica (in cazul cand este altceva decat cantarile de la slujbe) se noteaza numai cu acele semne speciale? Iar notele sunt pentru celalalt tip de muzica? Sau este o combinatie?

3. Care este diferenta (daca exista) si ce cantari de ex, sunt psaltice?

In fine, m-ar fi interesat si pe mine acea carte de gramatica a muzicii psaltice, poate mai aflu cate ceva din ea. Exista in format electronic si o pot gasi undeva?

Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2010, 22:14:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sophia, muzica psaltica este muzica Bisericii Ortodoxe, deoarece a luat nastere in sanul ei. Dupa cum in pictura bisericeasca este intrebuintata Erminia, in cantarea bisericeasca ne folosim de Gramatica si Tipic.

Gramatica muzicii psaltice ne invata neumele (semnele acelea ciudate :- ) ) precum si regulile dupa care ele se combina pentru a forma fraze melodice. Tipicul ne arata randuiala slujbelor sau regulile dupa care se combina cantarile bisericesti in cadrul acestora.

Astazi, pe langa notatia psaltica se mai intrebuinteaza notatia liniara (cea occidentala, pe portativ). Aceasta din urma, nu exprima, insa, in aceeasi masura, cu cea psaltica, spiritualitatea ortodoxa.

Toata imnele, intrebuintate in cultul ortodox, se canta dupa unul din cele opt glasuri. Acestea au fost randuite de catre imnografi pentru a se canta psaltic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2010, 18:41:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va rog sa nu dati cu rosii si sa ma lamuriti si pe mine. Am citit pe un fir mai sus de existenta acestei gramatici si m-am uitat pe google.
Ma deruta termenul de "gramatica" in muzica. Chiar asa, de ce gramatica?
Pe urma eu cant la strana si in cartile noastre sunt si notele normale, iar unele cantari au si aceste semne ale muzicii psaltice,, peste notele obisnuite.
Acum am priceput si ce reprezinta aceste semne, ca nu stiam.
Intrebarile mele:

1. Exista doua felurile de catnatri bisericesti (psaltica si ?). Adica mai precis, de ex. cantarile liturghiei, sau de la alte slujbe sunt psaltice, sau altceva?

2. Muzica psaltica (in cazul cand este altceva decat cantarile de la slujbe) se noteaza numai cu acele semne speciale? Iar notele sunt pentru celalalt tip de muzica? Sau este o combinatie?

3. Care este diferenta (daca exista) si ce cantari de ex, sunt psaltice?

In fine, m-ar fi interesat si pe mine acea carte de gramatica a muzicii psaltice, poate mai aflu cate ceva din ea. Exista in format electronic si o pot gasi undeva?

Va multumesc.

poi exista 2 feluri de muzica Bisericeasca, cea psaltica si cea trasata dupa criteriile lui Dimitrie Cuntan care a reformat muzica, paremi-se ca si Gavril Musicescu a adus o oarecare reforma a muzicii bisericesti
Oricum in ardeal intalnesti o linie melodica cuntana , probabil dupa aceeasi linie canti si tu
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2010, 22:50:00
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Poate da cineva un link despre muzica psaltica...adica teoria de la inceput, pana la lucrurile complexe? Si simpli credinciosi trebuie sa inteleaga ceva din ceea ce cse canta in biserica, cum e cu glasurile "treiste' etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2010, 11:23:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Poate da cineva un link despre muzica psaltica...adica teoria de la inceput, pana la lucrurile complexe? Si simpli credinciosi trebuie sa inteleaga ceva din ceea ce cse canta in biserica, cum e cu glasurile "treiste' etc.
Am intalnit cateva informatii introductive pe acest blog:

http://www.crestinortodox.ro/comunit...end=1243803600

http://www.crestinortodox.ro/comunit...end=1246395600
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2010, 13:43:12
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

www.psaltica.ro este siteul dedicat muzicii psaltice. Aici puteti gasi tot ce va intereseaza, de la istorie la practica muzicii, gamatica, partituri, carti in format pdf, exercitii psaltice...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2010, 13:31:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Gramatica muzicii psaltice on-line

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In fine, m-ar fi interesat si pe mine acea carte de gramatica a muzicii psaltice, poate mai aflu cate ceva din ea. Exista in format electronic si o pot gasi undeva?
Sophia, acceseaza urmatorul link pentru a vizualiza Gramatica muzicii psaltice on-line.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2019, 21:40:36
Elena Solomon Elena Solomon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2019
Mesaje: 1
Smile Psaltica - muzica lineara

Buna seara,

Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie, la aceste intrebari:

1. Muzica psalitica se numeste muzica sufletului?
2. Muzica lineara se numeste la fel?
3. Care este diferenta intre cele doua, concret?
4. Psaltica este cantata de catre barbati, iar cea lineara de femei? De ce ?

Va multumesc mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o mica problema de gramatica cred_cu_adevarat Generalitati 12 19.10.2011 15:01:11
Compozitorii muzicii psaltice Negrean Muzica Bisericeasca 3 11.05.2011 23:08:48
Franta : " Sarbatoarea Muzicii" cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 15.06.2010 22:59:12