Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 16.01.2014, 14:57:18
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sa-l spuna conducerii bisericii lui. Vor lua sigur masuri.
S-ar duce tot farmecul jocului "telefonul fără fir".
Reply With Quote
  #172  
Vechi 16.01.2014, 14:58:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
E ca la arabi, numai ca la adventisti, dumnezeul lor nu vede ziua pacatele, pe cand la musulmani nu le vede noaptea.
A zis bine Hristos :"dupa roadele lor ii veti cunoaste"
Reply With Quote
  #173  
Vechi 16.01.2014, 19:40:16
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sa-l spuna conducerii bisericii lui. Vor lua sigur masuri. AZS au reguli stricte si cu privire la "ramasul peste zi". Si poate asa se va trezi si resprctivul din lumea lui paralela.
deci AZS , pe langa rolul de secta au si rolul de organ politienesc ?
Reply With Quote
  #174  
Vechi 23.01.2014, 06:31:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Să plângi și să te rogi.
Că doar bârfa nu folosește la nimic.
Lasati sfaturile gratuite,nu de barfa este vorba aici,ci despre informatie!

Am fost socata sa aflu cum trateaza alte culte interdictia Domnului de a face sex inainte de casatorie.
Musulmancele recurg la alte tipuri de sex ramanand virgine fizic-din nou ad literam...adventistii au relatii pe lumina zilei iar noaptea isi citesc norma de rugaciuni cu un idolatrism firesc...oamenii vor gasi mereu o poarta de trisat pe langa reguli,legi,norme.

Mai firesc imi pare,sa cazi tentatiei dar apoi sa te caiesti,sa te pocaiesti.Stim ca oamenii sunt slabi,nevolnici...mai bine te smeresti si iti recunosti caderea decat sa te semeti ca esti foarte credincios,respecti cuvantul Domnului ca la o privire mai atenta sa descopere si altii hibele spirituale pe care le ai.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 23.01.2014, 06:39:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sa-l spuna conducerii bisericii lui. Vor lua sigur masuri. AZS au reguli stricte si cu privire la "ramasul peste zi". Si poate asa se va trezi si resprctivul din lumea lui paralela.
Sa-l"spun"eu conducerii bisericii lui?Dar cine sunt eu domnule? Securista de serviciu?
Credinta fiecarui om este intre noi si Dumnezeu,atat!Iubirea pe care o purtam lui Dumnezeu nu ar trebui sa lase loc ipocriziei si minciunilor;insa unii isi croiesc o latura"spirituala"doar pt a a-si imbogati imaginea lumeasca.Altfel il vor percepe ceilalti daca el este bun ca painea calda,credincios,milos...

Am spus destul,eu nu-l judec pe omul acela,poate ca nici el nu-si da seama ca se pacaleste singur. Important este sa nu-I pacaleasca si pe altii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 23.01.2014 at 06:43:30.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 23.01.2014, 08:38:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa-l"spun"eu conducerii bisericii lui?Dar cine sunt eu domnule? Securista de serviciu?
Nu m-am referitla dvs, ci la prietena dvs, care este direct implicata. Asta daca tine la adevar si nu ii e frica sa piarda "relatiile trupesti".
De fapt, ati putea-o face si dvs. Biserica ar lua masuri de indreptare, sufletul lui va fi salvat si se cheama ca ati facut un bine. E oricum mai cinstit decat sa povestiti pe un forum public cat de ipocriti sunt adventistii (deci toti) din cauza unuia care nu va place, adaugand la pacatul barfei si pe cel al generalizarii.

Calea naturala este ca atunci cand cineva greseste sa luam atitudine confruntandu-l direct cu pacatul lui, pentru a-i da sansa pocaintei si indreptarii. Romanul insa prefera sa vorbeasca pe la spate, ca doar nu-i securist... iar asta nu ajuta nimanui.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #177  
Vechi 23.01.2014, 09:09:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu m-am referitla dvs, ci la prietena dvs, care este direct implicata. Asta daca tine la adevar si nu ii e frica sa piarda "relatiile trupesti".
De fapt, ati putea-o face si dvs. Biserica ar lua masuri de indreptare, sufletul lui va fi salvat si se cheama ca ati facut un bine. E oricum mai cinstit decat sa povestiti pe un forum public cat de ipocriti sunt adventistii (deci toti) din cauza unuia care nu va place, adaugand la pacatul barfei si pe cel al generalizarii.

Calea naturala este ca atunci cand cineva greseste sa luam atitudine confruntandu-l direct cu pacatul lui, pentru a-i da sansa pocaintei si indreptarii. Romanul insa prefera sa vorbeasca pe la spate, ca doar nu-i securist... iar asta nu ajuta nimanui.
Doamna degeaba imi sariti cu atata ostentatie in cap!
Definitia barfei este alta,cand 2 personae vorbesc rau despre alta pe care amandoua o cunosc...Ori dumneavoastra si eu nu cunosc aceasta persoana.
Postarea mea este pur informativa,cum am spus mai sus.
Iar acest adventist este unul singur,nu mi-am propus sa fac portretul robot al tuturor adventistilor...deci chill!

Nu stiu daca chiar realizati cat de patetica este trimiterea pe care mi-o faceti la biserica lui pt a-l da pe mana superiorilor?!?!
Asa se rezolva toate problemele la biserica dvs?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 23.01.2014, 09:25:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Iar acest adventist este unul singur,nu mi-am propus sa fac portretul robot al tuturor adventistilor
Absolut! :

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu mi-a venit a crede cat sunt adventistii astia de ipocriti!!!!
Eu nu v-am spus cu rautate ce v-am spus, dar supararea este si ea o optiune. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #179  
Vechi 23.01.2014, 09:39:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu m-am referitla dvs, ci la prietena dvs, care este direct implicata. Asta daca tine la adevar si nu ii e frica sa piarda "relatiile trupesti".
De fapt, ati putea-o face si dvs. Biserica ar lua masuri de indreptare, sufletul lui va fi salvat si se cheama ca ati facut un bine. E oricum mai cinstit decat sa povestiti pe un forum public cat de ipocriti sunt adventistii (deci toti) din cauza unuia care nu va place, adaugand la pacatul barfei si pe cel al generalizarii.

Calea naturala este ca atunci cand cineva greseste sa luam atitudine confruntandu-l direct cu pacatul lui, pentru a-i da sansa pocaintei si indreptarii. Romanul insa prefera sa vorbeasca pe la spate, ca doar nu-i securist... iar asta nu ajuta nimanui.
Doriana ,problema nu e cu respectivul ci cu secta din care face parte.
In ortodoxie fiecare vine liber ,nesilit de nimeni ,la biserica ,la fel ,alege singur sa mearga si sa isi marturiseasca pacatele dupa care se straduieste sa nu mai repete acele greseli de care s-a cait.
Pe cand la adventisti se merge la pastor si este parat dupa care se spera o indreptare a lui. Nimic nu trebuie sa se faca cu forta ,Dumnezeu ne cheama la El ,nu ne sileste.Ceea ce inseamna ca daca mergem catre El sa lasam si pacatele ,asemenea Fiului Risipitor.Nu spune Hristos :"Cine vrea sa vina dupa Mine ..." ?
Dar Hristos a spus clar despre lupii in blana de miel (sectantii):
"Dupa roadele lor ii veti cunoaste"
Reply With Quote
  #180  
Vechi 23.01.2014, 11:05:58
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai firesc imi pare,sa cazi tentatiei dar apoi sa te caiesti
Hai să cădem în toate tentațiile și apoi să ne căim!
Nu sunt sigur că ăsta e chiar cel mai bun sfat . Mai bine nu-l da prietenei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 12:41:05