Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.07.2011, 00:11:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Unii se îmbată și cu apă rece
Un raspuns derizoriu e la fel de bun ca nici un raspuns dar mai buna era puterea sa admiti ca ceea ce stii nu e chiar asa cum stii si sa mai lasi si Scriptura sa vorbeasca din cand in cand, doar asa era reclama, nu?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.07.2011, 10:03:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Controversa asta trebuie să înceteze. Fiecare dintre voi are dreptate. În consecință, AlinB are voie să bea vin. O sută fără unu nu are voie. Eu asta am înțeles.
Bine punctat!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, slaba este intelegerea ta asupra pocaintei.
Sa inteleg ca o data ce te pocaiesti, alta greseala nu mai este posibila.
Hai să aducem la temă problema: Un coleg ortodox de obicei lunea îmi spun printre văicăreli "Gata! De mâine mă pocăiesc și eu, nu mai beau de loc!"
Din nefericire, odată cu trecerea greții și a durerilor o ia de la început...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.07.2011, 12:53:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Uite ca tot pe langa este si mai mult chiar ne-am indepartat f. mult.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 24.07.2011, 16:09:52
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

"nu ce intră în gură spurcă pe om, ci, ce iese din gură" zice Domnul...

dar intr-adevar e bine sa evitam mancarea de carne pentru ca are un efect endocrin negativ, suntem mai maniosi... aprinde patimile... zicea parintele Arsenie Boca undeva ... si ca in momentul taierii animalul secreta niste toxine foarte daunatoare organismului...

o friptura este digerata in 8 ore, pe cand o mancare de legume in maxim 2 ore... iaca de asta posturile astea sunt si ele bune la ceva...
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #125  
Vechi 24.07.2011, 18:00:37
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricine a citit Sfanta Scriptura stie ce a facut Mantuitorul la Cana Galileii... Cei ce sustin contrariul, NU sunt protestanti sau neoprotestanti, ci niste caricaturi ale conceptelor, framantarilor si revelatiilor ce au dat viata acestor confesiuni. Nu de alta, dar ori este Sola Scriptura (cum fac protestantii autentici, precum calvini, luterani, presbiterieni si puritani), ori este Scriptura...adaugita si/sau subordonata fanteziilor si orgoliului nu stiu carui ciudatel de pastor intemeietor de schisma.
Sa bem vin! Fara sa ne pierdem uzul ratiunii. ("Betia este o abdicare din umanitate"). Si da, sa ne impartasim cat mai des, sub una sau ambele specii. TOT CE A FACUT DOMNUL ARE O SEMNIFICATIE PROFUNDA. INCLUSIV DIN ACEST MOTIV SFANTA SCRIPTURA ESTE O CARTE PERFECTA. Daca prima Sa minune publica a implicat producerea de vin, toate gaselnitele inselatilor sunt cat un balon de sapun sau cat o flatulenta de purice.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 24.07.2011, 18:35:55
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Totusi eu zic sa judecam mai ponderat , sa nu uitam de unde au plecat evreii , ei veneau din credinte idolesti fara doctrine morale fara reguli fara nimic si abia li s-au dat cele 10 porunci -minimum minimorum- abia dupa Iisus s-a adaugat si iertarea si pe parcurs incluisv alte conduite mai fine, (sa nu vb de rau, sa nu fumezi, etc) insa nici de data asta nu se putea corecta chiar tot.
Probabil in acea vreme au mincat si fripturi si alte mincaruri grase. Lucruri pe care calugarii le evita.
Cert este un singur lucru alcoolul afecteaza atit functiile ficatului cit si constiinta -direct proportional cu cantitatea , daca esti mirean sau preot in lume si bei un pahar nu sesizezi diferenta la cit zbucium este in noi, altii nu sesizeaza decit cind se ridica de pe scaun si vad ca nu ii mai asculta picioarele.
Insa daca esti calugar cu o constinta clara si atent mereu catre interior atunci imediat simti orice schimbare minora. iar daca ai depus un efort de rugaciune de 5 ore ca sa atingi binecuvintat o anumita claritate apoi nu iti vine sa ii dai cu picioru pentru o gura de vin mai ales cind realizezi cit urcus lung mai ai pina la desavirsirea arhanta..
Unii calugari maninca carne insa nu carne rosie ci doar de pui si de peste mai rar si in cantiati rezonabile.
Asa incit stati linistiti , mirenii pot sa bea un pahar insa doar cei arhanti vor intra in imparatia cerurilor, ceilalti norocosi doar in imparatia sfintilor pe pamint avind si ei promisa viata vesnica (nemoartea)-si desavirsirea probabil pentru mai tirziu.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 24.07.2011, 19:54:50
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Ce intelegere gresita... protestantii ca sa se arate mai sfintii au interzis alcoolul. dar si biserica adventista a fost convinsa ca vinul din Cana era vin nu must. Apoi orice luat supraponderal dauneaza pana si apa.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 25.07.2011, 17:52:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
dar si biserica adventista a fost convinsa ca vinul din Cana era vin nu must.
Biserica Adventistă are convingerea că tot ce crează Iisus este perfect, deci și vinul făcut de El era neîmbătător. Deci must.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 25.07.2011, 18:03:16
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Ce intelegere gresita... protestantii ca sa se arate mai sfintii au interzis alcoolul. dar si biserica adventista a fost convinsa ca vinul din Cana era vin nu must. Apoi orice luat supraponderal dauneaza pana si apa.
Mai daca s-a folosit o minciuna inspre binele celor tentati sa bea fara masura atunci nu se poate numi minciuna ci diplomatie.
La urma urmei ce avem noi treaba sa judecam pe altii atita vreme cit nu ne obliga pe noi. Doar nu ne simtim mai prejos decit ei insa nici mai presus nu prea e bine sa ne simtim , parerea mea.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 25.07.2011, 18:10:17
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Daca in zilele noastre exista si vin fara alcool nu era mare minune sa faca Iisus un vin cu alcolemie mai scazuta si cu proprietati gustative mai rafinate.
Si probabil ca ei nu beau cu stacana ca noi ci din niste cesti micute,
-nu cred ca dispuneau de o agricultura intensiva ca acum incit sa aibe cantitati nelimitate la dispozitie. Fiecare avea acolo in fata casei si cite o bolta doua si restu terenului alte legume si pomi, animale etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 22:39:35
Cand nu avem voie sa coasem marinmagda18 Generalitati 13 03.03.2010 15:15:58
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51