Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.03.2008, 19:35:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia duminicii a III-a din Post (a Sfintei Cruci)
Marcu 8, 34-38; 9, 1

34. Chemand la Sine multimea, (Iisus) impreuna cu ucenicii Sai, le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie.
35. Caci cine va voi sa-si scape sufletul il va pierde, iar cine va pierde sufletul Sau pentru Mine si pentru Evanghelie, acela il va scapa.
36. Caci ce-i foloseste omului sa castige lumea intreaga, daca-si pierde sufletul?
37. Sau ce ar putea sa dea omul, in schimb, pentru sufletul sau?
38. Caci de cel ce se va rusina de Mine si de cuvintele Mele, in neamul acesta desfranat si pacatos, si Fiul Omului Se va rusina de el, cand va veni intru slava Tatalui sau cu sfintii ingeri.
9, 1. si le zicea lor: "Adevarat graiesc voua ca sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, pana ce nu vor vedea imparatia lui Dumnezeu, venind intru putere".

Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.03.2008, 18:13:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Crestinii, purtatori de cruce

Iisus a spus: "Oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor, si Fiul Omului va marturisi pentru el inaintea ingerilor lui Dumnezeu. Iar cel ce se va lepada de Mine inaintea oamenilor, lepadat va fi inaintea ingerilor lui Dumnezeu. Oricui va spune vreun cuvant impotriva Fiului Omului, i se va ierta; dar celui ce va huli impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta. Iar cand va vor duce in sinagogi si la dregatori si la stapaniri nu va ingrijiti cum sau ce veti raspunde, sau ce veti zice, ca Duhul Sfant va va invata chiar in ceasul acela, ce trebuie sa spuneti." (Luca 12, 8-12)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.03.2008, 18:16:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Apostolul zilei: Sa ne rugam si pentru inaltele stapaniri

"Tot sufletul sa se supuna inaltelor stapaniri, caci nu este stapanire decat de la Dumnezeu; iar cele ce sunt, de Dumnezeu sunt randuite. Pentru aceea, cel ce se impotriveste stapanirii se impotriveste randuielii lui Dumnezeu. Iar cei ce se impotrivesc isi vor lua osanda. Caci dregatorii nu sunt frica pentru fapta buna, ci pentru cea rea. Voiesti, deci, sa nu-ti fie frica de stapanire? Fa binele si vei avea lauda de la ea. Caci ea este slujitoare a lui Dumnezeu spre binele tau. Iar daca faci rau, teme-te; caci nu in zadar poarta sabia; pentru ca ea este slujitoare a lui Dumnezeu si razbunatoare a maniei Lui, asupra celui ce savarseste raul. De aceea este nevoie sa va supuneti, nu numai pentru manie, ci si pentru constiinta. Ca pentru aceasta platiti si dari. Caci (dregatorii) sunt slujitorii lui Dumnezeu, staruind in aceasta slujire neincetat. Dati deci tuturor cele ce sunteti datori: celui cu darea, darea; celui cu vama, vama; celui cu teama, teama; celui cu cinstea, cinste." (Romani 13, 1-7)

Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.04.2008, 23:15:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Numara-te printre fiii imparatiei

"Alta pilda le-a pus Iisus lor inainte, zicand: «Asemenea este imparatia cerurilor omului care a semanat samanta buna in tarina sa. Dar, pe cand oamenii dormeau, a venit vrajmasul lui, a semanat neghina printre grau si s-a dus. Iar daca a crescut paiul si a facut rod, atunci s-a aratat si neghina. Venind slugile stapanului casei, i-au zis: Doamne, n-ai semanat Tu, oare, samanta buna in tarina Ta? De unde, dar, are neghina? Iar El le-a raspuns: Un om vrajmas a facut aceasta. Slugile i-au zis: Voiesti, deci, sa ne ducem si s-o plivim? El insa a zis: Nu, ca nu cumva, plivind neghina, sa smulgeti odata cu ea si graul. Lasati sa creasca impreuna si graul si neghina, pana la seceris, si la vremea secerisului voi zice seceratorilor: Pliviti intai neghina si legati-o in snopi ca s-o ardem, iar graul adunati-l in jitnita mea». Dupa aceea, lasand multimile, a venit in casa, iar ucenicii Lui s-au apropiat de El, zicand: «Lamureste-ne noua pilda cu neghina din tarina». El, raspunzand, le-a zis: «Cel ce seamana samanta cea buna este Fiul Omului. tarina este lumea; samanta cea buna sunt fiii imparatiei; iar neghina sunt fiii celui rau. Dusmanul care a semanat-o este diavolul; secerisul este sfarsitul lumii, iar seceratorii sunt ingerii. si, dupa cum se alege neghina si se arde in foc, asa va fi la sfarsitul veacului. Trimite-va Fiul Omului pe ingerii Sai, vor culege din imparatia Lui toate smintelile si pe cei ce fac faradelegea, si-i vor arunca pe ei in cuptorul cu foc; acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor. Atunci, cei drepti vor straluci ca soarele in imparatia Tatalui lor. Cel ce are urechi de auzit sa auda»." (Matei 13, 24-30; 36-43)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.04.2008, 19:56:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Cu noi este Dumnezeu

Iisus a spus: "«Cel ce va asculta pe voi pe Mine Ma asculta, si cel ce se leapada de voi se leapada de Mine; iar cine se leapada de Mine se leapada de Cel ce M-a trimis pe Mine». si s-au intors cei saptezeci (si doi) cu bucurie, zicand: «Doamne, si demonii ni se supun in numele Tau». si le-a zis: «Am vazut pe satana ca un fulger cazand din cer. Iata, v-am dat putere sa calcati peste serpi si peste scorpii, si peste toata puterea vrajmasului, si nimic nu va va vatama. Dar nu va bucurati de aceasta, ca duhurile vi se pleaca, ci va bucurati ca numele voastre sunt scrise in ceruri». in acesta ceas, El S-a bucurat in Duhul Sfant si a zis: «Te slavesc pe Tine, Parinte, Doamne al cerului si al pamantului, ca ai ascuns acestea de cei intelepti si de cei priceputi si le-ai descoperit pruncilor. Asa, Parinte, caci asa a fost inaintea Ta, bunavointa Ta»." (Luca 10, 16-21)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.04.2008, 23:48:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu am gasit nici un raspuns la toate aceste postari ale lui George. Nu cred ca posteaza ca sa-si demonstreze siesi ca e capabil de acest lucru. Oare nu avem nimic de zis la aceste versete? Ne-am indestulat de cuvintele Domnului? Eu stiu ca atunci cand citesti ceva de la persoana draga, revii, recitesti, pentru ca acele randuri reprezinta pentru tine o intalnire cu persoana iubita. Lectura nu satisface setea de cunoastere ci dorul de persoana draga, iti indulceste inima.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.04.2008, 04:58:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Eu i-am multumit lui George pe MP (ca sa nu intrerup sirul postarilor la obiect)pentru gandul bun si efortul pe care il face sa ne impartaseasca si pe noi cu evanghelia si apostolul zilei.

De multe ori mi s-a intamplat sa constat cat de bine imi cad aceste citate din Biblie, cat de bine (mi) se potrivesc cu momentul/ ziua respectiva. Dar pentru ca le-am raportat la trairi si situatii strict personale nu am detaliat pe forum mai mult (ar fi insemnat o punere in tema mai de amploare si poate neinteresanta pentru altii).

PS : ai mare dreptate cu dorul de persoana draga, cand citesti si recitesti ca sa iti indulcesti inima.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.04.2008, 12:53:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Crestinii sunt lumina lumii

Iisus a spus: "Voi sunteti lumina lumii; nu poate o cetate aflata pe varf de munte sa se ascunda. Nici nu aprind faclie si o pun sub obroc, ci in sfesnic, si lumineaza tuturor celor din casa. Asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor, asa incat sa vada faptele voastre cele bune si sa slaveasca pe Tatal vostru Cel din ceruri. Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc. Caci adevarat zic voua: inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce se vor face toate. Deci cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in imparatia cerurilor; iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in imparatia cerurilor." (Matei 5, 14-19)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.04.2008, 13:36:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Multumesc, mirelat si costel. Postez pentru ca Scriptura este vie pentru mine nu este litera care ucide sau ideologie care constrange, spune Hristos: "Daca veti ramane in cuvintele Mele, adevarul va va face liberi". Consider ca Sf. Scriptura este acuala, cred ca multi se regasesc in starile sufletesti prezente in Sf Scriptura.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.04.2008, 15:33:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Pastorul cel Bun S-a jertfit pentru pacatele noastre

Iisus a spus: "Eu sunt usa: de va intra cineva prin Mine, se va mantui; si va intra si va iesi si pasune va afla. Furul nu vine decat ca sa fure si sa junghie si sa piarda. Eu am venit ca viata sa aiba si din belsug sa aiba. Eu sunt pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi pune sufletul pentru oile sale. Iar cel platit si cel care nu este pastor, si ale carui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind si lasa oile si fuge; si lupul le rapeste si le risipeste. Dar cel platit fuge, pentru ca este platit si nu are grija de oi. Eu sunt pastorul cel bun si cunosc pe ale Mele si ale Mele Ma cunosc pe Mine. Precum Ma cunoaste Tatal si Eu cunosc pe Tatal. si sufletul imi pun pentru oi. Am si alte oi, care sunt din staulul acesta. si pe acelea trebuie sa le aduc, si vor auzi glasul Meu si va fi o turma si un pastor." (Ioan 10, 9-16)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 23:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 23:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 10:22:30