Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2009, 19:26:44
ciprian77 ciprian77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

pentru emanuel2007:in care biblie sau carte sfanta ai citit ca nu este mantuire decat la ortodocsi?catolicii vor arde in iad sau ce?dar budhistii,hindusii etc...de cand e ortodoxia buricul pamantului
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.09.2009, 03:33:19
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Multi chemati, putin alesi' - Ortodoxia = dreapta credinta

Pentru ciprian (si pt. toti ceilalti 'nelamuriti'), raspuns: da, catolicii si toti ceilalti [mai ales cei care-si inventeaza propriile lor 'religii' si tzicneli dupa cum li se nazare - vezi actorul Tom Cruise cu scientologia, sau jedi, dupa filmele alea seriale 'sci-fi', sau francmasonii & illuminati (care incearca sa se impuna subtil si prin santaje, amenintzari, coruptzie si alte 'jocuri de culise' cat si prin alte bazaconii si dracii, de au ajuns sa domine lumea-ntreaga) s.a., cat si altii ca yoghinii, hindusii, budistii s.a.m.d. care se inchina unor zeitati pagane - adica demonilor - si incearca sa impuna intregii lumi 'religia' lor, prin diverse tertipuri si stratageme care de care mai ingenioase, abil si subtil prezentate - respectiv incercari de inoculare fortata in mintile unora - mind control -, dar in asa fel incat sa para totul cat mai spontan etc] vor arde in iad [si Doamne fereste sa ardem si noi cu ei, majoritatea crestini-ortodocsi mai mult sau numai cu numele, 'de fatzada' sau 'parada' etc - sa speram ca vom muri pocaiti si impacati cu Bunul Dumnezeu, in dreapta si adevarata credinta crestin-ortodoxa - sa Il rugam pe Bunul Dumnezeu sa se indure de noi toti, precum S-a indurat si de talharul cel credincios de pe cruce, 'caci in ce te vei fi aflat [in clipa mortii], in aceea vei fi judecat'!], fiindca nu au pastrat dreapta credinta, adica ORTODOXIA (din greaca: orthos = dreapta & doxa = credinta - insasi traducerea & insemnatatea originala a cuvantului 'ortodoxie' 'spune' totul, 'vorbeste' de la sine, ce vrei mai multe de-atat?!), cu toate cele 7 Sfinte Taine [adica: Botezul, Mirungerea, Impartasia (Euharistia, Cuminecatura), Spovedania (Pocainta), Preotia (Hirotonia), Nunta (Casatoria), Maslul], asa cum a fost lasata de catre Insusi Mantuitorul nostru Iisus Hristos!...

Ortodoxia nu impune constrangeri (mai ales din cele de genul 'mind control' - manipulare mentala pe care le utilizeaza 'ceilalti', pe cat de subtile, pe atat de perverse si periculoase pentru mantuirea sufletului si nu numai; sau unele avantaje de ordin material - ajutoare financiare/banesti etc, pe care le ofera, de ex. unele secte gen 'martorii lui Iehova' s.a.), ci Mantuitorul Hristos respecta liberul arbitru, libera vointa a omului/persoanei. El spune clar: "Cel ce vrea sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie" (Marcu 8, 24-38). Sau: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie. Ca cine va voi sa-si scape sufletul il va pierde; iar cine isi va pierde sufletul pentru Mine il va afla. Pentru ca ce-i va folosi omului, daca va castiga lumea intreaga, iar sufletul sau il va pierde? Sau ce va da omul in schimb pentru sufletul sau? Caci Fiul Omului va sa vina intru slava Tatalui Sau, cu ingerii Sai; si atunci va rasplati fiecaruia dupa faptele sale" (Matei 16, 24-28)

La Infricosatoarea Judecata, Mantuitorul ii va judeca pe toti dupa religia lor etc, dar spune clar in Evanghelie (Sf. Scriptura) ca tuturor celor care n-au pastrat dreapta credinta (adica cea ortodoxa) si s-au indepartat, simplificandu-o si deformandu-o dupa mintile lor ratacite si dupa propriile lor interpretari, majoritatea smintite (care lor li se par a fi cele corecte, si neluand prea mult in seama si netinand cont de cele 'avizate', adica inspirate de Duhul Lui Dumnezeu, lasate de Sf. Parinti de-a lungul timpului etc), dupa cum le este lor mai convenabil si confortabil etc, sau gasind 'refugiu' calcand pe diverse cai laturalnice [de ex. sunt atatia 'vindecatori' care vindeca boli grave si pretind ca pot scoat chiar si demoni, dar prin orice alte metode 'paranormale' si vrajitoresti, complet ne-ortodoxe, precum autosugestie - respectiv sugestie, bioenergie, reiki, hipnoza, yoga, spiritism, clarviziune - clarvzatori - si cate si mai cate... ori, orice lucru de acest gen 'miraculos' (si nu numai) care nu este facut in Numele Lui Dumnezeu si cu ajutorul Lui Dumnezeu, nu poate fi decat cu 'ajutor' de la opusul Lui Dumnezeu...], Mantuitorul le va spune: “Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui!"...' (Mat. 25:31-46).
...Si, asisderea, privitor la smintelile unora/multora ca acestia de alte religii, confesiuni si secte etc, Mantuitorul avertizeaza: "Vai lumii, din pricina smintelilor! Ca smintelile trebuie sa vina, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala. Iar daca mana ta sau piciorul tau te sminteste, taie-l si arunca-l de la tine, ca este bine pentru tine sa intri in viata ciung sau schiop, decat, avand amandoua mainile sau amandoua picioarele, sa fii aruncat in focul cel vesnic. Si daca ochiul tau te sminteste, scoate-l si arunca-l de la tine, ca mai bine este pentru tine sa intri in viata cu un singur ochi, decat, avand amandoi ochii, sa fii aruncat in gheena focului" (Matei 18, 1-11).

Sf. evanghelist Luca ne spune ca pe cind se afla Isus in drum spre Ierusalim, cineva L-a intrebat: “Doamne, oare putini sint cei ce sint pe calea mintuirii?” El le-a raspuns: “Nevoiti-va sa intrati pe usa cea strimta. Caci va spun ca multi vor cauta sa intre si nu vor putea. [Vorba ceea: 'Multi chemati, putini alesi']. Odata ce Stapinul casei Se va scula si va incuia usa si voi veti fi afara si veti incepe sa bateti la usa si sa ziceti: “Doamne, Doamne, deschide-ne!” Drept raspuns, El va va zice: “Nu stiu de unde sinteti”. Atunci veti incepe sa ziceti: “Noi am mincat si am baut in fata Ta, si in ulitele noastre ai invatat pe norod”. Si El va raspunde: “Va spun ca nu stiu de unde sinteti; departati-va de la Mine, voi toti lucratorii faradelegii”. Va fi plinsul si scrisnirea dintilor, cind veti vedea pe Avraam, pe Isaac si pe Iacov si pe toti proorocii in Imparatia lui Dumnezeu, iar pe voi scosi afara. Vor veni de la rasarit si de la apus, de la miazanoapte si de la miazazi, si vor sedea la masa in Imparatia lui Dumnezeu. Si iata ca sint unii din cei de pe urma, care vor fi cei dintii, si sint unii din cei dintii, care vor fi cei de pe urma” (Luca 13:23-30).

De asemenea, Mantuitorul precizeaza (si stabileste), in mai multe locuri din Sf. Sa Evanghelie, conditiile/criteriile obligatorii care trebuie indeplinite pt. ca cineva sa poata intra in Imparatia Cerurilor [sa se poata 'califica' drept 'candidat' la intrarea in Rai], printre care:
- Taina Sf. Botez in Numele Sf. Treimi: “Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua” (Matei, 28, 19-20).
“Cel ce va crede si se va boteza se va mantui, iar cel ce nu va crede se va osandi” (Marcu, 16, 16).
"Adevarat, adevarat zic tie, de nu se va naste cineva din apa si din Duh nu va putea sa intre intru imparatia lui Dumnezeu" (Ioan, 3, 5).
- Taina Sf. Impartasanii (Euharistia, Cuminecatura): "Adevarat, adevarat va zic voua : daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua cea de apoi. Trupul Meu este adevarata mancare si Sangele Meu, adevarata bautura. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu ramane intru Mine si Eu intru el" (Ioan 6, 53-56).
- Nerautatea (precum cea a pruncilor - dar nu si mintea precum cea a pruncilor, precum gresit inteleg unii): "Adevarat zic voua: De nu va veti intoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra in imparatia cerurilor" (Matei 18, 3-4).

Ar mai fi destule de explicat (si argumente relevante si convingatoare (sper) de prezentat etc), dar nu intru in alte detalii, fiindca nu sunt persoana cea mai in masura (am incercat sa expun aici doar vreo cateva argumente) - personal, cred ca cel mai indicat ar fi, in primul rand, sa te rogi la Bunul Dumnezeu sa iti lumineze mintea incat sa intelegi/pricepi aceste lucruri in mod corect [si, ideal, sa iti daruiasca si statornicie in credinta cea adevarata, sa nu te lasi influentat vreodata de idei gresite/eronate si smintite - smintitoare, inselatoare s.a.m.d., care ar putea parea corecte etc], apoi sa cauti lamuriri in privinta acestui subiect, la un parinte cu experienta, sau/si, daca vrei si ai timp, prin carti si tratate de teologie, vietile Sfintilor, Pateric, Filocalie etc etc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.09.2009, 03:58:46
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit '...indrazniti, Eu am biruit lumea' - Iisus Hristos (Ioan 16,33)

Si pentru erwin84: nu te lasa descurajat, ci mereu cere ajutor, in general, in toate celea ale vietii (cere iertarea pacatelor, intelepciune, minte luminata, putere de discernamant - de luarea deciziilor corecte/bune, de a deosebi raul de bine si de a alege ceea ce este bine etc -, sanatate trupeasca si sufleteasca, putere de munca si puterea de a merge mai departe in viata, spor si reusite/realizari in toate s.a.m.d. - toate cele de trebuintza si folos duhovnicesc/sufletesc si trupesc), de la Bunul Dumnezeu. Si nu uita mereu sa Ii multumesti Bunului Dumnezeu pentru toate darurile primite!...
Insusi Mantuitorul nostru Iisus Hristos a rostit, tot in Sf. Sa Evanghelie: 'In lume necazuri veti avea, dar indrazniti, Eu am biruit lumea' - (Ioan 16,33)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2009, 09:08:45
ciprian77 ciprian77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

din ce spui tu inseamna ca Dumnezeu e nedrept.ce se intampla daca te nasteai in coreea sau china?toti cetatenii tarilor de alte religii sunt condamnati la iad din momentul nasterii chiar daca nu fac rau la nimeni niciodata?vai ce norocosi putem fi,ca suntem ortodocsi nu ti se pare ciudat?

Last edited by ciprian77; 15.09.2009 at 09:13:02.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.09.2009, 15:05:44
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian77 Vezi mesajul
din ce spui tu inseamna ca Dumnezeu e nedrept.ce se intampla daca te nasteai in coreea sau china?toti cetatenii tarilor de alte religii sunt condamnati la iad din momentul nasterii chiar daca nu fac rau la nimeni niciodata?vai ce norocosi putem fi,ca suntem ortodocsi nu ti se pare ciudat?
Cred ca Dumnezeu tocmai fiindca este foarte drept, este dreptatea insasi, va face exact cum a precizat cherbu. Cei de alte religii nu sunt condamnati la moarte de la nastere precum spui, ci au inca optiunea lui erwin, sa caute adevarata credinta. Multi din Asia avand ei insasi ideologia cautarii sinelui ajung sa caute atat de mult incat gasesc ortodoxia, multi dintre noi nascuti ortodocsi inca trebuie sa cautam ortodoxia. Deci toti suntem la egal. Mai ales ca din cate stiu parca Apostolul Pavel a propovaduit in Asia (sper sa nu gresesc... sa ma corecteze careva), iar in vremea noastra informatiile religioase sunt suficiente si la indemana. Deci toti au auzit de Hristos, dar foarte putini il cauta.
Singura diferenta la judecata va fi ca pe cei care au stiut mai putin ii va judeca mai bland, pentru ca au avut circumstante atenuante (atenuant - reduce efectul dar nu il indeparteaza).
Doamne ajuta sa gasim toti calea cea dreapta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.09.2009, 15:12:15
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Uite cum lucreaza Dumnezeu de minunat! Chiar azi apare acest topic:
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...si-baptistilor

Eu personal ma bucur imens pentru ca ai ales aceasta cale si te rog sa nu dai inapoi.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.09.2009, 16:56:40
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Cipi, tu intelegi si interpretezi gresit - nu te mai grabi sa tragi concluzii eronate

Draga ciprian, nu, nu inseamna ca Dumnezeu e nedrept (ci ca respecta liberul arbitru al fiecaruia, adica nu constrange pe nimeni si nu impune nimanui mantuirea), ci mai degraba inseamna ca... tu cam intelegi lucrurile in mod gresit si le interpretezi complet aiurea (dupa mintea ta cam intortocheata - lol - acuma, nu-ti fie cu suparare... ). Dupa cum si 'FiulRisipitor' iti raspunse ceva mai sus, iti mai raspund si eu, inca o data. Asadar...
De aceea Dumnezeu i-a lasat si trimis in lume pe Sfintii Sai Apostoli (si pe urmasii lor, care sunt Sfintii in general, raspanditi peste tot prin lume de-a lungul vremurilor, ca sa vesteasca Sf. Sa Evanghelie (care nu este altceva decat Cuvantu Lui Dumnezeu) la toate neamurile pamantului - "Mergand invatati toate neamurile botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" (Matei 28, 19-20) si: “Iata Eu cu voi sunt pana la sfarsitul veacurilor” (Matei 28,20) - adica Dumnezeu, Iisus Hristos Cel in Sfanta Treime preamarit, este cu fiecare crestin, prin Sfintii Sai, prin preotii ortodocsi si mai ales prin Sfintele Taine etc). Iar cei interesati sa auda Cuvantul Lui Dumnezeu si sa caute sa se straduiasca sa Il implineasca s.a.m.d., se vor mantui, dar cei potrivnici, indiferenti si neinteresati de Cuvantul Lui Dumnezeu (adica cei de alte religii, ateii, vrajitorii s.a. care tot refuza si nu vor sa se indrepteze, devina crestin-ortodocsi, si cei care au preferat si prefera sa jertfeasca idolilor/zeilor (adica diavolilor) jertfe sangeroase cu sacrificii animale si chiar umane; acestia/aceia, preferand sa puna/serveasca/slujeasca propriile lor interese si orgolii oarbe, nebune si desharte mai presus de toate, i-au tot chinuit, prigonit (complotat impotriva, invinuit pe nedrept, adus false acuzatii etc) si ucis pe multi dintre Sfinti, de-a lungul istoriei, in toata lumea, chiar si in tarile de prin India, Africa, Asia si China etc etc - exista si Sfinti Martiri ortodocsi chinezi si asiatici s.a. - crezi sau nu! - dar despre ei nu se cunosc prea multe informatii, nu sunt prea multe date), se vor osandi/vor fi osanditi).

Si in ziua de azi (adica la timpul prezent), cati preoti ortodocsi (mai ales de origine greaca si rusa, dar si de pe la noi, romani, si nu numai) nu incearca sa faca misiune, propovaduind Cuvantul Lui Dumnezeu (Sf. Evanghelie, Scriptura) - [adica urmand exemplul si faptele Sf. Apostoli si indemnul Mantuitorului: "Mergand invatati toate neamurile botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" (Matei 28, 19-20)[b]“] - peste tot prin lume, pe toate continentele (prin Asia, Africa, India, America (vezi un exemplu, par. Seraphim Rose), Australia, prin unele tari arabe s.a.m.d), si cati nu intampina atatea atitudini ostile, intimidari, prigoniri si opozitii de tot felul (mai ales in unele sate de prin tarile africane, unde se lupta cu magia neagra s.a.m.d. - de exemplu vezi cartea 'Apostol in Zair', care povesteste din experientzele si 'patzaniile' unui parinte ortodox grec. Sau prin unele localitati musulmane, in care crestinii sunt tratati in moduri f. ostile, si chiar ucisi! si unele calugarite crestin-ortodoxe, batjocorite de catre unii musulmani etc). Dar mai exista si o mica parte [iarasi, repet: 'Multi chemati, putini alesi'] care primesc si inteleg Cuvantul Lui Dumnezeu, si se convertesc la Ortodoxie (asemenea samantzei care a cazut in pamant bun si a rodit - conform parabolei Semanatorului, tot din Sf. Evanghelie), in ciuda ostilitatilor, necazurilor ('consecintelor') etc pricinuite de si din partea celorlalti nebuni incapatzanatzi care nici nu vor sa auda.

Ori, au existat si exista destule persoane de diverse natzii (asiatici, chinezi, japonezi, africani, indieni, chiar si unii musulmani si evrei etc), care au fost miscatzi cand au auzit Cuvantul Lui Dumnezeu (asa cum este propovaduit de ortodoxie), si care ulterior s-au botezat (sau la unele persoane, convertirea la ortodoxie s-a produs in urma vreunei minuni petrecute cu ei in mod neasteptat etc etc - exemple ar fi nenumarate (unele s-au pastrat in scris, ca dovezi, pe cand altele n-au fost scrise).

Un exemplu recent, de prin 2005, ar fi sheicul acela arab care s-a botezat impreuna cu toata familia, care fusese ucis prin taierea in bucati de catre niste hotzi hraparetzi, iar mai apoi a fost inviat de Preasfanta Fecioara cu Sf. Prunc Iisus Hristos din Icoana miraculoasa Shagoura (Doamna Noastra) de la man. crestin-ortodoxa din localitatea Saydnaya). Si alti cativa musulmani au devenit crestin-ortodocsi, de exemplu dupa ce au fost vindecati in mod miraculos de anumite boli incurabile, in urma pelerinajului si rugaciunilor la o alta Icoana miraculoasa a Maicii Domnului, care izvoraste mir vindecator, si care se afla la o manastire din Grecia (zona Peloponez, pe undeva prin munti), cunoscuta sub denumirea de 'Panaghia Malevi'. Sau altul, care a trecut la ortodoxie in urma unui accident extrem de periculos (prabusire cu masina in prapastie, masina facuta praf si pulbere, iar el salvat in mod miraculos, fara o zgarietura), in care a avut in masina o mica bucatzica de material (cotton) imbibata cu putin mir izvorat de la acea Sfanta Icoana. Si alte multitudini de exemple ar mai fi, dar ma opresc aci, deocamdata.

Concluzia ar putea fi cam asa: 'Dumnezeu iti da, nu-ti baga si-n traista' (adica Dumnezeu iti vorbeste prin diverse persoane, semne si uneori chiar minuni/miracole mai mari sau mai mici etc etc - si de multe ori, cel mai adesea, Dumnezeu lucreaza in mod discret -, dar mai depinde si de tine, vrea sa vada si niscaiva efort personal, straduintza s.a.m.d... cu alte cuvinte, mai depinde si de tine daca ai urechi de auzit si ochi de vazut...)
Dupa cum Sfintii Parinti sfatuiesc, cel mai bine ar fi ca tu (si valabil pt. fiecare) sa te ingrijesti mai mult de propria-ti mantuire, si sa nu mai duci atata grija de altii, lasa asta in seama si in grija lui Dumnezeu, caci El stie cel mai bine...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.09.2009, 17:20:59
hristofora hristofora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile Erwin

Merita ,desigur ca merita... Ortodoxia este cel mai frumos dar pe care ni l-a facut noua Dumnezeu... Ortodoxia e totul...AI SA VEZI.Maica Domnului o sa te apere si o sa te indrume asa cum nu demult pe Steinhardt.Ai sa vezi .. Viata in Hristos este cea mai bogata .. Cu Mantuitorul toate sunt mai usoare .Ia legatura cu parintele Irineu Curtescu ,care este un parinte deosebit(vei vedea).Il gasesti la Manastirea Ponor...langa Aiud.nu stiu sa iti zic sigur unde este aceasta manastirea dar acolo daca ajungi ,,,e super ok.Dumnezeu sa te ocroteasca si nu te mai lua dupa cei care zic ca e greu.Dumnezeu le da incepatorilor mult mult har
.Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.09.2009, 20:05:14
ciprian77 ciprian77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

ma socheaza cate creiere spalate aici pe forum.e normal sa ti lauzi religia sau confesiunea dar nici chiar asa incat sa minimalizezi celelalte religii.ati ajuns la fanatism unii dintre voi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.09.2009, 15:29:28
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Lightbulb Draga Erwin bine ai venit!

Nu inteleg de ce oamenii sunt dispusi ca in numele unor dumnezei straini sa devina vegetarieni, veganisti sa faca tot felul de sacrificii, dar cand ortodoxia cere post de 4 ori pe an, sau vinerea si miercurea, li se pare o exagerare.Daca nu-stiu-ce religie iti spune sa iti golesti mintea de ganduri, e interesant si provocator, daca iti spune orodoxia sa spui rugaciunea mintii pentru a te goli de ganduri, nu i se pare nimanui interesant.A te lepada de tine ca sa te umpli in toata fiinta ta sufleteasca si trupeasca de Dumnezeu, e un ideal care poate fi atins in ortodoxie. Si atunci de ce nu ar fi ortodoxia singura religie mantuitoare? Ne impartasim cu Dumnezeul Smereniei, ca golindu-ne de noi sa devenim dumnezei, si atunci cine isi poate dori mai mult decat atat? Ce religie te ridica mai sus de atat? La asta ne cheama Dumnezeu. Catre aceasta se simte chemat Erwin, catre desavarsire, a simtit lipsa aceasta in alte biserici, lipsa Desavarsirii, si a simtit frumusetea slujbelor ortodoxe. Nu e un fanatism a crede cu adevarat in ceea ce crezi, daca un om marturiseste ca crede in ortodoxie dar se gandeste ca totusi poate si alte religii sunt bune atunci nu crede cu adevarat. Daca soldatul pleaca la lupta dar in sufletul sau se gandeste ca poate nu cauza lui e cea dreapta ajunge probabil un dezertor. Ca sa atingi scopul in ortodoxie(mantuirea), trebuie sa crezi cu adevarat ca Dumnezeul caruia ii slujesti este singurul Dumnezeu care te poate mantui, daca nu, vei pierde lupta.
Draga Erwin, eu sunt nasa de botez a unei reformate care a trecut la ortodoxie. Venea la biserica ortodoxa de vreo 7 ani, dar s-a botezat doar anul acesta. Isi dorea din tot sufletul sa se impartaseasca alaturi de ceilalti sa se bucure de ortodoxie pe deplin si anul acesta s-a implinit visul ei. A fost foarte emotionata, plangea si radea la sfarsit.Are 56 de ani.
Ai pornit pe un drum bun, inca din discutiile de aici au inceput ispitele. Fii puternic, daca Dumnezeu te-a chemat pregateste-ti inima deschisa spre a intelege spre ce esti chemat.
Sa ai parte de bucuria si de pacea sfintilor in viitoarea ta familie.
Bunul Dumnezeu sa te ajute in casnicia pe care vrei sa o intemeiezi ortodox, iar gandul de a vorbi cu un calugar este mai bun decat orice sfat pe care l-ai primit aici. Dumnezeu e cu tine. Noi oamenii trebuie sa invatam in ce credem cu adevarat ca sa putem da sfaturi altora. Mai bine sa ne rugam" Imparate Ceresc Mangaietorule fii sfatuitorul fratelui nostru acestuia care se intoarce la ortodoxie". Amin.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 17:18:27
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07