Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2009, 09:59:43
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Unhappy vreau sa imi schimb duhovnicul

De ceva vreme, mi-e ff greu sa mai dau de duhovnicul meu sa ma spovedesc sau sa ii cer un sfat. Nu raspunde la telefon, la mesaje..e mereu ocupat...trebuie sa alerg dupa el zile intregi. Cand il prind, e mai mereu pe graba...

Simt ca trebuie sa il schimb..sa imi gasesc unul mai aproape de mine..nu stiu...Nu stiu unde sa caut si ce sa fac..
Se va supara, dc ii voi spune ca vreau sa imi caut altul? E pacat sa il schimbi asa, dupa voia ta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2009, 11:25:43
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
De ceva vreme, mi-e ff greu sa mai dau de duhovnicul meu sa ma spovedesc sau sa ii cer un sfat. Nu raspunde la telefon, la mesaje..e mereu ocupat...trebuie sa alerg dupa el zile intregi. Cand il prind, e mai mereu pe graba...

Simt ca trebuie sa il schimb..sa imi gasesc unul mai aproape de mine..nu stiu...Nu stiu unde sa caut si ce sa fac..
Se va supara, dc ii voi spune ca vreau sa imi caut altul? E pacat sa il schimbi asa, dupa voia ta?
Din cate stiu exista si ispita asta ca la un moment dat: sa vrei sa-ti schimbi duhovnicul din diverse motive.Acum trebuie sa fii atenta ca motivul tau sa fie serios.

Se spune ca duhovnicul trebuie sa te gaseasca pe tine.Tu trebuie sa te rogi pentru asta.

Rugaciune pentru cautare unui duhovnic

Doamne, Tu care nu voiești moartea păcătosului, ci ca să se întoarcă și să fie viu, Tu care Te-ai pogorât pe pământ tocmai spre a învia pe cei ce suspină și care sunt morți prin păcat și spre a-i face vrednici să Te vadă pe Tine, Lumina cea adevarată, pe cât este cu putință omului, trimite-mi un om care să Te cunoască, pentru ca slujindu-l și supunându-mă lui din toate puterile mele, ca și Ție, și făcând voia Ta în a lui, să-Ți plac Ție, singurului Dumnezeu, și să mă învrednicesc și eu, pacatosul, de Împărăția Ta. Amin.

Daca as fi in locul tau mi-as cauta duhovnicul printre parintii d e la parohia de care apartin caci Dumnezeu ne pune foarte aproape de noi oamenii de care avem nevoie.Sau daca nu din parohie atunci pe la bisericile de prin apropiere .

Cat despre duhovnicul tau, eu nu cred ca se va supara.Numai ca trebuie sa-i spui ca vrei sa pleci de la el .Si daca te va intreba care-i motivul sa il zici:ca il gasesti greu cand ai nevoie de sfintia sa.

Maica Domnului sa te ajute!Dumnezeu nu te va lasa...

cu drag,nicoleta
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2009, 11:34:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
De ceva vreme, mi-e ff greu sa mai dau de duhovnicul meu sa ma spovedesc sau sa ii cer un sfat. Nu raspunde la telefon, la mesaje..e mereu ocupat...trebuie sa alerg dupa el zile intregi. Cand il prind, e mai mereu pe graba...

Simt ca trebuie sa il schimb..sa imi gasesc unul mai aproape de mine..nu stiu...Nu stiu unde sa caut si ce sa fac..
Se va supara, dc ii voi spune ca vreau sa imi caut altul? E pacat sa il schimbi asa, dupa voia ta?
Mi se pare un motiv serios sa-ti cauti altul. Nu e neaparat necesar sa ti-l gasesti din prima.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2009, 11:40:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Oana nu vad nimic rau in faptul ca duhovnicul tau e foarte ocupat si nici in faptul ca trebuie sa alergi dupa el. Eu prefer sa stau ore si nu cateva minute pentru un consult la un medic bun.

Ceea ce nu-i bun din ceea ce ne-ai marturisit e faptul ca odata ajuns la el, se grabeste cu tine, ca doreste sa termine mai repede marturisirea. Si asta nu-i bine.

Nu-i pacat sa-ti schimbi duhovnicul din motive intemeiate. Cat despre faptul ca e posibil sa se supere, nu-ti face griji, atat timp cat el nu-si da seama ca nu trebuie sa te grabesti niciodata cu un om care se marturiseste.

Sunt multi duhovnici minunati. Chiar daca sunt la distante mai mari, merita sa ajungi la ei. Tu roaga-te. Nu te va lasa Dumnezeu fara Parinte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.12.2009, 11:44:51
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Mi s-a intamplat sa imi zica de multe ori sa vin la o anumita ora si el sa nu fie acolo..sau sa vorbeasca la telefon in timp ce e cu mine la spovedit.
Pe de alta parte, simt ca are ceva special...mi-a placut din prima de el, seamana cu Iisus...este bland la infatisare si f tacut..L-am visat de cateva ori in momente de cumpana ale vietii mele...cand simteam ca ma sufoc de atata durere...De aici si ezitarea mea in a-l schimba...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.12.2009, 12:03:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un om care in timpul spovedaniei vorbeste la telefon, nu este duhovnic adevarat. Asa ca dincolo de cum il percepi: bland, tacut... e un om care nu-ti este Parinte. Caci un Parinte isi hraneste fiul, nu-l pune la masa fara sa-i dea sa manance. Asta se intampla si cu tine, esti la spovedanie, dar ramai nehranita, de vreme ce mai mult asculti ce vorbeste preotul cu altcineva.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2009, 12:09:51
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Are dreptate Costel, in situatia asta si eu zic sa-l schimbi, desi in mod normal n-as face asta. Roaga-te si apoi o sa-l intalnesti pe cel pe care Domnul ti-l va scoate in cale.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2009, 12:10:55
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
De ceva vreme, mi-e ff greu sa mai dau de duhovnicul meu sa ma spovedesc sau sa ii cer un sfat. Nu raspunde la telefon, la mesaje..e mereu ocupat...trebuie sa alerg dupa el zile intregi. Cand il prind, e mai mereu pe graba...

Simt ca trebuie sa il schimb..sa imi gasesc unul mai aproape de mine..nu stiu...Nu stiu unde sa caut si ce sa fac..
Se va supara, dc ii voi spune ca vreau sa imi caut altul? E pacat sa il schimbi asa, dupa voia ta?
Daca ti-l vei schimba nu-l schimba fara binecuvantarea de la actualul duhovnic.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2009, 14:24:43
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Da, normal ca ii voi cere binecuvantarea lui. Dar apoi, unde sa ma duc sa caut altul? Nici nu stiu...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2009, 14:30:20
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
Da, normal ca ii voi cere binecuvantarea lui. Dar apoi, unde sa ma duc sa caut altul? Nici nu stiu...
Mai intai roaga-te si apoi o sa-l intalnesti. Domnul nu te va lasa, ti-l va scoate in cale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa imi schimb religia erwin84 Botezul 78 19.09.2014 08:02:15
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07