Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.04.2010, 17:20:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Crestinii prefera varianta "l-a luat la EL" pe cel mic si poate si parintii (sau altii) sunt pe drumul cel bun (sa ajunga tot la EL).
OK, am inteles ce vrei sa spui.
Dar ce facem cu pruncii ce mor nebotezati?
Dupa BO acestia merg intr-un "loc de intristare".
E corect?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.04.2010, 17:21:16
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Un nou nascut e nevinovat dupa orice etalon vrei sa consideri. Iar cine considera altfel e nebun.
mai nu auziti sa va pastrati conceptele voastre naturaliste ,nu aveti voie sa spuneti de Dumnezeu ca e nedrept sau imoral ca un copil a murit ,ca pentru voi nu exista Dumnezeu si daca nu exista Dumnezeu, operati cu intamplarea oarba ...care a creat lumea asta ...copiii au murit din cauza intamplarii oarbe si fortelor naturale PUTETI SA VA INTREBATI ASUPRA CONCEPTULUI CARE IL TOT REPETATI DACA DUMNEZEU E MORAL ,DUUUPA CE DEVENITI CREDINCIOSI SI CREZAND CA EXISTA DUMNEZEU AVETI VOIE SA OPERATI CU CONCEPTE CA DUMNEZEU ,BINE, RAU ,ETC....

UN ATEU SA DEA VINA PE NATURA CA MOARE UN COPIL .PUNCT.
-UN CRESTIN CARE CREDE CA EXISTA DUMNEZEU VA AVEA " INDOIELILE" ASTEA .

RASPUNSUL PENTRU CREDINCIOSI (NU PENTRU ATEI):

DE CE IN BIBLIE DUMNEZEU INGADUIE SAU CHIAR ORDONA MII DE MORTI ,ETC.?
CRESTINII CARE SE INDOIESC CA DUMNEZEU E MORAL,BUN ,IUBITOR NU CUNOSC INVATATURA CRESTINA CARE SPUNE:

"LUMEA ASTA NU E TOTUL " ADEVARATA VIATA INCEPE DUPA ...ACEASTA VIATA .CEI CARE CRED CA LUMEA ACEASTA E TOTUL SI NIMIC DUPA... FAC GRESEALA SA JUDECE TOTUL DIN ACEASTA PERSPECTIVA INGUSTA SI VICLEANA.

VOI VEDETI UN MUNTE SI GANDITI CA MUNTELE E TOTUL NU MAI E NIMIC DINCOLO DE EL.CHESTIA E CA ABIA DUPA MUNTE INCEPE VIATA ADEVARATA ....
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.04.2010, 17:41:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
OK, am inteles ce vrei sa spui.
Dar ce facem cu pruncii ce mor nebotezati?
Dupa BO acestia merg intr-un "loc de intristare".
E corect?
Ma indoiesc ca copii nebotezati merg intr-un "loc de intristare". Nu cunosc in detaliu invatatura despre problema respectiva, dar multi Sfinti Parinti ii considera mantuiti pentru ca nu au avut nici un fel de greseala (este vorba de cei foarte mici). As indrazni sa spun ca si aici treaba e mai stufoasa decat o vedem la suprafata. Una este sa moara un copil la 2 zile de la nastere nebotezat si alta sa moara la 10 ani de la nastere nebotezat.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.04.2010, 17:47:13
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
care este acea cauza nerationala?
zbig-zbang-ul,prostia evolutiei ,etc->sa nu-mi spui ca tu crezi ca procesul zbig-zbang-ului avea RATIUNE ,ca asa a hotarat un "punctisor" nervos sa explodeze ,ba chiar si-a programat asta ...dupa ceaiul de la ora 5...

nu exista nici un big-bang-bung si nici o evolutie care se "gandeste" ce animal sa mai inventeze.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.04.2010, 18:09:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ma indoiesc ca copii nebotezati merg intr-un "loc de intristare". Nu cunosc in detaliu invatatura despre problema respectiva, dar multi Sfinti Parinti ii considera mantuiti pentru ca nu au avut nici un fel de greseala (este vorba de cei foarte mici). As indrazni sa spun ca si aici treaba e mai stufoasa decat o vedem la suprafata. Una este sa moara un copil la 2 zile de la nastere nebotezat si alta sa moara la 10 ani de la nastere nebotezat.
Tocmai, si eu ma indoiesc. Dar mai intreaba si ai sa vezi ca asa e (adica asa se sustine).
Acest fapt il regasesti si in cazul avorturilor, cand se explica gravitatea acestui pacat si prin faptul ca a fost condamnat un suflet nevinovat.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.04.2010, 18:13:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
zbig-zbang-ul,prostia evolutiei ,etc->sa nu-mi spui ca tu crezi ca procesul zbig-zbang-ului avea RATIUNE ,ca asa a hotarat un "punctisor" nervos sa explodeze ,ba chiar si-a programat asta ...dupa ceaiul de la ora 5...

nu exista nici un big-bang-bung si nici o evolutie care se "gandeste" ce animal sa mai inventeze.
Te cred si eu cang spui ca "zbing-zbang-ul" este irational. La fel si cu "big-bang-bung".
Nu iti spun de ce sunt sigur de asta.
Dar in ceea ce priveste big-bang-ul, lucrurile stau putin diferit.
Nu ca este adevarat.
Big-bang-ul este doar o teorie, nedovedita stiintific.
De altfel, multi cercetatori nu cred in aceasta teorie.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.04.2010, 18:14:38
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Acest fapt il regasesti si in cazul avorturilor, cand se explica gravitatea acestui pacat si prin faptul ca a fost condamnat un suflet nevinovat.
Hmmm... n-am auzit acest punct de vedere inca. Nu cred ca un om (oricare ar fi el) poate condamna un SUFLET! Pacatul avortului este ca vrei sa iei tu locul lui Dumnezeu, sa hotarasti tu cine treieste si de ce. Sufletul pe care l-ai condamnat nu este al copilului ci al tau. Iar daca trecem din nou sa descoasem firul in patru, avem iar o serie de implicatii:
- poate acel copil ti-ar fi adus tie si/sau altora mantuirea
- te pui impotriva lui Dumnezeu stricand planurile
.... si lista poate continua.....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.04.2010, 20:23:25
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sa vad daca am inteles.
Pacatul este raportat la Dumnezeu, fiind o greseala fata de Dumnezeu.
Pacatul inseamna incalcarea legilor lasate de Dumnezeu. Etc.

Ori Dumnezeu nu are cum sa greseasca fata de el insusi.
Iar legile au fost lasate pentru oameni. Nu poate fi judecat Dumnezeu dupa legile pe care El insusi le-a dat oamenilor.

In conluzie, El poate face orice, chiar si crima, si este considerat OK.
Pentru ca legea este unidirectionala.
Pacatul este o greseala fata de tine insuti in primul rand si are drept consecinta alterarea (coruperea) imaginii lui Dumnezeu intru care esti facut.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.04.2010, 08:57:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Pacatul este o greseala fata de tine insuti in primul rand si are drept consecinta alterarea (coruperea) imaginii lui Dumnezeu intru care esti facut.
"Păcatul (lat. peccatum; gr. hamartia) este călcarea voii lui Dumnezeu cu deplină voință și știință. [1] Păcatul se mai numește și "fărădelege" sau "nelegiuire", pentru că voia lui Dumnezeu se arată în legile, poruncile și rânduielile pe care El le-a dat, din iubire de oameni."

"Păcatul este despărțirea de Dumnezeu, ieșirea din comuniunea cu El, este îndepărtarea de viața dumnezeiască și veșnică pentru care a fost creat omul. Păcatul este o stare nenaturală, el nu ține de ființa omului pentru că Dumnezeu nu l-a făcut pe om păcătos. Sfânta Scriptură numește păcatul "fărădelege" (I In 3, 4), "nedreptate" (I In 5, 17), "cădere", termeni care presupun o stare primordială dreaptă și bună a omului."

Doar doua definitii.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.04.2010, 09:07:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Hmmm... n-am auzit acest punct de vedere inca. Nu cred ca un om (oricare ar fi el) poate condamna un SUFLET! Pacatul avortului este ca vrei sa iei tu locul lui Dumnezeu, sa hotarasti tu cine treieste si de ce. Sufletul pe care l-ai condamnat nu este al copilului ci al tau. Iar daca trecem din nou sa descoasem firul in patru, avem iar o serie de implicatii:
- poate acel copil ti-ar fi adus tie si/sau altora mantuirea
- te pui impotriva lui Dumnezeu stricand planurile
.... si lista poate continua.....
Iata ce parere are Pr. Cleopa:
"Apoi, sufletele copiilor avortati, nefiind botezate, nu pot intra in imparatia lui Dumnezeu, ci asteapta ziua cea infricosatoare a judecatii, cand singuri vor acuza pe parintii care i-au ucis in fata Dreptului Judecator Iisus Hristos."
Iata ce zice si Pr. Serafim Man:
"Avortul este o dubla crima: in primul rand, impotriva lui Dumnezeu care a creat acea fiinta, si apoi impotriva acelui suflet care, nefiind unit cu Hristos prin taina Sfantului Botez, va fi lipsit de slava lui Dumnezeu, ramanand intr-un loc intunecos pana la infricosata judecata cand, prin mila lui Dumnezeu va fi izbavit. Asupra femeii insa, ramane un mare pacat de moarte."
Doar doua exemple. As mutea gasi mai multe, fara prea mare greutate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 19:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12