Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2010, 03:21:26
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Tratament anti-SIDA: TehnicA revolutionara

Cercetătorii israelieni au anunțat că au reușit să distrugă, în cadrul unor teste de laborator, celule infectate cu virusul HIV, ce declanșează maladia SIDA, fără a afecta celulele sănătoase din organism, a anunțat, vineri, cotidianul Haaretz.

Cercetătorii de la Universitatea ebraică din Ierusalim au anunțat că au pus la punct un tratament pe bază de peptide (polimeri alcătuiți din aminoacizi), care antrenează autodistrugerea celulelor infectate de virusul imunodeficienței umane (HIV).

Până la acest studiu, terapiile anti-SIDA vizau distrugerea virusului prezent în celule, prezentând riscul revenirii infecției, dacă tratamentul era întrerupt sau dacă virusul dezvolta imunitate față de acest tratament.

Cercetătorul israelian Abraham Loyter a declarat pentru cotidianul israelian Haaretz că, după două săptămâni de teste, celulele vizate nu au reapărut, iar în urma acestei analize "se poate concluziona că ele au fost distruse".

Într-un articol publicat pe 19 august în revista britanică AIDS Research and Therapy, cercetătorii israelieni Aviad Levin, Zvi Hayouka, Assaf Friedler și Abraham Loyter au declarat că tehnica pe care au pus-o la punct "va putea conduce la o nouă terapie generală" împotriva virusului HIV.

În luna iulie, cercetătorii americani au anunțat că au descoperit doi anticorpi capabili să blocheze - cel puțin în cadrul testelor de laborator - cele mai multe tulpini ale virusului HIV, deschizând astfel drumul către fabricarea unui vaccin anti-SIDA eficient.

La peste un sfert de secol de la descoperirea virusului HIV, care a făcut, până în zilele noastre, peste 30 de milioane de victime, încercările de obținere a unui vaccin eficient împotriva maladiei SIDA au rămas fără rezultat, în ciuda eforturilor de mare amploare depuse de comunitatea internațională și a resurselor financiare și umane impresionante care au fost utilizate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2010, 10:44:58
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Tratamentul pt SIDA se cunoaste de multa vreme, insa nu a fost pus la dispozitia oricui din probabil alte motive. Eram pe bancile facultatii la un curs de fiziologie cand o profesoara ne-a povestit ca un roman a descoperit o metoda in acest sens dar nu a primit nici un fel de sprijin si finantare nici la noi nici in afara pentru a efectua teste mai amanuntite in acest sens. Concluzia probabil ca nu poate fi decat ca remediul se cunoaste deja insa deocamdata nu se vrea a fi pus la indemana tuturor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2010, 14:49:29
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Tratamentul pt SIDA se cunoaste de multa vreme, insa nu a fost pus la dispozitia oricui din probabil alte motive. Eram pe bancile facultatii la un curs de fiziologie cand o profesoara ne-a povestit ca un roman a descoperit o metoda in acest sens dar nu a primit nici un fel de sprijin si finantare nici la noi nici in afara pentru a efectua teste mai amanuntite in acest sens. Concluzia probabil ca nu poate fi decat ca remediul se cunoaste deja insa deocamdata nu se vrea a fi pus la indemana tuturor.
Iartă-mă, dar asta nu sună ca o teorie a conspirației? Faptul că "nu a primit nici un fel de sprijin si finantare nici la noi nici in afara pentru a efectua teste mai amanuntite in acest sens." la ce ne duce cu gândul? La dorința cuiva de nu a eradica o boală ca SIDA?
Oare de ce "deocamdata nu se vrea a fi pus la indemana tuturor."? Poate că proliferarea SIDA ajută la reglarea populației? Ăștia, miliardele de oameni ai planetei, nu suntem oare prea mulți în raport cu resursele?
Scuze, dar cred că acest "nu se vrea" este un non-sens.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2010, 15:10:45
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Iartă-mă, dar asta nu sună ca o teorie a conspirației? Faptul că "nu a primit nici un fel de sprijin si finantare nici la noi nici in afara pentru a efectua teste mai amanuntite in acest sens." la ce ne duce cu gândul? La dorința cuiva de nu a eradica o boală ca SIDA?
Oare de ce "deocamdata nu se vrea a fi pus la indemana tuturor."? Poate că proliferarea SIDA ajută la reglarea populației? Ăștia, miliardele de oameni ai planetei, nu suntem oare prea mulți în raport cu resursele?
Scuze, dar cred că acest "nu se vrea" este un non-sens.
Nu ma pot pronunta la subiect intrucat stiu anumite lucruri mai mult din auzite si la fel ca si tine nu pot decat sa-mi dau cu presupusul. Dar asa ca fapt divers, aparitia acestui virus si modul in care opereaza sunt foarte suspecte. In primul rand este un virus care are o vechime de vreo 20 si ceva de ani, deci este de factura recenta si daca asupra altor virusuri sau boli exista date concrete despre cum au aparut fiind intalnite si in vechime, chiar daca cu timpul gripa spre exemlu a degenerat si a suferit diverse mutatii, ori despre originea SIDA nu exista decat speculatii, dar nimic concret. In al doilea rand acesta lucreaza asupra sistemului defensiv uman si este unic in ceea ce face. Eu personal nu am la cunostinta existenta altor boli care sa atace direct la sursa, de parca ar fi fost progamat sa faca asta. Sunt totusi lucruri care bat la ochi cum s-ar spune.

Un alt lucru cert este ca virusurile sunt entitati foarte simple din punct de vedere constructiv si foarte usor de manipulat mai ales de posibilitatile stiintei moderne.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2010, 15:30:44
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Sunt totusi lucruri care bat la ochi cum s-ar spune.

Un alt lucru cert este ca virusurile sunt entitati foarte simple din punct de vedere constructiv si foarte usor de manipulat mai ales de posibilitatile stiintei moderne.
Sunt de acord că sunt o grămadă de evenimente și indicii care ne cam pun pe gânduri și "posibilitatile stiintei moderne" sunt cât se poate de eficiente pentru a creea viruși care sunt "entitati foarte simple din punct de vedere constructiv si foarte usor de manipulat". Însă, nu vom ști degrabă, cred eu, dacă toate aceste acțiuni sunt voluntare, întâmplătoare, simple coincidențe speculate de mass - media sau science-fiction-uri.

Oricum, un fapt e sigur: noi, ăștia, muritorii de rând, suntem la mâna "stăpânilor" noștri lumești care au posibilitatea reală de a ne mai împuțina din când în când, dar, nu prea mult, cât să mai rămânem vreo câțiva care să-i slujim conștiincios. Îmi aduc aminte că vreun șef dintr-ăștia spunea că prea multă filosofie e în școli? Păi, cu filosofia și cu gândirea liberă nu prea formezi "mecanisme și piulițe în sistem", creezi nisip care rămas printre rotițele sistemului îi cam bruiază funcționarea optimă. D'ăștia care critică nu ne prea trebuie... Ne trebuie oameni bucuroși și veseli la festinuri cu două-trei sarmale, mici și un pahar de vin, și apoi la muncă, fraților, că d'aia nu merge bine că voi nu vreți să munciți.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2010, 15:39:47
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Oricum, un fapt e sigur: noi, ăștia, muritorii de rând, suntem la mâna "stăpânilor" noștri lumești care au posibilitatea reală de a ne mai împuțina din când în când, dar, nu prea mult, cât să mai rămânem vreo câțiva care să-i slujim conștiincios. Îmi aduc aminte că vreun șef dintr-ăștia spunea că prea multă filosofie e în școli? Păi, cu filosofia și cu gândirea liberă nu prea formezi "mecanisme și piulițe în sistem", creezi nisip care rămas printre rotițele sistemului îi cam bruiază funcționarea optimă. D'ăștia care critică nu ne prea trebuie... Ne trebuie oameni bucuroși și veseli la festinuri cu două-trei sarmale, mici și un pahar de vin, și apoi la muncă, fraților, că d'aia nu merge bine că voi nu vreți să munciți.
Pai aicea iti dau dreptate, adesea m-am intrebat cum pot fi cumparati oamenii cu mici si bere in campania electorala cand in joc sunt lucruri mult mai mari de atat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea sau refuzarea unui tratament Hionia Eutanasia 54 25.01.2013 15:58:49
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 08.10.2011 23:10:57
"Civilizatia tehnica pustieste sufletul" costache marilena Teologie si Stiinta 4 13.06.2010 17:20:00
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46