Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.12.2007, 00:55:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynna
"eu nu pot sa ascult neconditionat de nimeni,sunt independenta,iar cand intr-adevar ascult de cineva o fac numai daca respect si apreciez acea persoana."
1. Sa stii ca sfintii n-au fost niste roboti care au ascultat neconditionat de Dumnezeu. Daca ar fi fost asa, am fi ajuns cu totii in rai. Insa Dumnezeu ne-a dat un dar extraordinar: libertatea.

2. Cum nu-L poti aprecia pe Dumnezeu Care a facut cerul, pamantul, marea, muntii si ne-a facut si pe noi? El e Cel Care, din dragoste a ales sa se nasca nu in hotel, palate, ci intr-o pestera saracacioasa, unde era frig si nu avea nici macar hainute.

De multe ori noi nu ne gandim la acest aspect. Insa, e adevarat. Dumnezeu a venit din Slava Sa, pe pamant, ca sa fie batjocorit de oameni, sa traiasca printre viclesugurile si clevetirile fariseilor si, in cele din urma, sa moara pentru noi.
A facut asa ca sa ajungem in rai, pentru ca stii, dupa caderea lui Adam, raiul era inchis. Nici dreptii Vechiului Testament nu puteau intra in el.

Deci, sa stii un lucru: ascultarea de Dumnezeu este de fapt o libertate, o ridicare din robia pacatului, si nu o supunere de robot. Pacatul este cel care ne leaga.
Ai vazut, fumatorul zice: nu ma pot lasa, ce sa fac, betivul, la fel...desi vor sa se lase de fumat, baut etc...insa ei NU POT. Pacatul i-a legat si numai Dumnezeu poate sa-i dezlege si sa-i ridice din aceasta sclavie.
Libertatea pe care am primito, este invocata de multi si interpretata in fel si chip, ca si libertatea dobandita dupa schimbarea regimului totalitar. In general oamenii se folosesc de libertate ca un paravan, pentru a-si ascunde neputintele, slabiciunile, pacatele, viciile, patimele si alte cele. Libertatea data de Dumnezeu, noi am transformato in desfrau, imbuibare si tot felul, numai in ceva bun nu. Sa nu ne ascundem si sa nu fim mai perfizi decat suntem. Sa nu ne mintim pe noi insine. Dragostea si credinta in Bunul DUMNEZEU, inseamna mult, mult mai mult. Intai sa invatam sa ne respectam pe noi insine !
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.12.2007, 08:01:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lincol
Stimati Domni,doresc sa ma botez la biserica baptista;mentionez ca am fost botazata ortodox cand eram mica.Inainte de a ma alatura unei biserici protestante as vrea sa imi dati cateva citate macar din literatura patristica privind cultul fecioarei si rugaciunile catre sfinti.Eu nu am gasit deocamdata.Membrii bisericii baptiste mi-au spus ca sigur nu exista asa ceva,abia dupa secolul 4 dH a aparut acest fapt,ca si botezul copiilor mici.Din punct de vedere al bisericii ortodoxe eu am inteles ca o fata nu are voie sa mearga la medic,dar eu am mers la dentist pt ca aveam o infectie foarte grava.Daca am o fetita si face pneumonie am voie sa o duc la spital?Poate fi mantuit un copil nascut prin cezariana,daca era singura solutie pt supravietuirea mamei si a copilului?Stiti,eu asa m-am nascut si mi s-a spus ca sunt creata de diavol si ca Dumnezeu nu a vrut ca eu sa traiesc,de aceea am ajuns in pragul sinuciderii,dar nu mi-a reusit.daca as mai face o data experimentul cand am ajuns la 31 de kg si as depasi limita as muri destul de usor,senzatia de foame dispare dupa vreo 4-5 zile cand incep sa amortesc si sa nu mai vad bine.Ce ma sfatuiti sa fac .cu stima lili
draga lili, foarte rau ca acei baptisti au profitat de starea ta emotionala instabila pentru a te atrage la ei. in primul rand, nu e bine sa iei decizii, de nici un fel, atunci cand esti agitat/a, nu ai liniste interioara, etc. eu ti-as recomanda sa mergi cateva zile la o manastire ortodoxa, unde sa te linistesti si sa cantaresti bine ce vrei sa faci cu tine, in general.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.12.2007, 18:18:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sf. Ierarh Nifon:

"Atunci i-a vorbit Domnul:

"Bine, sluga buna si credincioasa, am auzit rugaciunea Ta si-ti voi da din belsug tot ceea ce ai cerut pentru mantuirea crestinilor. Celui ce va pomeni numele tau in rugaciunea sa, acasa sau in biserica, ii voi sta in ajutor in toate primejdiile si necazurile si indeosebi in clipele cele din urma ale vietii sale. Pe cei ce Ma vor slavi pentru numele tau, ii voi milui cu imbelsugare si, pe cei ce Ma vor chema prin tine, ii voi intari, le voi da putere, voi zdrobi sub picioarele lor, cu dumnezeiasca Mea putere, toata impotrivirea diavoleasca. Iar cand va sosi ceasul ca si tu sa parasesti aceasta viata, Eu Insumi voi veni la tine cu sfintele ostiri ceresti. Cu manile Mele voi lua sufletul tau si te voi odihni cu pace, in sanurile lui Avraam".

Botezul in Biserica Ortodoxa se face "in numele Tatalui, in numele Fiului si in numele Sfantului Duh". Daca tu alungi acest botez de la tine, in numele cui vrei sa te rebotezi?

Avand in vedere ca baptistii, ca si ceilelalte secte, nu cinstesc sfanta Cruce; n-O considera sfanta pe Fecioara Maria, Maica Dumnezeului nostru si Imparateasa Cerului; nu-i citesc pe Sfintii Parinti, interpretand singuri biblia, desi scris este sa nu interpretam dupa capul nostru, caci a fost data sfintilor prin Duhul Sfant; nu permit consumul de bautura, desi scris este "Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura...", nu accepta botezul copiilor, etc avand deci in vedere toate acestea, ar trebui sa stai si sa te gandesti bine, inainte de a face pasul acesta.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.08.2008, 11:32:39
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Deutza, sa iti povestesc ceva personal, ce cred ca iti poate fi de folos: eu sunt ortodoxa, sotul meu era binecuvantat la penticostali. Spun "era", deoarece ca sa ne putem casatori i-am pus conditia ca sa se boteze la ortodocsi. Nu stiu cat de bine am procedat, dar el a fost de acord. cred ca si el voia sa simta ca apartine in totalitate unui cult,desi inca mai are unele idei impotriva unor practici ortodoxe, inradacinate de mic copil, deoarece parintii lui sunt penticostali.Oricum, eu am fost fericita deoarece pot sa imi botez copilulin acelasi cult cu mine, si mama casatorit in fata lui Dumnezeu. Casatoria la primarie este doar o formalitate sociala,si este privita de BOR ca desfranare. Cumnatii mei sunt casatoriti doar la primarie si copiii lor sunt botezati de catolici. nici asa nu merge, vorba aia:cate bordee atatea obicee. Plus ca au tot felul de necazuri in familie
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.08.2008, 11:35:29
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

pentru bego: nu este necesar ceva oficial. Daca tu consideri ca nu vrei sa fii crestina si sa mostenesti Imparatia lui Dumnezeu prin mantuire, atunci Dumnezeu sa aiba mila de sufletul tau.Am totusi o nedumerire: nu crezi in Dumnezeu?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.08.2008, 13:47:09
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

fb ai facut tia ca lai luat la ortodocsi!
excelent
Reply With Quote
Răspunde