Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2009, 18:39:07
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Vin alb sau vin rosu?

Eu ma uimesc mai mult si mai mult.
Am fost la o slujba de pomenire a mortilor. Toti acolo au pus vin rosu. Dupa cunostintele mele la pomenirea mortilor se da doar vin alb, deorece rosu simbolizeaza sangele, viata.
Ei stiam ca vinul rosu e folosit doar pentru cuminecatura, sau cind faci o slujba pentru sanatate pentru cei in viata.
La Paste se foloseste vin alb? sau rosu?
Eu stiam ca vin rosu, insa sigur pot s ama insel!!!
Cind am ridicat problema, m-au privit ciudat ca sa nu zic chiar neprietenos.
Gresesc eu, sau e doar nestiinta din partea unora?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2009, 20:33:00
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

pt pasti alb se foloseste..
iar pt cuminecatura si alb si rosu:)
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2009, 21:04:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sincer niciodata nu mi-am pus astfel de probleme
am fost la nenumarate parastase la care se folosea vin alb, de butelie, in flacoane, in orice nu cred ca exista o prevedere clara in acest sens, daca exista sa ne-o comunice cineva , daca nu atunci e ok cu orice fel de vin
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2009, 03:31:43
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Eu ma refeream la pomenirea mortilor mai mult.
Multumesc Ioan pentru raspuns, insa ma intereseaza si pentru morti.
Eu stiam - poate ma insel - ca vinul alb este pentru pomenirea mortilor, deoarece vinul rosu simbolizeaza viata.
Asta voiam sa stiu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2009, 03:32:48
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Danyel:
Da, vreau sa stiu si eu ce si cum?! sa nu gresesc.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2009, 05:38:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu cred ca n-are importanta culoarea vinului, la nici o slujba bisericeasca... n-am mai auzit pana acum de dilema asta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2009, 06:08:59
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Vin alb sau vin rosu?

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu ma uimesc mai mult si mai mult.
Am fost la o slujba de pomenire a mortilor. Toti acolo au pus vin rosu. Dupa cunostintele mele la pomenirea mortilor se da doar vin alb, deorece rosu simbolizeaza sangele, viata.
Ei stiam ca vinul rosu e folosit doar pentru cuminecatura, sau cind faci o slujba pentru sanatate pentru cei in viata.
La Paste se foloseste vin alb? sau rosu?
Eu stiam ca vin rosu, insa sigur pot s ama insel!!!
Cind am ridicat problema, m-au privit ciudat ca sa nu zic chiar neprietenos.
Gresesc eu, sau e doar nestiinta din partea unora?
La tipicul bisreicesc se spune de paos(vin pentru coliva,care se face cu untdelemn),dar nu specifica deloc culoarea vinului.
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2009, 09:16:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit despre vin

Vinuleste un element natural cu rol bine definit in cult, fiind folosit alaturi de paine in primul rand la Sfanta Liturghie pentru prefacerea lui in Sfantul Sange al Domnului, apoi la slujba cununiei, a Litiei si la slujbele funebre (inmormantare, parastas, panihida).
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Intrebuintarea lui in cult impreuna cu painea este justificata de semnificatia lui mistagogica si de sensul tipologic pe care ni-l dezvaluie aceste doua elemente. Ele simbolizeaza fiinta noastra sufleteasca si trupeasca si sunt icoane sau prototipuri ale Trupului si Sangelui Domnului nostru Iisus Hristos. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]In Vechiul Testament vinul era considerat aliment cu efect tamaduitor si intaritor pentru organismul omului ca si untdelemnul asa cum se poate observa din parabola samarineanului milostiv care, dupa ce a legat ranile celui cazut intre talhari, "a turnat pe ele untdelemn si vin" (Luca X, 34). [/SIZE][SIZE=2]Sfantul Apostol Pavel il sfatuieste pe ucenicul sau Timotei sa consume putin vin pentru invigorarea trupului (I Tim. V, 23).[/SIZE]

[SIZE=2]La nunta din Cana Galileii (Ioan II, 1-11), Mantuitorul preface apa in vin, marcand prin aceasta minune, sensul innoitor si ziditor al Tainei Casatoriei, menita sa produca o transformare interioara in viata celor doi miri care incep sa-si cladeasca reciproc o noua soarta. Sensul spiritual al minunii este relevant si Sfantul Andrei Criteanul il subliniaza cu pregnanta: "In Cana la nunta, apa in vin prefacand, a aratat Hristos intaia minune, ca si tu sa te prefaci, o, suflete."[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Insusi Mantuitorul S-a asemanat pe Sine cu butucul vitei, iar pe ucenicii Sai si pe toti cei ce-l urmeaza Lui i-a comparat cu mladitele (Ioan XV, 5), aratand ca El este izvorul vietii si al mantuirii sufletelor noastre.[/SIZE]

[SIZE=2]Prima atestare documentara despre intrebuintarea la Sfanta Liturghie a painii si a vinului si despre rostirea rugaciunii de binecuvantare si sfintire a acestor materii o gasim in Apologia I a Sfantului Iustin Martirul scrisa intre anii 150-160 iar a doua mentiune despre folosirea acestor elemente in ritul euharistie este consemnata in Constitutiile apostolice scrisa in a doua jumatate a sec. IV.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Vinul pentru savarsirea Dumnezeiestii Liturghii, adica a Sfintei Taine a Trupului si Sangelui Domnului nostru Iisus Hristos, trebuie "sa fie de struguri, curat, adica sa nu fie amarui, nici muced, nici otetit, nici cu gust de vas, iar apa sa fie curata si proaspata".[/SIZE]

Nu am gasit nimic despre culoarea vinului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2009, 15:02:30
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

In cazul inmormantarii culoarea vinului nu are nicio importanta.Insa la Sf Proscomidie este indicat sa fie folosit vin rosu,natural,(nu cumparat de prin magazine tratat cu stiu eu ce substante), curat...insa la nevoie se foloseste si alb,dar indicat e cel rosu.La inmormantare chiar nu conteaza .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2009, 15:20:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]LITURGHIERUL (cartea folosita numai de preot la Sf.Liturghie, Vecernie, Litie si Utrenie) mentioneaza ca "vinul sa fie curat, sa aiba gustul sau natural din struguri, nu din alte fructe" ATAT!!! Nu mentioneaza culoarea! Deci, NU conteaza nici culoarea alba nici cea rosie a vinului la Sf.Liturghie!!! Desi in practica se pune vinul rosu! Daca pt Sf.Euharistie nu conteaza culoarea, cu atat mai putin pt parastase sau agape, etc! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]NU va mai luati dupa tampenii babesti si scormonite din minti bolnave! ASCULTATI DE SF.BISERICA!!!![/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nor rosu pe Google Maps deasupra (la tzarmul) Sfantului Munte Athos ortodoxa2310 Intrebari utilizatori 15 06.11.2012 07:25:07
Consumul de vin rosu poate preveni aparitia cancerului absolutep0wer Generalitati 6 08.06.2010 21:42:33
Sf. Andrei este sarbatoare cu rosu/mare in general? sophia Diverse Sarbatori 3 13.11.2009 11:07:58
Reclama cu covor rosu la AVORT cozia Generalitati 30 28.02.2009 17:43:33