Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2009, 23:11:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Calendarul bisericii greco-catolice din Romania si din SUA

In Biserica Greco-catolica din Romania a doua duminica din postul pastelui nu mai este trecuta ca duminica Sfantului Grigorie Palama.
La cei din SUA cum se poate vedea aci insa e trecuta:
http://www.byzcath.org/

Cel din Romania:
http://www.greco-catolic.ro/calendar.asp?luna=03
http://www.catholica.ro/varia/calendarb.asp?luna=3

As ruga sa nu se posteze off-topic.
Daca s-ar putea sa posteze ceva greco-catolici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2009, 08:14:22
Cristofor Cristofor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 6
Implicit

Trebuie observat că nu toți sfinții sunt trecuți în calendar. Acest lucru nu are legatură, neapărat, cu "sfințenia" unui sfânt, cât cu elementele de certitudine care se cunosc sau nu se cunosc despre el. Spre exemplu, din calendarul romano-catolic a dispărut Sf Cristofor, petronul turiștilor și călătorilor, nu fiindcă nu ar avea importanță, ci pentru că sunt foarte puține elemente sigure, identificabile, despre el.

Un alt lucru care trebuie observat este că sunt anumite incertitudini privind canonicitatea unui sfânt. Este sau nu este sfânt împăratul Constantin în Biserica Greco-Catolică ? Greu de spus. Anumite elemente din viața lui ar face ca astăzi, probabil, pledoaria Avocatului Diavolului să câștige, încât candidatura lui la cinstea altarelor să fie respinsă. În calendar l-am găsit, dar nu cu mențiunea "întocmai cu apostolii" pe care am găsit-o la ortodocși. Nu am auzit de vreo biserică greco sau romano catolică cu hramul Sf Constantin (închinate Sf Elena, avem chiar și insulă).

În sfârșit, pentru ca cineva să fie cinstit ca sfânt și Biserica să îl proclame ca atare, este nevoie de certitudinea că acela se află în rai. Să nu ne mai ascundem după deget și să spunem lucrurilor pe nume: potrivit ecleziologiei catolice, este foarte incert că cineva se află în rai, dacă a trăit în schismă față de Biserica lui Cristos care este Biserica Catolică, deși a auzit cuvântul Evangheliei, a avut uzul rațiunii și voinței libere și a avut posibilitatea să ceară comuniunea. De aceea, cu toate meritele indiscutabile ale lui Grigore Palama, părerea mea personală (și, probabil, și a Bisericii) este că nu e normal să fie venerat ca sfânt, cât timp este foarte nesigur că s-ar afla în rai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 00:04:18
Rugaciuni din comoara Bisericii Catolice Noesisaa Biserica Romano-Catolica 61 02.11.2014 19:21:40
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 07:27:56