Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.08.2011, 15:02:32
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

„Adânc pe adânc se cheamă în vuietul cascadelor Tale;
toate talazele și valurile Tale au trecut peste mine” Psalm 41, 7


Iar pentru a da la o parte valul sugerat de simbolul cascadei, transpus mutatis mutandis asupra starilor sufletesti, iata si talcuirea facuta de Mitropolitul Bartolomeu:
„Grandioasă, superbă imagine-simbol a tuturor relelor ce s'au abătut asupra psalmistului. Încercările la care Dumnezeu îl supune pe om îl ajută pe acesta să-și cunoască propriile profunzimi. Mai mult, așa cum într'o cascadă apa de deasupra pragului se prăvălește în străfundul celei de jos, sfredelind-o și răscolind-o, tot astfel, prin suferință, adâncurile lui Dumnezeu se năpustesc în acelea ale omului, ajutându-l să I le cunoască și să și le cunoască.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.08.2011, 23:37:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

7.Unde mă voi duce de la Duhul Tău și de la fața Ta unde voi fugi?
8.De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești.
9.De voi lua aripile mele de dimineață și de mă voi așeza la marginile mării
10.Și acolo mâna Ta mă va povățui și mă va ține dreapta Ta.
11.Și am zis: "Poate întunericul mă va acoperi și se va face noapte lumina dimprejurul meu".
12.Dar întunericul nu este întuneric la Tine și noaptea ca ziua va lumina. Cum este întunericul ei, așa este și lumina ei.
13.Că Tu ai zidit rărunchii mei, Doamne, Tu m-ai alcătuit în pântecele maicii mele.
14.Te voi lăuda, că sunt o făptură așa de minunată. Minunate sunt lucrurile Tale și sufletul meu le cunoaște foarte.
15.Nu sunt ascunse de Tine oasele mele, pe care le-ai făcut întru ascuns, nici ființa mea pe care ai urzit-o ca în cele mai de jos ale pământului. (Ps. 138)

Last edited by Miha-anca; 24.08.2011 at 23:39:45.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.08.2011, 01:51:10
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Biblia e unitara

V.T.
La inceput Cuvantul Tatalui
a facut legea mare si lumea,
cu ceruri nevazute si un pamant.

N.T.
Fiul doar a implinit pe Tatal...
Acum dar...
Omul sa nu adauge nimic la lege,
sa nu puna nimic la creatie,
ca nu primeasca urgii;
Si omul sa nu scoata nimic din creatie,
SA NU TAIE CEVA DIN LEGI,
ca sa nu arda nimic din el.

Sa implineasca in voia Fiului,
la randui, caci omul e nimic...

De la primele cuvinte din Geneza,
la ultimele din Apocalipsa...

Tot ce se vede cu ochii e tarana,
doar
dincolo de inima e haina lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.08.2011, 02:19:12
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Intaia Epistola catre Corinteni a Sf Ap Pavel.Cap 13

De-as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor,iar dragoste nu am,facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoste si orice stiinta,si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii,iar dragoste nu am,nimic nu sunt.Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars,iar dragoste nu am,nimic nu-mi foloseste.DRAGOSTEA INDELUNG RABDA,DRAGOSTEA E BINEVOITOARE,DROAGOSTEA NU PIZMUIESTE,NU SE LAUDA,NU SE TRUFESTE,DRAGOSTEA NU SE POARTA CU NECUVIINTA,NU CAUTA ALE SALE,NU SE APRINDE DE MANIE,NU GANDESTE RAUL.NU SE BUCURA DE NEDREPTATE,CI SE BUCURA DE ADEVAR!TOATE LE SUFERA,TOATE LE CREDE,TOATE LE NADAJDUIESTE,TOATE LE RABDA.DRAGOSTEA NU CADE NICIODATA!!!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.09.2011, 16:58:49
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Dar tu, Israele, sluga Mea, Iacove, pe care te-am ales, samanta lui Avraam, iubitul Meu!...
Pe tine care te-am smuls din cele mai departate margini ale pamantului si te-am chemat din cele mai departate colturi, si ti-am zis: Tu esti robul Meu, pe tine te-am ales si nu te-am lepadat;
Nu te teme, ca Eu sunt cu tine, nu privi cu ingrijorare, ca Eu sunt Dumnezeul tau. Eu iti dau tarie si te ocrotesc si dreapta Mea cea tare te va sprijini...(..) Isaia, 41:8-..
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.09.2011, 18:43:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu_trandafir Vezi mesajul
"Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi și pe celălalt îl va disprețui; nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona."
Acesta cred ca este citatul de care ma izbesc si eu aproape zilnic. Micile mele alegeri de zi cu zi nu pot fi in acelasi timp pe placul lui Dumnezeu si ale diavolului. Iar cand imi pregatesc ,,biletelul'' pentru spovedanie, tot la acest citat ma gandesc.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.09.2011, 18:58:12
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."
(Ioan 17.3)
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.09.2011, 19:08:08
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Matei 5

39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.

44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,

Ioan 13

12. După ce le-a spălat picioarele și Și-a luat hainele, S-a așezat iar la masă și le-a zis: Înțelegeți ce v-am făcut Eu?
13. Voi Mă numiți pe Mine: Învățătorul și Domnul, și bine ziceți, căci sunt.
14. Deci dacă Eu, Domnul și Învățătorul, v-am spălat vouă picioarele, și voi sunteți datori să ca să spălați picioarele unii altora;

Ioan 4

25. I-a zis femeia: Știm că va veni Mesia care se cheamă Hristos; când va veni, Acela ne va vesti nouă toate.
26. Iisus i-a zis: Eu sunt, Cel ce vorbesc cu tine.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.09.2011, 22:18:48
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit corinteni 13

1. De-as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, dar daca n''am iubire 1 facutu-m''am arama sunatoare si chimval zanganitor 2.
FA 2:4

2. Si de-as avea darul profetiei si de-as cunoaste toate tainele si toata stiinta si de-as avea credinta toata sa pot muta si muntii, dar daca n'am iubire, nimic nu sunt.
Mt 17:20, Mt 21:21, Mc 11:23

3. Si toate averile mele de le-as imparti si trupul meu de mi l-as da sa-l arda, dar daca n'am iubire, nimic nu-mi foloseste.
Mt 6:1-2

4. Iubirea rabda'ndelung; iubirea se daruie, ea nu invidiaza; ea nu se trufeste, nu se ingamfa;
Pr 10:13

5. ea nu se poarta cu necuviinta, nu-si cauta pe ale sale, nu se intarata, nu tine'n seama raul,
Za 8:17, Flp 2:4

6. nu se bucura de nedreptate, ci de adevar se bucura;
Rm 12:9, 2Co 13:8

7. pe toate le sufera, pe toate le crede, pe toate le nadajduieste, pe toate le rabda;
Pr 10:12, Sir 6:5, Rm 15:1, 1Co 9:12, 1Ptr 4:8

8. iubirea niciodata nu se trece. Fie ele profetiile: pieri-vor; fie ele limbile: inceta-vor; fie ea stiinta: pieri-va.


9. Ca'n parte cunoastem si'n parte profetim.
Sir 24:28, Sir 42:21, Sir 43:32

10. Dar cand va veni ceea ce-i desavarsit, atunci ceea ce-i in parte se va desfiinta.
Ps 16:15

11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, gandeam ca un copil, judecam ca un copil; dar cand am devenit barbat, le-am desfiintat pe cele ale copilului.


12. Caci acum vedem prin oglinda 3, ca'n ghicitura; dar atunci, fata catre fata. Acum cunosc in parte; atunci insa deplin voi cunoaste, asa cum si eu deplin sunt cunoscut.
1Co 8:2, 2Co 5:7, Iac 1:23

13. Si acum raman: credinta, nadejdea, iubirea, acestea trei 4; dar cea mai mare din ele este iubirea.
1Tes 1:3, 1In 4:16
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.12.2011, 01:09:10
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mat. 28,20
"Si iata, Eu cu voi sunt in toate zilele, pana la sfarsitul veacului. Amin."

Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie, Doamne!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce carte v-a marcat/placut? sergiu Generalitati 289 05.06.2014 09:36:16
Cei care-si sacrifica viata pentru idei gresite... laurastifter Morala Crestina 38 07.02.2012 19:29:22
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Intrebari pe care nu le gasim in Biblie.. tigerAvalo9 Generalitati 11 02.09.2009 22:33:22