Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2010, 17:51:06
arifa arifa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit Sfat

Am si eu nevoie de un sfat...cred ca am o mare problema dar nu vreau sa recunosc...
Am nascut acum 5 luni, din pacate nu s-a putut natural si am facut cezariana de urgenta,totul a decurs bine si eu si bebe am fost bine...
Problema e ca de cateva luni, ma simt mai rau si imi este foarte frica ca o sa mor si o sa ramana bebe singur,ma exspereaza aceste ganduri si nu stiu ce sa fac sa scap de ele...acum si cu gripa asta porcina...la cea mai mica durere mi-e frica ca o sa mor...
De-asemenea am momente cand aud voci care ma indeamna sa ii fac rau lui bebe...mereu le-am izgonit,,,si mai bine imi fac rau mie decat sa imi ranesc copilul...dar as dori sa scap de aceste ganduri negre ca nu mai pot...nu pot sa ma gandesc la viitor deloc...caci ma vad numai moarta...mi-e tare frica mai ales acum ca e frig si nu prea iesim pe afra....mai stam si la tara si nu prea cunosc lume si chiar nu stiu cum sa fac sa scap...am nevoie de ajutor....la doctor tot zic ca merg dar e fff greu sa-i tarasc pe bebe si pe tati dupa mine...Logodnicul ma ajuta cum poate dar nu stiu cat timp mai pot face fata situatiei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2010, 17:57:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Draga mea

Daca am inteles bine din ceea ce am citit, tatal copilului este logodnicul tau si nu sotul tau...asadar cred ca trebuie sa va spovediti curat amandoi si sa va cununati de urgenta! Sa alegeti acelasi duhovnic pentru amandoi si sa ii ascultati sfaturile.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2010, 17:58:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sora draga, cheama Preotul din sat sa iti faca rugaciune, sa te spovedesti si sa impartaseasca copilul, sa faca Sf.Maslu si cat de urgent sa va CUNUNATI!!! Sa nu va prinda moartea necununati! Moartea vine cand o trimite Dumnezeu!
Apoi sa faceti rugaciune la Maica Domnului si la Sf.Nectarie din Eghina! Aprinde o candela la icoane si miruieste-te si tu si copilul si logodnicul! Faceti rugaciune la Sf.NEctarie, se gaseste Acatsitul pe net si sa il descarci si sa il citesti in fiecare zi si ai sa vezi cum te va ajuta Sf.Nectarie si Maica Domnului! Fa Paraclisul Maicii Domnului zilnic! Mila lui Dumnezeu peste voi!
__________________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2010, 18:01:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Arifa, ori de cate ori vine un gand rau, alunga-l prin pomenirea cu unul bun: Multumesc Doamne pentru copil, da-mi putere sa-L cresc dupa voia Ta si sa-i bucur neincetat pe ceilalti. Fa sa nu ma despart niciodata de voia Ta.

Ar fi bine sa postesti cateva zile si sa te impartasesti. Astept cu drag sa ne povestesti despre copilul tau. Bucurii in toate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2010, 18:01:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa Vezi mesajul
...ma simt mai rau si imi este foarte frica ca o sa mor si o sa ramana bebe singur,ma exspereaza aceste ganduri si nu stiu ce sa fac sa scap de ele

..Logodnicul ma ajuta cum poate dar nu stiu cat timp mai pot face fata situatiei.

Arifa, parerea mea este in afara de rugaciunea lui Hristos care trebuie sa o repeti necontenit cind esti atacata de aceste ginduri, trebuie sa te gindesti mereu ca NU ESTI SINGURA, ci faci parte dintr-o comunitate, familia, si cei din jurul tau, si CHIAR DACA MORI, sa zicem asa ipotetic, ceea ce este posibil cu oricare dintre noi, in orice clipa, BEBE-ul va ramine in miinile altor oameni iubitori ca de exemplu logodnicul tau

Deci incearca sa stai linistita in privinta... mortii tale, o sa vezi ca o fie bine :)
Doamne Ajuta! si succes cu babysittingul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2010, 18:03:02
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa-ti cauti un duhovnic. Toate gandurile rele scad prin rugaciune insa primul si primul pas e sa te dai pe mana unui duhovnic caci rugaciunile si vorbele unui astfel de om sunt nepretuite. E vital in viata asta sa aiba grija de sufletul tau un om de-al lui Dumnezeu. Nimic nu poate inlocui asta. Si oricate ganduri rele ai avea, nu te teme, sunt incercari si ispite (si eu am ganduri rele). Spune in gandul tau: Doamne Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa.
Spune-i duhovnicului tau exact ce ganduri sunt si te va invata el ce sa faci.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2010, 18:14:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Spune in gandul tau: Doamne Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa.
!
Asa este Arifa, aceasta rugaciune sa o spui. Banuiesc din tonul tau ca nu doresti sa fii judecata de Preoti pentru ca nu esti cununata. Nu dispera, o sa vina si asta in momentul in care logodnicul tau o sa fie pregatit pentru acest pas. Nu te lua dupa tonul unora si altora in aceasta privinta si daca simti ca mai mult iti fac rau, lasa-i in pace... stai si roaga-te singura in biserica intr-un coltisor
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2010, 18:21:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa este Arifa, aceasta rugaciune sa o spui. Banuiesc din tonul tau ca nu doresti sa fii judecata de Preoti pentru ca nu esti cununata. Nu dispera, o sa vina si asta in momentul in care logodnicul tau o sa fie pregatit pentru acest pas. Nu te lua dupa tonul unora si altora in aceasta privinta si daca simti ca mai mult iti fac rau, lasa-i in pace... stai si roaga-te singura in biserica intr-un coltisor


Nimeni nu o judeca pe arifa insa nu cred ca intelegi faptul ca Dumnezeu se indeparteaza de ei tocmai pentru ca traiesc in pacat! Cum adica sa nu fie pregatit logodnicul ei sa se casatoreasca?! Este tata si capul unei familii! Trebuie eliminata cauza pentru a se vedea efectele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2010, 18:22:08
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarul e ca gandurile astea rele incep de la ganduri pe care poti sa le induri, poti sa le infrunti rational, pentru ca, finalmente, sa ajunga sa fie de o asemenea maniera incat sa te ingrozeasca (fiecare dintre noi avem un punct slab, un maximum peste care nu putem trece singuri - in cazul ei este vorba de a-i face rau copilului - pentru o mama nu exista mai mare durere decat sa indure asemenea ganduri). Cand ajung la stadiul ala in care nu mai poti lupta singur, cel mai firesc lucru e sa ceri ajutorul. Cu ajutorul lui Dumnezeu, eu sper sa-ti gasesti un duhovnic. Sa-ti indrume pasii Dumnezeu inspre omul cu har care te poate ajuta! Pt. mine asta a insemnat mana cereasca. Cu ceea ce nu poti lupta tu, lupta Hristos pentru tine.
Doamne ajuta!

Si inca un gand care sper sa te ajute: tot raul care te face sa te apropii de Dumnezeu e semn al iubirii Sale pentru tine caci Dumnezeu nu ne cearta decat daca ne iubeste.

Last edited by cred_cu_adevarat; 08.01.2010 at 18:26:00.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2010, 18:27:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nimeni nu o judeca pe arifa insa nu cred ca intelegi faptul ca Dumnezeu se indeparteaza de ei tocmai pentru ca traiesc in pacat! Cum adica sa nu fie pregatit logodnicul ei sa se casatoreasca?! Este tata si capul unei familii! Trebuie eliminata cauza pentru a se vedea efectele!
Inteleg Gabriela, ai multa dreptate in ce spui, insa nu toate femeile sunt la fel de protejate in sensul asta. Poate tie ti-a fost mai usor, aveai poate mai multe carti cistigatoare in mineca cum se spune...iar cauza IN REALITATE nu se elimina asa cum ai bate din palme. In cazul asta ce facem?, o judecam, o facem cu ou si cu otet si ii intoarcem spatele ?..fiecare dintr-un motiv sau altul ajunge la Dumnezeu in ritmul sau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25