Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.02.2010, 18:41:01
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da de ce nu ar fi tipic romanesc dupa stilul Sfintelor Manastiri ridicate de Sfantul Stefan cel Mare din Moldova?
Sa fim seriosi care Sfanta Biserica din Romania mai are 10 turnuri?
Cred ca inspiratia vine de la rusi:
martin-moos-people-outside-st-basils-cathedral-moscow-russia.jpg
MoskvaChristtheSaviorCathedral.jpg

Eu unul nu am nimic cu rusii (am cu comunistii in schimb) si cred ca este un stil frumos pt ortodoxie. Catedrala Isus Mantuitorul din Moscova este foarte frumoasa! Si Catedrala Sfantului Vasile cel Mare (cea colorata) este foarte frumoasa desi mai neobisnuita pentru gusturile noastre.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 19.02.2010 at 18:46:09.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.02.2010, 21:30:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Imi cer iertare pentru ce am postat aci referitor la acest topic.
Va rog sa ma iertati ca v-am facut sminteala in Sfantul si Marele Post mai fratilor si surorilor.
Nu va ma preocupati de ce dimensiuni s-a hotarat pe aci sau pe dincolo sa aibe niste Biserici.
Si nu comentati cum am gresit eu facand aci.
Nu va mai faceti tulburare sufleteasca pe acest subiect ca nu ia nimeni in seama ce scrieti pe aci fratiile voastre.

Cine te-a pus sa scrii asta?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.02.2010, 23:59:18
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Inca o poza cu Catedrala Domnului Iisus Mantuitorul din Moscova. Eu zic ca e deosebita. Nu sunt fan al cladirilor mari dar daca e vorba de o biserica reprezentativa, de ce nu?
419880595_9598f6591a_o.jpg
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.02.2010, 01:13:09
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine te-a pus sa scrii asta?
Probabil ca Ingerul lui Pazitor
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.02.2010, 22:31:55
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Pare a fi unul din acele edificii simple si frumoase

Doamne-ajuta!

Mai jos aveti un link cu poze si un fragment video in care se vorbeste foarte succint despre acest proiect. In ciuda dimensiunilor sale ce depasesc modestia romaneasca, eu vad in acest proiect un locas frumos, o imagine odihnitoare, cu o arhitectura cuminte, linistita, cu evidente elemente de arhitectura romaneasca. Are 8 turle si 12 intrari. Nu are nici o legatura cu cele doua celebre biserici rusesti. Nu am inteles ce sunt acele restaurante din Catedrala, imi par o prezenta bizara, dar poate ca ceva amanunte ar fi utile.

http://bastrix.wordpress.com/2009/06/

Ca o parere personala, daca as avea acesti bani as face spitale de chirurgie pentru copii cu afectiuni grave (cardio-vasculare, neurologice etc) ca sa nu mai moara asteptand la rand la Tg Mures sau Bucuresti. Nu cred in proiecte megalitice construite in vremuri cand unor parinti le mor copiii in brate pentru ca nu au niste mii de euro. Dar, poate ca Prea Fericitul are un alt raspuns la rugaciunile sale si poate ca ceea ce face este ceea ce trebuie. Sf Stefan cel Mare nu a ezitat sa ridice cate o biserica dupa fiecare victorie sau infrangere in acele vremuri cand multe pareau a fi mai urgente si mai importante. Si uite ca a avut dreptate sa procedeze asa. De aceea, ceea ce am scris nu este in nici un caz o critica la adresa BOR. Necunoscute sunt caile Lui.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.02.2010, 09:14:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vrei sa spui link -ul asta:

http://bastrix.wordpress.com/2009/06...ic-monumental/

"Va fi înaltă cât un bloc cu 30 de etaje, va avea 12 lifturi, restaurante, librării și parcare subterană și va costa 400 de milioane de euro."

"Intrarea se va face prin 12 porți, câte una pentru fiecare apostol. Catedrala va avea cinci nivele – trei subterane si două la suprafață. Cele 12 lifturi îi vor ajuta pe credincioși să ajungă din parcare cu 250 de locuri în zona de recreere, unde vor fi restaurante și magazine cu carți și obiecte bisericești."

"Tocmai de aceea arhitecții au proiectat locuri speciale în care vor fi amplasate monitoare gigant, pentru ca slujba să poată fi văzută de toată lumea. Noua construcție este dotată și cu 500 de locuri de cazare. Edificiul va fi construit să reziste la un cutremur de 8.5 grade."

"Lucrările vor demara la sfârșitul acestui an iar Patriarhul crede că în șapte ani se va ține prima slujbă în nouă catedrală”."

Cinci nivele??
Catedrala-parcare-restaurat-hotel-zona-de-recreere?

400 milioane de E inseamna costul a 2000 biserici sau costul a 40 ani de activitate sociala a Bisericii.
Si e doar o estimare, in final suma ar putea sa sara usor cu 1-200 milioane euro peste.
Interesant ar fi sa aflam si cine se preconizeaza a fi constructorul..

Da, Stefan cel Mare a rdicat 40 biserici si manastiri, noi vorbim de bani aruncat pe ceva cu care s-ar fi putut construi cel putin cateva sute de manastiri cu biserica si chilii. Si nu din cele mai modeste.

Tragand linie, se merita? Daca da, din ce considerente?

Last edited by AlinB; 22.02.2010 at 09:18:08.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.02.2010, 10:15:56
ebadea ebadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 21
Implicit

http://www.inpolitics.ro/25-de-ani-d...-art39824.aspx
Reply With Quote
  #68  
Vechi 22.02.2010, 10:57:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ebadea Vezi mesajul
Chiar, de ce nu se reconstruieste manastirea asta? Cu o fractiune din cei 400 milioane de E..

Si probabil incat 20 la fel pe langa ea, cu toti banii..
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.02.2010, 11:22:59
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

m-as pronunta asupra unui singur aspect - “Trebuie să folosim toate mijloacele moderne ca lumea să participe la slujbă, să vadă, să audă” , a declarat Patriarhul Daniel.

in constrast, cititi articolul acesta:
http://www.crestinortodox.ro/editori...fon-99164.html

"In biserica, dimpotriva, omul credincios primeste cuvantul dum*nezeiesc direct dinspre altar. Dinspre directia acestui topos sfant (nu din alta parte si in nici un caz de pretutindeni) se prelinge inspre crestini intelepciunea izbavitoare a Mantuitorului. Doar asa capeti constiinta deplina ca El si nu al*tul este Cel Care iti vorbeste.

Pe de alta parte, trebuie luata in considerare si tainica alcatuire lingvistica a formulei liturgice, care face ca aceasta sa nu cuprinda doar un inteles simplu, unidimensional, conceptual, destinat exclusiv constiintei teoretice.

In timpul Liturghiei, cuvantul se desprinde de pe buzele preotului cu o pecete aparte, miraculoasa, cu totul deosebita si mult mai bogata decat semantica retoricii poetice sau a verbo*zitatii metafizice. In biserica, intelesul lui isi croieste drum catre sufletul credincios incapsulat in aura negraita pe care i-o confera metalimbajul rostirii liturgice.

De aceea, conteaza enorm sa stii precis de unde purcede cuvantul, apoi sa-l vezi in carne si oase pe cel care-l distribuie, sa-l vezi pe preot cum se misca, sa-i cercetezi chipul si cautatura, sa-i urmaresti gesturile, timbrul si inflexiunile vocii. Fiecare dintre acesti stimuli duhovnicesti transporta intelesul dum*nezeiesc inspre tine, cel care te stradui din rasputeri sa crezi. Releele sufletesti care leaga inima credincioasa de intelesul formulei liturgice nu sunt, cum se crede, numai de natura intelectuala; ba s-ar putea ca, fata de restul puterilor sufletesti mobilizate, puterea intelectului sa conteze cel mai putin."



e o problema care nu vizeaza doar aceasta catredrala, dar se pare ca este O DIRECTIE, care se va implini probabil, in acest proiect. observ cu multa amaraciune modul acesta de a transmite o slujba la televizor - cadre dramatice, o lumanare in prim plan si o icoana in plan indepartat (in timp ce cameramanul schimba "focus-ul" de la un element la altul), imagini cu anumite persoane din biserica surprinse in timp ce fac o metanie, o inchinaciune (lucruri tainice, care nu se fac de ochii lumii), zoom-ul exagerat din timpul sfintei impartasanii... ma iertati dar altfel nu pot sa ma exprim - cum iti poate spori evlavia privind in detaliu, impartasirea unui simplu credincios, cum te poate ajuta un zoom lipsit si de discretie, de bun simt, dar si de orice inteles teologic, zoom directionat (iertati-ma) direct in gura credinciosului care primeste Sfantul Trup si Sange al Mantuitorului? ce minti secularizate pot concepe o asemenea regie pentru transmisia slujbelor? cum poate cineva sugera chiar si cea mai mica asemanare dintre participarea, trairea liturgica si simpla privire, de la distanta, a Sfintei Liturghii, ca si cum ne-am uita la un spectacol?
Intrebat despre avantajele ascultarii slujbelor la radio (doar acestea existau pe vremea lui), Nichifor Crainic spunea ca mai de folos ii este unui om bolnav sa rosteasca acasa rugaciunile pe care le rosteste in fiecare zi, decat sa asculte Sfanta Liturghie la radio.


deja imi imaginez cum, in aceasta catedrala, in zona restaurantelor (???????), vor exista ecrane mari, ca sa poata privi si cei care stau la masa si savureaza o friptura, cateva imagini din Sfanta Liturghie. DOAMNE PAZESTE-NE!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 22.02.2010, 12:04:10
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Thumbs down Si asa aveam ceva nervi pe cativa preoti

Unii dintre ei au uitat ce au jurat. Credinta lui Dumnezeu. Am vazut calugari care umblau cu telefonul mobil si faceau programari pentru staret. Eu incerc sa fiu cat mai impartial si sa nu ma bag peste treburile altora, dar ... e greu, tare greu. Sper sa ma ierte Dumnezeu pentru greselile mele caci de cate ori mi-a intrat vre-un preot sau calugar in maini, cam greu l-am mai lasat. Nu inteleg si nu voi intelege de ce oamenii isi uita promisiunile si juramintele. Este ... nu mai zic nimic.
Ok, facem catedrala, facem ce vor ei, caci nu cred ca ne va asculta cineva parerile.
Restaurant ???? pai.. pentru ce?, ma duc sa ma rog sau sa bag un friptan si o bericioaica la metru ?
Librarii ? Asta nu ma deranjeaza.
Ideea este urmatoare: Eu cu cine votez ?
Pai... cu nimeni sau cu toti!
Nu is va reveni tara asta decat atunci cand vom intelege ca intai trebuie sa facem noi, si apoi sa le cerem altora sa faca.
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"

Last edited by demirel137; 22.02.2010 at 12:06:42. Motiv: Greseli de scriere din graba
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41