Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2011, 09:41:10
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit forta marturisirii lui Hristos

am vazut ieri un filmulet care mi-a lasat o impresie adanca si vreau sa o impartasesc cu voi.

http://www.youtube.com/watch?v=o0ZS9...layer_embedded

priviti cata forta a marturisirii au acesti oameni, cata bucurie si cat curaj sa cante "Hristos a inviat" intr-un mall dintr-o tara predominant musulmana. Am fost coplesita de puterea atitudinii lor marturisitoare. Priviti reactiile celor din jur....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2011, 11:34:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

e doar un clip comercial. Și are o puternică amprentă neoprotestantă, de amestecare a lumescului cu dumnezeisecul. Mă duce cu gândul la cei care cântă despre Hristos în ritm de hip-hop. Unde mai e Duhul?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2011, 11:43:51
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu mi se pare ca suna a hip hop.... poate nu ai ascultat pana la capat
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2011, 12:02:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana72 Vezi mesajul
nu mi se pare ca suna a hip hop.... poate nu ai ascultat pana la capat
Nu sună a hip-hop, însă ideea clipului mi s-a părut superficială: faci shopping și cânți despre învierea lui Hristos. Poate greșesc, e o părere subiectivă, bazată, însă, pe faptul că trăim într-o lume a consumerismului, care e total opusă vieții creștine.
Pe de altă parte, și eu îmi fac cumpărăturile din supermarketuri, ca tot muritorul. Și încerc să nu mă despart de Hristos nici atunci.
Însă din Occident a venit un obicei de a-L coborî pe Hristos mult mai aproape de omenescul actual, în loc de a încerca o ridicare a noastră înspre El. Iar asta ar însemna nu aducerea Lui într-un mall, ci părăsirea mall-ului pentru biserică.

P.S. Poate că sunt prea acru acum; dacă îl privesc cu bunăvoință, îmi place și mie.

Last edited by N.Priceputu; 10.06.2011 at 12:17:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
10.000 de chinezi vor fi sterilizati cu forta Marius22 Generalitati 11 29.04.2010 17:37:17
Greutatile marturisirii copiilor corina327 Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 21:02:13
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24
Locul de veci al familiei luat cu forta Cicerosama Generalitati 0 26.02.2009 11:44:01