Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2021, 00:31:01
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit Visul cu ochii deschisi

E păcat sa visezi cu ochii deschiși? Sa îți imaginezi anumite lucruri sau decizii pozitive din viitor sau care vrei sa le faci în viitor?
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2021, 02:53:24
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
E păcat sa visezi cu ochii deschiși? Sa îți imaginezi anumite lucruri sau decizii pozitive din viitor sau care vrei sa le faci în viitor?
E mândrie și pierdere de vreme căci omul nu poate face tot ce-și propune nici pentru ziua în curs sau pentru ziua următoare dar-mite pentru viitor. Fără ajutor divin o să o pățești ca țiganul care având o cloșcă pusă pe câteva ouă sub patul său visa cu cohii deschiși cum din fiecare ou va ieși un pui care va deveni rapid găină și apoi fiecare găină va face multe ouă și a tot visat văzând în viitor ce avere mare va avea cu foarte puțin efort până s-a rupt patul cu el și s-au spart toate ouăle.

Nimic nu s-a ales de toate deciziile sale luate în visul său cu ochii deschiși. De frică și de foame a mâncat o supă de gâină bătrână și o omletă cu ceapă ca să aibă putere să se facă bine și să-și poată repara patul. A chemat dintre scândurile rupte și dintre perne prin telefon o vecină să-i gătească fiindcă el a suferit o hernie de disc de nu se mai putea mișca.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 10.01.2021 at 03:01:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2021, 00:59:56
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit judecata

Cand eram mic a murit o apropiata dea mea (vecina/colega/prietena/premianta). Aveam sub 10 ani si nu aveam cum sa inteleg cum e sa moara un copil care cu o zi inainte te jucai cu el in parc.
Acum daca ceva nu imi merge bine incerc sa vad unde am gresit, unde am pacatuit. Fac acest lucru , de a gasi un pacat major pentru vreun apropiat care a murit sau a avut o moarte grea sau ce viata a avut de a avut o "moarte usoara". Se zice ca e pacat sa judeci pe altii dar din asta eu vreau doar sa invat sa nu fac si eu acelasi pacat. (singura persoana pentru care nu am nici o explicatie este priatena mea). Va dati seama ca moartea amicei mi-a marcat viata si ma lasat cu traume sunt constient de asta dar abia recent am incercat sa incep sa imi vindec traumele.

Este pacatoasa gandirea mea?
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2021, 05:38:23
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Cand eram mic a murit o apropiata dea mea (vecina/colega/prietena/premianta). Aveam sub 10 ani si nu aveam cum sa inteleg cum e sa moara un copil care cu o zi inainte te jucai cu el in parc.
Acum daca ceva nu imi merge bine incerc sa vad unde am gresit, unde am pacatuit. Fac acest lucru , de a gasi un pacat major pentru vreun apropiat care a murit sau a avut o moarte grea sau ce viata a avut de a avut o "moarte usoara". Se zice ca e pacat sa judeci pe altii dar din asta eu vreau doar sa invat sa nu fac si eu acelasi pacat. (singura persoana pentru care nu am nici o explicatie este priatena mea). Va dati seama ca moartea amicei mi-a marcat viata si ma lasat cu traume sunt constient de asta dar abia recent am incercat sa incep sa imi vindec traumele.

Este pacatoasa gandirea mea?
Dumnezeu s-o odihneasca!

Interesanta optica ta si pot spune ca are o logica destul de serioasa daca e aplicata foarte subiectiv, fiindca acelasi pacat facut de doi oameni diferiti nu are acelasi rezultat aproape niciodata pentru ca amandoi au "cazier" diferit si in functie de aceasta Dumnezeu are asteptari diferite de la ei si le traseaza misiuni(destine) diferite.

Vindecarea vechilor traume lasate de niste experiente marcante se poate produce aproape de fiecare data prin constientizarea relatiei de cauza si efect a acelor experiente, adica intelegerea ca un anumit gand/cuvant/fapta a fost cauza pentru care trauma respectiva si-a facut aparitia ca efect in viata mea cu scopul re-echilibrarii armoniei universale care a fost lezata de gandul/cuvantul/fapta mea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare