Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 11.09.2010, 08:32:45
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

cararea ingusta e cea a vietii,cararea larga e cea a pierzaniei
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.09.2010, 18:01:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
adevarul e ca si mie mi se pare cam sinistra... m-am uitat la pozele de pe link-ul postat mai sus de Erethorn, avea o frumusete naturala deosebita. ceea ce au facut cu masca de ceara (si unghiile) mi se pare oribil.

pana acum eu una n-am mai vazut moaste catolice, nu-mi place deloc prezentarea pe catafalc in sicrie imense de sticla.

pana si aici vad ca sunt diferente fata de ortodocsi, la noi raclele fiind muuult mai mici si lasand la vedere doar suprafata de deasupra, unde este doar o mica portiune descoperita spre venerare.
Si mie mi se pare sinistra! Nu iti inspira nimic duhovniceste, nu e un chip caruia sa ii poti adresa o rugaciune pentru a mijloci inaintea Domnului Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.09.2010, 13:17:33
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Moaste in biserici catolice

Am fost zilele trecute in Valetta. Intr-una dintre biserici exista o bucata din mina Sf. Ap. Pavel.
Sincer m-a cam durut in 14 de parerile celor care zic ca sa nu intram in biserici catolice, sa nu ne rugam in ele, ca si de privirile turistilor care se uitau la mine ca la o ciudatenie si eu m-am rugat in fata acestor moaste.
Si (iara o sa se bucure cei care ma cred smintit, dar n-au decit) simt ca bine am facut!

Astept reactile talibanilor ortodocsi!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 19.09.2010, 16:04:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Am fost zilele trecute in Valetta. Intr-una dintre biserici exista o bucata din mina Sf. Ap. Pavel.
Sincer m-a cam durut in 14 de parerile celor care zic ca sa nu intram in biserici catolice, sa nu ne rugam in ele, ca si de privirile turistilor care se uitau la mine ca la o ciudatenie si eu m-am rugat in fata acestor moaste.
Si (iara o sa se bucure cei care ma cred smintit, dar n-au decit) simt ca bine am facut!

Astept reactile talibanilor ortodocsi!
Dar nu il poti pune pe Sfantul Apostol Pavel pe aceeasi treapta cu asa zisa sfanta de pe acest topic... Si daca intri in biserici catolice ai datoria de a-ti face Crucea ortodoxa si sa te rogi cu rugaciunile ortodoxe; oricum cand e vorba de Sf. Ap. Pavel nu vad ce reactii contra astepti...
Reply With Quote
  #135  
Vechi 19.09.2010, 16:25:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Tatal Nostru" este rugaciune ortodoxa sau crestina?
Gabriela ai peste 1000 de mesaje si tu inca n-ai observat ca pentru multi de aici catolicul sau protestantul sint antihristul? Papa e intruchiparea lui Satana? Tu nu vezi cit de iubitori sintem de antropozofie sau de islam si cum ii urim pe catolici?
Trezeste-te!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 19.09.2010, 16:56:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
Atata timp cat a trait o viata morala,daruita lui Iisus Hristos si are si dovada materiala ca este sfant(adica moastele intacte),de ce nu ar fi demn de cinste?
Corecta si buna intrebare?
Eu consider ca macar respect sa ai daca simti ca nu poti spune o rugaciune.

Pana la urma noi nu cunoastem iconomia lui Dumnezeu...eu ma gandesc ca intre mine care sunt ortodoxa si-mi vor putrezi oasele si acel sfant catolic care a ramas cu trupul intreg spre marturia credintei lui...este o mare diferenta cu avantaj pt sfant.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 19.09.2010, 18:18:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cele doua Biserici au multi sfinti comuni, pana la despartirea lor, in anul 1054.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 19.09.2010, 19:20:16
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Va rog mult sa cititi cartea "Despre inselare". Este manual pentru duhovnicie, pentru a nu fi amagiti. "Sfintii" catolici de dupa Schisma, gen Ignatiu de Loyola, Thoma de Aquino sau Francisc de Assissi sunt de fapt inselati de diavol.

http://www.scribd.com/doc/2410062/Sf...espre-inselare
Reply With Quote
  #139  
Vechi 19.09.2010, 19:23:55
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
"Sfintii" catolici de dupa Schisma, gen Ignatiu de Loyola, Thoma de Aquino sau Francisc de Assissi sunt de fapt inselati de diavol.

http://www.scribd.com/doc/2410062/Sf...espre-inselare
Cine a stabilit asta?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 19.09.2010, 19:52:24
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cele doua Biserici au multi sfinti comuni, pana la despartirea lor, in anul 1054.
Si dupa anul respectiv? Nea John care a trait crestineste fara sa-si puna problema lui filioque sau a azimelor sau a papei pentru ca efectiv nu l-a interesat, fara sa fi auzit de ortodoxie (sau poate sa fi vazut niste talibani ortodocsi si sa nu-i mai fi trebuit in veci) este exclus de la mintuire?
Ma gindesc la un anumit sutasi la care Iisus gasise mai multa credinta decit la ai lui....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 26.10.2016 23:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 00:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 22:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 07:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 09:12:41