Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2010, 02:50:54
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Exclamation Sfantul Ignatie Briancianinov ! Nu se mai poate fara el !

Va rog cu adevarat din suflet sa-l popularizam pe acest blog pe Sfantul Ignatie Briancianinov. Sa citim cu totii si aducem citate si scrierile sale. M-as bucura sa incepem cu "DESPRE INSELARE".

Am fost din nou uimit de fenomenele din Ardeal, de contactul pe care-l au cei care se cred ortodocsi cu elementele protestante, de inselarile demonice din starea a ceea ce ei numesc rugaciune, de infierbantarile sangelui, de stimularea imaginatiei, de necunostinta elementara a starii adevarate de rugaciune si nu in ultimul rand de vulnerabilitatea si deschiderea catre demoni prin surescitarea aceea necrestineasca. Am fost uimit cum protestanti fara istorie mentioneaza de marturisitori ortodocsi ai primelor veacuri crestine ca si cand ar fi de-ai lor si asta CULMEA in contextul in care scrierile acelor marturisitori subliniaza ortodoxia. Nesimtire, nestiinta, ignoranta, prostie, manipulare !

Sa invatam fratilor sa ne rugam ! Nu va amagiti, diavolul acum e la costum si cu biblia in mana. Cititi rogu-va "DESPRE INSELARE" si popularizati pe forum. O voi face si eu cat timpul imi va permite. Am totusi o familie si un loc de munca, timpu-i limitat. Dar impreuna putem face o treaba buna !!!

E totusi bine, nu-i nimic rau cu adevarat, proorociile spun ca la sfarsitul veacurilor Biserica Lui Hristos va straluci ca diamantul in lumina soarelui. Nu se mai poate, trebuie sa stim de ce suntem ortodocsi. Ideea m-am botezat sau parinti-mi sunt ortodocsi, nu mai tine ! Apostazia va veni printr-un singur mod esential pe care Sfantul Maxim Marturisitorul il subliniaza: "nestiinta este cauza tuturor relelor"

Doresc sa indemn pe oameni aici, pe cei care voe citi acest blog sa citeasca in primul rand, mai ales si indeosebi cartea(brosura) DESPRE INSELARE a Sfantului Ignatie Briancianinov.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2010, 03:03:33
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Exclamation Vai vai, nenorocire mare ! Ortodoxia vanduta protestantilor !

Bai tata ce am vazut pe niste video pe net, predica protestantul in Biserica Ortodoxa. Pai se rasuceste Sfantul Grigorie Palama in mormant, se misca mana Sfantului Maxim Marturisitorul in racla, se incrunta Sfantul Nicolae, se scarbeste Sfantul Spiridon.

Vai, vai, nestiinta, maica tuturor relelor !

Nenorocie mare, catastrofa mare este sa nu cunosti invatatura Sfintei si Dreptslavitoarei noastre Biserici Apostolice si primare.

Am recomandat pe Sfantul Ignatie Briancianinov pentru ca este cel mai mare scriitor duhovnicesc contemporan. Nu este lucrare de mistica in Rusia in care sa nu fie citat.

FOARTE IMPORTANT: te ia de la un nivel de sub zero, cum suntem noi astazi. Cunoscut este ca scrierile filocalice presupun deja o traire si cunostinte superioare pentru le intelege, dapai a le aplica....

Sfantul Ignatie vorbeste din trairea personala, nu este nimic din ceea ce vorbeste pe care sa nu le fi trait, vedeti voi acolo, cititi "DESPRE INSELARE" SI "DESPRE RUGACIUNE" SI "DESPRE RUGACIUNEA LUI IISUS"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2010, 03:41:03
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Uite mai frate poti sa te rogi pentru aceia de consideri ca nu stiu ce au facut.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2010, 03:48:17
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Smile Multumesc pentru indemn !

Sigur in timp ce matale te rogi ca sa le descopere alora ingerul invatatura ortodoxa despre rugaciune. Eu ii indemn sa o citeasca :-)

Vezi ne completam :-)

Nu nu ma rog pentru asta, am alte lucruri mai importante pentru care ma rog :-) E bine totusi ca te rogi matale !

Ai mai scris un alt post la care ti-am raspuns pe alt topic.

Cred ca ar trebui sa te culci, sigur ti-e somn :-)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2010, 03:51:34
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Smile Somn usor, frate ;-)

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Uite mai frate poti sa te rogi pentru aceia de consideri ca nu stiu ce au facut.
Eu am explicat ce au facut, ca nu pricepi matale, te priveste... :-)

Fa ceva util cu timpul liber. Daca nu stii ce sa vorbesti, taci si asculta ! frate Mihailt
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2010, 10:10:35
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Am recomandat pe Sfantul Ignatie Briancianinov pentru ca este cel mai mare scriitor duhovnicesc contemporan. Nu este lucrare de mistica in Rusia in care sa nu fie citat.
Contemporan cu noi? Poate cu tine? Daca ai peste 150 de ani.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2010, 15:57:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...e_inselare.htm
Eu am citit din cartea asta nu zic ca nu or fi si foarte multe invataturi folositoare acolo da nu zic ca nu sunt si chestii ciudate pe acolo.

O sa dau cateva exemple cu ce mi s-a parut ciudat pe acolo:

De exemplu se zica ca nu mai sunt povatuitori duhovnicesti de care poti asculta complet in ziua de azi.
Eu cred ca or mai fi.

Pe de o parte se zice in "Dragostea de aproapele" si in carte sa fim atenti sa nu ranim pe aproapele nostru cu niciun cuvant si se zice ca pe totul omul sa il cinstim,chiar daca nu e botezat ca tot poarta chipul lui Dumnezeu.

Pe de alta parte se zice de cartea "Urmarea lui Hristos" scris de Toma de Kempis ca nu e buna .

Acum ca o fi ca nu o fi buna respectiva carte nu stiu dar se aminteste asa ca nota la subsol (nu stiu daca e nota originala sau nota adaugata de traducatorul in limba romana) :
""Urmarea" atunci cand a aparut pentru prima oara, a fost osandita chiar de Biserica sa latina, fiind pusa sub urmarirea Inchizitiei. Urmarirea a incetat, mai apoi, si s-a prefacut in protectie, atunci cand s-a vazut ca aceasta carte este o buna unealta de propaganda in randul oamenilor care si-au pierdut adevarata intelegere a crestinismului si au pastrat fata de el doar o legatura de suprafata. Sub numele de propaganda papista, se intelege aici acea parere despre Papa, pe care Papa vrea sa o insufle despre sine omenirii, adica parerea despre puterea suprema, autocratica, nemarginita pe care Papa ar fi avand-o asupra lumii. Propaganda, avand acest tel, prea putin ia seama la calitatea invataturii pe care o propune; ei ii convine orice contribuie la implinirea telului sau - chiar si credinta in Hristos fara parasirea credintei in idoli."
Pai ce sunt asemenea argumente?
Doar se intelege ca cei din inchiztie erau inselati si insuflati de draci.
(daca citesti ce zice Sfantul Ignatie prin carte se pare ca erau insuflati cu acea ravna rea.Si atunci ramane ca au osandit carte din ravna rea iar nu cu compatimire precum zice Sfantul Ignatie ca se cuvine sa fim fata de pacatosi,fata de cei care se afla in inselare,ca zice Sfantul si Dumnezeu Iisus Hristos a plans pentru pacatosi.)

Asta e argument sa il aduci ca sa sustii ca respectiva carte nu e buna chiar ca nota la subsol?
Mie argumentul acesta imi pare ca a fost adaugat la traducere si in cazul asta trebuie sa fim cu mare luare aminte la traducerea cartii sa incercam sa o cautam in original daca stim rusa sau sa cautam alta traducere.

Sau respectivul pasaj e pus in cartea originala (ceea ce ma indoiesc foarte tare) si atunci s-ar cuveni sa fim cu mare atentie asupra intregii carti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2010, 16:06:39
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hm! Chiar eram curios cand o sa apara si bann-ul.
Din prea mult entuziasm, a iesit pe aratura, bietul Ionel!

Il asteptam cu drag sa se intoarca, dar sa fie mai ponderat un piculet!...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2010, 16:22:13
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

''Fenomenele din Ardeal''?

Poti sa fi mai explicit?









Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Va rog cu adevarat din suflet sa-l popularizam pe acest blog pe Sfantul Ignatie Briancianinov. Sa citim cu totii si aducem citate si scrierile sale. M-as bucura sa incepem cu "DESPRE INSELARE".

Am fost din nou uimit de fenomenele din Ardeal, de contactul pe care-l au cei care se cred ortodocsi cu elementele protestante, de inselarile demonice din starea a ceea ce ei numesc rugaciune, de infierbantarile sangelui, de stimularea imaginatiei, de necunostinta elementara a starii adevarate de rugaciune si nu in ultimul rand de vulnerabilitatea si deschiderea catre demoni prin surescitarea aceea necrestineasca. Am fost uimit cum protestanti fara istorie mentioneaza de marturisitori ortodocsi ai primelor veacuri crestine ca si cand ar fi de-ai lor si asta CULMEA in contextul in care scrierile acelor marturisitori subliniaza ortodoxia. Nesimtire, nestiinta, ignoranta, prostie, manipulare !

Sa invatam fratilor sa ne rugam ! Nu va amagiti, diavolul acum e la costum si cu biblia in mana. Cititi rogu-va "DESPRE INSELARE" si popularizati pe forum. O voi face si eu cat timpul imi va permite. Am totusi o familie si un loc de munca, timpu-i limitat. Dar impreuna putem face o treaba buna !!!

E totusi bine, nu-i nimic rau cu adevarat, proorociile spun ca la sfarsitul veacurilor Biserica Lui Hristos va straluci ca diamantul in lumina soarelui. Nu se mai poate, trebuie sa stim de ce suntem ortodocsi. Ideea m-am botezat sau parinti-mi sunt ortodocsi, nu mai tine ! Apostazia va veni printr-un singur mod esential pe care Sfantul Maxim Marturisitorul il subliniaza: "nestiinta este cauza tuturor relelor"

Doresc sa indemn pe oameni aici, pe cei care voe citi acest blog sa citeasca in primul rand, mai ales si indeosebi cartea(brosura) DESPRE INSELARE a Sfantului Ignatie Briancianinov.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2010, 16:31:46
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
''Fenomenele din Ardeal''?

Poti sa fi mai explicit?
Mirabela, dupa cum vezi, Ion nu-ti mai poate raspunde deocamdata, fiindca apare "banned"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov, Rugaciune la necazuri si suparari George.m Rugaciuni 1 23.01.2011 16:04:25
Fuge de lumina, dar nu poate trai fara ea. Ce-i? amatyyy Generalitati 5 20.11.2009 00:34:06
Sf. Ignatie Briancianinov "Nu vorbi despre cresti- razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 09.04.2008 22:50:42
Sfantul Ignatie Briancianinov eusiatat Despre Biserica Ortodoxa in general 0 02.05.2007 00:12:41
Sfantul Ignatie Briancianinov antiecumenism Despre Biserica Ortodoxa in general 11 24.12.2006 22:41:00