Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2007, 09:07:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

In ultimul timp se vorbeste tot mai mult despre liberul arbitru. De fapt, ce este liberul arbitru? Dictionarul spune ca "Liberul arbitru este presupusa libertate absoluta a vointei omului." Dar, de ce "presupusa librtate"? Pentru ca, daca ne-am exprima propria vointa fara nici o prejudecata, fara nici o cutuma, fara a tine cont de nimic, s-ar putea ajunge la situatii aberante. Imaginati-va ce-ati zice despre un profesor care ar aparea in fata elevilor imbracat doar in lenjerie intima pentru ca asa vrea sa-si exprime el liberul arbitru? Lasand la o parte situatiile aberante si analizand liberul arbitru in limitele societatii in care traim, putem arata ca persoanele care au avut capacitatea sa isi exprime liber vointa, in situatii de cumpana ale vietii lor, au putut trece cu usurinta peste acele probleme care le apasau sufletul si chiar existenta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2007, 13:59:46
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
In ultimul timp se vorbeste tot mai mult despre liberul arbitru. De fapt, ce este liberul arbitru? Dictionarul spune ca "Liberul arbitru este presupusa libertate absoluta a vointei omului." Dar, de ce "presupusa librtate"? Pentru ca, daca ne-am exprima propria vointa fara nici o prejudecata, fara nici o cutuma, fara a tine cont de nimic, s-ar putea ajunge la situatii aberante. Imaginati-va ce-ati zice despre un profesor care ar aparea in fata elevilor imbracat doar in lenjerie intima pentru ca asa vrea sa-si exprime el liberul arbitru? Lasand la o parte situatiile aberante si analizand liberul arbitru in limitele societatii in care traim, putem arata ca persoanele care au avut capacitatea sa isi exprime liber vointa, in situatii de cumpana ale vietii lor, au putut trece cu usurinta peste acele probleme care le apasau sufletul si chiar existenta.
Trecerea de pietoni e o constrangere eu nu cred face parte din protectia noastra dar tu esti liber sa treci strada pe unde vrei dar dupa aceea nu da vina pe altul pentru ce ti sa intamplat.Liberul arbitru este in vointa noastra dar exista totusi o limita care ne depaseste intelegerea.Destinul uneori ne poarta in locuri si in prezenta anumitor oameni si noi nu prea putem sa intelegem dece se intampla asa ceva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2007, 14:07:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Poate pentru ca suntem la discretia hazardului atunci cand, din diferite motive, uitam sa hotaram pentru noi ce/cine ni se potriveste, ce vrem.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2007, 14:31:47
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Poate pentru ca suntem la discretia hazardului atunci cand, din diferite motive, uitam sa hotaram pentru noi ce/cine ni se potriveste, ce vrem.
Nu exista hazard e mai mult.
Eu am inteles cum sta treaba din cartile lui Rudolf Steiner.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2007, 14:46:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Regret, nu am citit cartea. E cumva pe aici? Ai vreo adresa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2007, 14:50:39
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Regret, nu am citit cartea. E cumva pe aici? Ai vreo adresa?
Pe saitul antroposofic
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2007, 15:00:47
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Regret, nu am citit cartea. E cumva pe aici? Ai vreo adresa?
Pe saitul antroposofic
http://www.spiritualrs.net/
http://www.antroposofie.ro/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.01.2007, 22:49:25
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de silverstar
In ultimul timp se vorbeste tot mai mult despre liberul arbitru. De fapt, ce este liberul arbitru? Dictionarul spune ca "Liberul arbitru este presupusa libertate absoluta a vointei omului." Dar, de ce "presupusa librtate"? Pentru ca, daca ne-am exprima propria vointa fara nici o prejudecata, fara nici o cutuma, fara a tine cont de nimic, s-ar putea ajunge la situatii aberante. Imaginati-va ce-ati zice despre un profesor care ar aparea in fata elevilor imbracat doar in lenjerie intima pentru ca asa vrea sa-si exprime el liberul arbitru? Lasand la o parte situatiile aberante si analizand liberul arbitru in limitele societatii in care traim, putem arata ca persoanele care au avut capacitatea sa isi exprime liber vointa, in situatii de cumpana ale vietii lor, au putut trece cu usurinta peste acele probleme care le apasau sufletul si chiar existenta.
Trecerea de pietoni e o constrangere eu nu cred face parte din protectia noastra dar tu esti liber sa treci strada pe unde vrei dar dupa aceea nu da vina pe altul pentru ce ti sa intamplat.Liberul arbitru este in vointa noastra dar exista totusi o limita care ne depaseste intelegerea.Destinul uneori ne poarta in locuri si in prezenta anumitor oameni si noi nu prea putem sa intelegem dece se intampla asa ceva.
Da, tu ai ales sa vorbesti despre o aberatie. Daca ai fi citit cu atentie ori daca ai fi priceput macar ceea ce sa cred ca ai citit, ai fi remarcat ca liberul arbitru este doar o "presupusă libertate" in contextul societatii in care traim... Mai clar de atat nici eu nu pot...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2007, 16:21:14
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de silverstar
In ultimul timp se vorbeste tot mai mult despre liberul arbitru. De fapt, ce este liberul arbitru? Dictionarul spune ca "Liberul arbitru este presupusa libertate absoluta a vointei omului." Dar, de ce "presupusa librtate"? Pentru ca, daca ne-am exprima propria vointa fara nici o prejudecata, fara nici o cutuma, fara a tine cont de nimic, s-ar putea ajunge la situatii aberante. Imaginati-va ce-ati zice despre un profesor care ar aparea in fata elevilor imbracat doar in lenjerie intima pentru ca asa vrea sa-si exprime el liberul arbitru? Lasand la o parte situatiile aberante si analizand liberul arbitru in limitele societatii in care traim, putem arata ca persoanele care au avut capacitatea sa isi exprime liber vointa, in situatii de cumpana ale vietii lor, au putut trece cu usurinta peste acele probleme care le apasau sufletul si chiar existenta.
Trecerea de pietoni e o constrangere eu nu cred face parte din protectia noastra dar tu esti liber sa treci strada pe unde vrei dar dupa aceea nu da vina pe altul pentru ce ti sa intamplat.Liberul arbitru este in vointa noastra dar exista totusi o limita care ne depaseste intelegerea.Destinul uneori ne poarta in locuri si in prezenta anumitor oameni si noi nu prea putem sa intelegem dece se intampla asa ceva.
Da, tu ai ales sa vorbesti despre o aberatie. Daca ai fi citit cu atentie ori daca ai fi priceput macar ceea ce sa cred ca ai citit, ai fi remarcat ca liberul arbitru este doar o "presupusă libertate" in contextul societatii in care traim... Mai clar de atat nici eu nu pot...
Nu te inteleg ce vrei sa spui sau e vorba de alt liber arbitru???????
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2007, 19:14:53
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Liberul arbitru
(autor necunoscut)

Am vazut ca fizica cuantica introduce un nou concept, acela de "fiinta participanta". Extrapoland, nu se poate sa nu ne intrebam : Este posibil ca Universul sa existe prin simpla alegere a celor care participa la el? Si astfel, incercand sa dam un raspuns, ideea de "liber arbitru" isi face loc in mintea si sufletul nostru. Liberul arbitru se refera la libertatea de a decide ce vrem sa facem cu viata noastra. Divinitatea ne-a inzestrat cu acest dar. Insa aceasta libertate nu este absoluta. Cum nici in societate nu dispunem de o libertate fara limite. Trebuie ca prin actele noastre sa nu lezam libertatea celorlalti. Altfel spus, beneficiem de o libertate limitata de respectarea anumitor reguli, pe care le-a stabilit societatea. Pentru ca societatea trebuie sa functioneze ca un tot organic, ca un sistem.
Fiecare element al acestui sistem este important. O schimbare in starea unui element afecteaza sistemul in intregime. Daca aflam prin mass-media ca s-a incalcat un drept fundamental al omului - sa zicem dreptul la viata - toata lumea este profund indignata. Aproape ca ne identificam cu acea persoana, cu drama ei. Simtim ca ceea ce s-a intamplat cu acel om ni se poate intampla si noua intr-o buna zi. In consecinta, daca societatea nu intervine prin institutiile sale pentru a remedia situatia, ne simtim datori sa protestam, sa iesim in strada, sa ne manifestam dezaprobarea. Incercam sa reparam o anomalie aparuta in acest sistem. (Vorbesc aici de un caz ideal, in realitate nu toti oamenii se identifica cu suferinta aproapelui).
Tot astfel la baza alcatuirii Universului stau o serie de legi instituite de Fiinta Suprema. Noi avem libertate de miscare (deci liber arbitru), dar in limitele impuse de legile divine. Daca incalcam o lege, vom suporta consecintele ei.
Dar la fel, daca sarim dintr-un copac inalt, imprudenta s-ar putea sa ne coste. Ne putem lovi sau chiar ne putem rupe un picior. Ne suparam in acest caz pe cineva? Ar fi absurd sa ne suparam pe gravitatie. Nu putem sa ne suparam decat pe noi, pentru ca am dovedit nechibzuinta.
Din pacate, nu la fel stau lucrurile daca ne confruntam cu o boala necrutatoare sau cu o situatie dificila de viata. Daca suntem necredinciosi afirmam ca "viata e nedreapta". Daca suntem credinciosi simtim ca Dumnezeu nu ne iubeste indeajuns si ne revoltam impotriva Divinitatii, ne simtim neindreptatiti. De ce facem asta? Pentru ca ne scapa sensul ascuns a ceea ce ni se intampla. Nu stim ca acea situatie dificila din viata noastra are o cauza . Nu cunoastem care este scopul, finalitatea ei. Nu vedem ca raul este de fapt in noi si nu in afara noastra."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta scrisa sau liberul arbitru? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 59 17.12.2011 12:59:11
Liberul arbitru diador Generalitati 29 03.08.2011 08:21:50
liberul arbitru fanietta Generalitati 15 24.05.2011 10:30:54
liberul arbitru gd1859 Despre Sfanta Scriptura 33 18.10.2009 11:57:25
Planul lui Dumnezeu vs. liberul arbitru giovaninnaa Generalitati 14 21.05.2009 13:16:20