Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.09.2011, 10:34:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ceea ce se pare ca nu s-a inteles e ca un crestin nu poate sa fie de acord cu pacatul. Homosexualitatea este pentru crestin un pacat, iar pacatul nu duce la unirea cu Dumnezeu, ci la despartirea de El.

Observ ca exista in zilele noastre o repunere in discutie a acceptarii temei homosexualitatii intr-un mod neadevarat. A ajuns sa se afirme ca sunt persoane care se nasc asa, cu alte cuvinte sunt asa din cauza Creatorului. Homosexualitatea ar fi genetica.Un mai mare neadevar nu mi-a fost dat sa vad si sa aud pe aceasta tema.
  #12  
Vechi 08.09.2011, 10:47:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ceea ce se pare ca nu s-a inteles e ca un crestin nu poate sa fie de acord cu pacatul. Homosexualitatea este pentru crestin un pacat, iar pacatul nu duce la unirea cu Dumnezeu, ci la despartirea de El.

Observ ca exista in zilele noastre o repunere in discutie a acceptarii temei homosexualitatii intr-un mod neadevarat. A ajuns sa se afirme ca sunt persoane care se nasc asa, cu alte cuvinte sunt asa din cauza Creatorului. Homosexualitatea ar fi genetica.Un mai mare neadevar nu mi-a fost dat sa vad si sa aud pe aceasta tema.
Homosexualitatea este condamnata si de religia mozaica cat si de cea musulmana, intr-un cuvant de toate cele 3 religii monoteiste. Ultimele descoperiri facute de un grup de cercetatori de la Universitatea NorthShore din Chicago arata ca nu exsita gena care sa trasmita omului inclinatii homosexuale.Doamne ajuta!
  #13  
Vechi 08.09.2011, 11:42:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
De unde vine aceasta ura si de ce,
Pe scurt, această ură vine din faptul că:
Premiza majoră: urâm păcatul
Premiza minoră: homosexualitatea este păcat
Concluzia: trebuie să urâm homosexualitatea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #14  
Vechi 08.09.2011, 12:13:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Concluzia: trebuie să urâm homosexualitatea.
Asa este, trebuie sa uram pacatul dar nu si pe cel care il savarseste.

Ma intristez cand aud ca se sustine homosexualitatea in numele dragostei. Ce dragoste este aceea care "se poarta cu necuviinta" (Sf. Ap. Pavel)?
  #15  
Vechi 08.09.2011, 14:07:39
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Actual vin din Spania, am fost crescut acolo si am venit aici in romania, sa vizitez tara asta alaturi de prietena mea, chiar daca nu sunt roman ci spaniol. Sunt pe acest forum datorita prietenii mele, care este romanca, si am vrut sa cunosc mai mult religia ei, tara ei si asa, fiinca eu sunt evreu si nu stiu nimic despre crestinism. Cand am intrat am vazut o lume complet diferita, buna, darnica si harnica, dar pe de o alta parte am vazut o lume ultra conservatoare, si ne deschisa la nou.

Un lucru care m-a socat a fost puternica homofobia a multor persoane. Nu stiu de ce se uraste atat aceasta chestiune. In Spania ii complet normal, persoanele se iubesc unele pe altele si acolo iubirea nu inseamna barbat si femeie, acolo iubirea inseamna barbat si femeie, barbat si barbat si femeie si femeie, pentru ca iubirea se exprima de diferite feluri, fiind doar una. Nu stiam ce inseamna homofobie si de ce exista pana nu am venit aici, in spania nu ii un comportament normal si vazut ura asupra homosexualitatii, relatiile intre acelasi sex sunt COMPLET NORMALE, si nimeni nu vede asta ca pe ceva rau. Sa nu spunem cand am auzit ca se foloseste cuvantul homosexual, sau gay, ca pe o insulta. Ce? De cand ii orientarea sexuala a caruiva este folosita drept jignire? M-am simtit contrariat rau.

De unde vine aceasta ura si de ce, ce aveti impotriva faptului ca doua persoane se pot iubi, indiferent de sexul lor?
Doua persoane se pot (si chiar e bine, si trebuie) sa se iubeasca indiferent de sexul lor (aici as adauga indiferent de varsta, statut social, IQ sau infatisare, asa cere religia ortodoxa).
Dar prin iubire se intelege cea curata nu cea sexuala, aici e problema.
In ortodoxie, unirea este permisa doar pt nastere de prunci. Pana si sotii daca nu vor copii, trebuie sa se abtina.
Motivul: dragostea trupeasca e o dragoste egoista, iar lupta crestinului este sa lase mandria si egoismul ca sa poata sa aibe bucuria ingerilor.
Chiar si in casatorie binecuvantata ar trebui sa se duca lupta de a fi mai apropiati sufleteste si cat mai putin sexual.
Iti dai seama ca in contexul acesta homosexualitatea e fix la polul opus, caci se propaga doar pentru placere.
Sa zicem ca Ion iubeste pe Gheorghe, asta e ok, pot locui impreuna, sa munceasca sa se roage, sa se ajute unul pe celalat. Aceasta se numeste monahism...
Dar cand Ion si Gheorghe traiesc pentru placere, deja nu mai e ok.

Pentru cine a trait fara Dumnezeu, atata sacrificiu pare absurd, de aceea recomand nu filosofarea ci traierea propriu zisa a invataturii (ti-l recomand pe Sf. Siluan Athonitul, scrierile lui, si pe Par Paisie Aghioratul ca lectura)

Dar chiar si asa oricine, oricum ar fi trait la viata lui isi da seama ca un om care nu e stresat de nici o pofta e un om bucuros si linistit, deci poate intelege cele de mai sus.

Asta e perspectiva corecta a lucrurilor.

Din pacate trebuie sa ne acceptam si minusurile, si anume ca multi dintre noi cei nedesavarsiti indraznim sa criticam si sa certam aspru, sa judecam si sa condamnam fara sa ne dam seama ca si noi avem egoism, si daca ni s-ar da prilej am face la fel sau chiar mai rau (desi acum ne mandrim cu sfintenia ca noi nu facem asa ceva).

Iar de aici reiese ca ii uram pe acei oameni, nu o pofta care ne-ar inrobi si ne-ar chinui.

Nu-i treaba usoara sa "dresezi" poftele oricare ar fi ele mici sau mari, dar asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam si sa zicem ca e bine oricum, si sa mergem dupa cum bate vantul, dar nici sa-i sfasiem pe cei care sunt stapaniti de pofte sau de patimi mai evidente, caci si ei se chinuie, si de multe ori nu stiu ce sa faca si incotro sa o apuce.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
  #16  
Vechi 08.09.2011, 15:40:56
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Pana si sotii daca nu vor copii, trebuie sa se abtina.
Relatia homosexuala este este un pacat dar a interzice relatiile sexuale in familia crestina este de asemenea in opozitie cu Voia lui Dumnezeu.
  • Sfatul apostolic general pentru cei casatoriti este: „Să nu vă lipsiți unul de altul” de relatia sexuala.
  • Abtinerea este liber consimtita de ambii soti si este temporara: „decât cu bună învoială pentru un timp
  • Motivatia abtinerii este clara: cei doi se „îndeletnicesc cu postul și cu rugăciunea”.
  • Cand postul se incheie cei doi se vor impreuna iarasi „ca să nu-i ispitească satana, din pricina neînfrânării lor”.
1 Corinteni 7:5
  #17  
Vechi 08.09.2011, 16:33:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Relatia homosexuala este este un pacat dar a interzice relatiile sexuale in familia crestina este de asemenea in opozitie cu Voia lui Dumnezeu.
corect, cum la fel de corect e ca ferirea de prunci e in opozitie cu voia lui Dumnezeu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #18  
Vechi 08.09.2011, 16:53:41
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Si de ce ar trebui sa gandim asa?

Deoarece, iubirea, are o regula stricta, o carte scrisa de mii de ani imi va spune mie pe cine, sau cum sa iubesc? Comparati iubirea cu pedofilia, sau zoofilia, si este clar ca exagerati de la cer la pamant. Nu ati citit scrisoarea catre Corintieni? Iubirea nu e scrisa sa fie neaparat de la un barbat la o femeie, iubirea nu are nume si nici sexe. Iubirea este acelasi sentiment de la un caine la stapanul lui, de la o mama la o fica sau de la un barbat la un barbat. Ar trebui sa va dati seama ca persoanele se iubesc fara sa tina cont de niste reguli prescrise, si in asta, nu cred ca NICI Dumnezeu ar trebui sa se bage, nici o carte sfanta si nici spunerile apostolilor. Voi identificati iubirea intre barbat si femeie pentru ca doar asa se poate forma o familie, dar daca un barbat se casatoreste cu altul, si adopta un copil, nu e aceeasi iubire si familie? Nu stiu de ce spuneti ca ii pacat, pentru ca nu exista nimic rau, deviant si prost in aceasta chestiune.

Salutari.
  #19  
Vechi 08.09.2011, 16:54:17
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Talking

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Relatia homosexuala este este un pacat dar a interzice relatiile sexuale in familia crestina este de asemenea in opozitie cu Voia lui Dumnezeu.
  • Sfatul apostolic general pentru cei casatoriti este: „Să nu vă lipsiți unul de altul” de relatia sexuala.
  • Abtinerea este liber consimtita de ambii soti si este temporara: „decât cu bună învoială pentru un timp
  • Motivatia abtinerii este clara: cei doi se „îndeletnicesc cu postul și cu rugăciunea”.
  • Cand postul se incheie cei doi se vor impreuna iarasi „ca să nu-i ispitească satana, din pricina neînfrânării lor”.
1 Corinteni 7:5
Deci e voie sa faci avort? Sau sa folosesti metode contraceptive?:P

Eu am scris clar, daca nu vor copii, si totusi vor sa duca o viata cu Dumnezeu.

Va rog nu mai luati citate rupte din context.
Nu le interzice nimeni e vorba de asumare a responsabilitatii.
Si daca e sa parafrazam pe acelasi apostol el zice ca e mai buna fecioria, dar cine nu poate si nu e in stare sa se casatoreasca.
El nu dispretuia casatoria, ci neinfranarea oamenilor era problema. Dar cu toate astea noi trebuie sa tindem la curatie, atat cat putem.
Nu ne cere nimeni de maine gata, sa nu mai avem nici o pofta, nimic, ca stie Dumnezeu ca ne e greu, dar sa ne straduim...si sa nu mai cautam scuze.

Ma bucur ca ai ridicat problema, nu mi-am dat seama ca se poate interpreta ca o interdictie. Totusi daca nu vor copii, sau nu mai pot avea din cauze medicale, ce alta solutie le dai afara de abstinenta? Avortul care e crima nu prea pare ok...si nici contraceptia, ca ii imbolnavesti...
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
  #20  
Vechi 08.09.2011, 17:02:27
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Si de ce ar trebui sa gandim asa?

Deoarece, iubirea, are o regula stricta, o carte scrisa de mii de ani imi va spune mie pe cine, sau cum sa iubesc? Comparati iubirea cu pedofilia, sau zoofilia, si este clar ca exagerati de la cer la pamant. Nu ati citit scrisoarea catre Corintieni? Iubirea nu e scrisa sa fie neaparat de la un barbat la o femeie, iubirea nu are nume si nici sexe. Iubirea este acelasi sentiment de la un caine la stapanul lui, de la o mama la o fica sau de la un barbat la un barbat. Ar trebui sa va dati seama ca persoanele se iubesc fara sa tina cont de niste reguli prescrise, si in asta, nu cred ca NICI Dumnezeu ar trebui sa se bage, nici o carte sfanta si nici spunerile apostolilor. Voi identificati iubirea intre barbat si femeie pentru ca doar asa se poate forma o familie, dar daca un barbat se casatoreste cu altul, si adopta un copil, nu e aceeasi iubire si familie? Nu stiu de ce spuneti ca ii pacat, pentru ca nu exista nimic rau, deviant si prost in aceasta chestiune.

Salutari.
Nu iubirea e problema. Ci sexul.
Daca 10 barbati se iubesc curat, si locuiesc impreuna, si adopta copii si ii cresc si pe ei curat, ii educa, aia e manastirea la noi.
Daca se "iubesc" trupeste atunci e o problema, cea a poftelor si a neinfranarii.
Oricine e liber sa traiasca cum vrea dar macar sa nu zica ca prostia e buna...ca minte si se face de ras (desi e la moda in ziua de azi)
Recomand un reportaj, ca e mai usor de inteles decat fraze lungi de 1 km:
http://www.youtube.com/watch?v=FkZwPgirvv8

P.S1: Parca erai evreu si nu le ai cu religia. Cand ai citit Corintenii? (sau doar ai luat citate ca de i-ai fi citit trebuia sa fi citit si Evangheliile inainte, si daca le citeai nu ai mai fi deschis subiectul decat cu chef de cearta... dar ma opresc aici sa nu iasa cu intepaturi, ca nu-i frumos)
P.S2: Crestinii (aia adevarati) nu urasc homosexualii, dar le pare rau de ei, si nu pot sa spuna minciuni ca ar fi bine sa te chinui asa, cand nu e. Dar le respecta libertatea, nu arunca cu pietre in ei, dar nici nu pot spune bravo cand e de plans, nu?
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/

Last edited by Adriana-Simona; 08.09.2011 at 17:22:59.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SUA si Homosexualitatea Diana67 Homosexualitatea 132 11.12.2015 18:35:30
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 11:28:09
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 21:23:56