Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2024, 11:06:31
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Nu vad cum as mai putea sa-mi gasesc perechea in ziua de azi

Salutare. Sa ma iertati, stiu ca aici nu e forum de matrimoniale. Dar ma aflu intr-o situatie penibila si orice sfat de la oameni crestini e binevenit.
Sunt un barbat de 35 ani si dupa ce m-am rupt de zona natala si am mers la studii in capitala, am fost nevoit sa ma mut cu jobul in orasul natal pentru ca nu mai plateam chirie si eram platit mai bine. Am facut o facultate grea, am pierdut vreo 10 ani din viata si multi bani cu studiile si cu formarea profesionala in sine. Abia pe la 29 ani am reusit sa ma stabilizez putin financiar si sa incep sa ma dedic carierei.
Acum, datorita valului de pandemie-razboi-criza economica curenta, cariera mea oarecum a esuat pentru ca nu prea se mai castiga in domeniul meu, nefiind ceva bugetar sau cu salariu fix.

Problema este ca pe toata perioada aia de studiu, m-am dedicat facultatii, am neglijat faptul ca oamenii stateau pe retele sociale si se cuplau, eu nu am stat de asa ceva pentru ca realizasem ca multi erau superficiali si pierdeau timpul acolo. Culmea, personal eram in timpul liber mai mult decat ocupat cu activitati sportive individuale pentru a face fata stresului. In felul asta am reusit sa ma mentin sa nu o iau razna.
Apoi venind timpul dedicat carierei, m-am aflat intors acasa intr-un oras manelizat, neschimbat, exact asa cum l-am lasat. Diferenta era ca oamenii pe care ii cunosteam au plecat de mult pe alte meleaguri, in alte orase, au ridicat case, familii. Tot timpul am fost lipsit de aceasta viata sociala chiar si in perioada carierei.
Si nici nu m-am simtit si nu ma simt comod in prezent sa fiu inconjurat de prieteni superficiali, sa stau de vorba la o terasa si sa beau cu ei, sa merg la botezuri, nunti si alte evenimente de ochii lumii. Asta a adancit probabil o ruptura mai mare de societate.
Chiar citeam pe alt forum cat de tristi sunt unii ca se insoara ca sa adune bani de pe urma invitatilor si ii huleau acolo pe aia in public ca au indraznit sa plateasca la masa cate 100 lei sau nimic. Pai daca ai facut atatea invitatii doar cu gandul de a face bani?! Nu-i de mirare ca divorteaza rapid.

Sincer, am fost acum o saptamana la o manastire la slujba de duminica, si chiar daca eram singurul de varsta mea acolo in afara de cateva cupluri care s-au dus strict sa-si impartaseasca copiii, m-am simtit chiar acasa. Dragostea mantuitorului am simtit-o vesnic. Niciodata nu mi-am pierdut credinta pe tot parcursul vietii. Singura constanta din viata mea a fost si va fi Dumnezeu chiar daca lumea a luat-o razna in jurul meu.
Dar timpul trece si am in gand in urmatorii ani sa plec spre vest pentru ca treptat nu ma mai pot descurca financiar aici. Dar am concluzionat ca acest ciclu se va repeta a treia oara. Ma voi afla singur printre straini si cel mai probabil nu voi putea gasi nici acolo o persoana compatibila pentru a putea intemeia o familie, pentru ca ei sunt intre ei, iar romanii in general pleaca cuplati. Eu ma voi afla din nou centrat cu cariera, cu invatarea limbii si integrarea intr-o cultura diferita.

M-am gandit inainte de asta sa-mi caut perechea, dar aici vine si subiectul discutiei. Sa ma iertati ca am scris ditamai carnatul daca ati avut rabdare sa cititi.
Sa nu credeti pentru un moment ca ma aflu complet in deznadejde. Dar realitatea din teren pentru a cunoaste o fata in prezent pare sa fie strict determinata de cercuri sociale.
In opinia mea (semi-autista ar spune unii) romanii se cupleaza strict dupa urmatoarele standarde:
- se gaseste perechea printre prieteni ca si cunostinte comune, ca sa se poata interesa de tine mai intai sa stie cu cine iese la prima intalnire
- retele sociale facebook/instagram, se initiaza comunicarea dupa anumite criterii de selectie, o femeie in general triaza sute de barbati inainte de a scrie primul mesaj, dupa criterii gen daca are poze cu prieteni ca sa nu fie unul ciudat care o izoleaza, daca are poze cu plimbari in lume ca sa fie sigura ca va fi plimbata la randul ei, daca are poze cu alte femei ca sa stie ca nu e un prostalau singur sau lipsit de experienta, daca are specificat jobul, ca sa fie sigura daca poate fi intretinuta. Din pacate asta e realitatea si nu am stabilit eu normele astea, doar am ales sa nu particip la astfel de aberatii, chiar daca as fi putut sa intretin si sa plimb in drumetii nevasta daca aveam pana se plictisea. Nu pot fi complet in dezacord cu mentalitatea lor, pot sa le inteleg. Probabil daca as fi femeie in ziua de azi, as proceda la fel. Dar pana acum am considerat complet superficiale prostiile astea de retele sociale, iar pana nu m-a luminat cineva cum se lucreaza pe ele cu adevarat, nu mi-a putut trece vreodata prin cap cele descrise mai sus. Eram sub iluzia ca unii stau acolo pentru prieteni,rude, colegi, grupuri, filmulete. aparent interesele sunt altele
- si alta metoda de cuplare este pe aplicatii gen tinder/bumble sau speed dating, in care oamenii nu sunt orientati pe cenceptii crestinesti, e facilitat schimbul pe repede inainte de parteneri, si chiar daca e sa cauti acolo perechea cu gandul ca poate gasesti pe cineva compatibil, femeia iti cere sa te prezinti cu link facebook/instagram sau te ignora instant. deci ajungem iar la etapa de mai sus de triere
- ultima metoda ramane in offline, in mod traditional de a intalni pe strada, in parcuri etc. am incercat si m-am aflat in situatia in care desi eram prezent acolo, am incercat sa fac conversatie, in general am fost ignorat, dar cand am simtit cu cineva o conexiune reciproca, mi s-a cerut imediat profil online ca sa ma prezint si cand spun ca nu am si nu particip la asa ceva, domnisoarele fac niste ochi mari si pur si simplu le piere zambetul de pe fata si se indeparteaza de parca ai fi vreun violator. astea sunt timpurile...
Daca v-ati aflat in situatia mea si aveti vreun sfat, am sa-l primesc cu caldura.
In momentul de fata am fost la manastire, ma aflu in abstinenta totala pentru a ma putea impartasi pe termen lung in Sfanta Traditie. Calugarul la care am mers sa ma spovedesc si e de vreo 40 de ani rupt de lume, s-a autodeclarat duhovnic crezand ca e normal pentru o persoana de varsta mea sa faca pacate constant si sa mearga pe capul lui tot timpul, dar nu se intampla asta. Eu stau mult in casa, nu am timp sa merg sa ma cert cu nimeni etc. Din punctul lui de vedere, dupa ce i-am descris situatia mea, mi-a dat radical doua variante, ori ma calugaresc, ori gasesc pe cineva. Nu exista varianta de mijloc pentru crestinul practicant in viziunea lui. Iar calugaria nu o pot accepta, ar insemna sa fiu un las in fata lui Dumnezeu si sa-mi suprim instinctul si dorinta mea de a gasi pe cineva cu care sa pot intemeia o familie. Pe drumul manastirii te duci cand esti hotarat si stii ca renunti la tot si nu te atrag femeile. Nu cand ai planuri de viata. Eu pot trai credincos si la mine acasa daca e sa o iau asa, chiar si singur. In viata mea am gandit structurat ca le voi face toate pe rand in ordiea asta: studii, cariera apoi familie. Aparent am esuat. Dar speranta moare ultima.
Multumesc lui Dumnezeu ca pana in prezent nu am intrat niciodata in depresie. Daca am ceva real de marturisit din experienta mea de viata, este ca intr-o lume coplesita de depresivi care se plang online ca sunt tristi si suparati pe viata, pe familie, ca ajung la psihiatru sau ca au ganduri de suicid, singurul care te tine departe de asa ceva este Hristos, si trebuie marturisit cu fiecare ocazie asa cum ne cere scriptura!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2024, 11:41:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 612
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Calugarul la care am mers sa ma spovedesc si e de vreo 40 de ani rupt de lume, s-a autodeclarat duhovnic crezand ca e normal pentru o persoana de varsta mea sa faca pacate constant si sa mearga pe capul lui tot timpul, dar nu se intampla asta.
Cum adică s-a autodeclarat duhovnic? Ca duhovnic trebuie să fii hirotesit de episcop. Când zici rupt de lume de referi la sihăstrie nu la trăirea în afara rânduielii, nu?

Cât despre găsitul unei perechi, eu văd și fete singure și tinere la biserică nu doar familii cu copii sau oameni în vârstă. Nu ai menționat în post dacă mergi la biserică în fiecare săptămână, se poate și acolo să întâlnești oameni. În rest, mai menționase Iorest o aplicație pentru creștini, poate o să zică el mai multe despre asta.

Și nu e bine să judeci așa pe toată lumea că-s superficiali. Toți oamenii au și o latură mai adâncă dar când ies în oraș unii preferă să se relaxeze, să nu se gândească la lucruri mai apăsătoare sau mai dificile. Uite chiar în episodul de ieri din Mărturii Athonite (https://www.youtube.com/watch?v=VZtqfqaxeMY) Pr. Dionisie explica unui fiu duhovnicesc cum dacă osândești pe cineva și Dumnezeu o sa dea voie să fii ispitit. Poate și la tine să fie cazul, dacă te crezi superior față de oamenii din jurul tău să nu îți scoată nici Dumnezeu în cale perechea.

Am intrat în Triod, ne apropiem de Postul Mare, e un prilej bun pentru oricine să fie mai bun cu cei din jur, sa dea mai mult pentru Hristos, să lupte cu patimi, să se roage mai mult, și așa se va îndura și Dumnezeu de noi să ne dea ce avem nevoie.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2024, 13:09:37
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cum adică s-a autodeclarat duhovnic? Ca duhovnic trebuie să fii hirotesit de episcop. Când zici rupt de lume de referi la sihăstrie nu la trăirea în afara rânduielii, nu?
.
Clar sihastrie, rupt de realitatea lumeasca, la asta m-am referit.
/

Altul pe care il urmaresc online frecvent e Calistrat, imi place sa ascult mesajul duhovnicesc din filmarile lui, dar cand vorbeste de interactiuni umane, cupluri, e la fel de rupt de realitatea din societate, el fiind intr-un mediu inchis, intr-o realitate paralela chiar daca are acces la internet.
ca sa nu zic ca din pacate este un feminist inrait la atitudinea lui fata de barbati
Pe langa asta, apreciez ca incearca sa formeze o intarire duhovniceasca prin pildele lui zilnice, care puteau fi intradevar valabile acum 50 de ani. In nici un caz in ziua de azi si in mediul urban.
/

Calugarul la care am fost s-a autodeclarat duhovnit in sensul ca a insinuat ca eu caut duhovnic pentru ca am simtit nevoie sa vorbesc inainte de spovedanie si despre anumite lucruri care ma framanta pe mine ca sa inteleaga contextul in care ma aflu
am zis autodeclarat, pentru ca la pomelnic cand m-a intrebat pe cine pun, si pe duhovnic? a aratat singur cu degetul inspre el. la asta m-am referit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
dacă osândești pe cineva și Dumnezeu o sa dea voie să fii ispitit.
Nu am osandit pe nimeni niciodata

La biserica desi merg la slujba o singura data pe luna in general, nici nu indraznesc sa ma uit la femei mai mult decat o privire trecatoare. nu cred ca e locul potrivit pentru a cunoaste femei sau in care sa te ispitesti singur. e chiar pacat grav mentionat de mantuitor, desi am impresia ca in origini, traducerea a fost pierduta si referinta era strict despre femei maritate.

Iar in ceea ce priveste nu judeca, ca sa nu fii judecat, nu i-am judecat eu ca sunt ei superficiali pe retelele lor, i-am etichetat exact asa cum sunt pentru ca au ajuns majoritari la un consens de a nega intalnirile dintre oameni fata in fata, au invertit ca diavolul metoda traditionala de a cunoaste pe cineva

Chiar recent m-a acuzat cineva pe alt forum ca as fi conservator, de parca ar insemna un lucru rau
m-a acuzat altul ca as fi prea cuminte, si a insinuat ca astia sunt in general manipulatori care cauta sa se foloseasca de femei. Cu astfel de preconceptii, ajung eu sa fiu depasit de realitatea din teren
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2024, 13:29:10
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 612
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
La biserica desi merg la slujba o singura data pe luna in general, nici nu indraznesc sa ma uit la femei mai mult decat o privire trecatoare. nu cred ca e locul potrivit pentru a cunoaste femei sau in care sa te ispitesti singur.
Aici nu e vorba să te uiți după femei în timpul slujbei, ci să rămâi după slujbă să vorbești cu oamenii, să îți faci prieteni, se mai organizează și evenimente cu caracter social. Cum să nu fie biserica un loc bun să cunoști un partener, familia e sfințită de Dumnezeu, începe și se termină cu Dumnezeu, e un loc foarte bun.

Citat:
Nu am osandit pe nimeni niciodata (...) nu i-am judecat eu ca sunt ei superficiali pe retelele lor, i-am etichetat exact asa cum sunt
Adică monahii cei mai avansați din Athos au osândit dar tu niciodată? Treaba ta dacă așa vrei să gândești, se poate să n-ai o conștiință a păcatului. Zicea Pr. Cleopa odată, „dacă n-am dormi în păcat, toată ziua am plânge păcatele noastre”.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2024, 14:00:58
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

nu stiu despre ce vorbesti acolo, nu am astfel de pacate

dexonline a osândi

1. A condamna, a pedepsi (printr-o sentință judecătorească); a pronunța o sentință de condamnare (împotriva cuiva).

2. Constrânge, forța, obliga, sili.

3. reflexiv regional A se chinui.

nu am stiut ce inseamna a chinui pe cineva cat am trait in viata asta daca la asta te referi sau sa fortez/oblig pe cineva sa faca ceva

Nu-mi da te rog exemplu pe cei mai avansati monahi din Athos care mostenesc un fel de ritual de a preda ascultarea incepatorilor si se pocaiesc pentru pacatul asta, pentru ca daca nu ar avea alte pacate, nu ar avea pentru ce se pocai si nu ar mai putea sa se mantuiasca.

Asta pe langa abuzul de autoritate care datorita dracului, majoritatea din functii de conducere, inclusiv din biserica, ajung sa abuzeze de altii din ierarhie. Putini au fost in istorie care nu au fost asa, gen sfantul Nectarie daca imi aduc aminte bine. Nu toti pot fi sfinti.

Iar calugarii din Athos cauta altceva de la viata. Acolo este vorba de a atinge teoza prin rugaciunea inimii sau de a se retrage in pustiu rugandu-se pentru toti, ambele variante ingaduite prin gratia divina, sau har cum vrei sa-i spui.

Last edited by Argesean123; 26.02.2024 at 14:11:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2024, 21:51:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Sunt un barbat de 35 ani si dupa ce m-am rupt de zona natala si am mers la studii in capitala, am fost nevoit sa ma mut cu jobul in orasul natal pentru ca nu mai plateam chirie si eram platit mai bine. Am facut o facultate grea, am pierdut vreo 10 ani din viata si multi bani cu studiile si cu formarea profesionala in sine. Abia pe la 29 ani am reusit sa ma stabilizez putin financiar si sa incep sa ma dedic carierei.
De fapt erai un singuratic dinaintea facultății, altfel ai fi menționat din start că aveai o relație înainte să mergi la București.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Acum, datorita valului de pandemie-razboi-criza economica curenta, cariera mea oarecum a esuat pentru ca nu prea se mai castiga in domeniul meu, nefiind ceva bugetar sau cu salariu fix.
Boss, dacă nu vine un partid de tipul AUR care să mai rărească din instituțiile bugetofage, noi ăștia din mediul privat o să tot fim zdrobiți de nesimțirea oamenilor alunecoși puși la adăpost în poziții călduțe.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Culmea, personal eram in timpul liber mai mult decat ocupat cu activitati sportive individuale pentru a face fata stresului. In felul asta am reusit sa ma mentin sa nu o iau razna.
Asta e ceva pozitiv.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Apoi venind timpul dedicat carierei, m-am aflat intors acasa intr-un oras manelizat, neschimbat, exact asa cum l-am lasat.
Adică în Argeș ?

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Ma voi afla singur printre straini si cel mai probabil nu voi putea gasi nici acolo o persoana compatibila pentru a putea intemeia o familie, pentru ca ei sunt intre ei, iar romanii in general pleaca cuplati. Eu ma voi afla din nou centrat cu cariera, cu invatarea limbii si integrarea intr-o cultura diferita.
Deja pui răul înainte.
Știu români care și-au întâlnit în diaspora jumătatea, unii români care s-au însurat cu femei străine, acolo singura chestie e că femeile își câștigă singure pâinea și nu urmăresc neapărat să fie ținute în puf, ca niște putori ordinare care și de durerile nașterii fug.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
In opinia mea (semi-autista ar spune unii) romanii se cupleaza strict dupa urmatoarele standarde:
- se gaseste perechea printre prieteni ca si cunostinte comune, ca sa se poata interesa de tine mai intai sa stie cu cine iese la prima intalnire
- retele sociale facebook/instagram, se initiaza comunicarea dupa anumite criterii de selectie, o femeie in general triaza sute de barbati inainte de a scrie primul mesaj, dupa criterii gen daca are poze cu prieteni ca sa nu fie unul ciudat care o izoleaza, daca are poze cu plimbari in lume ca sa fie sigura ca va fi plimbata la randul ei, daca are poze cu alte femei ca sa stie ca nu e un prostalau singur sau lipsit de experienta, daca are specificat jobul, ca sa fie sigura daca poate fi intretinuta
Depinde de la om la om, totuși majoritatea sunt judecăți superficiale, nu toate femeile sunt întreținute.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
- ultima metoda ramane in offline, in mod traditional de a intalni pe strada, in parcuri etc. am incercat si m-am aflat in situatia in care desi eram prezent acolo, am incercat sa fac conversatie, in general am fost ignorat, dar cand am simtit cu cineva o conexiune reciproca, mi s-a cerut imediat profil online ca sa ma prezint si cand spun ca nu am si nu particip la asa ceva, domnisoarele fac niste ochi mari si pur si simplu le piere zambetul de pe fata si se indeparteaza de parca ai fi vreun violator. astea sunt timpurile...
Fiindcă femeia nu te simte ca pe un om capabil să îi bulverseze traiectoria vieții ei și să o scoată din confortul ei, de aceea vorbești și nu te aude.
Când o să ai capacitatea să aprinzi în ea instinctul ei matern, abia atunci o să faci progrese, dar pt asta trebuie să fii sigur pe tine.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Eu stau mult in casa, nu am timp sa merg sa ma cert cu nimeni etc.
Mărește-ți cercul social, extinde raza de căutare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.02.2024, 00:29:52
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
cand am simtit cu cineva o conexiune reciproca, mi s-a cerut imediat profil online ca sa ma prezint si cand spun ca nu am si nu particip la asa ceva, domnisoarele fac niste ochi mari si pur si simplu le piere zambetul de pe fata si se indeparteaza de parca ai fi vreun violator. astea sunt timpurile...
Citeva observatii...
- Mie mi se pare normal ca domnisoarele care dau curs conversatiei tale in autobuz, sa se foloseasca de softul online pentru a evita vre-o capcana perversa avand in vedere ca din 89 incoace portile iadului au fost larg deschise in Romania. Si da, astea sunt timpurile si foarte bine ca sunt asa. Altfel ar fi dezastru pentru aceste suflete lipsite de protectie impotriva pradatorilor interni si externi(din afara tarii, mai ales!)

- Capitolul domnisoare:
Parerea mea este ca un om care merge pe 36 de ani ar trebui sa aibe un grad marit de maturitate si sa inteleaga ca pustioaicele de 16-18 ani care umbla de mana prin parcuri nu mai fac parte din liga lui. Adauga un 8-10 ani si poti fi parintele lor...deci cam naspa, nu-i asa?

- De partea cit de rare sunt domnisoarele virgine( in "timpurile" astea) nici nu mai vorbim... in caz ca acesta iti doresti la 35 de ani. Parerea mea este ca trenul ala s-a dus.

- Ca urmare n-ar strica sa-ti faci un profil online unde atasezi si grupul de prieteni, colegi de birou, membrii de familie pe care ii ai si care prin prezenta lor pot garanta pentru tine si echilibrul tau mintal(nu-i o gluma!). Adica este ceva comparat cu NIMIC. Nu uita ca lipsa prietenilor este un mare semn de alarma pentru oricine intra in contact cu tine!

- Sfatul meu:
Avind in vedere ca doresti sa intilnesti pe cineva din comunitatea unei biserici ce ai putea face este sa participi la pelerinaje pe la manastiri. Cele de o zi mai ales nu te costa o mana si-un picior, sunt destul de ieftine iar timp de veselie, povestiri, socializari si apropieri cu femei credincioase de toate virstele cit cuprinde tatica
De cite ori am fost s-a lasat cu numere de telefoane, dorinte de intilniri particulare si formari de grupuri pentru urmatoarele iesiri. Asa ca baga mare! Succes!

Last edited by cozia; 27.02.2024 at 00:52:12.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2024, 09:47:32
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
In opinia mea (semi-autista ar spune unii) romanii se cupleaza strict dupa urmatoarele standarde:
- se gaseste perechea printre prieteni ca si cunostinte comune, ca sa se poata interesa de tine mai intai sa stie cu cine iese la prima intalnire
- retele sociale facebook/instagram, se initiaza comunicarea dupa anumite criterii de selectie, o femeie in general triaza sute de barbati inainte de a scrie primul mesaj, dupa criterii gen daca are poze cu prieteni ca sa nu fie unul ciudat care o izoleaza, daca are poze cu plimbari in lume ca sa fie sigura ca va fi plimbata la randul ei, daca are poze cu alte femei ca sa stie ca nu e un prostalau singur sau lipsit de experienta, daca are specificat jobul, ca sa fie sigura daca poate fi intretinuta. Din pacate asta e realitatea si nu am stabilit eu normele astea, doar am ales sa nu particip la astfel de aberatii, chiar daca as fi putut sa intretin si sa plimb in drumetii nevasta daca aveam pana se plictisea. Nu pot fi complet in dezacord cu mentalitatea lor, pot sa le inteleg. Probabil daca as fi femeie in ziua de azi, as proceda la fel. Dar pana acum am considerat complet superficiale prostiile astea de retele sociale, iar pana nu m-a luminat cineva cum se lucreaza pe ele cu adevarat, nu mi-a putut trece vreodata prin cap cele descrise mai sus. Eram sub iluzia ca unii stau acolo pentru prieteni,rude, colegi, grupuri, filmulete. aparent interesele sunt altele
- si alta metoda de cuplare este pe aplicatii gen tinder/bumble sau speed dating, in care oamenii nu sunt orientati pe cenceptii crestinesti, e facilitat schimbul pe repede inainte de parteneri, si chiar daca e sa cauti acolo perechea cu gandul ca poate gasesti pe cineva compatibil, femeia iti cere sa te prezinti cu link facebook/instagram sau te ignora instant. deci ajungem iar la etapa de mai sus de triere
- ultima metoda ramane in offline, in mod traditional de a intalni pe strada, in parcuri etc. am incercat si m-am aflat in situatia in care desi eram prezent acolo, am incercat sa fac conversatie, in general am fost ignorat, dar cand am simtit cu cineva o conexiune reciproca, mi s-a cerut imediat profil online ca sa ma prezint si cand spun ca nu am si nu particip la asa ceva, domnisoarele fac niste ochi mari si pur si simplu le piere zambetul de pe fata si se indeparteaza de parca ai fi vreun violator. astea sunt timpurile...
Argesean123 textul asta l-as dezvolta putin, l-as denumi "Standarde moderne in cuplajul romanesc", ha ha. Ai talent la scris, aici e mult umor fin. Sunt convins ca daca ai mai zambi din cand in cand ar roi fetele in jurul tau. Lumea asta e prea plina de incruntati, incordati si pansati, vorba unui clasic in viata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2024, 09:51:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Argesean123 textul asta l-as dezvolta putin, l-as denumi "Standarde moderne in cuplajul romanesc", ha ha. Ai talent la scris, aici e mult umor fin. Sunt convins ca daca ai mai zambi din cand in cand ar roi fetele in jurul tau. Lumea asta e prea plina de incruntati, incordati si pansati, vorba unui clasic in viata.
Totuși sunt milioane de tineri în România, care au alte milioane de interacțiuni și pot reacționa sau cugeta diferit, nu pot fi suprascriși unor tipare superficiale cu toții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2024, 17:28:58
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De fapt erai un singuratic dinaintea facultății, altfel ai fi menționat din start că aveai o relație înainte să mergi la București.
Nu am avut relatii, ce s am pana in 19 ani. Inainte pentru vreo jumatate din noi in liceu era normal sa nu avem relatii... am prins doar timpuri instabile din toate punctele de vedere...
Fetele incepeau pe clasa a 9-a 10-a sa se cupleze serios, apoi mai in colo pana ne prindeam noi aia intarziati care ne jucam pe calculator, deja venea scoala auto, meditatii, bacul, pregatiri de facultate. si asa am pierdut trenul. Aveam prieteni mai multi atunci dar degeaba. In facultate erau bisericute restranse, oameni foarte distantati si respingatori in general. In alte universitati erau extrem de multumiti intre ei, se ajutau, aveau proiecte la camin le faceau impreuna, tineau petreceri pe hol etc. Pe la alte universitati se plangeau ca femeile lor de acolo sunt in general prostituate, unele erau videochatiste ca atunci incepuse valul si toate doreau sa lucreze in asta. La mine era un aer de egoism pur. Depinde in viata si de noroc si in ce mediu nimeresti, nu intotdeauna depinde de tine chiar daca ai caracter placut. De asta sunt sceptic cu plecatul afara, chiar daca nu mi-am pierdut speranta. Doar am constientizat situatia si reflect asupra ei.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Adică în Argeș ?
Da, asa e aici tot judetul... multa tiganie si o societate orientata spre manelizare cum nu am intalnit in ferentari+berceni la un loc in bucuresti pe unde chiar am stat in chirie printre ei si erau uneori mai educati aia de aruncau cu saci de gunoi pe geam.

Multumesc pentru incurajari

Last edited by Argesean123; 27.02.2024 at 17:34:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare