Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 15.05.2015, 02:02:47
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Implicit De ce exista Islamul?

Buna tuturor. Am o mare nedumerire. Eu citesc cu placere despre Islam, despre religia musulmana si o apreciez, desi nu ma identific cu ea fiind crestin ortodox, dar daca nu as fi crestin probabil as fi musulman, dar am o intrebare. Noi credem ca adevarul este Hristos, ca este implinirea tuturor lucrurilor si ca nu este altceva decat Hristos, dar, de ce Dumnezeu a permis sa apara Islamul? De ce Dumnezeu a permis sa apara aceasta religie, sa prinda si atati de multi urmasi care au o credinta foarte statornica (uneori extremista) si de neclintit si este si asa de intinsa pe tot globul. De ce Hristos a permis Islamului sa existe daca nu ii o religie placuta lui Dumnezeu?

Musulmanii spun ca oamenii, dupa Hristos, i-au starnit mesajul facandu-l Dumnezeu, pentru ca ei nu cred in divinitatea lui Hristos, si Dumnezeu a trebuit sa mai trimita un profet ca sa stabileasca credinta odata pentru intotdeauna.
Reply With Quote
Vechi 15.05.2015, 02:41:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member

Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am o mare nedumerire. Eu citesc cu placere despre Islam, despre religia musulmana si o apreciez, desi nu ma identific cu ea fiind crestin ortodox, dar daca nu as fi crestin probabil as fi musulman, dar am o intrebare. Noi credem ca adevarul este Hristos, ca este implinirea tuturor lucrurilor si ca nu este altceva decat Hristos, dar, de ce Dumnezeu a permis sa apara Islamul? De ce Dumnezeu a permis sa apara aceasta religie, sa prinda si atati de multi urmasi care au o credinta foarte statornica (uneori extremista) si de neclintit si este si asa de intinsa pe tot globul. De ce Hristos a permis Islamului sa existe daca nu ii o religie placuta lui Dumnezeu?

Musulmanii spun ca oamenii, dupa Hristos, i-au starnit mesajul facandu-l Dumnezeu, pentru ca ei nu cred in divinitatea lui Hristos, si Dumnezeu a trebuit sa mai trimita un profet ca sa stabileasca credinta odata pentru intotdeauna.

Liber arbitru+ diverse ramificatii istorice incuantificabile pentru mintea umana daca nu s-ar fii intamplat, in opinia mea.
Vechi 15.05.2015, 08:35:15
abaaaabbbb63
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Liber arbitru
Motivul pentru aparitia oricarei religii din lume.

Motivul pentru raspandirea ei? Asta s-ar putea sa aiba legatura si cu un pic de sabie...
Reply With Quote
Vechi 15.05.2015, 09:36:58
antoniap
Guest

Implicit

http://www.apologeticum.ro/2015/01/i...crestinatatii/
Reply With Quote
Vechi 15.05.2015, 16:24:23
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member

Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Motivul pentru raspandirea ei? Asta s-ar putea sa aiba legatura si cu un pic de sabie...
Si comert+influente politico-culturale, ca orice artefact cultural.
Vechi 15.05.2015, 16:43:58
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.01.2010
Implicit

Tot ce e posibil din punct de vedere uman se va intampla.
Dumnezeu nu intervine in aceste lucruri
Pot apare religii,la fel cum va fi ingaduit sa apara si antihristul
Orice s-ar mai intampla de acum inainte ,nimic nu trebuie sa ne faca sa ne indoim de Hrisots
Hristos, aparut la mijlocul istoriei ,nu la finalul ei , dar este adevarul ultim , prin aceea ca este prototipul omului.
Nu exista ceva care sa ne poata departa de Hristos sau de credinta in El
Nu exista alt adevar a lui Dumnezeu , alta potrivire a lucrurilor, care sa ne arate mai explicit dumnezeirea.
Hrsitos e alfa si omega inceputul si sfarsitul
Oricate rataciri ar mai cunoaste neamul omenesc,toate trebuiau sa se intample
Toate ne sunt date pentru a ne incerca credinta si a ne ajuta sa alegem intotdeauna Asdevarul
Reply With Quote
Vechi 16.05.2015, 00:05:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Tot ce e posibil din punct de vedere uman se va intampla.
Dumnezeu nu intervine in aceste lucruri
Pot apare religii,la fel cum va fi ingaduit sa apara si antihristul
Orice s-ar mai intampla de acum inainte ,nimic nu trebuie sa ne faca sa ne indoim de Hrisots
Hristos, aparut la mijlocul istoriei ,nu la finalul ei , dar este adevarul ultim , prin aceea ca este prototipul omului.
Nu exista ceva care sa ne poata departa de Hristos sau de credinta in El
Nu exista alt adevar a lui Dumnezeu , alta potrivire a lucrurilor, care sa ne arate mai explicit dumnezeirea.
Hrsitos e alfa si omega inceputul si sfarsitul
Oricate rataciri ar mai cunoaste neamul omenesc,toate trebuiau sa se intample
Toate ne sunt date pentru a ne incerca credinta si a ne ajuta sa alegem intotdeauna Asdevarul
Excelent spus, slavă Domnului. Dumnezeu să-ți dea sănătate, frate Iustin.
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Citiți zilnic Sfânta Scriptură, Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane și cărți scrise de Sfinți ortodocși, nu de alte culte, pentru Îndumnezeire. În erezie nu există Duh Sfânt, Har, Taine și mântuire.

Dorim unirea tuturor în Biserică fără ereziile lor. Creștinismul/Ortodoxia a fost, este, va fi ecumenică, niciodată eretic-ecumenistă, deschisă la vindecare pentru credințe-ideologii până la Parusie. Mărturisim 9 Sfinte Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Vechi 24.10.2015, 17:12:42
cristi190 cristi190 is offline
Banned

Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Implicit

Dar Crestinismul de ce exista? Budismul, hinduismul, taoismul, de ce exista?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare