Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2007, 15:40:22
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Preotii au facut din Casa Domnului o afacere.....in ziua de azi greu gasesti un preot care sa te ASCULTE,credeti-ma .........multi si-au facut din parohii propriile afaceri ,ii intereseaza BANII si cu cat cotizezi mai mult cu atat sunt mai interesati de tine...
Cum si ce faceti sa va pastrati credinta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2007, 16:18:31
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp
Preotii au facut din Casa Domnului o afacere.....in ziua de azi greu gasesti un preot care sa te ASCULTE,credeti-ma .........multi si-au facut din parohii propriile afaceri ,ii intereseaza BANII si cu cat cotizezi mai mult cu atat sunt mai interesati de tine...
Cum si ce faceti sa va pastrati credinta?
De ce generalizezi cu pacatele acestea vorbind numai despre preoti care nu au venit de pe Marte ci sunt asemeni parintilor, bunicilor, fratilor si rudelor cu care au crescut si care i-au educat. Parintele Cleopa spunea ca preotul duhovnic se alege, pentru ca trebuie sa ai incredere in el pentru a-ti spovedi pacatele. Spune de unde esti si cineva din noi care cunoaste un preot destul de aproape de tine (fie si de la o manastire), ti-l va recomanda.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2007, 16:36:34
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

in marile orase nu mai sunt preoti de calitatea celor din manastirile uitate de D-zeu.........
Hai sa-ti spun ce am patit samabata............am fost la manastirea Sinaia,din Sinaia si am vrut sa dam un acatist pt 6 saptamani,cand am auzit ca cer 16 Ron m-am crucit.......cum pot sa ceara tarife pt rugaciuni,adica ce vrea sa spuna ca daca nu am banii astia si le dau mai putin,sa zicem 10 Ron se roaga mai putin?
Nu acasi lucru il pot spune de manastirea Barsana.............RAIUL PE PAMANT....n-aveau om pt a vinde lumanari,pt acatiste,,,,,ei considerau ca in Casa Domnului nimeni nu fura si ca daca cineva greseste in casa lui D-zeu el vede si-l va judeca........
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2007, 16:45:16
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

apropo te invit s-o vizitezi e superba,maicutele de acolo sunt niste ingeri...........acum 2 ani cand am fost acolo am ramas surprinsa sa vad cazati foarte multi copii de diferite varste ,de la 3 pana la 15 ani.
Cand le-am intrebat ce sunt cu asa multi copii mi-au raspuns ca erau copii sinistratilor de la inundatii,de undeva de prin sud oricum, si ca ele din mila oamenilor primesc indeajuns asa ca au hotarat sa-i cazeze pe perioada cat parintii lor isi pun casele pe picioare.
Am ramas impresionata de gestul lor
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2007, 17:07:50
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Ia spune-mi cati bani ai cheltuit tu si ai tai in acea excursie pentru distractie, cumparaturi si nimicuri. Milioane. Am vazut cu ochii mei cum romani veneau la biserica pentru botez sau cununie platind 4-5 milioane pentru filmarea video si care se zgarceau sa dea 500 de mii sau un milion adica 100 Roni pentru intreaga slujba preotilor. Cand e vorba de placerile noastre, unele chiar pacatoase care ne duc in iad, cheltuim zeci de milioane, iar pentru mantuirea noastra si a rudelor noastre orice suma ni se pare mare. Iar cand ii dam unui batran sarac 1 Ron, il dam cu aerul ca "om te-am facut" Ce sunt 16 Roni? Parca ai fi zis 100. Ei din acesti bani traiesc si mai dau cazare si masa aproape gratuit pelerinilor. Mergi la manastirile din Moldova unde din cauza ca romanu nesimtit manca si dormea gratis 3 zile in manastire si abia dadea 5 sau 10 Roni la un acatist, conducerea manastirii a fost silita sa puna tarife cum ti-a pus si tie. Ce sari asa in sus de indignare? Cat e o consultatie de 5 minute, la un doctor ? Chiar mai mult decat ai dat tu lor. Pe cand ei se roaga 6 saptamani pentru voi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2007, 17:20:11
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

patimas mai esti pe bune............daca te intereseaza nu am cheltuit nimic pe distractii pt ca nu ne-am dus acolo pentru aia,tot e am cheltuit a fost drumul cu trenul dus-intors si niste fructe ATAT..................................am de indeplinit un canon si il fac......referitor la : "Ce sari asa in sus de indignare? Cat e o consultatie de 5 minute, la un doctor ? Chiar mai mult decat ai dat tu lor. Pe cand ei se roaga 6 saptamani pentru voi'...........EI BINE ei sunt salariati,cu stat de plata asa cum avem noi toti si n-ar trebui daca e asa decat sa-si faca slujba.......si nici asta nu mi se pare normal,ar trebui sa traiasca din mila oamenilor,atunci sa vezi interes :) ...............sa incerce si sa reuseasca sa-i intoarca pe oamneni spre credinta,sa umle umili prin lume si sa propavaduiasca numele lui D-zeu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2007, 17:24:31
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Cand omul e sarac, da ai dreptate, dar tu se vede ca nu stii ce e omul mai ales romanul cand il lasi sa dea "cat vrea el". Cat mai putin, daca se poate nimic, s-a obisnuit gratis ca in comunism. pe cand la biserica Ii dai lui Dumnezeu care stie ca poti da mult mai mult dar te zgarcesti. "Cu masura cu care veti masura, cu acea masura vi se va da", a spus Mantuitorul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2007, 17:30:43
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Cand omul e sarac, da ai dreptate, dar tu se vede ca nu stii ce e omul mai ales romanul cand il lasi sa dea "cat vrea el". Cat mai putin, daca se poate nimic, s-a obisnuit gratis ca in comunism. pe cand la biserica Ii dai lui Dumnezeu care stie ca poti da mult mai mult dar te zgarcesti. "Cu masura cu care veti masura, cu acea masura vi se va da", a spus Mantuitorul.
Prietene, si popa-i tot roman, nu? Aici e buba!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2007, 17:32:00
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Preotul se roaga si fara bani,ca il doare inima de "oi",pe cand popa nu stiu.Parca Sfantul Apostol Pavel zice ca:"vrednic este slujitorul de plata sa" si "cine slujeste la altar,de la altar sa se hraneasca"Sa nu judecam sluga altuia.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2007, 17:51:55
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Iustin44 eu cred ca tu nu stii ce vb., sa-mi fie cu iertare.Noi lui Dumnezeu trebuie sa ii dam dragoste pt. aproapele nostru, credinta nefatarnica, smerenie, etc. etc...Nimeni nu zice sa nu platesti acatiste, dar daca nu ai o anume suma de bani acum inseamna sa nu mai dam niciodata? Uite cazul meu, pe linga acatiste citite si altele, duhovnicul meu mi-a dat canon sa fac si milostenie.Nu vreau sa ma intelegeti gresit si sa credeti ca ma laud, departe de mine asta si poate nici nu este bine ca spun ,dar vreau sa ma intelegeti la ce ma refer.Eu fac milostenie pt. ca multumesc lui Dumnezeu, am cu ce, dar pt ca mi-a fost mai la indemina asta si nu prea avind timp de rugat,de mers la biserica, de tinut post si tot ce mai aveam in canon le-am lasat deoparte. Acum pun intrebarea: cine va primii la urma mai mult de la Dumnezeu? Eu, care nu depun nici un efort sau cel care da din putinul lui, care se roaga macar 5 minute pe zi, care merge dimineata la biserica ....?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Proiectul de lege privind Statutul Minorităților Decebal Stiri, actualitati, anunturi 0 22.12.2012 19:02:27
Poti fi nas de cununie daca nu esti casatorit? ciprian22 Generalitati 16 22.03.2010 00:46:05
solidaritate privind biserica Sf.Iosif Atena Despre Biserica Ortodoxa in general 4 25.07.2006 09:50:32