Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2007, 05:09:53
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit Sfintii Martiri Brancoveni

Sa cautam si noi, alaturi de Dan Puric, sa intiparim in inimile noastre acest gand de vesnicie, luand pilda copilului Matei Brancoveanu - „Eu pot sa privesc Europa, SUA, lumea intreaga si sa zic asa - Vreau sa mor crestin. Loveste! Asta este testamentul clar si conditia mantuirii noastre.”

Dan Puric:

„…Atunci (martiriul Sfintilor Brancoveni) a fost un mega-show organizat de Ahmed Pasa, cu ambasadori din Rusia, din Imp. Habsburgic, din Marea Britanie etc, era, deci un show, cu surle si trambite, si, in mijloc, era un pusti de 12 ani, cu fratii lui si cu tatal sau, care in acea zi implinea 60 de ani. Mergeau desculti, cu capul gol, el, batranul fiind torturat de trei luni de zile. Dupa acest „eveniment”, organizat de pasa pentru a isi arata muschii in fata puterilor europene, un jurnal francez, Gazette de France, a scris „un domnitor roman a fost executat pentru ca nu si-a platit datoriile”. Ei (puterile europene, n.mea) nu aveau nicio treaba cu marturia crestina (inca de pe atunci! - n.mea).

(…)Batranul si-a vazut copii decapitati. Si, inainte de a incepe decapitarea, le-a spus urmatorul lucru, pe care ar trebui poporul roman sa si-l reaminteasca. Brancoveanu a spus asa: „Stati tari. Nu luati seama la moarte. Priviti la Mantuitorul nostru Iisus Hristos, Care atat a patimit atatea pentru noi si ce viata de ocara a avut.” Din clipa aceea a inceput masacrul. Dar batranul le-a spus: „Stati tari. Nu luati seama la moarte”.

A fost un stop, la baiatul cel mic, Matei, caruia i-a fost frica. A fost, daca vrei, tremuratul fiintei, sau daca vreti, acea neliniste pe care a avut-o Insusi Hristos cand a spus „Tatal Meu, de ce Ma lasi?“

Fiti atenti unde este frumuseata crestina a crucificarii romanesti! Copilul asta a avut un balans cristic. Si a spus - „nu pot, eu trec la islamism”. Si atunci, tatal lui, batranul, i-a spus: „Neam de neamul nostru nu s-a dezis (de credinta ortodoxa n.mea). Daca s-ar putea sa mori de mii de ori pentru ea.” Si, in clipa aceea s-a produs un scurt circuit, care a facut coloana vertebrala a dainuirii neamului nostru. Copilasul s-a uitat la calau si i-a zis asa: „Vreau sa mor crestin. Loveste.”

Privindu-l pe Brancoveanu, privindu-l pe Matei, si privindu-l si pe imparatul Constantin, care a vazut, inaintea unei batalii, semnul crucii pe cer, fiind scris: „Prin aceasta vei izbandi” avem cele trei priviri ale neamului acesta. (Stati tari in credinta. Nu luati seama la moarte!; Vreau sa mor crestin. Loveste!; Prin acest semn (Crucea) vei izbandi - acestea sunt cele trei priviri mantuitoare, cele trei pilde sintetizate de artistul Dan Puric - n.mea).

Putem sa ii scoatem pe acesti martiri din fiinta noastra? Putem sa ii relativizam si pe acestia? Adica, haide domne sa ne luam dupa Gazette de France! Eu nu pot sa ma iau dupa Gazette de France! Eu ma iau dupa Brancoveanu. Si asta este foarte bine. Un copil pe mine ma intoarce. Acel copil, care este sfant, Matei Brancoveanu, a privit in ochi calaul si a spus: „Vreau sa fiu crestin. Loveste!”

Eu pot sa privesc Europa, SUA, lumea intreaga si sa zic asa - Vreau sa mor crestin. Loveste! Asta este testamentul clar si conditia (mantuirii noastre, n.mea).”



Redam mai jos si un scurt fragment din viata sfintilor pentru a avea si tabolul mai exact al firului muceniciei lor:

“In Saptamana Patimilor din anul 1714, in urma tradarii unor boieri, care l-au clevetit ca unelteste impotriva turcilor, la Bucuresti a sosit o multime de ostasi trimisi de sultanul Ahmed al III-lea, care l-au luat pe Constantin Voda cu fiii si ginerii sai si l-au dus la Inalta Poarta, in jalea tuturor locuitorilor orasului. Luandu-si ramas bun, Constantin a zis noului domnitor si celor din apropierea lui: “Daca aceste nenorociri sunt de la Dumnezeu pentru pacatele mele, faca-se voia Lui! Daca sunt insa fructul rautatii omenesti, pentru pieirea mea, Dumnezeu sa ierte pe dusmanii mei“.

(…)

Marturisitorii lui Hristos au fost dusi pe strazile orasului lui Constantin, imbracati numai in camasi, desculti, cu capetele descoperite si legati in lanturi, intocmai ca raufacatorii. La locul de taiere astepta multime de popor, sultanul Ahmed al III-lea, vizirul sau si ambasadorii marilor puteri europene. Acolo mucenicii fiind pusi in genunchi, mult patimitorul Constantin i-a imbarbatat pe fiii sai: “Fiii mei, iata, toate avutiile le-am pierdut. Sa nu ne pierdem si sufletele! Stati tari, barbateste, dragii mei, si nu bagati seama la moarte. Priviti la Hristos, Mantuitorul nostru, cate a rabdat pentru noi si cu ce moarte de ocara a murit! Credeti tare in aceasta si nu va miscati din credinta ortodoxa pentru viata si lumea aceasta! Aduceti-va aminte de Sfantul Pavel, ce zice: ca nici sabie, nici imbulzeala, nici moarte, nici alta orice nu-l va desparti de Hristos; ca nu sunt vrednice muncile si nevoile acestea de aici spre marirea ceea ce o va da Hristos. Acuma dara, o dulcii mei fii, cu sangele nostru sa spalam pacatele noastre”.

(…)

Deci au cazut capetele vistiernicului Ianache Vacarescu, apoi al fiului celui mare, Constantin, dupa aceea al lui Stefan si al lui Radu. Iar cand a venit randul copilului Mateias, care avea numai 12 ani, si calaul a ridicat sabia sa-i taie capul, acesta s-a inspaimantat si a strigat sultanului sa-l ierte ca se va face musulman. Atunci tatal sau, plin de barbatie, i-a zis: “Din sangele nostru n-a mai fost nimeni care sa-si piarda credinta. Daca este cu putinta, sa mori de o mie de ori, decat sa-ti lepezi credinta stramoseasca pentru a trai cativa ani mai multi pe pamant”. Atunci copilul s-a intarit si, intinzandu-si linistit gatul pe taietor, a zis calaului: “Vreau sa mor crestin. Loveste!”

Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2007, 08:20:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Luandu-si ramas bun, Constantin a zis noului domnitor si celor din apropierea lui: “Daca aceste nenorociri sunt de la Dumnezeu pentru pacatele mele, faca-se voia Lui! Daca sunt insa fructul rautatii omenesti, pentru pieirea mea, Dumnezeu sa ierte pe dusmanii mei“.
Iata un crestin autentic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2007, 22:46:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ACEST EXEMPLU DE CREDINTA TRE TRECUT IN MANUALELE DE ISTORIE. pE ACEASTA TEMA am cumparat de la man HUREZ balada lui Brincoveanu,inreg. pe caseta audio si f.frumos cintata de maicile de la man Hurez.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2007, 01:03:09
Mithra Mithra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 1
Implicit

Draga Sofia. Te-as intreba cati ani ai dar e de prisos. In primul rand, ai o gramatica jalnica, un caps lock etern apasat si o punctuatie de mai mare lipsa. In al 2-lea rand nu trebuie trecut niciun exemplu in cartile de istorie, pentru ca acestea sunt pentru a invata istoria nu pentru a invata ce a zis un individ senil. Deja sunt impuiate manualele cu tot felul de idiotenii crestinesti, lucruri inutile introduse doar la presiunile bisericii. Istoria e istorie, religia e religie. Incetati sa incercati sa induceti cu forta credinta pentru ca nu asta va invata dumnezeul vostru.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2007, 01:27:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mithra
Te-as intreba cati ani ai dar e de prisos.
Sunt si eu curios de ce consideri ca este de prisos si ca nu mai este nici o speranta indiferent de virsta pe care o are Sofia?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2007, 10:41:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mithra
Draga Sofia. Te-as intreba cati ani ai dar e de prisos. In primul rand, ai o gramatica jalnica, un caps lock etern apasat si o punctuatie de mai mare lipsa. In al 2-lea rand nu trebuie trecut niciun exemplu in cartile de istorie, pentru ca acestea sunt pentru a invata istoria nu pentru a invata ce a zis un individ senil. Deja sunt impuiate manualele cu tot felul de idiotenii crestinesti, lucruri inutile introduse doar la presiunile bisericii. Istoria e istorie, religia e religie. Incetati sa incercati sa induceti cu forta credinta pentru ca nu asta va invata dumnezeul vostru.

Draga Mithra,
Ce te face sa crezi ca domnitorul a fost senil?
Pentru ca murea pentru un ideal si pentru tara ?
Crestinismul a tinut Tarile Romane libere atatea mii de ani ,acum nu se stie care ar fi fost soarta noastra.Toti domnitorii romani au fost profund religiosi si au construit manastiri si biserici ,chiar si la muntele Athos.
Si aceasta e istorie ,chiar ar trebui sa afle copiii nostri ,sa vada si ei sa creasca in spiritul unor valori adevarate.
Biserica nu cheama pe nimeni la ea cu forta .
Daca nu iti convine ce se scrie aici nu te obliga nimeni sa postezi.
De convertit nu incearca nimeni sa te converteasca ,doar Dumnezeu prin incercarile pe care ti le va da ,poate ,dar si atunci nu se stie daca vei cere ajutorul Lui.
Drumul catre Dumnezeu e lung si anevoios si sa stii ca nimeni care a mers pe calea asta nu a renuntat.Asa ca nici tu nu poti convinge pe nimeni cu convingerile tale.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.09.2007, 11:59:20
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Citat:
În prealabil postat de Mithra
Draga Sofia. Te-as intreba cati ani ai dar e de prisos. In primul rand, ai o gramatica jalnica, un caps lock etern apasat si o punctuatie de mai mare lipsa. In al 2-lea rand nu trebuie trecut niciun exemplu in cartile de istorie, pentru ca acestea sunt pentru a invata istoria nu pentru a invata ce a zis un individ senil. Deja sunt impuiate manualele cu tot felul de idiotenii crestinesti, lucruri inutile introduse doar la presiunile bisericii. Istoria e istorie, religia e religie. Incetati sa incercati sa induceti cu forta credinta pentru ca nu asta va invata dumnezeul vostru.

Draga Mithra,
Ce te face sa crezi ca domnitorul a fost senil?
Pentru ca murea pentru un ideal si pentru tara ?
Crestinismul a tinut Tarile Romane libere atatea mii de ani ,acum nu se stie care ar fi fost soarta noastra.Toti domnitorii romani au fost profund religiosi si au construit manastiri si biserici ,chiar si la muntele Athos.
Si aceasta e istorie ,chiar ar trebui sa afle copiii nostri ,sa vada si ei sa creasca in spiritul unor valori adevarate.
Biserica nu cheama pe nimeni la ea cu forta .
Daca nu iti convine ce se scrie aici nu te obliga nimeni sa postezi.
De convertit nu incearca nimeni sa te converteasca ,doar Dumnezeu prin incercarile pe care ti le va da ,poate ,dar si atunci nu se stie daca vei cere ajutorul Lui.
Drumul catre Dumnezeu e lung si anevoios si sa stii ca nimeni care a mers pe calea asta nu a renuntat.Asa ca nici tu nu poti convinge pe nimeni cu convingerile tale.
Mai ales Stefan cel Mare a fost un sfant extraordinar. Omora cum avea chef in tara lui si avea si o gramada de "femei". Dar deh, a ridicat manastiri hai sa il facem sfant. Tot respectul pentru cum a condus Moldova, dar a fost ce vreti voi mai putin sfant. Serios, si pe Becali cred ca o sa il faca sfant peste cateva sute de ani. Nu glumesc!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.09.2007, 12:53:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de anita
Citat:
În prealabil postat de Mithra
Draga Sofia. Te-as intreba cati ani ai dar e de prisos. In primul rand, ai o gramatica jalnica, un caps lock etern apasat si o punctuatie de mai mare lipsa. In al 2-lea rand nu trebuie trecut niciun exemplu in cartile de istorie, pentru ca acestea sunt pentru a invata istoria nu pentru a invata ce a zis un individ senil. Deja sunt impuiate manualele cu tot felul de idiotenii crestinesti, lucruri inutile introduse doar la presiunile bisericii. Istoria e istorie, religia e religie. Incetati sa incercati sa induceti cu forta credinta pentru ca nu asta va invata dumnezeul vostru.

Draga Mithra,
Ce te face sa crezi ca domnitorul a fost senil?
Pentru ca murea pentru un ideal si pentru tara ?
Crestinismul a tinut Tarile Romane libere atatea mii de ani ,acum nu se stie care ar fi fost soarta noastra.Toti domnitorii romani au fost profund religiosi si au construit manastiri si biserici ,chiar si la muntele Athos.
Si aceasta e istorie ,chiar ar trebui sa afle copiii nostri ,sa vada si ei sa creasca in spiritul unor valori adevarate.
Biserica nu cheama pe nimeni la ea cu forta .
Daca nu iti convine ce se scrie aici nu te obliga nimeni sa postezi.
De convertit nu incearca nimeni sa te converteasca ,doar Dumnezeu prin incercarile pe care ti le va da ,poate ,dar si atunci nu se stie daca vei cere ajutorul Lui.
Drumul catre Dumnezeu e lung si anevoios si sa stii ca nimeni care a mers pe calea asta nu a renuntat.Asa ca nici tu nu poti convinge pe nimeni cu convingerile tale.
Mai ales Stefan cel Mare a fost un sfant extraordinar. Omora cum avea chef in tara lui si avea si o gramada de "femei". Dar deh, a ridicat manastiri hai sa il facem sfant. Tot respectul pentru cum a condus Moldova, dar a fost ce vreti voi mai putin sfant. Serios, si pe Becali cred ca o sa il faca sfant peste cateva sute de ani. Nu glumesc!l
Stefan cel Mare nu a avut chiar atatea femei cat s-a scris despre el.
Eu stiu ca primele doua sotii au murit iar cu ultima sotie a trait pina la batranete.
E adevarat ,cronicarii spun ca era iute la manie .
El era totusi credincios ,se spovedea des la sfantul Daniil.
Si spovedanie inseamna parasirea pacatului.
Nu stiu ce sa cred ,nu ma pot prununta in privinta lui.


Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.09.2007, 09:58:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
... avea si o gramada de "femei".
Si inteleptul Solomon a avut, si chiar imparatul David a calcat stramb. Sfintenia o da Dumnezeu, care nu judeca precum noi si pune in balanta ABSOLUT TOT.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2010, 09:12:13
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mithra Vezi mesajul
Draga Sofia. Te-as intreba cati ani ai dar e de prisos. In primul rand, ai o gramatica jalnica, un caps lock etern apasat si o punctuatie de mai mare lipsa. In al 2-lea rand nu trebuie trecut niciun exemplu in cartile de istorie, pentru ca acestea sunt pentru a invata istoria nu pentru a invata ce a zis un individ senil. Deja sunt impuiate manualele cu tot felul de idiotenii crestinesti, lucruri inutile introduse doar la presiunile bisericii. Istoria e istorie, religia e religie. Incetati sa incercati sa induceti cu forta credinta pentru ca nu asta va invata dumnezeul vostru.
Cine te forteaza pe tine sa crezi , de sari asa ?Fiecare crede in ce vrea. Ce te deranjeaza? Stiu ce te (va) deranjeaza . Ca faptele crestine sunt consemnate si istoric, adica istoria confirma Crestinismul , care chiar este istorie . Nu se pot separa. Dar e faina atitudinea ta ,ca ai sarit ca arsa! Si in manuale faptele istorice chiar sunt saracite de tot ce scoate in evidenta crestinismul. In Romania ( si in general in tarile majoritar ortodoxe) biserica nu a putut face presiuni niciodata , din contra, s-a cautat constant nimicirea Ei.Ortodoxia a fost permanent luptata! Dar in foc iese aurul curat ! Asta o afirma raspicat si istoria, chiar atee. Si nu s-a reusit ! Pentru ca nici portile Iadului nu o vor birui!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soc la Manastirea Brancoveni ! ! ! . . . cristiboss56 Generalitati 268 18.12.2010 17:14:15
Toti pot fi martiri andreicozia Secte si culte 28 21.05.2010 23:22:36
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 18:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 12:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 22:59:40