Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2008, 11:46:41
adina30 adina30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2008
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

In cateva zile incepe Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel.Sa ma ajute bunul Dumnezeu sa reusesc sa-l tin.Am o intrebare care ma tot framanta de la o vreme .Stiu ca atunci cand postesti trebuie sa stai mult in rugaciune , sa incerci sa fii mai bun , sa cauti pace si liniste in jurul tau , dar trebuie sa ne gandim si la ce mancam.Pot sa consum si peste ,in zilele in care nu este dezlegare la peste , adica conserva si crochete?Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2008, 13:06:57
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Pai nu. Dezlegare este atunci cand poti, cand nu e nu poti. Logic. :rolleyes:

Dumnezeu sa ne ajute la toti sa tinem acest post, si ar fi bine sa o lasam mai usor si cu provocarile de tot felul... ca o ultima apreciere! :| :thumbsup: (m-am simtit si eu pe acolo - daca era chiar despre mine, imi pare sincer rau pt ca te-am deranjat atat de tare... dar observatiile acelea le facusem ca sa stie si altii in primul rand! ..prietenii stiu dc :p )

Preotii spun ca trebuie tinut post si de internet! Oricum, relatiile care se stabilesc intre noi aici sunt doar virtuale, deci cu mult sub calitatea unor relatii firesti de comunicare si comuniune in realitate... Si atat timp cat nu putem mereu ajunge la un consens, nu facem decat sa ne lasam dusi de patima. Plus ca nu stiu cati dintre noi facem chiar o rugaciune inainte sa ne apucam sa scriem vreo ceva pe aici (eu recunosc, nu am facut niciodata.. poate doar uneori I-am cerut ajutorul sa dau un sfat bun cuiva, dar asa in fata tuturor cadem rapid in mandria de a fi, vezi Doamne, mari binefacatori - ispitele apar fie inainte, fie dupa ce-am scris ceva..), ca altfel cam rar scriem avand si constiinta ca putem face pacate, si mari - judecata, barfa, invidie, nu mai zic de mandrie, si altele... Si pacatele in scris sunt si mai grave, cuvintele scrise avand o putere mai mare in fata lui Dumnezeu...
"Mult ne-ar folosi să aflăm diferența dintre cuvântul gândit, cuvântul rostit și cel scris. Că nu e tot aia să te uiți la vin, să pui vin în pahar și să bei vinul. Cuvântul rostit poate dărâma un om sau mai mulți, dar cuvântul scris are puterea să dărâme împărății.
Logica e simplă și greu de demontat: un cuvânt gândit, chiar de este rău, îl știi doar tu, și-l poți păstra doar în inima ta. Un cuvânt rostit intră și în inima celui căruia te adresezi, de aceea cuvântul rău poate căpăta valoare de blestem. Dar cuvântul scris este cel mai puternic, pentru că acesta poate trăi mii de ani și afecta mii de persoane.(...) Cuvântul, prin puterea lui extraordinară, poate provoca dezechilibre în Univers, în natură, în corpul omenesc - asta în cazul în care cuvintele noastre servesc răului. Dacă acestea servesc binelui, atunci se creează armonia. (...) Relele pe care le vom scrie, cuvintele spre desfrânare, aluziile sexuale, bârfa și toate celelalte sunt tot atâtea acte prin care dăm valoare de veșnicie păcatului nostru. Trupul nostru va pieri ca oricare alt trup, dar cuvântul nostru va rămâne după noi, și astfel, și pentru cuvântul rău, dar și pentru cel bun vom da socoteală .
Dreptatea dumnezeiască vizează de asemenea cele trei categorii de cuvânt: cel gândit, cel rostit și cel scris. Mântuitorul Hristos i-a mustrat pe toți cei care cred că păcatele cu gândul sunt mici, găsind în pofta aprinsă după femeie, preacurvie, și în ura pe care o purtăm aproapelui, desființarea acestuia ca om, adică omorârea lui. Blestemele, făgăduințele, jurămintele solemne ale Vechiului Testament sunt tot atâtea mărturii despre puterea cuvântului rostit. Dar repet, dintre toate acestea, cel mai puternic, în iconomia mântuirii omului, atârnă cuvântul scris. Acesta mărturisește despre vrednicia sau nevrednicia noastră în fața Dumnezeirii, Celei întreit strălucitoare.(...) De aceea, mulți monahi iubesc tăcerea pentru că sunt conștienți de gravitatea căderii prin cuvânt. Nu trebuie să fii monah ca să te oprești din a judeca pe cineva sau a spune ceva rău. Ci trebuie să fii chibzuit, pentru că granița dintre a spune ceva rău sau ceva bun este așa de subțire încât uneori vorbirea de rău se confundă cu cealaltă." Cartea se numeste INTERNETUL - Tinerii in fata provocarii de Cristian Serban - dar este de folos tuturor varstelor, eu le-as recomanda-o si parintilor mei daca i-ar interesa. In sfarsit, cred ca am sa ajung cumva sa urmez sfatul Parintilor care nu sunt de acord cu forumurile crestin-ortodoxe... Nu am avut nimic cu nimeni, dar nu pot sa mai raspund provocarilor, oricat de subtile! Si prezenta celor noi chiar nu este agreata, decat aparent, daca nu suntem de acord cu unii veterani... - pt altii tot respectul! (as enumera cativa, dar mi-e sa nu trezesc invidia pe ei de catre ceilalti..) Va rog iertati-ma pt neghiobie - de orice fel! :dontgetit: :D Daca nu ma iertati e doar problema voastra, parca asa ne invata si Parintii.. :p

Sper sa ne intalnim toti in Rai! Va doresc sa gasiti mereu curajul sa continuati lupta spre biruinta in Adevar, si mai ales, Dragoste intru Hristos!..




Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2008, 18:44:20
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adina30
In cateva zile incepe Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel.Sa ma ajute bunul Dumnezeu sa reusesc sa-l tin.Am o intrebare care ma tot framanta de la o vreme .Stiu ca atunci cand postesti trebuie sa stai mult in rugaciune , sa incerci sa fii mai bun , sa cauti pace si liniste in jurul tau , dar trebuie sa ne gandim si la ce mancam.Pot sa consum si peste ,in zilele in care nu este dezlegare la peste , adica conserva si crochete?Va multumesc.
soro, daca maninci peste in post (cind nu este dezlegare) este mai pacat decit daca ai minca in post carne. asa ca, ori postesti si urmezi dezlegarile, ori nu. post dupa propria cugetare nu este post.

dragomirna, ma iarta , dar daca tu iti ceri iertare zimbind si rizind... nu stiu cite se inteleg de aici. ma gindesc ca atunci cind ceri iertare pentru ceva, iti si pare rau pentru ce ai gresit.
ma gindesc.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2008, 19:41:48
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Pai te gandesti bine... Am devenit patimasa, cred ca de asta mi-au cam scapat unele lucruri fara sa gandesc sau sa simt cu discernamant ca e cu adevarat bine ce zic... Dar nu stiu cat mai conteaza, ce-i facut e bun facut... :dontgetit: :|
Numai ca-mi cam dau seama ca sunt si eu ca o oita printre lupi pe aici... Si cred ca nu sunt singura persoana care se simte astfel uneori... Si dupa ce-am vazut azi emisiunea de pe Trinitas si ce spuneau Parintii invitati referitor la virtual, cred ca nu prea pot sa-mi mai permit sa dau sfaturi si sa-mi dau cu parerea intr-un mediu de acest gen. Este prea inselator, si nu vad deloc mare folos pt suflet... In cresterea noastra duhovniceasca, nu ar trebui sa ne afisam astfel, si unii de la altii este practic imposibil sa invatam cate ceva, tinand cont ca este doar o relatie virtuala..!! Mult zgomot, cam pentru nimic... ??? Cine se poate stapani sa nu devina patimas cand este provocat sau cand are de-a face cu aberatiile si citirea printre randuri ale altora, tot respectul! Toate cele bune, de la Domnul, sa va prisoseasca! :thumbsup:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2008, 21:23:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
daca maninci peste in post (cind nu este dezlegare) este mai pacat decit daca ai minca in post carne.
de ce e mai pacat? n-am mai auzit pana acum teoria asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2008, 21:56:55
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Doamne ajuta-ne sa ne iubim unii pe altii cu iubirea Ta si sa nu ne mai uram atat de mult , ajuta-ne sa punem inceput bun din acesta zi din acesta clipa. Doamne invata-ne mila, iertarea, pace si Iubirea ..astfel ...imbracati in hainele Tale vom invata sa ne iubim/respectam aproapele. Amin!
Post binecuvantat tuturor! Ma iertati daca am gresit cuiva cu ceva si Domnul sa va ierte!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2008, 23:59:56
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

mirelat, intreaba-ti duhovnicul, daca pina acum nu ai stiu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.06.2008, 00:04:35
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

ce frumos ai spus Jenica...:):):)
pt Mirelat pestele are o importanta f mare in biserica de aceea cand e post nu se mananca de cat daca e dezlegare la peste, altfel nu.
bucurie multa...:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.06.2008, 06:56:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

odata am avut niste invitati la masa, in post. si pentru ca nu stiam daca ei nu cumva se vor simti ofensati ca le voi da numai mancare de post, am pregatit si niste peste, adica exact o mancare la care se mai da din cand in cand dezlegare in postul ortodox. si chiar am discutat cu un prieten teolog pe tema respectiva si nu mi-a spus: nu face peste, ca e mai pacat, mai bine da-le carne! apropo, cunosteam si eu simbolistica pestelui in crestinism, dar de aici si pana la afirmatia ca "E mai pacat..." e cale lunga.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2008, 07:15:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si sa nu uitam ca in alte tari, cum ar fi Grecia de ex., pestele este considerat mancare de post. s-a explicat pe alt topic de ce.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 17:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 16:24:08