Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.09.2010, 21:41:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Da, este acelasi post pentru ascetii crestini cat si pentru maestrii yoghini...insa motivatia si finalitatea este alta.
Si eu sunt de acord,tot procesul este identic, si as adauga ca si finalitatea si motivatia este aceeasi, insa cum se spune "cu alta freza"..alta terminologie, personaje, inchipuiri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.09.2010, 23:20:43
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si eu sunt de acord,tot procesul este identic, si as adauga ca si finalitatea si motivatia este aceeasi, insa cum se spune "cu alta freza"..alta terminologie, personaje, inchipuiri.
Nici măcar procesul nu este identic, darămite finalitatea și motivația.
Dragul meu, creștinul nu caută purificarea trupului, detoxifierea etc. ca yoghinii. Finalitatea postului creștinului ortodox este cu totul alta (și poți să cauți pe acest forum sau alte site-uri ortodoxe).
De pildă, creștinul ortodox (monahul) renunță la carne pe alte considerente decât yoghinul, care yoghin nu mănâncă carne fiindcă consideră că mă-sa bătrână ar putea fi încarnată în ciolanul afumat.
Asta doar ca fapt divers.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.09.2010, 12:35:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Postul la crestini se tine in numele lui Hristos, al Maicii Sale, al Cinstitei Cruci, al Sfintilor Sai (Petru si Pavel, Ioan Botezatorul).

Postul yoghinilor se tine in nume propriu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.09.2010, 01:09:37
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Vrei sa spui ca e acelasi ca aspect exterior, dar toata lumea stie ca postul nu este numai regim alimentar, ci mai este rugaciune si indreptarea sufletului si constiintei catre Dumnezeu la crestini, si probabil este mantre si invocarea unor energii (diavoli) la yoghini - deci directie total opusa.
Te rog sa nu rastalmacesti ce am scris...ce am vrut eu sa spun este exact ce ai spus si tu dar cu alte cuvinte...mai succinte si mai la obiect...ca se poate filosofa subiectiv pe marginea fiecarui cuvant in parte este altceva :)))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.09.2010, 01:10:59
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ca si rugacinea inimii si meditatia yoghina, postul are o finalitate diferita chiar daca formal se aseamana. Crestinul iese din subiectivitatea sa sa dialogheze cu un Tu, sa se uneasca fara confundare. Yoghinul nu ajunge la un Tu ci se adancest in propria sa subiectivitate.
Foarte buna explicatia ta...subscriu
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.09.2010, 01:17:51
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si eu sunt de acord,tot procesul este identic, si as adauga ca si finalitatea si motivatia este aceeasi, insa cum se spune "cu alta freza"..alta terminologie, personaje, inchipuiri.
Nu Andrei...finalitatea si motivatia nu sunt aceleasi, ca daca ar fi fost aceleasi nu mai erau yoghini, erau crestini :)...citeste explicatia lui georgeval...in cateva cuvinte a spus esenta si asa este
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.09.2010, 12:08:44
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Te rog sa nu rastalmacesti ce am scris...ce am vrut eu sa spun este exact ce ai spus si tu dar cu alte cuvinte...mai succinte si mai la obiect...ca se poate filosofa subiectiv pe marginea fiecarui cuvant in parte este altceva :)))
Stiu ca este exact ce am spus si eu. Nu te acuzam de nimic... voiam doar sa elimin dubiile in privinta cuvantului "acelasi".
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.09.2010, 12:53:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In Hristos lumea cu toate ale ei capata un sens infinit mai inalt. De aceea, in Biserica, dieta devine post, imaginea devine icoana, cladirea devine biserica, painea devine anafura, bobul de grau si cel de strugure devin Trupul si Sangele lui Hristos, iar omul primindu-le pe toate acestea devine dumnezeu.

In Budism, si-n nicio alta religie lumea nu contribuie intr-o asemenea masura la transfigurarea omului, ca in Crestinism.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.09.2010, 14:12:35
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Marius, o mica precizare, pt a nu exista neintelegeri legate de formulare: omul nu devine Dumnezeu, ci se uneste cu Dumnezeu, asa cum frumos spune Georgeval:

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
sa se uneasca fara confundare.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.09.2010, 15:44:57
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nici măcar procesul nu este identic, darămite finalitatea și motivația.
Dragul meu, creștinul nu caută purificarea trupului, detoxifierea etc. ca yoghinii. Finalitatea postului creștinului ortodox este cu totul alta (și poți să cauți pe acest forum sau alte site-uri ortodoxe).
De pildă, creștinul ortodox (monahul) renunță la carne pe alte considerente decât yoghinul, care yoghin nu mănâncă carne fiindcă consideră că mă-sa bătrână ar putea fi încarnată în ciolanul afumat.
Asta doar ca fapt divers.
E grozav asta cu ciolanul afumat si yoghinul!
Felicitari!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 09:15:35
oare cand romanii vor avea si ei un prestigiu de crestini? alexya89 Generalitati 1 12.08.2009 13:07:13
Postul adina30 Pocainta 22 22.06.2008 16:51:37