Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.04.2009, 00:27:38
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Sfanta Maria Egipteanca si schimbarea trupului-idol in trup-altar

[COLOR=black][SIZE=3]În fiecare an, la începutul lunii aprilie, dată fixă în calendarul creștin ortodox, este momentul aducerii aminte a celei care a fost Cuvioasa Maria Egipteanca. Un moment numai bun, mai ales pe treptele parcurse în Postul Paștelui, să ne întărim în credință, luând exemplu celei ce odinioară a fost o păcătoasă și care, ulterior, l-a descoperit pe Iisus Hristos, alegând calea mântuirii prin post și rugăciune.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[COLOR=black][COLOR=black][SIZE=3]Așa cum îi spune și numele, Maria s-a născut în Egipt, iar de la vârsta de 12 ani s-a despărțit de membrii familiei și a plecat în orașul Alexandria, din nordul țării. [/SIZE][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]De o frumusețe izbitoare, Maria a luat drumul desfrâului, atrăgând multe suflete în acest păcat. Timp de șaptesprezece ani și-a petrecut viața în desfrâu, însă dorind să meargă la Ierusalim, să se închine lemnului Sfintei Cruci, a constatat că nu poate să intre în locul în care crucea era adăpostită, fiind de mai multe ori izbită înapoi.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Acela a fost momentul în care Sfânta Maria Egipteanca a descoperit faptul că viața ce o dusese până atunci nu a fost întocmai pe placul Celui de Sus. Și-a dat seama de păcatul în care trăise atâția ani de zile. Este momentul în care Maria regretă viața de până atunci și decide să se pocăiască. Se încrede în Maica Domnului și decide să își schimbe radical viața și comportamentul. Având trei pâini uscate drept hrană, Sfânta Maria Egipteanca a trecut apa Iordanului și s-a afundat în pustia deșertului. Aceasta s-a rugat neîncetat, aflându-se în multe nevoințe, călindu-și sufletul între arșița și frigul oferite de către deșert. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Așa a trăit timp de 47 de ani, în pocăință aspră, în încercări și multe ispite, găsind în final mântuirea. Atât de mult s-a ridicat deasupra patimilor, încât nivelul ei spiritual îi permitea să treacă apa Iordanului pe deasupra, iar în timpul rugăciunilor se ridica de la suprafața pământului, preț de un cot; cu alte cuvinte, levita. Martor la toate acestea a fost doar Dumnezeu, iar la sfârșitul vieții l-a avut drept martor pe duhovnicul acesteia, Sfântul Zosima. Maria Egipteanca, în dialogurile pe care le-a avut cu Avva Zosima, îi spunea acestuia: “Șaptesprezece ani am petrecut în pustia aceasta, luptându-mă ca cu niște hiare cumplite, cu ale mele nebunești pofte. Căci când începeam să gust hrană, îmi venea dor de carne și de pește, de care aveam eu în Egipt, încă doream și de băutura vinului, pentru că mult vin beam în lume fiind, iar aicea și apă nicidecum având, cumplit mă ardeam de sete, și cu anevoie răbdam. Mi se făcea încă dor de cântece lumești, carile foarte mă tulburau și cu care mă deprinsesem. Atuncea îndată lăcrămând și în piept bătându-mă, îmi aduceam aminte de făgăduințele, carile am făcut, când am ieșit la pustia aceasta și mă făceam cu gândul înaintea icoanei Preacuratei de Dumnezeu Născătoarei, chezășuitoarei mele, și înaintea ei plângeam, rugându-o ca să gonească de la mine acele gânduri ce așa îmi turburau ticălosul meu suflet. Iar după ce de ajuns plângeam, și în piept cu osârdie mă băteam, atuncea vedeam o lumină carea de pretutindenea mă strălucea și simțeam o alinare carea mă scotea din întreite valuri. Iară gândurile carile iarăși mă împingeau spre păcat, cum ți le voi spune, părinte? Iartă-mă! Pentru că foc se aprindea înlăuntrul inimii mele celei pătimașe, și de pretutindenea mă ardea, și spre pofta amestecării mă silea. Iar când îmi venea un gând ca acesta, mă aruncam la pământ și cu lacrimi mă udam, socotind că stau înaintea chezășuitoarei mele, carea îmi judeca călcarea mea de așezământ; și nu mă sculam de la pământ ziua și noaptea, până ce lumina acea dulce îmi strălucea mie și gonea gândurile cele ce mă turburau. Așa am săvârșit șaptesprezece ani, pătimind nenumărate nevoi. Iară de atunci până astăzi ajutătoarea mea întru toate, de Dumnezeu Născătoarea, la toate ca de mână mă povățuiește.” Auzind-o pe Cuvioasa Maria Egipteanca rostind pasaje din Sfânta Scriptură, starețul Zosima a întrebat-o: „Ai citit Cartea Psalmilor, maica mea, sau alte cărți?” Zâmbind, ea a răspuns: „Crede-mă, omule, că n-am văzut de când am trecut Iordanul pe alt om decât astăzi chipul tău. Dar nici fiară sălbatică sau altă viețuitoare n-am zărit de când am văzut acest pustiu. Iar carte n-am învățat niciodată. Nici n-am auzit pe cineva cântând sau citind psalmi, Cuvântul lui Dumnezeu, însă, Care este viu și lucrător, dă omului cunoștință”. „Am dobândit ca o hrană neîmpuținat㠖 nădejdea mântuirii mele – gândindu-mă numai de la câte rele m-a mântuit. Mă hrănesc și mă acopăr cu cuvântul lui Dumnezeu”, avea să spună cea care îl depășise pe Avva Zosima în măsura sfințeniei, „ajunge darul Domnului spre a păstra neîntinată ființa sufletului”.[/SIZE] [/COLOR]


[COLOR=black][SIZE=3]Pentru sfintena ei, pentru ravna si pocainta prin care si-a schimbat trupul-idol in trup-altar, [/SIZE][/COLOR][SIZE=3]Biserica o praznuieste in ziua adormirii (1 APRILIE) .Ea este pomenita si in Duminica Sfintei Maria Egipteanca, adica in acincea duminica din Postul Mare.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]

[SIZE=3]Sa ne ajute Bunul Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa ne vedem pacatul si nimicnicia si sa avem ravna si lacrimile de pocainta ale Sfintei Maicii noastre MARIA EGIPTEANCA...[/SIZE]
[/COLOR]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.04.2009, 10:28:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Cainta ei a fost deopotriva de dramatica; singura in desert cu un minimum de hrana si de bautura, acoperita numai de parul ei, ea a aparut preotului Zosima ca un inger sau o stafie, licarind spre el in lumina lunii, in versiunea latina cea mai populara, istoria Mariei Egipteanca era urmatoarea: [/SIZE]
[SIZE=2]In tineretea ei, Maria a ales sa duca o viata destrabalata in Alexandria pana cand intr-o zi, manata de curiozitate, s-a alaturat unor pelerini ce mergeau cu corabia spre Ierusalim. Pe drum a sedus pe multi dintre tovarasii ei de drum si a continuat sa duca aceeasi viata si in Ierusalim. In ziua inchinata cinstirii Sfintei Cruci, Maria a mers impreuna cu ceilalti spre usa bisericii Sfantului Mormant unde era expusa relicva adevaratei cruci. A vrut si ea sa intre in biserica impreuna cu ceilalti pelerini, dar in prag o putere nevazuta parea sa o impiedice sa intre. Deodata cainta i-a umplut inima si a inceput sa planga rugandu-se Mariei, Maica lui Dumnezeu, sa o ajute. Dimineata a putut intra in biserica sa se inchine Sfintei Cruci. Numaidecat ea paraseste cetatea si trece dincolo de Iordan, luand cu sine numai putina paine pe care o cumparase cu cei cativa banuti pe care ii daduse un pelerin. A trait in pustie vreme de patruzeci si sapte de ani, pana cand un monah preot, Zosima, a dat peste ea din randuiala lui Dumnezeu, a ascultat povestea ei, a impartasit-o, iar dupa catva timp s-a intors ca sa o ingroape, fiind ajutat la saparea mormantului de catre un leu.[/SIZE]
[SIZE=2]Istoria pare alcatuita din doua parti: o femeie pacatoasa la Sfantul Mormant si, respectiv, o femeie caindu-se in pustie. Nu e nimic imposibil in ce priveste cadrul acestor povestiri, iar cele doua parti ale ei au paralele independente si in alte istorii. [/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.04.2009, 12:08:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Model de intoarcere pentru toti cei tinuti legati in lanturile grele ale pacatului.

Cel mai mare pacatos poate ajunge printre cei mai mari sfinti. La judecata, nimeni nu va avea cuvant de aparare "Nu am putut, pentru ca.." Daca unii dintre noi au putut, toti am fi putut. Sfintii vor judeca lumea. Daca ei au putut, toti putem.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2009, 12:12:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Viata Sfintei Maria Egipteanca este prin excelenta o pilda de pocainta. Atunci cand citim viata sfintei nu avem cum sa nu constientizam ca de fapt nu stim ce reprezinta pocainta adevarata, ca oricand este loc de a privi intr-un mod si mai profund insemnatatea si necesitatea pocaintei. Cei mai multi credem ca este de ajuns sa te pocaiesti pentru pacatele grele, care sunt evidente. Sunt si alte pacate care umplu de necuratie inima noastra, insa carora noi nu le acordam atata importanta, uitand ca aceasta nepasare poate insemna moarte duhovniceasca. Sau cadem in cealalta extrema. Avand pacate grele deznadajduim de mantuirea noastra, de milostivirea lui Dumnezeu si amanam a pune inceput bun pocaintei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2009, 13:46:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cel care este fără de păcat să ia piatra și să arunce în ea..."Sunt cuvintel Mântuitorului Iisus Hristos și nimeni nu a dat cu pietre în ea.
Dar noi cei de astăzi dacă vedem o femeie păcătoasă care s-a întors la credință ce facem?
Vă spun eu! Luăm piatra și aruncăm în ea,o alungăm o bârfim o disprețuim,chiar și acei care ne socotim credincioși.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.04.2009, 16:49:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit O intamplare similara din Pateric

Un frate sedea intr-o chilie din Egipt, in multa smerenie petrecand. Si avea
acesta o sora care curvea in cetate pricinuind pierzare la multe suflete. De multe
ori suparandu-l batranii, mai pe urma trimitandu-l pe fratele la dansa, doar
sfatuind-o se va strica pacatul cel ce se lucra printr-insa. Dupa ce a ajuns el la
locul acela, vazandu-l unii din cunoscuti, a alergat mai inainte si a vestit surorii
lui, zicand: iata, fratele tau este langa usa. Atunci ea impungandu-se la cele
dinauntru si lasand pe ibovnicii carora le slujea, a iesit cu capul gol in
intampinarea fratelui sau. Dand sa-l imbratiseze, i-a zis fratele: sora mea cea
adevarata, fie-ti mila de sufletul tau, ca multi pier din cauza ta! Cum vei putea
suferi munca cea vesnica si amara? Iar ea cutremurandu-se, i-a zis: crezi ca mai
este mantuire pentru mine de acum? Raspuns-a fratele: de vei voi, este mantuire.
Ea aruncandu-se la picioarele fratelui sau, il ruga sa o ia in pustie, impreuna cu
el. El i-a zis: pune-ti acoperemantul pe cap si vino dupa mine! Atunci ea i-a zis:
sa mergem, ca mai de folos imi este sa fac aceasta necuviinta sa merg cu capul
gol, decat sa intru in cursa faradelegii. Si mergand ei, o sfatuia fratele sau la
pocainta. Cand vedea pe unii venind inspre ei, de vreme ce nu toti stiu ca esti
sora mea , da-te in laturi putin din cale, pana ce vor trece cei ce vin. Iar ea s-a
abatut. Dupa aceea i-a zis: sa mergem, soro, in calea noastra! Dar ea nu i-a
raspuns. Si apropiindu-se el de dansa, a gasit-o moarta. A vazut si talpile
picioarelor ei insangerate, caci era desculta. Si fratele vestind batranilor cele ce
s-au intamplat si iscandu-se neintelegere intre dansii, s-a descoperit unuia din
batrani despre dansa, ca de vreme ce nu a purtat grija de nici un lucru trupesc, ci
si-a defaimat si trupul, nesuspinand intru atata rana, pentru aceasta i s-a primit
pocainta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.04.2009, 21:38:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce minunat spune cuvioasa Maria Egipteanca: m-a dezgustat patima mea si am urat-o, am dat fagaduinta Domnului sa nu ma mai intorc la uraciunile de dinainte". Asta trebuie sa facem si noi: sa nu ne mai slujim noua insine, ci lui Dumnezeu. Aceasta este cheia care deschide usa care zavorase poacainta. Am aflat cum se poate deschide, sa o urmam in fapta si sa intram.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.04.2009, 22:37:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Este coplesitoare viata Sfintei Cuvioase, dar si pilda pentru cei care zac in noroiul patimilior si cuprinsi de deznadejde renunta la pocainta. Iata, Biserica ne pune inainte un model de pocainta. Din mocirla patimilor se ridica un inger in trup.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.04.2009, 23:21:42
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Multumesc din suflet tuturor celor care au postat la primul meu Thread

[SIZE=3] Undeva, in cel mai tainic coltisor al sufletului nostru, tanjim, ne dorim sa intalnim un Om Sfant, care sa ne spovedeasca si sa ne impartaseasca, un parinte Zosima… Drumul spre oamenii lui Dumnezeu, drumul spre sfintenie, de ce nu?? …e un drum de pocainta si lacrimi…o LUPTA PANA LA SANGE cu patimile ce ne stapanesc…cu ispitele ce ne impresoara… [/SIZE]
[SIZE=3] Mi-e draga, mi-e foarte draga Sfanta Maria Egipteanca…Si cred ca avem cu totii nevoie de astfel de modele.Cat ma bucur ca o indragiti si voi, dragii mei !!! Cat de frumos ati scris…va multumesc tuturor…am lacrimat citind…[/SIZE]
[SIZE=3] Ea s-a impartasit la sfarsitul vietii si s-a pocait …si s-a nevoit…si si-a plans pacatele 47 de ani in pustie…. Noi ne-am impartasit de zeci de ori…si oare…macar o data am avut lacrimile ei sfinte, curatitoare pentru pacatele noastre si ale celor dragi noua??? Vai de sufletele noastre!!! Gresim mereu si mereu si abia zicem un DOAMNE IARTA-MA…[/SIZE]
[SIZE=3] Graba vietii in care de la o vreme locuim… nu ne prea lasa sa ne vedem pacatul in toata hidosenia lui…si neputinta…si nedesavarsirea… AJUTA-NE DOAMNE CA NEPUTINCIOSI SUNTEM!!! Lumineaza-ne Stapane si da-ne lacrimile de pocainta ale Mariei Egipteanca! Goi si pustii suntem…si nimic bun in noi nu avem!!![/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.04.2009, 23:50:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sfantul este mereu printre oameni; unii il admira, altii il ocarasc; unii il lauda, altii il defaimeaza. Ochii oamenilor, desi il cunosc, nu vor sa-l mai recunoasca. "Ochi avem, dar nu vedem", pentru ca nu mai stim sa stam, sa tacem si sa ascultam. Totul este graba si viteza. Alergam, nu mergem. De unde, atunci, timp sa cautam un om adevarat langa noi, de unde timp sa-l gasim pe omul cel adevarat din noi?

Sfantul nu lipseste din viata nici unui om. Parintele Zosima nu lipseste din viata nici unui crestin. De asemenea, nici pocainta Mariei Egipteanca nu lipseste de la fata omului. Tocmai de aceea vom da seama inaintea lui Dumnezeu, ca vazand nu am vazut si auzind nu am inteles.

Lumea acopera cu noroiul ei orice curatenie. Paul Evdochimov spunea ca "existenta unei vieti spirituale reale, persoana unui sfant, va constitui un fel de ghimpe de neindurat pentru un ateism care se vrea sistematic, moral si totalitar".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Maria Egipteanca costel Diverse Sarbatori 14 20.04.2013 23:12:19
Sfanta Maria Magdalena mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.07.2010 10:07:47
Sfanta Fecioara Maria MariaB Biserica Romano-Catolica 62 15.02.2010 00:44:33
filmul Sfanta Maria Egipteanca alexandra28again Resurse ortodoxe on-line 6 26.04.2008 17:01:01