Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.06.2011, 21:32:36
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit tatuaje !

Tatuajul e simbolul apartenentei la o organizatie sau confrerie,si implicit dovada devotamentului pana la moarte fata de regulamentul si legile acelei organizatii !
Tatuatul devinde corp si suflet, organizatia !
La fel cum nu se mai poate sterge, acest angajament facut pe propriul corp,insaemna o aservire totala fata de idealurile organizatiei respective,pe viata !

Exemplele concrete sunt diverse :
- membrii confreriei criminale fasciste SS, aveau drept legamant de fratie un tatuaj cu insemenele organizatiei si cu cuvintele : "unsere eure ist ehre",adica, "mandria noastra se numeste fidelitate"
-puscariasii afiliati bandelor criminale au si ei insemne tatuate distinctive de apartenenta si devotament pana la moarte fata de organizatie si lideri !

Cum ar putea un crestin sa-si profaneze corpul cu aceste simboluri ale aservirii fata de organizatii facute de oameni ???
Aceste insemne oculte ale satanei, ar trebui sa stea departe de un crestin cu capu pe umeri !
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.06.2011, 21:39:44
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Tatuajul e simbolul apartenentei la o organizatie sau confrerie,si implicit dovada devotamentului pana la moarte fata de regulamentul si legile acelei organizatii !
Tatuatul devinde corp si suflet, organizatia !
La fel cum nu se mai poate sterge, acest angajament facut pe propriul corp,insaemna o aservire totala fata de idealurile organizatiei respective,pe viata !

Exemplele concrete sunt diverse :
- membrii confreriei criminale fasciste SS, aveau drept legamant de fratie un tatuaj cu insemenele organizatiei si cu cuvintele : "unsere eure ist ehre",adica, "mandria noastra se numeste fidelitate"
-puscariasii afiliati bandelor criminale au si ei insemne tatuate distinctive de apartenenta si devotament pana la moarte fata de organizatie si lideri !

Cum ar putea un crestin sa-si profaneze corpul cu aceste simboluri ale aservirii fata de organizatii facute de oameni ???
Aceste insemne oculte ale satanei, ar trebui sa stea departe de un crestin cu capu pe umeri !

1. Tatuajele nu mai sunt de mult folosite doar în scopuri religioase (cum erau și mai sunt folosite de păgâni) sau de apartenență la cine știe ce organizații. Tatuajele au ajuns să fie realizate în scop estetic sau pentru a marca un eveniment, un moment important din viața cuiva. De exemplu, eu am un tatuaj în memoria unui văr ucis. Care e acolo să-mi amintească mereu de faptul că viața e scurtă și trebuie trăită intens. Nu e un simbol de aservire a nimănui. Și nici însemne oculte nu sunt (deși pot fi, dacă alegi să-ți tatuezi cine știe ce simboluri stupide).

2. Pot fi șterse cu laser. E o procedură scumpă, dureroasă și lasă o cicatrice, proporțională cu mărimea tatuajului înlăturat.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.06.2011, 23:44:33
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu mi se pare că ești sclava nimănui dacă te machiezi. Eu sunt pro-machiaj, deși pot trăi și fără el. Bine, depinde și de viața pe care o duci, de locul tău de muncă. În unele situații, imaginea chiar contează. De la pantofi, până la manichiură și la machiaj. Uneori chiar e necesar.
Pentru mine machiatul este o grija in plus. Asta implica o atentie deosebita la alegerea produselor, costurile, timpul petrcut in fata oglinzii, stresul ca"nu mi-a reusit dunga de contur", sau ca "rujul asta nu mai e ce-a fost odata...", etc Plus alergiile spontane la te miri ce fond de ten sau rosu de obraji, de altfel, "de firma". La asta spuneam eu, metaforic, sclavie. Intelegi, nu? Dar nu am nimic impotriva celor care se machiaza... Fiica mea se machiaza... desi nu as fi vrut... E alegerea ei. Nu stiu cum de nu si-a facut si vreun tatuaj. Influenta mea si sfaturile mele au fos mai slabe decat ale anturajului. Si imi pare rau.Dar o iubesc la fel de mult.
In alta ordine de idei, sunt sigura ca nu exista nici un loc de munca in care sa fie obligatoriu machiajul. Nu cred ca este legal sa se impuna asta. Admnit ca o anumita tinuta vestimentara se poate impune, e normal. Asa cum este obligatorie igiena corporala perfecta: par, dinti ingrijiti, maini, unghii ingrijite... Dar machiaj... poate doar la actori, la cei din televiziune, sau stiu eu, bordeluri... In fine... parerea mea...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.06.2011, 10:14:22
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Pentru mine machiatul este o grija in plus. Asta implica o atentie deosebita la alegerea produselor, costurile, timpul petrcut in fata oglinzii, stresul ca"nu mi-a reusit dunga de contur", sau ca "rujul asta nu mai e ce-a fost odata...", etc Plus alergiile spontane la te miri ce fond de ten sau rosu de obraji, de altfel, "de firma". La asta spuneam eu, metaforic, sclavie. Intelegi, nu? Dar nu am nimic impotriva celor care se machiaza... Fiica mea se machiaza... desi nu as fi vrut... E alegerea ei. Nu stiu cum de nu si-a facut si vreun tatuaj. Influenta mea si sfaturile mele au fos mai slabe decat ale anturajului. Si imi pare rau.Dar o iubesc la fel de mult.
In alta ordine de idei, sunt sigura ca nu exista nici un loc de munca in care sa fie obligatoriu machiajul. Nu cred ca este legal sa se impuna asta. Admnit ca o anumita tinuta vestimentara se poate impune, e normal. Asa cum este obligatorie igiena corporala perfecta: par, dinti ingrijiti, maini, unghii ingrijite... Dar machiaj... poate doar la actori, la cei din televiziune, sau stiu eu, bordeluri... In fine... parerea mea...

Nu am zis că machiajul sau ținuta se impun. Am spus că ele contează și ajută la crearea unei imagini care, la rândul ei, te ajută pe tine în carieră. Să-ți dau un exemplu? Locul meu de muncă. Sunt educatoare. Trebuie să fiu decentă, dar să am totuși o ținută profesională. Nu merg niciodată la muncă în tricou sau în teniși sau cu părul prins de parcă aș merge la gimnastică. O fustă simplă, neagră, cu o cămașă albă, niște pantofi cu toc și părul aranjat și lăsat pe umeri e o ținută de lucru. Un strop de rimel și de culoare naturală pe buze, unghiile cu lac transparent și gata! Pentru că relaționez cu părinți care își lasă copiii pe mâna mea, mi-i încredințează și trebuie să aibă încredere în faptul că știu ce fac și că sunt bună în meseria mea. Nu pot să le arăt asta direct, că ei nu văd cum sunt eu cu copiii toată ziua, dar imaginea corectă transmite un anumit mesaj. Colega mea vine mereu în teniși, blugi și tricouri, cu părul prins în două codițe sau mai știu eu cum. E o fătucă de treabă și nu e nici o educatoare rea, deși e la început, însă arată ca o puștoaică de liceu, or niciun părinte nu se simte bine să lase educația copilului său în mâna unui alt copil.
Acum mă înțelegi ce voiam să spun prin imagine și ținută?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.06.2011, 10:52:54
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu am zis că machiajul sau ținuta se impun. Am spus că ele contează și ajută la crearea unei imagini care, la rândul ei, te ajută pe tine în carieră. Să-ți dau un exemplu? Locul meu de muncă. Sunt educatoare. Trebuie să fiu decentă, dar să am totuși o ținută profesională. Nu merg niciodată la muncă în tricou sau în teniși sau cu părul prins de parcă aș merge la gimnastică. O fustă simplă, neagră, cu o cămașă albă, niște pantofi cu toc și părul aranjat și lăsat pe umeri e o ținută de lucru. Un strop de rimel și de culoare naturală pe buze, unghiile cu lac transparent și gata! Pentru că relaționez cu părinți care își lasă copiii pe mâna mea, mi-i încredințează și trebuie să aibă încredere în faptul că știu ce fac și că sunt bună în meseria mea. Nu pot să le arăt asta direct, că ei nu văd cum sunt eu cu copiii toată ziua, dar imaginea corectă transmite un anumit mesaj. Colega mea vine mereu în teniși, blugi și tricouri, cu părul prins în două codițe sau mai știu eu cum. E o fătucă de treabă și nu e nici o educatoare rea, deși e la început, însă arată ca o puștoaică de liceu, or niciun părinte nu se simte bine să lase educația copilului său în mâna unui alt copil.
Acum mă înțelegi ce voiam să spun prin imagine și ținută?
Desigur, inteleg si aprob. De altfel am si spus in postul anterior ca o anumita tinuta vestimentara (adaug acum si atitudine) se impune si se adapteaza la activitatea desfasurata.
In domeniul in care lucrezi tu nu stiu care este tinuta potrivita si nu dau sfaturi. Dar poate ca o tinuta mai putin "impunatoare" ar prinde la copilasi, nu? Poate ca s-ar simti mai destinsi langa o doamna educatoare imbracata vesel, tineresc si comod...(?) Nu stiu... zic si eu..
Dar cred ca schimbam subiectul topic-ului si sa nu suparam pe ceilalti. Pe langa asta trebuie sa conducem in asa fel discutiile sa nu generam "furtuni" sau mai rau... S-a mai intamplat.
In concluzie, sunt aproape de aceeasi parere cu tine si faptul ca-ti aplici un machiaj discret, nu ma face sa te simpatizez mai putin :)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.06.2011, 20:06:00
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cind privesc femei tinere tatuate pe miini si pe pulpele de la picioare nu pot sa nu-mi imaginez ca in citiva ani eceste caprioare vor deveni bunici, femei serioase cu dureri de sale si osteoporoza, cu traista dupa ele la cumparaturi aratind, saracele de ele, ca niste sarite de pe fix.
Nu stiu cine l-a banat pe Andreicozia, personal nu prae am fost de acord cu omul in ceea ce priveste foarte multe aspecte, dar uite aicea ce multa dreptate avea/ Si eu adesea imi spun acelasi lucru, cat de anapoda si rupti din peisaj vor arata tatuatii la batranete, doar fiindca nu au stiut ce sa aprecieze la tinerete
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.06.2011, 20:11:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Nu stiu cine l-a banat pe Andreicozia, personal nu prae am fost de acord cu omul in ceea ce priveste foarte multe aspecte, dar uite aicea ce multa dreptate avea/ Si eu adesea imi spun acelasi lucru, cat de anapoda si rupti din peisaj vor arata tatuatii la batranete, doar fiindca nu au stiut ce sa aprecieze la tinerete
Am inteles ca exista "tehnici"moderne pentru indepartarea tatuajelor . Si inainte se efectuau , dar locul "nebuniei " ramanea vizibil ! Intr o epoca in care doamnele se transforma din nou in domnisoare , domnii in doamne , si doamnele in domni , niste tatuaje "nevinovate " dispar cat ai clipi din ochi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.06.2011, 21:18:21
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am inteles ca exista "tehnici"moderne pentru indepartarea tatuajelor . Si inainte se efectuau , dar locul "nebuniei " ramanea vizibil ! Intr o epoca in care doamnele se transforma din nou in domnisoare , domnii in doamne , si doamnele in domni , niste tatuaje "nevinovate " dispar cat ai clipi din ochi !
Asa este dar indepartarea unui tatuaj te costa mult mai mult decat ai dat ca sa ti-l faci, iar in Romania nici nu stiu daca exista centre dotate cu aparatura necesara in acest sens. Ce sa mai adaug ca din cate am inteles intr-un documentar mai vechi legat de subiect, atunci cand iti indepartezi un tatuaj te expui foarte mult la riscul cancerului de piele.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.06.2011, 22:38:42
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
1. Tatuajele nu mai sunt de mult folosite doar în scopuri religioase (cum erau și mai sunt folosite de păgâni) sau de apartenență la cine știe ce organizații. Tatuajele au ajuns să fie realizate în scop estetic sau pentru a marca un eveniment, un moment important din viața cuiva. De exemplu, eu am un tatuaj în memoria unui văr ucis. Care e acolo să-mi amintească mereu de faptul că viața e scurtă și trebuie trăită intens. Nu e un simbol de aservire a nimănui. Și nici însemne oculte nu sunt (deși pot fi, dacă alegi să-ți tatuezi cine știe ce simboluri stupide).

2. Pot fi șterse cu laser. E o procedură scumpă, dureroasă și lasă o cicatrice, proporțională cu mărimea tatuajului înlăturat.
Cateva incoerente logico-discursive, ma fac sa banui ca esti o persona destul de tanara ca varsta, sau daca nu...tanara mental !
Desigur, inafara bandelor amintite,in universul carora a ramas la fel de valabil si azi acest mod de simbolizare, tatuajul in zilele noastre e mai degraba apanajul inconstientei generatiei tinere,care il percepe ca pe ceva cool sau la moda...si datorita teribilismului caracteristic tinerilor !
In acest caz,un tanar tatuat, denota doar lipsa de grija si un anumit dezinteres al parintilor fata de educatia lui !
Parintii ar trebui sa-si educe copii si in acest aspect, pentru a preveni astfel de manifestari teribiliste !

Iar despre ceea ce tu personal,zici..."...faptul ca viata e scurta si trebuie traita intens ...",eu as zice ca mai degraba trebuie traita cu demnitate,scurta sau lunga cum o fi !
iar despre cat de crestin, e citatul din tine, asta te las pe tine sa zici, nu de alta da sa nu ai impresia ca te critic cumva !
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.11.2011, 00:12:28
duroterm duroterm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2011
Mesaje: 1
Implicit tatuaje 2011

Salutari,

Scria prin unul din post-urile de pe prima pagina a acestui topic ceva de genul "Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. " (Leviticul 19:28)"

Dar daca il fac pentru cei vi? Sau un tatuaj cu animale? Sau un tatuaj cu niste dungi care nu reprezinta nimic?

Voi chiar credeti ca daca exista Dumnezeu, il intereseaza ce iti desenezi tu pe corp? Sau ce mananci (referitor la post)? Sau il intereseaza cu adevarat ceea ce gandesti si ceea ce faci?
Cati preoti nu sunt care sunt pedofili si abuzeaza de copii? Cati preoti nu sunt care fura, injura si pacatuiesc prin alte metode?
Cati oameni nu sunt care tin post o data pe an si apoi il injura si invidieaza pe vecin? Cati oameni nu sunt care trec pe langa o biserica, fac 1000 de cruci si apoi injura pe soferul care trece printr-o balta si il uda?

Inca nu v-ati prins ca biserica este o institutie de marketing, care nu face altceva decat sa produca bani? Biblia a fost scrisa de om.
Daca chiar vrei sa crezi in ceva/cineva o faci pentru tine. Indiferent ca ii spui Dumnezeu, Allah, Jah sau oricum altcumva.
Dumnezeu tine cont de ce gandesti, ce spui, ce faci....nu de ceea ce mananci porti, de ce iti tatuezi, de cate ori te duci la biserica sau de cate ori te inchini cand treci pe langa una.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pe Marte UNNOOM Teologie si Stiinta 116 08.12.2012 21:33:23
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 16:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 12:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 11:43:02