Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.03.2010, 17:01:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Strajeru,

Sodoma si Gomora sunt din Vechiul Testament. Acolo Dumenzeu, este un Dumnezeu al Dreptatii si razbunarii, de aceea el intervine.

Hristos insa ne-a adus alt mesaj, Evanghelia, mesajul Iubirii. Este o optica diferita.
Nu cred ca Hristos trimite pe cineva la pierzanie pentru ca iubeste un om.

Multumesc,
Mariuca

Permite-mi sa te contrazic desi te-ai adresat Strajerului...
Dumnezeu este si a fost un Dumnezeu al Iubirii si al Dreptatii! Daca in Vechiul Testament exista o pondere mai mare a dreptatii a fost pentru ca omul sa inteleaga si pentru faptul ca poporul evreu inclina usor spre idolatrie! Porunca iubirii data de Mantuitorul Iisus Hristos nu se refera la desfranare ci la faptul ca toti suntem egali si ca fii ai Parintelui Ceresc suntem datori sa ne iubim, sa ne ajutam spiritual si material. Iubirea de care vorbeste Hristos nu incurajeaza sodomia! Si cred ca deja ti s-au intunecat mintile, una este a iubi si alta este a batjocori ceea ce Dumnezeu doreste din partea noastra!
Eu as zice ca si astazi Dumnezeu este drept dar lasa libertate de alegere omului si nu pentru ca este rau ci pentru ca il iubeste mult si nu doreste sa il oblige in nici o directie!
De iubirea lui Dumnezeu beneficiem aici in lumea aceasta pe urma urmeaza judecata care este DREAPTA!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.03.2010, 17:06:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si cred ca nu iubesti un om ci de fapt te iubesti pe tine, cred ca este narcisism...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.03.2010, 17:06:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Anna,

Imi pare rau, sunt sigura ca imi lipsesc multe. Insa de asta sunt aici.
De ce ma acuzi ca sunt lipsita de interes pentru credinta? E usor nedrept, inca o data, de asta sunt aici, pentru niste raspunsuri sincere.
Insa toata lumea a sarit in capul meu ...

ultimul venit, primul exclus...

Nu te întrista, eu te cred Măriuca dragă, ceri un sfat și primești peste cap...

și chiar dacă ai fi un troll, n-ai și dumneata așa un rol visând la o inimioară de fecioară?

Pentru ce să o strici cu sadici perverși așa ca mine?

Deci să te păzească Dumnezeu, căci prilejurile și privilejurile căderii sunt la fiecare pas, în fiecare ceas.

Îți doresc să asculți de Dumnezeu ca să ajungi pe placul Lui... nu al meu.

Iar sexele ... să rămână cu reflexele, că de goliciuni ademenitoare și rânjitoare e plină gLumea, căci femeia desfrânată, ușuratictică, e ca o capcană pentru ochii îngâmfați ai bărbatului ce mișcă așa nevinovați, exact ca ochii mortului.

Last edited by vsovivi; 24.03.2010 at 17:12:16.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.03.2010, 17:06:39
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Strajeru,


Hristos insa ne-a adus alt mesaj, Evanghelia, mesajul Iubirii. Este o optica diferita.
Nu cred ca Hristos trimite pe cineva la pierzanie pentru ca iubeste un om.

Multumesc,
Mariuca

Sigur ca Hristos nu trimite pe cineva la pierzanie pentru ca iubeste ci pentru face sex de dragul placerii.
I-auzi ce spune Hristos prin gura Sfantului Apostol Pavel: Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împarația lui Dumnezeu? Nu va amagiți: Nici desfrînații, nici închinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împarația lui Dumnezeu." (1 Corinteni 6, 9-10).[FONT=mso-ansi-language:RO][/font]
Deci vad ca se pune intru totul de acord cu Vechului Testament.De ce oare ?
Nu doresc sa intru intr-o disputa teologica cu tine ,mai ales cand nu ai cunostintele necesare pentru asta.
Intelege mai bine ceea ce ti-am scris in prima postare ,daca este nevoie,reciteste-o de zeci de ori.
Atat am avut sa-ti spun.
Mult succes in continuare :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.03.2010, 17:10:58
mariuca92 mariuca92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Mesaje: 16
Implicit

Gabriela,

Mersi pentru lamuriri.
Cineva mai inainte de tine ma acuza ca n-am nicio treaba cu catehismul. Nu stiu prea multe ce-i drept insa am citit si eu cate ceva, si daca e ceva ce recomand tuturor, este Jurnalul Fericirii a unui mare sfant care a fost N. Steinhardt.

Ei bine, vis-a-vis de afirmatia ta "De iubirea lui Dumnezeu beneficiem aici in lumea aceasta pe urma urmeaza judecata care este DREAPTA!!!!!!!!!!!! " parintele de la Rohia, are alta parare.
El spune, si eu sunt total de acord, ca judecata lui Dumnezeu, NU va fi DREAPTA. Dreptatea e mult mai putin decat dragostea. Daca ar fi sa fim judecati in termeni de dreptate/contabilitate, am merge toti in IAD. Insa Dumnezeu ne va judeca cu dragoste, va lasa de la El, va trage la cantar in favoarea noastra, numai sa ii dam cateva fapte bune.

Voila, tu cum ai vrea sa te judece Dumnezeu, dupa Dreptate sau din Dragoste (fara Mircea Radu, bineinteles)?

God is LOVE, not Justice. Keep that in mind.

Mariuca
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2010, 17:15:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit despre dragoste

In inteles larg, dragostea este nazuinta omului spre tot ce este bun si frumos sau vrednic de dorit. Aceasta nazuinta este sadita de insusi Dumnezeu in firea omului, la creare, si de aceea se numeste dragoste fireasca. In temeiul acestei nazuinte, omul tinde din fire spre Dumnezeu, Creatorul si Sustinatorul sau, socotindu-L bunul sau cel mai mare. Dar cum, prin pacatul stramosesc, firea omului a fost slabita in puterile ei, numai cu dragostea fireasca omul nu poate lucra nimic pentru mantuirea sa, caci spune Mantuitorul: "fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15, 5). De aceea, pentru mantuirea sa, crestinul are neaparata trebuinta de dragoste care sa lucreze cu putere de sus, adica de dragostea supra-fireasca, de dragostea crestina sau de dragostea ca virtute teologica.

Din catehismul ortodox
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...inta-ortodoxa/

Mariuca.. nu mai flutura cuvinte, pune mana si te informeaza, daca esti interesata sa stii ceva.
Daca vrei doar sa te indreptatesti.. apoi faci ce vrei, nu-ti trebuie acordul forumistilor pentru pacat!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.03.2010, 17:20:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Jane Says

Vad ca se raspandeste cu repeziciune un anumit mod de a "rationa".
Ma gandeam sa-i dam un nume ca sa-l identificam usor.. ce-ar fi sa-i zicem sofism ? (cred ca asa se si numeste, de fapt - dar aici merge numele perfect!)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.03.2010, 17:22:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Gabriela,

Mersi pentru lamuriri.
Cineva mai inainte de tine ma acuza ca n-am nicio treaba cu catehismul. Nu stiu prea multe ce-i drept insa am citit si eu cate ceva, si daca e ceva ce recomand tuturor, este Jurnalul Fericirii a unui mare sfant care a fost N. Steinhardt.

Ei bine, vis-a-vis de afirmatia ta "De iubirea lui Dumnezeu beneficiem aici in lumea aceasta pe urma urmeaza judecata care este DREAPTA!!!!!!!!!!!! " parintele de la Rohia, are alta parare.
El spune, si eu sunt total de acord, ca judecata lui Dumnezeu, NU va fi DREAPTA. Dreptatea e mult mai putin decat dragostea. Daca ar fi sa fim judecati in termeni de dreptate/contabilitate, am merge toti in IAD. Insa Dumnezeu ne va judeca cu dragoste, va lasa de la El, va trage la cantar in favoarea noastra, numai sa ii dam cateva fapte bune.

Voila, tu cum ai vrea sa te judece Dumnezeu, dupa Dreptate sau din Dragoste (fara Mircea Radu, bineinteles)?

God is LOVE, not Justice. Keep that in mind.

Mariuca

Eu raman la ideia ca Dumnezeu nu va face nedreptate, insa nu trebuie sa ne culcam pe o ureche ca Dumnezeu ne iubeste si ne iarta!
Da, ne iubeste si Da, ne iarta, dar cand de buna voie te desparti de Dumnezeu si lupti impotriva lui ce crezi ca vei raspunde inaintea lui Dumnezeu? Te-ai iubit pe tine sau L-ai iubit pe El mai presus de orice?!
A nu se confunda! Eu cred in iubirea si milostivirea dumnezeiasca dar la judecata faptele noastre vorbesc si judecata este dreapta! Tu singura vei sti ce meriti intrucat constiinta este cea care iti spune!

Si dreptatea Lui Hristos rezulta clar din Evanhelia dupa Matei cap 25!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.03.2010, 17:22:25
mariuca92 mariuca92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Mesaje: 16
Implicit

Anna,

Serios, eu am venit pe forum pentru a afla un raspuns, pentru ca am o problema. Nu inteleg atitudinea asta un pic condescendenta gen "nu stii nimic", "mai citeste", "nu cred ca ai cunostitele necesare", "ce tot fluturi vorbe" etc.

Parca Mandria era cel mai pare pacat.

Oameni buni, eu am venit pentru un sfat.

Multumesc,
Mariuca
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.03.2010, 17:26:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Gabriela,

Mersi pentru lamuriri.
Cineva mai inainte de tine ma acuza ca n-am nicio treaba cu catehismul. Nu stiu prea multe ce-i drept insa am citit si eu cate ceva, si daca e ceva ce recomand tuturor, este Jurnalul Fericirii a unui mare sfant care a fost N. Steinhardt.

Ei bine, vis-a-vis de afirmatia ta "De iubirea lui Dumnezeu beneficiem aici in lumea aceasta pe urma urmeaza judecata care este DREAPTA!!!!!!!!!!!! " parintele de la Rohia, are alta parare.
El spune, si eu sunt total de acord, ca judecata lui Dumnezeu, NU va fi DREAPTA. Dreptatea e mult mai putin decat dragostea. Daca ar fi sa fim judecati in termeni de dreptate/contabilitate, am merge toti in IAD. Insa Dumnezeu ne va judeca cu dragoste, va lasa de la El, va trage la cantar in favoarea noastra, numai sa ii dam cateva fapte bune.

Voila, tu cum ai vrea sa te judece Dumnezeu, dupa Dreptate sau din Dragoste (fara Mircea Radu, bineinteles)?

God is LOVE, not Justice. Keep that in mind.

Mariuca
Păi știi când e dreaptă dragostea? Când nu judecă pe nimeni. Dar ea nu se poate bucura de nedreptate ci ea se bucură de Adevăr și nu caută ale sale fiindcă nu vrea bogății gLumești... adică faima celei desfrânate, femeia mofturilor aristocrate.

Defapt ce vrei să începi? să nu mai iubești și în loc de iubire să curvești? Sau voi vreți să vă arătați goliciunile ca să fiți admirate și poftite de perverșii care o să vă mintă că vă iubesc... defapt își iubesc doar poftele lor... căci dacă ai privit la o femeie ca s-o poftești deja ai și săvârșit păcatul în inima ta... deci uite, nu-ți mai acord atenție, ca nu cumva din neatenție să mă trezesc că iar trec strada pe roșu.

Dar sfat eu cred că ți-am dat:

În Rai este un semn cu interzis păcatul!

Cine se mândrește și calcă pe bec, trece pe roșu, alunecă în iad.

Last edited by vsovivi; 24.03.2010 at 17:31:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 12:04:56
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32