Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2014, 22:40:59
Andreea_01 Andreea_01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2014
Mesaje: 3
Exclamation Ajutor pentru tineri casatoriti

Buna ziua!!! Am o intrebare care de ceva timp ma macina si nu stiu ce sa fac. Ma numesc Andreea, sunt din Iasi,sunt casatorita civil de 1 an de zile, acum sunt in concediu de crestere a copilului ptr 2 ani, am o fetita de 8 luni, primesc indemnizatia si alocatia copilului in valoare de 800 de lei. Sotul in varsta de 24 ani, a lucrat o perioada de timp, acum nu lucreaza deoarece nu reuseste sa se angajeze nicaieri, toti spun sa astepte ca il vor suna ei, deci traim doar din cei 800 de lei, norocul nostru este ca putem locui la parinti mei o perioada. Va rog sa-mi spuneti, daca in aceste conditii putem beneficia de vrun ajutor din partea statului, nu stiu legat de o locuinta unde sa platim mai putin, sau un teren unde sa ne facem o casa, sau alimente, banuti, orice. Ne poate ajuta statul cu ceva oare?? Suntem tineri la inceputul unui drum si avem nevoie de ajutor!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2014, 02:06:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ati putea sa va interesati direct la Primarie. Statul nu prea se inghesuie sa ajute tinerii, dar nu va pierdeti nadejdea. Exista o lege prin 2007 prin care li se dedea tinerilor teren sa-si construiasca o casa. Nu stiu daca mai este valabila, dar mergeti si intrebati direct la sursa. Poate cineva din domeniul asitentei sociale sa ne dea mai multe informatii. Depuneti si un dosar la ANL (sa locuiti cu chirie intr-un asemenea apartament). Rugati-va la Maica Domnului pentru rezolvarea problemelor si nu veti ramane fara mangaiere si raspuns.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2014, 02:44:53
aurelian86 aurelian86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Constantza
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Prima oara trebuie sa-si oficieze la Biserica relatia si pe urma sa ceara ajutor ceresc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2014, 11:47:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelian86 Vezi mesajul
Prima oara trebuie sa-si oficieze la Biserica relatia si pe urma sa ceara ajutor ceresc.
E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2014, 13:44:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.
Și mulți căsătoriți nu știu există desfrâu, fraudă și în cadrul căsătoriei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2014, 16:54:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bre, era vorba de ajutor de la Stat, nu de la Doamne Doamne.

Poate oamenii sunt atei, asta inseamna ca trebuie sa moara de foame?

Niste hainutze pentru copil primiti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2014, 22:49:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.
Este curvie. Preacurvia se aplica celor casatoriti religios.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.02.2014, 18:51:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Se vehiculeaza aici mai multi termeni si ar trebui explicati putin, pentru ca e vorba de tineri, care nu stiu si voi ii zapaciti si mai tare.

Deci va rog sa lamuriti ce inseamna:

1. desfranare
2. curvie
3. preacurvie

@Lucian - adica cei care sunt casatoriti practica preacurvie cand au relatii sexuale? Sau ce ai vreut sa spui? Ca nu inteleg nici eu.
Si care este diferenta intre curvie si preacurvie?

Deci eu stiu asa:
La cei necasatoriti se numeste: concubinaj, curvie.
Daca esti casatorit si ai relatii extraconjugale se cheama adulter sau curvie.

Desfranarea - nu stiu sigur la ce se refera.
Pentru mine este: daca ai relatii sexuale (inclusiv casatorit fiind) in mod exagerat, sau in moduri speciale (perversiuni). Si nu se refera numai la sex.
Iata aici:
http://dexonline.ro/definitie/desfranare

La curvie si preacurvie dictionarul da niste explicatii cam aiurea. Nu se face diferenta, cam toate trei sunt sinonime dupa ei. Nu mi se pare corect.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.10.2014, 16:51:56
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelian86 Vezi mesajul
Prima oara trebuie sa-si oficieze la Biserica relatia si pe urma sa ceara ajutor ceresc.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.''
Sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6

Cununati-va religios fara mare tam-tam, botezati copilul, daca n-a fost botezat, si altfel va va merge. Daca sunteti din Iasi, o discutie cu parintele Calistrat Chifan de la Manastirea Vladiceni v-ar fi de mare folos. Doamne ajuta.

Sunt socat de aceste reactii . Am citat doar de pe prima pagina.

Ce sa mai spunem despre faptul ca doamana Andreea are si o fetita de 8 luni, a carei concepere, prin act sexual (curvie), s-a realizat mai mult ca sigur inainte de casataoria civila?!

Cred ca trebuie sa-i fie refuzata chiar si cununia religioasa. /sarcasm

Considerati ca acesta este un motiv suficient pentru ca doamana sa nu merite nici macar un sfat legat de problema expusa?

Din fericire, citind mai departe, am observat ca majoritatea comentariilor nu sunt jignitoare (precum cele citate) si sunt menite sa o ajute in mod concret pe Andreea. Eu, din pacate, nu o pot ajuta decat cu sfatul pe care l-a oferit userul Ekaterina in a doua postare. Astfel de detalii se pot afla, din cate stiu eu, la primarie.

Daca sotul nu s-a angajat inca si are timp liber la dispozitie, trebuie sa incerce din rasputeri sa afle aceste informatii de la oameni calificati. Informatiile de pe un forum pot fi de ajutor insa nu au aceeasi credibilitate. De fapt, sunt destule cazuri in care informatiile de pe forum pot chiar dauna.

Daca situatia este disperata si crezi ca poti face dovada acestui fapt te rog sa ma contactezi prin mesaj privat.

Multa bafta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2018, 20:56:28
Yassmina Yassmina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2018
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelian86 Vezi mesajul
Prima oara trebuie sa-si oficieze la Biserica relatia si pe urma sa ceara ajutor ceresc.
Te contrazic, parintii mei au fost casatoriti religios si se certau non-stop pana cand mama a ajuns in coma batuta de tata..nu a ajutat cu absolut nimic nunta religioasa ...cand 2 persoane nu se potrivesc la caracter nu ajuta nimeni si nimic decat un divort amical si fiecare cu viata lui decat sa ajunga unul la puscarie si altul in mormant
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare