Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2010, 14:35:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Minunea pogorarii Sfintei Lumini de Dumnezeu la Sfantul Mormant

In fiecare an, la Ierusalim, cu ocazia praznicului Învierii Domnului sărbătorit de ortodocși, se petrece minunea pogorârii Luminii deasupra Sfântului Mormânt al Mântuitorului. Evenimentul se produce în timpul Vecerniei Mari din Sâmbăta Paștelui, în jurul orei 13.00. Lumina care se pogoară din cer se manifestă diferit în fiecare an, iar în primele minute nu arde.

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ioan, Episcopul Covasnei și Harghitei a oferit mai multe informații pentru TRINITAS TV: „Ea pare în timpul slujbei din jurul orei 13:00 - 13:30. Lumina apare și ca un semn de învederat al credinței noastre ortodoxe. Tradiția Ierusalimiteană spune că la un moment dat creștinii ortodocși nu au fost primiți în Sfântul Mormânt și stăteau la poarta marii Biserici și acolo a apărut Sfânta Lumină. Iată că se păstrează până astăzi lucrarea lui Dumnezeu. Lumina de la Ierusalim nu se supune legilor fizicii, nici măcar legilor fizice subatomice. Deci, este dincolo de materie”.

La minunea pogorârii Luminii în Biserica Sfântului Mormânt, asistă în fiecare an ierarhi, monahi, monahii, preoți din toată lumea, alături de zeci de mii de pelerini.

Sursa:
http://www.basilica.ro/ro/stiri/minu...ierusalim.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2010, 18:07:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ma intreb oare de ce marile institutele de cercetare in fizica nucleara, NASA, nu au acces la studierea si clarificarea acestui fenomen care functioneaza si se manifesta dupa cum se stie ...numai pentru unii.

Unde spune Hristos ca numai la unii se va manifesta?
In Fericiri ne spune clar ca toti cei care lucreaza la sufletul lor vor vedea pe Dumnezeu.

Deci, imi pare rau, dar exclusivitatea asta VIP a noastra , a ortodocsilor nu isi are explicatia in cuvintele Mintuitorului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2010, 18:18:23
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ma intreb oare de ce marile institutele de cercetare in fizica nucleara, NASA, nu au acces la studierea si clarificarea acestui fenomen care functioneaza si se manifesta dupa cum se stie ...numai pentru unii.

Unde spune Hristos ca numai la unii se va manifesta?
In Fericiri ne spune clar ca toti cei care lucreaza la sufletul lor vor vedea pe Dumnezeu.

Deci, imi pare rau, dar exclusivitatea asta VIP a noastra , a ortodocsilor nu isi are explicatia in cuvintele Mintuitorului.
care NASA,aia masoana?
Vorbeste cu cei carora li s-au aprins lumanarile in mana si nici in Biserica nu erau,daca nu crezi.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2010, 18:24:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

care NASA,aia masoana?.[/quote]


:))))


Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Vorbeste cu cei carora li s-au aprins lumanarile in mana si nici in Biserica nu erau,daca nu crezi.
Bine, de abia astept sa-mi faci cunostinta cu ei. Unde locuiesc, la ce Biserica merg?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.04.2010, 19:17:28
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
care NASA,aia masoana?.

:))))




Bine, de abia astept sa-mi faci cunostinta cu ei. Unde locuiesc, la ce Biserica merg?[/quote]

eu am gasit destui,cautand pe bloguri,nu vad de ce ar minti poporul.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2010, 19:39:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Acolo Dumnezeu pogoara harul Sau in foc si de aceea focul nu mai arde.Harul lui Dumnezeu se simte cu inima si cu mintea ca au si zis cei de la Sfantul Mormant ca daca iti dai cu acea Sfanta Lumina pe tine simti pace,liniste sufleteasca,bucurie si cate mai sunt.
Hristos a inviat mai frate Andrei si mai soro Andreea si preabunul Dumnezeu Iisus Hristos sa pogoare si in sufletele fratiilor voastre harul sa aveti bucurie si pace si liniste si cate mai doriti bune cu familiile voastre de Sfintele Pasti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2010, 19:51:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citisem in trecut cateva fragmente in care scria stiintific ca Lumina Sfanta nu e facatorie.Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2010, 02:56:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bun, pentru ortodocsi este un miracol autentic.

Dar sa fim realisti, nici o sansa sa-i convingi un sceptic incapatanat prin marturii ale unor terte persoane.

Ceva stiintific? Ma indoiesc ca a facut cineva experimente cu lumina respectiva.
De altfel comportamentul ei miraculos, dupa cum e declarat de unii, tine doar in primele minute.

Dupa aceea este ca orice alta flacara, fata de care iertat sa-mi fie dovedim uneori un interes exagerat.

Nu cred ca un crestin ortodox ar trebui sa se simta mai putin fericit sau binecuvantat pentru lumina care o primeste de la chibritul parintelui din Sf. Altar decat fata de cel care o primeste din Sf. Mormant.

Invierea este aceeasi peste tot si bucuria ar trebui sa vina din interior spre exterior si nu invers.

Last edited by AlinB; 05.04.2010 at 03:01:21.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2010, 03:57:57
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Invierea este aceeasi peste tot si bucuria ar trebui sa vina din interior spre exterior si nu invers.
Ei, aici este problema, "din interior spre exterior si nu invers"...din singuratate...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2010, 14:21:55
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ma intreb oare de ce marile institutele de cercetare in fizica nucleara, NASA, nu au acces la studierea si clarificarea acestui fenomen care functioneaza si se manifesta dupa cum se stie ...numai pentru unii.
vrei sa faca infarct toti ateii si sectarii ? cred ca multi de la NASA au facut deja infarct.

ateii si sectarii spun ca nu exista cu adevarat ,ca e o "facatura" -> prin urmare ortodoxia e falsa ,deci poa' sa doarma si ei linistiti.

dar,aceasta minune e doar un strop in oceanul milioanelor de minuni care s-au intamplat de la Hristos incoace si se adreseaza mai mult necredinciosilor ,ca un semn de intrebare si de meditare...

adevarata minune a ortodoxiei este invatatura lui Hristos ,care cu adevarat, nu este din lumea aceasta , caci daca era din lumea aceasta lumea o iubea si venea spre ea dar pentru ca e cereasca invatatura aceasta SI GREU DE URMAT( CHIAR SI PENTRU CREDINCIOSI) TOCMAI DE ACEEA LUMEA O URASTE si cauta motive sa o desfiinteze .
-saracii ,nu stiu ca ei se lupta cu Dumnezeu si, in lupta cu Dumnezeu ,nu au cum sa castige...asta-i marea nebunie...temporara sau (Doamne fereste!) vesnica.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paraclisul Prea-Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu costas01 Intrebari utilizatori 2 13.05.2010 21:47:33
Un semn de la Dumnezeu: Aparitia Sfintei Cruci la Atena in 1925 orthodoxia.i.thanatos Intamplari adevarate 60 12.04.2010 11:22:17
Minunea pogorarii Sfintei Lumini de Dumnezeu la Ierusalim vestita pe euronews mihailt Generalitati 1 05.04.2010 03:23:00
DUMINICA POGORARII DUHULUI SFANT SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 11.06.2008 19:37:23
Duminica Pogorarii Duhului Sfant SSB Despre Sfanta Scriptura 0 11.06.2008 15:24:13