Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2014, 20:49:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce nu?
Poate a vrut sa puna niste oameni la incercare..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2014, 22:49:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.
Este curvie. Preacurvia se aplica celor casatoriti religios.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2014, 18:51:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Se vehiculeaza aici mai multi termeni si ar trebui explicati putin, pentru ca e vorba de tineri, care nu stiu si voi ii zapaciti si mai tare.

Deci va rog sa lamuriti ce inseamna:

1. desfranare
2. curvie
3. preacurvie

@Lucian - adica cei care sunt casatoriti practica preacurvie cand au relatii sexuale? Sau ce ai vreut sa spui? Ca nu inteleg nici eu.
Si care este diferenta intre curvie si preacurvie?

Deci eu stiu asa:
La cei necasatoriti se numeste: concubinaj, curvie.
Daca esti casatorit si ai relatii extraconjugale se cheama adulter sau curvie.

Desfranarea - nu stiu sigur la ce se refera.
Pentru mine este: daca ai relatii sexuale (inclusiv casatorit fiind) in mod exagerat, sau in moduri speciale (perversiuni). Si nu se refera numai la sex.
Iata aici:
http://dexonline.ro/definitie/desfranare

La curvie si preacurvie dictionarul da niste explicatii cam aiurea. Nu se face diferenta, cam toate trei sunt sinonime dupa ei. Nu mi se pare corect.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.02.2014, 19:02:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Desfranare- orice relatie trupeasca(act sexual) in afara casatoriei.
Curvie- concubinaj
Preacurvie- perversiunile intre soti si relatiile trupesti intre o persoana casatorita si una necasatorita (amanti/e)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2014, 00:16:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Inevitabil.

Un spune ca ii arde casa, si se trezesc 10 sa-i spuna ca a facut acoperisul din paie, dar nici unul cu o galeata de apa in mana, ce sa-l mai intrebe cum de a ajuns sa il faca asa...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2014, 02:14:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Alocație pentru susținerea familiei

Draga Andreea, mi-a parut rau ca nu ai primit un raspuns concret la problema cu care va confruntati. Am gasit urmatoarele informatii:

Alocație pentru susținerea familiei

Baza legislativă

Legea nr.277/24.12.2010 privind alocația pentru susținerea familiei;
H.G.R nr.38/19.01.2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/24.12.2010 privind alocația pentru susținerea familiei
OUG nr.124/27.12.2011 pentru modificarea și completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistență social
Legea nr.166/09.10.2012 privind apobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.124/2011 pentru modificarea și completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistență socială
Beneficiari

Familiile și persoanele singure care au în întreținere copii în vârstă de până la 18 ani, dacă acestea realizează venituri nete lunare pe membru de familie de până la 530 lei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.05.2014, 00:41:21
Nydia12 Nydia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2014
Mesaje: 1
Unhappy ajutor pentru tineri casatoriti

buna seara.am o sora in varsta de 30 ani maritata cu acte in regula si 2 copii gemeni in varsta de 8 ani si cu tatal copiilor.as dori sa ii pot ajuta cumva cu o locuinta pentru ei 4.Ei momentan stau in bucuresti in apartament cu 2 camera cu fratele meu si mama mea.Practic ei stau toti 4 intr-o camera si mama mea cu fratele in sufragerie,stau de foarte mult timp asa chinuiti,as dori sa ii pot ajuta cumva imi e mila rau de copii nu au nici o vina.sunt nepotii mei scumpii ii iubesc foarte mult va rog sa ma ajutati,daca puteti ,cum puteti.astept un raspuns.o seara buna .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.05.2014, 10:49:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oamenii lucreaza?
Ce meserie au?

In Bucuresti chiriile sunt f. scumpe, ar putea incerca sa isi gaseasca de lucru in privincie, acolo s-ar descurca mai bine poate.

Daca tu crezi ca ai sa gasesti pe Internet cineva care sa le plateasca lunar o chirie, sa stii ca sansele sunt minime..e mai bine sa-si indrepte sperantele in alta directie, re-orientare profesionala, o slujba mai buna, etc.
Mai degraba prin zona asta ar putea gasi ajutor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.06.2014, 18:55:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit O parere va rog!

Cat e de rau sa stai cu soacra ??? Ganditi-va bine cei care ma cunoasteti pe mine si situatia familiala, va rog. Inca nu mi-au trecut socul si semnele de la criza de pe 1 mai . Daca nu, ce sanse ar fi sa obtinem un credit de cca 15000 euro pt un apart de 2 cam, in cond in care el are venitul declarat de cca 1000 lei/luna, iar eu cca 700 lei/luna (850 brut, minimul) ? Nici soacra-mea nu are mmult de 1000 lei pensia, din cate stiu. Aveam un site de calcula credite in fctie de venit, la mm banci. Dar nu-l mai gasesc, ma puteti ajuta?

Last edited by fallen; 03.06.2014 at 19:08:57.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.06.2014, 09:30:20
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

cel mai bine ar fi sa mergeti direct pe la banci, nu sa calculati pe net, deoarece oricum calculeaza aiurea fata de cei de la banci. In plus, daca mergeti direct la sursa puteti sa cereti sfaturi si sa aflati tot ce e necesar pentru un credit. Cu salariul vostru e foarte posibil ca banca raiffaisen bank sa va dea cei 15000euro. Ah, si va sfatuiesc daca luati credit, sa-l luati in lei; e mai putin riscant decat in valuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare