Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.11.2016, 20:32:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Nu știu ce tot aveți cu simpllu. Toată lumea zice ba că-i unul, ba că-i altul. Nu e altul, domn'e. Este el însuși.
Și nu, nu e clonă nici de-a mea :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.11.2016, 20:34:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cred că mult te vatămi când vorbești de tine în gura târgului!
Ai dreptate!... De fapt nu stiu ce anume ma determina sa scriu tot ce scriu... Probabil ma amagesc crezand ca s-o gasi cineva care sa invete ceva din asta... Este de retinut ceea ce spui... In rest... Dumnezeu cu mila... Parca totusi prefer acest gen de dialog (Omul, incotro), decat ofensele si jignirile directe... Probabil sunt subiectiv, fiindca este un topic initiat de mine, dar dupa cum vezi, nici pe-aici nu scapam de... "critici la sange"... Cu alte cuvinte, sa nu indrazneasca cineva sa spuna ca e pacatos, ca e mare bai!... Eu raman la concluzia ca fratele Zaharia era mai de folos decat nefolositor! Daca fiecare dintre noi si-ar face un bilant sincer, nu stiu cati ar iesi "pe plus"! Poate tu te astepti ca pe forumul nostru sa posteze sfintii... De ce nu intelegi ca toti gresim, si toti suntem la fel de expusi inselarii? Si eu, si tu?
Oricum, cred in continuare ca ai dreptate, iar pentru asta iti multumesc, desi, astfel, s-ar putea sa strivesti din fasa alte initiative din care poate unii chiar se folosesc...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.11.2016, 23:44:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deci ti'ai facut două conturi , domnule profesor.
Simplu , nu :)
.........:))))
Colosal!!
P.S. Nici nu bănuiți câtă bucurie îmi aduce confuzia asta din laboratorul dvs. de informare! Un compliment mai delicios (fiind neintenționat) nici că puteați să-mi faceți. Fiindcă, stimate domn, frații/prietenii adevărați așa și sunt: interșanjabili, la o adică. Deși suntem oameni cu totul distincți, în nenumărate detalii, e adorabil că ne confundați.
Vedeți, maestre, ce înseamnă Duhul Comuniunii?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.11.2016, 00:00:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
.........:))))
Colosal!!
P.S. Nici nu bănuiți câtă bucurie îmi aduce confuzia asta din laboratorul dvs. de informare! Un compliment mai delicios (fiind neintenționat) nici că puteați să-mi faceți. Fiindcă, stimate domn, frații/prietenii adevărați așa și sunt: interșanjabili, la o adică. Deși suntem oameni cu totul distincți, în nenumărate detalii, e adorabil că ne confundați.
Vedeți, maestre, ce înseamnă Duhul Comuniunii?
Vrajeala nocturnă :)))
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.11.2016, 00:45:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dragă Moshule, cândva ți-am recomandat cartea "Despre bolile tainice ale sufletului".
Am fost tentat sa-i dau dreptate lui Cristian, fiindca de cand ai intrat ca "simpllu", te tii aproape de Ioan si il sustii de cele mai multe ori... Dar am vrut sa vad... unde mi-ai recomandat tu acea carte, si... n-am gasit. In schimb l-am gasit pe... Ovidiu... Cam singurul care insista pe marginea acestei carti, ca si cum Filocalia ar fi un simplu... abecedar! Sa inteleg ca daca ai citit totusi aceasta carte, te lauzi prin intelepciunea si smerenia dobandita? Iarta-ma, nu eu te acuz, dar cazi in aceiasi greseala in care am cazut eu, nu?

Si totusi, nu gasesc postul in care mi te adresezi mie direct, facandu-mi aceasta recomandare. Daca nu te superi, n-ai vrea sa mi-l arati, ca sa nu fii luat de... neserios? Nu ca n-ai fi, din moment ce nu voiai sa ne spui cine esti, dar iti permiteai sa dai cu barda ca si cum... stii tu ce stii!... Caracterizeaza-te, singur, dragul nostru, Ovidiu, ca pe altii prea usor ii desconsideri!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 17.11.2016, 06:22:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Hai sa incepem aceasta zi cu o povestioara :)

Puterea Sfintei Cruci

Un tanar ravnitor de aleasa invatatura s-a dus odata la o manastire, sa ceara sfat unui calugar albit intru Domnul:

- Parinte, dati-mi, va rog, o carte din care sa pot invata cel mai bine cum trebuie sa fie un crestin... cum trebuie sa gandeasca, ce trebuie sa faca... O carte care sa-mi explice toate aceste lucruri!

Calugarul i-a spus ca are o asemenea carte in chilia sa, si s-a dus sa i-o aduca. Insa, dupa cateva clipe, s-a intors tinand in mana o cruce, pe care i-a intins-o tanarului cu parinteasca bunatate. Vazandu-l pe aceasta mirat foarte, n-a zabovit a-i zice:

- Fiule, crucea este cea mai de seama invatatura pe care Dumnezeu i-a dat-o omului. Pentru noi Mantuitorul S-a jertfit pe cruce, aratandu-ne astfel ce inseamna sa iubesti, fiindca a facut acest lucru din dragoste pentru oameni. Crucea inseamna tocmai calea pe care omul ajunge la iubire, adica la Dumnezeu. Cel ce stie sa-si poarte crucea, poarta cu el, in acelasi timp, harul si iubirea Domnului. De aceea, crucea nu este o povara, ci o bucurie; cand te daruiesti celui drag, nu o faci cu tristete si cu retinere, ci cu bucurie si entuziasm. Crucea inseamna, deci, curaj, rabdare, dar, mai ales, dragoste.

Doreai o carte pe care sa o citesti cu ochii si a carei invatatura sa iti lumineze mintea. Iata, in schimb, crucea - o carte pe care o vei citi cu ochii sufletului tau si a carei invatatura mai presus de slove toata viata ti-o va lumina!!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 17.11.2016, 07:33:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Am fost tentat sa-i dau dreptate lui Cristian, fiindca de cand ai intrat ca "simpllu", te tii aproape de Ioan si il sustii de cele mai multe ori... Dar am vrut sa vad... unde mi-ai recomandat tu acea carte, si... n-am gasit. In schimb l-am gasit pe... Ovidiu... Cam singurul care insista pe marginea acestei carti, ca si cum Filocalia ar fi un simplu... abecedar! Sa inteleg ca daca ai citit totusi aceasta carte, te lauzi prin intelepciunea si smerenia dobandita? Iarta-ma, nu eu te acuz, dar cazi in aceiasi greseala in care am cazut eu, nu?

Si totusi, nu gasesc postul in care mi te adresezi mie direct, facandu-mi aceasta recomandare. Daca nu te superi, n-ai vrea sa mi-l arati, ca sa nu fii luat de... neserios? Nu ca n-ai fi, din moment ce nu voiai sa ne spui cine esti, dar iti permiteai sa dai cu barda ca si cum... stii tu ce stii!... Caracterizeaza-te, singur, dragul nostru, Ovidiu, ca pe altii prea usor ii desconsideri!...
Stimate domn, lăsați dulșele vin muldovinesc, lăsați-l de tot că vă tulbură simțurile și apercepția. Cum puteți să îl confundați pe noul nostru coleg cu acel nostalgic forumist? Acela era un tânăr mai degrabă pos(t)ac, nițel cam rigid, ușor sedus de vraja întreținută în jurul unui monah de excepție prin Ardeal... Avea un singur talent veritabil: să se nevoiască prin grădina cu zarzavaturi, bolborosind rugăciuni pioase în jurul căruciorului unde îi gângurea cu un semiton mai sus, ca un semn de binecuvântare din Ceruri, ficiorul. Un fel de Ulise, așa, înaintea marii păcăleli, era... Nu se pricepea la cărțile duhovnicești, deși râvnea la asta, fără vreun succes, ajutîndu-se de câte un toiag misterios - de pildă de vreo conferință a unui alt monah ardelean. Dați-i pace, nu îi mai tulburați retragerea, că poate se inervează și se întoarce de la Troia... Pun pariu că în loc de Filocalia o să vă ia cu Sbornicu și vă zăpăciți încă mai tare, de-o să treceți direct la pălincă și-o să găsiți vinul poșircă.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 17.11.2016, 10:46:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ioane, vad ca ti-e tare greu sa te abtii, desi am cautat sa nu-ti mai stau in cale... Cauti prin orice mijloace sa ma provoci pe mine sau pe oricine nu este de acord cu... "ale tale"? De ce vorbesti de alcool, sincer nu inteleg. Ma crezi sau nu, e numai problema ta: Ioane, eu chiar nu beau. In primul rand fiindca, asa cum spuneam, se intampla sa trebuiasca sa urc la volan la orice ora din zi (sau din noapte, uneori cand e cazul), iar in al doilea rand cu atat mai putin acum, cand am intrat in post, desi nu fac din asta o virtute.
In ce-l priveste pe Ovidiu... cred ca nu te priveste! Sincer. Legatura cu tine este improprie, in sensul ca erai suspectat ca ai fi el... Tu ai incetat sa mai fii un partener de dialog, Ioane. Te bagi in vorba, dar... vorbesti cam singur. Sau in orice caz, nu cu mine, desi... pentru tot raul pricinuit inainte, eu... mi-am cerut iertare. Acum deja e altceva. Nu merit nici atentia nici dojana ta, fiindca cel putin in aceasta privinta, cred ca mai am nevoie de 2000 de ani sa pot consuma cat alcool ai consumat tu!
Acum, fiindca tot suntem pe "schimb valutar", o sa-ti platesc in aceeasi moneda, dar te rog, ramai in drumul tau, si lasa-ma pe mine in drumul meu... Crede-ma, incerc din rasputeri sa evit balacareli de acest fel, dar tu, ca un mare psiholog intelectual modest, continui sa intri incaltat in sufletele oamenilor.
Si pentru ca te-a mancat in fund si ai vorbit exact de ceea ce NU trebuia sa vorbesti (capitolul alcool) o sa comentez o fotografie a ta, intr-un fel personalizat, astfel incat sa nu spuna cineva ca n-ar fi vorba de tine!...

Citat:
Aici sunt Io, Cezar Ioan. Iar paharul de vin rosu e al meu. Pe care... l-am beut! In dreapta, cu berea, este pretenu' meu, Iohannis. El a zis ca nu bea vin si l-am cinstit c-o bere! In fata, cea care face poza, este fata maestrului raposat, Ioan Gyuri Pascu, (eleva mea), care ma priveste ca pe Dumnezeu si-mi soarbe de pe buze teoria existentialitatii... Sub masa, sunt o droaie de copii nabadaiosi, care mi-au cuprins picioarele, ca sa nu mai plec niciodata de-acolo... Da' ce? Nu ma credeti? Pai ar trebui. Doar vedeti ca beau vin, si cine nu stie ca din vin... iese adevaru'...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.11.2016, 11:30:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Te înșeli, bătrâne căutător! Nu eram cu G.P., ci eram cu maestrul Adi Stanca, la Benidorm, într-o cafenea franțuzească, după o partidă de șah la turneul în care eu și Adi reprezentam România.
Iar la paharul de vin roșu nu am scris mizeria aia, pe care doar o minte stâlcită o putea scorni, ci un poem despre frumusețea Spaniei și despre iubirea eternă.
Pe blogul de unde ai luat poza e trecută și poezia.
Puteai s-o pui și pe ea, dacă vroiai ca perspectiva să fie echilibrată.

Cât privește beutul meu, spre deosebire de tine eu am devenit conștient, după Spania și alte aventuri, ce e cu alcoolismul și cu mine. Pe când matale ne ții pe aici discursuri încurajatoare cum că vinulețul e bun și că omul ar trebui să bea etc. Poate că da, omul sănătos face bine să bea uneori un strop de vin. Dar unul ca matale nu ar trebui să pună vreun strop pe limbă. Murdarele însușiri de caracter ies prea mult la iveală.
Dar tot e bine, că vede toată lumea unde ne sunt pitiți bolșevicii și turnătorii.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.11.2016, 12:10:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Moshule, Moshule... iarăși a ieșit prost, cum îți place ție de obicei. De aceeași îndărătnicie dai dovadă! Ți-am făcut o simplă recomandare, chiar dacă Filocalia și alte cărți duhovnicești sunt la degetul tău mic. Am amintit de carte pentru a-ți oferi un indiciu în ceea ce privește identitatea mea, să fii sigur că nu ai de a face cu un alt cont de a lui Ioan. N-am spus că nu aș putea greși și nu țin minte să fi vorbit vreodată de mine. Oare acum înțelegi simpla mea observație?

Last edited by simpllu; 17.11.2016 at 12:27:25.
Reply With Quote
Răspunde