Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 08.12.2016, 11:31:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pentru Anna

1. Incearca sa te adresezi lui Ioan prin mesaj privat. Pe forum nu poate da consultatii si intrebarile tale nu prea au legatura cu subiectul.

2. Incerci sa compari aici trei notiuni care de fapt nu au nici o legatura.
Poate nu stii tu semnificatia lor? Poti sa explici ce intelegi tu?

Procrastinare - taraganare, amanare a executarii unui lucru (vezi in dexonline de ex.)
Dependenta - sa nu poti renunta la ceva (fumat, alcool, droguri, internet, jocuri de noroc etc.)
Depresie - mai bine sa nu stii ce inseamna.

Eu cred ca tu de fapt esti OK, dar ai probleme in a-ti organiza viata.
Insa nu stim nimic despre tine: esti casatorita, ai copii, ai serviciu, ai frati, surori, prieteni, ai hobby-uri?

In incheiere, as recomanda alt fel de lecturi. Poate ca lui Ioan, din punct de vedere profesional i-o fi potrivit si Dostoievski si Anna Karenina si altele asemanatoare.
Imi amintesc (tot pentru Ioan) ca mai cu multi ani in urma mi-a vorbit o cunostinta despre un scriitor - Camus. Ii placea ei.
Am luat si eu o carte a lui si m-a daramat. Si asa eram intr-o stare trista atunci. Nici cunostinta aceea nu era mai bine, avea destule probleme. M-am intrebat la ce ii trebuia ei sa citeasca pe Camus, ca s-o zdrobeasca mai rau.
Si m-am intrebat si ma intreb si acum cum ajung oamenii sa scrie asa carti cumplite, triste (la fel ca si Arghezi de ex.)? De ce vad ei numai raul si uratul in lume?

Eu recomand lecturi de alt gen, cu adevarat constructive - biografii, carti despre diverse culturi, saga (romane chiar reale despre familii intregi si evolutia lor).
Sa vezi cum au luptat oamenii si au ajuns la ceva si cum si-au croit viata si nu au abandonat. Si nu e vorba numai despre mari personalitati ci exista multe carti despre oameni obisnuiti, necunoscuti, dar care au avut experiente de viata deosebite.
Unii au trait pe alte meleaguri si in alte culturi, altii au avut talente mari, altii au trecut prin intamplari de viata neobisnuite (handicap, orfelinat, emigrare, razboi, saracie, schimbari radicale de viata etc.).
Sa vezi ce inseamna sa faci ceva cu pasiune si sa lupti pentru acel vis.
Astea sunt carti constructive si educative, nu sa citesti despre jocuri de noroc si violenta si nebunie.

In fond fiecare om ar putea sa-si scrie romanul vietii si chiar si de acolo am avea de invatat ceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #152  
Vechi 08.12.2016, 11:46:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

O intrebare pentru Ioan:

Tu ai auzit despre hipersensibilitate? Ai invatat despre asa ceva?
Exista multi oameni care sunt asa si totusi nu este inca bine studiat fenomenul. Inteleg (dar nu stiu sigur) ca nu este nici integrat ca problema (sa nu-i spun suferinta) psihica.
Si totusi s-au scris si carti despre asta. Exista forumuri unde scriu oamenii cu asa problema.

Hipersensibilitate inseamna sa reactionezi puternic la diversi stimuli si sa fii altfel decat ceilalti. Are avantaje si dezavantaje.
Este de obicei ceva genetic, dar nu numai. Si nu se refera numai la ceva fizic (zgomot, mirosuri, medicamente, conditii de mediu) ci si la sensibilitate psihica (la diverse situatii, comportamentul altora, stres, etc.)

Pentru cel hipersensibil insusi este o problema si de multe ori o suferinta. Pentru cei din jur este si un castig (caci acest om vede si simte lucruri pe care altii nu le vad si simt si pot ajuta), dar si o problema (nu il inteleg, nu stiu sa se poarte cu asa oameni, sa-i ajute).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #153  
Vechi 08.12.2016, 13:49:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si mai concret, in multe zile, in loc sa fac ceva de folos, sau ceva ce ar trebui sa fac in ziua respectiva, stau pe net cu orele. Si de multe ori nici nu dorm destul pentru ca tot zic inca putin inca putin. Si tot nu-mi dau seama care dintre cele 4 chestii le am, desi cel mai mult tind sa cred ca e dependenta/obisnuinta/old habits die hard. Dar tare mi-as dori sa fiu si eu echilibrata si sa nu-mi irosesc viata.
Omul e facut ca sa iubeasca si sa actioneze in baza acestei iubiri nu sa fie consumator semi-pasiv de senzatii.

Este o diferenta care multi nu o realizeaza nici macar in teorie, ca sa nu mai vorbesc de a o pune in practica.

Si da, atat timp cat nu o pui in practica, viata e ca si irosita iar timpul trece fara folos.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 08.12.2016, 15:21:09
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu trimit mesaj in privat ca sa se foloseasca si altii care vor citi. Imi pare rau daca deranjeaza problemele mele, dar totusi cred ca sunt in topic. Daca intr-adevar confirma mai multa lume ca o dau pe langa, n-am sa mai postez atunci.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 08.12.2016, 15:25:17
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Camus nu mi-a placut deloc...m-a lasat cu o senzatie grea si urata asa ca nu l-am mai citit
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #156  
Vechi 08.12.2016, 15:58:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu trimit mesaj in privat ca sa se foloseasca si altii care vor citi. Imi pare rau daca deranjeaza problemele mele, dar totusi cred ca sunt in topic. Daca intr-adevar confirma mai multa lume ca o dau pe langa, n-am sa mai postez atunci.
La ce te referi?
Nu o lua in seama pe sophia daca te deranjeaza :)

Ea e mai speciala..ca noi toti de altfel :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 08.12.2016, 21:28:21
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ma refer ca daca vorbesc de anumite probleme cu care ma confrunt nu inseamna ca vreau consultatie, ci doar ca vreau sa discut, doar e un forum. Si vreau sa fie o discutie publica, nu in privat. De asemenea, aici e topic de intrebari despre comportamente umane, si eu chiar vad o legatura intre lene, procrastinare, depresie si dependenta. Nu ma deranjeaza Sophia, imi plac postarile ei, doar ca are un stil mai taios, dar asa e in mediul virtual, te trezesti cu tot felul de neintelegeri
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 08.12.2016, 21:59:36
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Da, Sophia, am auzit de hipersensibilitatea asta... Am avut un client cu asa ceva, unul singur.
I se mai spune și hipersenzitivitate, e și un cod internațional în engleză despre asta, se pare că sunt deja niște asociații gen AA, se lucrează pe traume timpurii (părinți demenți, cu multe păcate în cârcă, familii dezbinate, cel puțin un părinte cu probleme psihiatrice evidente, care nu prea se ține de tratament etc.; urmările unei copilării chinuite, fără achiziții firești.)...
Școala italiană a investit cel mai mult în terapia "hipersensibililor", din câte cunosc.
Dupa opinia mea e vorba de fapt despre altceva: tulburare de personalitate evitantă și asertivitate scăzută, submisivitate - în cadrul unei familii disfuncționale.
Iar asta se lucrează cu un terapeut dispus la ani de lucru, cu terapie individuală și în grup, eventual cu intervenție în familie (dacă sunt dispuși la așa ceva), precum și cu un client care chiar voiește să se dezvolte. Pentru că în final e un blocaj serios în dezvoltarea abilităților care privesc relațiile interpersonale. Mai e și imaginea de sine scăzută și o serie de complicații nevrotice etc. etc. Un întreg chin.
Mai mult nu pot spune, în acest cadru.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 08.12.2016, 22:04:02
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe forum nu poate da consultatii...
Nici în privat și nici în altă situație. Nu mai lucrez.
Pot doar să recomand niște chestiuni generale, de minim bun simț.
Mesajul meu central este:
1) Lăsați demonizarea, că ne îmbolnăvește pe toți!
2) Să mergem la medic, psiholog, duhovnic. Nu neapărat în ordinea asta.
3) Ignoranța ucide.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 08.12.2016, 22:18:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Iată o descriere magistrală a unei "credincioase" obișnuite, vai...
Are cuvântul Maestrul D.:

...doamna, care, ascultînd tulburată, țipa și își acoperea ochii cu mâinile...
- Imaginați-vă, am presimțit totul!
Eu am acest dar, îmi imaginez orice, totul, așa cum se întâmplă. Și, Doamne, de câte ori m-am uitat la acest om îngrozitor, de fiecare dată mă gândeam: iată omul care până la urmă mă va omorî și pe mine. Și uite că s-a și întâmplat.
Adică, dacă el nu m-a omorât pe mine acum, ci pe tatăl lui, e posibil că aici a fost mâna lui Dumnezeu, care m-a protejat, și-apoi, pe deasupra, el s-a abținut să mă omoare pentru că eu însămi, aici, în acest loc, i-am atârnat o iconiță la gât, cu puternica Varvara, marea muceniță...
...știți, eu nu cred în minuni, însă această iconiță și această minune vădită care s-a întâmplat cu mine acum - aceasta mă face să mă cutremur și încep să cred din nou în tot ce se poate crede. Ați auzit de starețul Zosima?...

(Frații Karamazov, vol. 2, "Începutul carierei funcționarului Perhotin")

E o mică ilustrare a vieții noastre obișnuite, "de credință". Balamuc, delir, prostie și influență socială - toate la același pachet.
Dumnezeu să ne ajute!
Reply With Quote
Răspunde