Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.06.2017, 12:07:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Care-i diferenta dintre Eden si Rai?
Primul a fost pe pamant, iar al doilea se afla in ceruri

Citat:
N-ai nici un argument sa crezi ca Adam nu era supus mortii(fizice!!!) si totusi "crezi"; probabil ca pentru tine e totuna duhovnicescul cu fizicul. Eu iti spun ca era supus mortii.
dar tu ai amice vreun argument ca Adam era supus mortii fizice, inca de la creearea lui? Biblia spune ca: "Din toți pomii din rai poți să mănânci,iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!". Observi ca Adam in ziua in care a mancat din pomul oprit a cunoscut moartea, nu inainte?!

Citat:
Daca animalele nu au suflet nemuritor, de ce i-a spus Dumnezeu lui Noe sa ia si animale?
daca oamenii au un suflet nemuritor, atunci DE CE Dumnezeu l-a mai salvat pe Noe si familia lui? Dumnezeu nu a creeat nimic, ca mai apoi sa-si eradicheze creatia
Citat:
Poate ca daca tu erai Noe iti construiai vas de croaziera, nu corabie
ALOHA
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.06.2017, 12:15:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar tu ai amice vreun argument ca Adam era supus mortii fizice, inca de la creearea lui? Biblia spune ca: "Din toți pomii din rai poți să mănânci,iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!". Observi ca Adam in ziua in care a mancat din pomul oprit a cunoscut moartea, nu inainte?!
Moartea spirituala da, moartea fizica nu, a murit mult mai tarziu, sute de ani.

Adam nu era (inca) nemuritor deci cu atat mai putin animalele.

"Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 09.06.2017, 19:54:58
Saviuc Saviuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2017
Mesaje: 2
Unhappy Ajutooor!!

Bună ziua și vă rog să oferiți 2 minute pentru a citi acest mesaj. De curând am fost diagnosticată cu o formă de cancer ovarian. Sunt o orfană care a crescut lde la 2 ani fără părinți și nu mă poate ajuta nimeni. Am 21 de ani. Singurii care m-au ajutat au fost oamenii care m-au sfătuit să deschid un cont bancar pentru donații. Dacă doriți să mă ajutați puteți oferi o donație oricât de mică la acest cont: RO89BTRL03401201E59802XX . În cazul în care aveți întrebări sau dubii, îmi puteți trimite un mesaj pe forum. Voi răspunde tuturor mesajelor pe forum.Vă mulțumesc.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 09.06.2017, 21:35:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Genetica dom'le, genetica...ca nu degeaba a luat in perechi.

Ce legatura are presupusa nemurire a sufletului animal in care crezi tu cu Popotul nu vad, ca logica nu face nici o legatura..
Nu-i vina mea daca logica ta nu face nicio legatura.
Este aceeasi ca si legatura sufletului uman cu potopul.
15. Și-Mi voi aduce aminte de legământul Meu, pe care l-am încheiat cu voi și cu tot sufletul viu și cu tot trupul, și nu va mai fi apa potop, spre pierzarea a toată făptura.
(Fac9,15)


Toate trupurile si toate sufletele, nu numai ale familiei lui Noe.
Dumnezeu a restabilit/renascut toata creatia printr-un botez(potop).
Asta nu a stabilit-o El ad-hoc la acel moment al depravarii omenesti, ci este o conditie (a armoniei universale din Legea creatiei) care se activeaza automat din cauza nivelului declansator al decaderii omenesti, la fel cum se va petrece foarte curand cel mai mare dezastru natural din istoria creatiei:

19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.(Mc13,19)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 09.06.2017, 22:35:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Primul a fost pe pamant, iar al doilea se afla in ceruri

dar tu ai amice vreun argument ca Adam era supus mortii fizice, inca de la creearea lui? Biblia spune ca: "Din toți pomii din rai poți să mănânci,iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!". Observi ca Adam in ziua in care a mancat din pomul oprit a cunoscut moartea, nu inainte?!

daca oamenii au un suflet nemuritor, atunci DE CE Dumnezeu l-a mai salvat pe Noe si familia lui? Dumnezeu nu a creeat nimic, ca mai apoi sa-si eradicheze creatia

ALOHA
Orice trup al naturii terestre(chiar si din acel Eden al tau de dinainte de interdictie) este supus schimbarii(adica mortii). Materia nu e perfecta(vesnica), decat perfectibila, adica in permanenta schimbare. Prin urmare trupul lui Adam era fizic "mortal", iar sufletul lui a devenit supus mortii abia dupa neascultare, el facand acelasi lucru si inainte, cand nu i se interzisese nimic. El nu a cazut efectiv, ci a dezamagit ca nu s-a ridicat la scopul atribuit lui. Ca o masina de formula 1 care n-a castigat cursa pentru care a fost construita pentru ca sufletul soferului care a condus-o (desi a facut tot posibilul) a clacat desi prin contract i se cere victoria.

Dumnezeu nu a creat pe Adam, ci a creat lumina din ziua intai, adica mantuirea, cu alte cuvinte, evolutia materiei de la zero la El Insusi, omul aflandu-se in ultimul stadiu al evolutiei, stadiu in care a aflat ca Eva il "intarzie" de la mantuire fiindca il ademeneste sa guste din trupul ei.

2. Și în mijlocul pieței din cetate, de o parte și de alta a râului, crește pomul vieții, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-și rodul; și frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor.(Apoc22,2)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.06.2017, 18:46:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Materia nu e perfecta(vesnica), decat perfectibila, adica in permanenta schimbare.
A creeat oare Dumnezeu ceva imperfect? Uite ce spune Biblia: "Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea."

Citat:
Dumnezeu nu a creat pe Adam
si ma rog, cine l-a creeat pe Adam, extraterestrii?!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.06.2017, 04:55:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius
Care-i diferenta dintre Eden si Rai?
Primul a fost pe pamant, iar al doilea se afla in ceruri
Evrika! Daca Eden era pe pamant cum a cazut Adam de pe pamant pe pamant?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
A creeat oare Dumnezeu ceva imperfect?
Da, materia. Insa de la bun inceput, din prima zi, El i-a destinat un curs evolutiv imposibil de evitat.

Citat:
Uite ce spune Biblia: "Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea."
Bune foarte nu inseamna perfect; era foarte bine fiindca El deja ii crease materiei cursul mantuirii.

Citat:
si ma rog, cine l-a creeat pe Adam, extraterestrii?!
"Toate cele vazute si nevazute" apar in cursul evolutiei materiei. De ce crezi ca ele sunt randuite in cele sase zile de creatie in functie de complexitatea lor.

8. Și aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiților, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi.(2Petru3,8)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.06.2017 at 05:02:14.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.06.2017, 08:55:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Evrika! Daca Eden era pe pamant cum a cazut Adam de pe pamant pe pamant?
hai sa o luam cu binisorul si sa vedem ce spune Biblia!
"Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe PAMANT și nu era nimeni ca să lucreze pământul.
Ci numai abur ieșea din pământ și umezea toată fața pământului.
Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie.
Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, și a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
Și a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din PAMANT tot soiul de pomi, plăcuți la vedere și cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și răului.
Și din Eden ieșea un râu, care uda raiul, iar de acolo se împărțea în patru brațe.
Numele unuia era Fison. Acesta înconjură toată țara Havila, în care se află aur.
Aurul din tara aceea este bun; tot acolo se găsește bdeliu și piatra de onix.
Numele râului al doilea este Gihon. Acesta înconjură toată țara Cuș.
Numele râului al treilea este Tigru. Acesta curge prin fata Asiriei; iar râul al patrulea este Eufratul.
Și a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l făcuse și l-a pus în grădina cea din Eden, ca s-o lucreze și s-o păzească."(Geneze 2-5:15)
Toate aceste versete, se refera la ceruri sau la pamant?
ps:cine a spus ca Adam a cazut din ceruri pe pamant? El a cazut in pacat (dintr-o stare in alta), nu dintr-un loc in altul

Citat:
Da, materia. Insa de la bun inceput, din prima zi, El i-a destinat un curs evolutiv imposibil de evitat.
materia sa evolueze in CE amice?

Citat:
Bune foarte nu inseamna perfect; era foarte bine fiindca El deja ii crease materiei cursul mantuirii.
Inca de la INCEPUT, avea materia nevoie de mantuire? Sa se mantuiasca DIN CE si PENTRU CE?

Citat:
"Toate cele vazute si nevazute" apar in cursul evolutiei materiei. De ce crezi ca ele sunt randuite in cele sase zile de creatie in functie de complexitatea lor.
sa nu confundam creeatia cu evolutia. Animalele au fost creeate din NIMIC, nu au evoluat DIN CEVA
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.06.2017, 10:31:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca el are o problema cu femeia, ce rost are sa-i spui tu de Scriptura?
I s-a pus pata si gata, femeia e belea :)
Si orice ar citi, nu poate citi decat prin prisma asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.06.2017, 10:36:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu-i vina mea daca logica ta nu face nicio legatura.
Este aceeasi ca si legatura sufletului uman cu potopul.
15. Și-Mi voi aduce aminte de legământul Meu, pe care l-am încheiat cu voi și cu tot sufletul viu și cu tot trupul, și nu va mai fi apa potop, spre pierzarea a toată făptura.
(Fac9,15)


Toate trupurile si toate sufletele, nu numai ale familiei lui Noe.
Dumnezeu a restabilit/renascut toata creatia printr-un botez(potop).
Asta nu a stabilit-o El ad-hoc la acel moment al depravarii omenesti, ci este o conditie (a armoniei universale din Legea creatiei) care se activeaza automat din cauza nivelului declansator al decaderii omenesti, la fel cum se va petrece foarte curand cel mai mare dezastru natural din istoria creatiei:

19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.(Mc13,19)
Nu, era vorba de altceva, dar ai pierdut sirul "logicii".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 21:50:26