Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.08.2019, 19:57:07
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Eu nu intelg de ce biserica ortodoxa cea catolica si cea protestanta nu se unesc vreau sa zic ce motive avem sa fim atatea biserici adica serios nu incearca nimeni sa uneasca bisericile intr-o singura biserica
O intrebare foarte naivă si inocenta asa in esența ei...Orice tip de unire,fie ea politică,conjugală,economică are la bază niste lucruri comune,niste interese convergand spre un singur scop etc...Hai sa o luam așa cu o logică de bază.Ia tu orice băutură răcoritoare sau apa imbuteliata si vei vedea ca e produsă doar de 2 mari companii...Asta se aplică și la bere,țigări,alimente etc...Deci mereu gingatii îți vor oferi diversitate insa in esența același produs cu mici modificări.Asa că la fel si religia ,oricât de multe culte ar fi mereu ele vor reflecta mediul in care s-au născut și substratul pe care s-au format.Cat despre unire....Mai degrabă am vorbi despre dezbinare...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.08.2019, 02:58:42
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...Hai sa o luam așa cu o logică de bază.Ia tu orice băutură răcoritoare sau apa imbuteliata si vei vedea ca e produsă doar de 2 mari companii...Asta se aplică și la bere,țigări,alimente etc...Deci mereu gingatii îți vor oferi diversitate insa in esența același produs cu mici modificări...
Logica asta de baza te trimite "la pamant"; ar fi nevoie sa ne ridicam putin ca sa intelegem ca cele 2 mari companii sunt de fiecare data multinationale(giganti, dupa cum spui) si intra concomitent(impreuna) pe orice piata prin comert supra-abundent, tocmai pentru a creea impresia ca sunt concurente si ofera "preturi concurentiale", insa aproximativ egale; de la nivelul solului, al logicii de baza,) nu conteaza ca sunt cele mai mari preturi pe piata, duble fata de cele ale micilor companii, ale micilor comercianti locali.
De ce aceste preturile concurentiale sunt cele mai mari pe piata?
Pentru ca, oricat de incredibil ar parea, ambele preturi se duc in acelasi "buzunar" si tu crezi ca esti protejat.




Citat:
.Cat despre unire....Mai degrabă am vorbi despre dezbinare...
Asta este o atitudine cat se poate de omeneasca (derivata din lipsa de smerenie), chiar daca vorbim de biserica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.08.2019 at 03:03:15.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2019, 11:59:56
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Logica asta de baza te trimite "la pamant"; ar fi nevoie sa ne ridicam putin ca sa intelegem ca cele 2 mari companii sunt de fiecare data multinationale(giganti, dupa cum spui) si intra concomitent(impreuna) pe orice piata prin comert supra-abundent, tocmai pentru a creea impresia ca sunt concurente si ofera "preturi concurentiale", insa aproximativ egale; de la nivelul solului, al logicii de baza,) nu conteaza ca sunt cele mai mari preturi pe piata, duble fata de cele ale micilor companii, ale micilor comercianti locali.
De ce aceste preturile concurentiale sunt cele mai mari pe piata?
Pentru ca, oricat de incredibil ar parea, ambele preturi se duc in acelasi "buzunar" si tu crezi ca esti protejat.




Asta este o atitudine cat se poate de omeneasca (derivata din lipsa de smerenie), chiar daca vorbim de biserica.
Deci văd că ancorarea mea de zona telurică a existenței si atitudinea mea prea homosapieansiana nu sunt ok?
PS...Încă nu m-am spovedit...deși tot vreau asta...Recunosc ca mi-e frică sau poate e doar o combinație de înrădăcinare in păcat plus influențe demonice subtile...Am primit eu odată o intrebare tot de la un "Dumitru"...Si probabil abia acum O inteleg..
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 04.08.2019 at 12:06:40.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.08.2019, 04:15:07
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci văd că ancorarea mea de zona telurică a existenței si atitudinea mea prea homosapieansiana nu sunt ok?
PS...Încă nu m-am spovedit...deși tot vreau asta...Recunosc ca mi-e frică sau poate e doar o combinație de înrădăcinare in păcat plus influențe demonice subtile...Am primit eu odată o intrebare tot de la un "Dumitru"...Si probabil abia acum O inteleg..
Oare ce vrei sa spui?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.08.2019, 11:35:49
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare ce vrei sa spui?
Intrebarea era dacă ucid....Eu am zis atunci da...Deși n-am ucis...Totuși e vorba de o sinucidere lentă,as zice chiar conștientă...

Alt PS...Si cu duhovnicii e ca si cu un iubit(ă)....Unii te resping,pe alții îi lași tu...Dar cel mai greu e să găsești curajul de a-ți asuma o relație in ambele cazuri...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 05.08.2019 at 11:46:06.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2019, 10:54:40
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Nu as vrea sa gresesc cele ce voi spune, însă Domnul sa îmi aleagă cuvintele.. Din câte am aflat singura biserica adevărată Intr-u Hristos este cea ortodoxa, biserica mama din care s-a desprins cea catolica. Învățăturile religiei catolice sunt cât se poate de eretine. Numai simplul fapt ca papa se numește el însuși tata și se crede infailibil, spunând ca acolo unde Dumnezeu greșește e poate îndrepta. Despre protestanți nu știu prea multe insa cred ca dacă ne gândim la unire ar trebui sa vedem aceste diferențe.. Biserica noastră ortodoxa, este singura adevărată credința dar ca sa înțelegem ăsta trebuie sa ne avantam în valurile ei, sa înțelegem cum îndrumă omul și care este scopul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2019, 18:17:49
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Eu cred ca trebuie sa vedem diferențele dintre aceste religii, sa înțelegem scopul și învățăturile. Aici este un link depre aceste diferențe, in viziunea Părintelui Dumitru Staniloae
https://youtu.be/RANqFUGXNBw
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2019, 17:57:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Constantina C. Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie sa vedem diferențele dintre aceste religii, sa înțelegem scopul și învățăturile. Aici este un link depre aceste diferențe, in viziunea Părintelui Dumitru Staniloae
https://youtu.be/RANqFUGXNBw
Pe forum s-au dezbatut toate aceste probleme, chiar in amanunt (inclusiv eu am facut asta). Poti citi cateva conferinte de pe forum, pe tema asta, o sa fasesti foarte multe informatii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
curiozitate

Thread Tools
Moduri de afișare