Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.08.2010, 20:31:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cantaret sau dascal, lumanarar, paraclisier etc
Dar astea se platesc? Adica primesc salariu?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.08.2010, 20:33:20
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

Am uitat sa precizez, introducerea acestei taxe ar trebui sa fie imediat cuplata cu renuntarea la orice forma de finantare de la stat (cu exceptia banilor pentru monumentele istorice de patrimoniu).

Gabriela8, exista aceasta contributie anuala, dar este mica, insuficienta.

Sfantul Sinod ar trebui sa spuna, prin preoti: aceasta e taxa, de azi am renuntat la orice ban de stat si NIMIC nu se mai plateste in plus (pomelnice, Boboteaza, nunta, botez, inmormantare, etc.).

Si n-ar mai fi rau sa ni se aminteasca mai des cuvintele Mantuitorului: vinde-ti camasa de pe tine si banii da-i saracilor.

Daca nu suntem in stare sa ne tinem Biserica, atunci ne meritam soarta.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.08.2010, 20:34:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vroiam sa mai spun ca totusi sunt putine spitale si am inteles ca vor sa mai restranga.
Cu ceva ani in urma erau si cate doi in pat (chiar operati) in spital. Acum nu stiu care mai este situatia, dar este o problema mare cu spitalele. N-au de nici unele...
Si este nevoie mare si de centre pentru batrani bolnavi (cu Alzheimer si etc.).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.08.2010, 20:34:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar astea se platesc? Adica primesc salariu?
Pai tu ce credeai? Nu stiu exact daca cel care vinde lumanarile are carte de munca sau il plateste preotul, asta in situatia in care nu face benevol acest job, dar cantaretul sigur are carte de munca la protopopiat si paraclisierul poate fi platit de preot sau cu carte de munca am cunoscut un caz.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.08.2010, 20:37:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
Am uitat sa precizez, introducerea acestei taxe ar trebui sa fie imediat cuplata cu renuntarea la orice forma de finantare de la stat (cu exceptia banilor pentru monumentele istorice de patrimoniu).

Gabriela8, exista aceasta contributie anuala, dar este mica, insuficienta.

Sfantul Sinod ar trebui sa spuna, prin preoti: aceasta e taxa, de azi am renuntat la orice ban de stat si NIMIC nu se mai plateste in plus (pomelnice, Boboteaza, nunta, botez, inmormantare, etc.).

Si n-ar mai fi rau sa ni se aminteasca mai des cuvintele Mantuitorului: vinde-ti camasa de pe tine si banii da-i saracilor.

Daca nu suntem in stare sa ne tinem Biserica, atunci ne meritam soarta.
In alte tari asa se face. Se retine o taxa lunara din salariu pentru biserica.
Totusi nu stiu daca nu se merge si cu tavita in biserica. In rest nu stiu ce finantare au.
Dar si cu taxa este o problema: o platesc numai cei care declara apartenenta la biserica. Si nu stiu cum se face cu somerii si pensionarii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.08.2010, 20:38:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar astea se platesc? Adica primesc salariu?
Se platesc de obicei, dar salariu este mult prea mult spus. La catedrală, cei din cor primesc (dacă sunt laici) 30 de lei pe duminică (ambele liturghii).

La mine la bisericuță, în afară de salariul preotului (900 de RON), mai platim paracliserul care e acelasi cu cantorul (300 de RON), contabila (100 de RON) și un om bun la toate, care stă gratis în casa parohială. Cântăreții fac muncă voluntară, dar nici nu vin la repetiții, motiv pentru care e un cor în dorul lelii, spre deosebire de cel de la Catedrală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.08.2010, 20:41:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
Am uitat sa precizez, introducerea acestei taxe ar trebui sa fie imediat cuplata cu renuntarea la orice forma de finantare de la stat (cu exceptia banilor pentru monumentele istorice de patrimoniu).

Gabriela8, exista aceasta contributie anuala, dar este mica, insuficienta.

Sfantul Sinod ar trebui sa spuna, prin preoti: aceasta e taxa, de azi am renuntat la orice ban de stat si NIMIC nu se mai plateste in plus (pomelnice, Boboteaza, nunta, botez, inmormantare, etc.).

Si n-ar mai fi rau sa ni se aminteasca mai des cuvintele Mantuitorului: vinde-ti camasa de pe tine si banii da-i saracilor.

Daca nu suntem in stare sa ne tinem Biserica, atunci ne meritam soarta.
Ar fi o ideie, sa fie o contributie si serviciile gratis, dar nu prea cred!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.08.2010, 20:41:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Pai tu ce credeai? Nu stiu exact daca cel care vinde lumanarile are carte de munca sau il plateste preotul, asta in situatia in care nu face benevol acest job, dar cantaretul sigur are carte de munca la protopopiat si paraclisierul poate fi platit de preot sau cu carte de munca am cunoscut un caz.
Cu carte de munca? Nu prea cred. Si cat sa primeasca? Eu credeam ca le da parintele ceva si gata (periodic).
Pai atunci ar trebui si noi in diaspora sa primim ceva...
Dar noi nu cerem nimic...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.08.2010, 20:42:31
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ar fi o ideie, sa fie o contributie si serviciile gratis, dar nu prea cred!
si la noi canteretii, un preot si cel care vinde lumanari nu sunt platiti, nu au carte de munca.

""Sistemul de sanatate din Romania are o mare problema: are 431 de spitale si cheltuieste 85% din bugetul Ministerului Sanatatii. Solutia nu este decat restructurarea. Si lucrul acesta se va intampla. Am promis (...) Romania are nevoie de maxim 150 de spitale", a afirmat Bazac citat de Mediafax"
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.08.2010, 20:44:33
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cu carte de munca? Nu prea cred. Si cat sa primeasca? Eu credeam ca le da parintele ceva si gata (periodic).
Pai atunci ar trebui si noi in diaspora sa primim ceva...
Dar noi nu cerem nimic...
Cantaretul are sigur carte de munca si primeste in jur de 7 milioane! Si daca nu cereti nimic inseamna ca faceti acest lucru cu dragoste pentru Hristos, insa nu poti tine un om sa iti cante la toate slujbele fara sa il platesti! Le mai da si parintele pentru ca in afara de slujbe mai sunt si servicii religioase la care cantaretul este prezent.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 09:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 01:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 21:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 23:58:28