Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 30.01.2013, 16:19:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Cultul Creștin după Evanghelie (44.476 membri),
Biserica Evanghelică (18.178 membri);
Intreb si eu, sa nu mor om prost: care-i diferenta intre ele? :)
Banuiesc ca biserica evanghelica nu-s luteranii, din moment ca luteranii apar separat in lista cultelor.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 30.01.2013, 16:21:37
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Intreb si eu, sa nu mor om prost: care-i diferenta intre ele? :)
habar n-am!

dar va pot spune asemanarea: biserici fara Hristos!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 30.01.2013, 16:23:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Pe topicul asta e un dezmat al subiectivismului, de mi-e greata. Una din putinele atitudini corecte de aici, in afara de cele al e penticostalilor de pe forum, care sunt numai doi din pacate, si deci nu pot da replici pe masuraavalansei de calomnii la dresa confesiunii lor,e a lui MihaiG.
Stefan Florin&clubul de subiectivi pina in maduva, faptul ca escrocheria e adenominationala, nu va spune nimic, asa-i?
Un al exemplu de escroc este "preotul" care "deschide cartea".
De fapt e cam asa, toti sunt subiectivi, in afara de mine, care sunt cel dintai. Eu ti-am mai scris in trecut ca esti extrem de subiectiv de obicei, desi nu crezi ca esti. Uite si acum, toti eterodocsii enumerati sunt corecti si extraordinari, doar ortodocsii nu sunt. In afara de adventisti, care nu intra in categoria asta pentru ca in cultul lor se spune ceva negativ de papa. Poate fi ceva mia subiectiv decat asta? Si nu e prima data, de multe ori in trecut ai scris aceste lucruri, spunand de subiectivitatea altora, in timp ce tu probabil esti cel mai subiectiv de pe forum.
Spun asta desi nu ma intereseaza cazul cu persoana bolnava si nici nu agreez exagerarile in adresare ale unor useri ortodocsi, de exemplu. In schimb despre cultul penticostal e adevarat ce am scris.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 30.01.2013, 16:24:58
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ma gandesc ca, daca sotul meu ar fi fost pastor as fi stiut si eu macar cati membri are BP...

bun.
deci sotul nu e pastor.

a fost chiar asa de greu sa raspundeti?

pentru ca daca erati sotie de pastor penticostal, aveati un statut mai ...aparte, adica era chiar culmea ca o sotie de pastor...sa activeze pe un forum ortodox!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 30.01.2013, 16:27:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa cum vidrenii din Apuseni refuza tratamentul medical, mai pot exista si altii care se cred inchisi intr-un “cerc al sfinteniei”, chiar in cadrul cultului penticostal, nu doar in afara lui, cum sunt "oficial" vidrenii. Insa cultul penticostal din Romania nu sustine refuzarea tratamentului medical, e aberant ca cineva sa afirme/creada asta.
Probabil nu refuza tratamentul, dar aceasta idee are o baza in cultul lor. La ei sunt "harismele" vorbirii in limbi si a vindecarilor, deci o baza este pentru acele grupari.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 30.01.2013, 16:34:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil nu refuza tratamentul, dar aceasta idee are o baza in cultul lor. La ei sunt "harismele" vorbirii in limbi si a vindecarilor, deci o baza este pentru acele grupari.
exact, asta am discutat si eu cu acei vecini penticostali, nu refuza de facto ingrijirile medicale, insa sunt situatii (ingrijorator de frecvent) in care proorocii le spun sa apeleze la Domnul si nu la om, atunci, ca sa-si demonstreze credinta, nu merg la medic, asteptand vindecare supranaturala.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 30.01.2013, 16:39:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Puiule, ia spune, ce facem pana la urma? Initiem o campanie de salvare a sufletelor astora sau le anatemizam? Ce ai face tu daca ai avea puterea sa o faci si tupeul?

Apropo, iar ai uitat definitia anatemei. Este "aruncarea peste gard", atunci cand Biserica isi ia mainile de pe tine si nu te mai ajuta in nici un fel. Este deci exact ceea ce BO face momentan cu ne-ortodocsii. Asa ca, ce recomanzi in plus?
Nu-i tin partea lui Decebal, dar trebuie sa observi ca nu a spus sectarilor anatema, ci sectelor, adica ereziilor. Bineinteles, anatemele se dadeau doar in cazul invataturilor eretice din Biserica, nu celor din afara ei, pentru ca oricum erau in afara Bisericii. Nu exista de exemplu anateme pentru islamism sau invataturi de la musulmani. Cum nu exista nici in cazul penticostalilor, pentru ca, la fel ca musulmanii sau altii, sunt in afara Bisericii (Ortodoxe), chiar daca toate cultele se autodenumesc si "biserici".
Solutia e simpla si la indemana tuturor, fie ca sunt penticostali, catolici, musulmani, advenatisti, hindusi, etc., venirea in Biserica lui Hristos, primul pas spre mantuire (pentru a avea har, dreapta credinta si faptele credintei). Mai ales ca multi au fost ortodocsi si au parasit ortodoxia, ce va impiedica sa reveniti in Biserica? Asta ar fi mai usor decat sa ii tot blamati pe ortodocsi ca nu vor sa aiba aceeasi credinta si mod de gandire ca voi, adica un fel de ecumenism. Noi credem ca acesta e adevarul, si cel putin eu cred ca fac un bine spunand unui eterodox ca invataturile cultului lui sunt gresite si nemantuitoare si trebuie sa vina in Biserica Ortodoxa. As considera ca fac o greseala daca nu as spune asta.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 30.01.2013, 16:43:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Intreb si eu, sa nu mor om prost: care-i diferenta intre ele? :)
Banuiesc ca biserica evanghelica nu-s luteranii, din moment ca luteranii apar separat in lista cultelor.
Primul este un cult neoprotestant, al doilea este de sorginte romaneasca, desprins in BOR. Cornilescu are legatura cu asta.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 30.01.2013, 16:53:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În legătură cu faptul că-i consider drept confrați pe toți cei care-L mărturisesc pe Hristos ca Dumnezeu și Om, pe toți cei care cred în Sfânta Treime (pe scurt, pe cei care cred în Același Dumnezeu ca și noi), da, ei sunt frații noștri de credință care, cu siguranță, în adâncul inimilor lor, tânjesc după redobândirea unității tuturor creștinilor, unitate pe care toți o căutăm și pentru care ne rugăm atât noi, cât și ierarhii noștri.
De aceea spuneam in mesajul precedent de alunecarile de dreapta si de stanga, daca nu ne plac cele de dreapta trebuie sa ne ferim mai ales de cele de stanga, adica invatatura gresita. Cum scriam si pe celalalt topic, conceptia ca doar credinta are importanta si de aceea suntem la fel cu toate cultele e din protestantism venita pe filiera ecumensita. In descrierea respectiva intra si ingerii cazuti, care cred in Hristos si in Dumnezeu, ba chiar sunt siguri. Aceasta conceptie neaga sau diminueaza importanta dreptei credinte, a preotilor, a Bisericii, Sfintelor Taine. Si cei ce credeau in idoli erau credinciosi, doar ca ei credeau intr-o divinitate pe care si-au imaginat-o ei cum e. Si cei ce deformeaza adevarul cred in ceva ce si-au construit ei. Ca sa nu mai spunem ca ar insemna ca Sfintele Taine nu ar avea importanta, si ei sunt la fel, nu au nevoie de ele, de dreapta credinta, iar pana la urma ajung tot in Rai. Deci credinta noastra e doar un moft.
Trebuie sa avem grija sa nu preluam invatatura protestanta prin ecumenism, sa o tinem pe cea ortodoxa. Mai ales ca tu doresti sa devii profesoara de religie ortodoxa si trebuie sa-i inveti pe elevi invatatura adevarata, nu ceva gresit.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 30.01.2013, 16:57:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Trebuie sa avem grija sa nu preluam invatatura protestanta prin ecumenism, sa o tinem pe cea ortodoxa. Mai ales ca tu doresti sa devii profesoara de religie ortodoxa si trebuie sa-i inveti pe elevi invatatura adevarata, nu ceva gresit.
A mai pus Cătălin un protestant/ecumenist la insectar. Foarte interesant că toți, dar absolut toți interlocutorii ortodocși care au fost vreodată în dezacord cu Cătălin au sfârșit prin a fi catalogați drept ecumeniști de inspirație protestantă. Idei puține, dar fixe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57