Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.06.2014, 13:40:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Corina, si eu am ajuns din pacate sa ma intreb acelasi lucru. Am tot spera ca putem avea o familie normala. Dar fara Dumnezeu nu se poate, desigur. Insa e pt prima data cand se agita cu adevarat pt gasirea unei locuinte adecvate unei familii, dupa 7 ani de pasivitate si indoieli. De-asta imi pare rau ca nu i-am mai acordat eu credit, de data asta.

Last edited by fallen; 05.06.2014 at 13:44:02.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.06.2014, 14:45:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Corina, si eu am ajuns din pacate sa ma intreb acelasi lucru. Am tot spera ca putem avea o familie normala. Dar fara Dumnezeu nu se poate, desigur. Insa e pt prima data cand se agita cu adevarat pt gasirea unei locuinte adecvate unei familii, dupa 7 ani de pasivitate si indoieli. De-asta imi pare rau ca nu i-am mai acordat eu credit, de data asta.
Si de unde stii ca de data asta lucrurile ar fi mers in favoarea ta?
Ai fi fost coplatitor, dar nu stiu daca ai fi avut si drepturi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.06.2014, 14:47:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Gasisem o firma de la care se pot cumpara puietii, care ofera si ontract de cumparare a lemnului; firma e din Germania, am acasa o brosurile printata. Trebuie mult interes, un plan bine organizat, altfel se poate pierde mult si bine...
Contractele astea trebuie studiate f. bine, pentru ca la vanzarea puietilor pot sa-ti zica un pret si pe urma la achizitie, lucrurile sa se schimbe.

Si din cate am inteles, nu rezista f. bine inghetului de la noi, daca in zona se ajunge la -20 sau -30 grade, adio.
Stiu, poate o sa-ti spuna ca sunt specii adaptate, dar realitatea poate fi dezamagitoare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.06.2014, 15:11:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si de unde stii ca de data asta lucrurile ar fi mers in favoarea ta?
Ai fi fost coplatitor, dar nu stiu daca ai fi avut si drepturi.
Cam la asta m-am gandit si eu si sincer.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.06.2014, 15:18:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poi deja e cam tarzior pentru al doilea, sa ziceti "multumesc" daca o sa vina si primul.
Oricum, e un trend foarte la moda, cunosc o familie in care doar el lucreza si castiga cam de 3 ori cat voi doi la un loc si nu prea vrea sa auda de al doilea copil.

Si e normal sa dai ultimatumuri cand n-a nici un reper spiritual iar dragostea pentru tine inseamna confort personal + sex si vezi ca celalat e o carpa in mana ta si cel mult poate sa mai aiba o criza de nervi sau sa sparga telefoane, in rest se comporta ca un om a carei viata e total lipsita de optiuni.
Ba mai poate sa faca cam ce-a facut Iuda, adica sa-l vanda pe Hristos si apoi sa regrete amarnic dar sa nu mai poata facenimic in acest sesn , cum spusesi si tu in alta parte. Dar, fereasca Dumnezeu ( asa a zis si Ana lui Ion, ca tot vorbiram si de ea p'aici), sa n-o dam in melodrama. Cat traim inca existasperanta. Unele experiente, greutati ne sunt date tocmai spre a ne intari.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.06.2014, 15:20:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai sa-i spui.
E cel mai corect asa.

Daca asta te-a impiedicat, poti sa ceri consultanta la un notar/banca.
Desi e cazul destul de complicat.
Puteti fi proprietari 50-50 dar daca el o sa-ti ceara sa platesti mai mult de 1/2 din rata?
Ce faceti daca va despartiti?
O sa-ti plateasca partea ta din rate de pana atunci sau trebuie sa-l dai in judecata?

Daca decideti sa-l vindeti, se poate ca banca sa nu fie de acord, se poate sa iesiti in pierdere, etc.

Acum cu procedati cu banii?
Ii puneti gramada si el decide ce se fac cu ei sau..?

Complicat. De fat toata relatia ta e asa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.06.2014, 15:22:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ba mai poate sa faca cam ce-a facut Iuda, adica sa-l vanda pe Hristos si apoi sa regrete amarnic dar sa nu mai poata facenimic in acest sesn , cum spusesi si tu in alta parte. Dar, fereasca Dumnezeu ( asa a zis si Ana lui Ion, ca tot vorbiram si de ea p'aici), sa n-o dam in melodrama. Cat traim inca existasperanta. Unele experiente, greutati ne sunt date tocmai spre a ne intari.
Ba da, putea face ce a facut Petru, dar a fost prea orgolios, asa cum se obisnuise in viata sa judece oamenii cu asprime, asa s-a judecat si pe sine.

Unele experiente/belele ni le facem singuri pentru ca nu vrem sa luam decizii mai bune de atat.
Sigur, si atunci putem scoate ceva bun din ele dar poate e mai bine sa luam decizia buna pentru ca o data intrati in joc, se poate sa nu mai fie cale de dat inapoi.

Si tu practic, cea mai buna speranta a ta este sa-ti legi destinul de un om care nu are nici o treaba cu tine, sistemul tau de valori, etc.
Si nu e dragoste, doar masochism, ceva comoditate, avantaje de moment..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.06.2014, 15:34:53
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^Ca tot vorbeam de romnul Ion zilele astea, relatia cu cu tipu' asta e genu' de "relatie" Ion -Ana; finalul nu e tocmai fericit, dar in cazul tau, finalul poti sa il schimbi tu, daca pui piciorul in prag cum se spunel. Mai gandeste-te si la fericirea ta.

Si grija mare la creditul asta, sa nu te trezesti si fara el (barbat), si cu rata de platit, si fara apartament, ca oamenii de genul asta, sunt mai vicleni decat vulprea si sarpele; grija multa si mare ce semnezi si de ce semnezi, ca nu se stie niciodata. Better safe than sorry, iar tu pana acum mai mult esti sorry decat safe (pe plan sentimental cel putin, si e suficient, pentru ca are impact si asupra celorlalte aspecte)
Unele greutati si experiente ar putea fi foarte bine evitate daca faci ce e corect sa faci SI pentru TINE, nu doar pentru altii; una e cand ti se dau de Dumnezeu greutati si alta e cand te complaci in niste greutati de care poti scapa mai simplu, doar facand ceea ce trebuie si ceea ce ar vrea probabil si Dumnezeu sa faci; io inteleg ca nu esti egoista, dar personal, cred ca meriti si tu un gram de fericire curata pe lumea asta, cea in care traiesti acum; ce va fi dupa moarte, unde vei ajunge, nu ai cum sa sti de pe Pamant, doar Dumnezeu stie, de aceea, fa bine pentru altii, dar fa bine si pentru tine, ca esti om si tu pana la urma urmelor.

ps: imi cer scuze pentru mesajul kilometric si pentru 3/4 din mesaj off topic.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.06.2014, 16:11:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu e kilometric chiar, stai linistita. Dsr crede-ma am analizar toate posibilitatile si momentan, cel putin, nu se ntrevede alta mai buna, nici dpdv al jobului, nici pe plan personal.
Cu creditul: el va cotiza cu o mare parte dn bani, din vanzarea garsonierei care face 10-15 000, plus conomii personale, ,ii poate da si sora lui pe termen scurt vreo 15000, si tot mai trebuie pt un apart cu 2 cam pana la cca 45000.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.06.2014, 20:49:31
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Deci practic chiar depinzi de el in halu' asta?
Nu are cine sa te ajute sa te pui pe picoarele tale fara sa te mai chinui atat pe plan sentimental si practic si personal? Nu stiu, o ruda, prietena, ceva... Nu ai avea posibilitatea sa imparti un apartament cu o cunostinta? Nu stiu, ma pun in locul tsu (ma rog, incerc) si io personal as pleca in secunda doi dupa ce mi-am gasit o tipa cu care sa impart un apartament si cheltuielile; n-as mai sta sa ma umileasca tipu' care se presupune a fi iubitul meu... Dar asa gandesc eu; n-am fost pusa in situatia asta si nici nu-mi doresc, dar totusi, eu cred ca Dumnezeu ar vrea sa faci ceva. Zici ca esti credincioasa, si totusi traiesti cu omul asta in concubinaj de x ani, te-a mai obligat sa faci si un avort, se comporta cu tine mai rau ca cu un animal, se crede atotstiutot si atotputernic, si tu inca, dupa atata timp mai esti cu el. Eu cred ca Dumnezeu vrea sa faci ceva sa-ti fie si tie bine, pentru ca chiar daca ramai cu el pentru ca nu crezi ca esti in stare sa te intreti singura, iar nu ajungi bine. Nu sgtiu ce varsta ai, dar anii trec, tineretea nu mai vine si copiii nu se mai fac asa usor dupa o varsta, poate chiar deloc.
Insist cu parerea mea (desi stiu ca nu ar trebui sa ma bag unde nu-mi fierbe oala) pentru ca mi-as dori sa te vad scriind din suflet ca esti bucuroasa, te bucuri de viata, ai un sot iubitor si altele asemenea; nu pari a fi omul care sa nu merite astea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare