Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1071  
Vechi 31.10.2014, 04:53:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Gandire simpla dar cat de profunda! La una ca asta nu m-as fi gandit...d'aia este Sf. Efrem Sirul cine este!

Un citat care mi-a mers la suflet!
Multam fain!
Cu plăcere, Yasminutza. :)
Reply With Quote
  #1072  
Vechi 07.11.2014, 07:57:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb pilda zilei

Pericolul neorânduielii

Povestea Gheron Iosif despre un călugăr îmbunătătit pe nume Teofilact, pe care l-a cunoscut în Muntele Athos, că tinea cu străsnicie la respectarea programului de viată si a ordinii. Se pare că ar fi spus unui frate ce dorea să se nevoiască alături de el: "Ascultă, fiule, dacă vei ramane cu mine, vreau ca în viata ta să ai o rânduială si un program, pentru că fără acestea nu te faci călugăr. Priveste în jur lucrurile noastre, asa cum ti le spun: acolo este urciorul nostru, alături ceasca, acolo sunt lighenele, dincolo posmagii si celelalte, precum le vezi. Vreau să le gasesc totdeauna acolo. Dacă din întâmplare faci vreo greseală, prima dată îti voi aduce aminte de locul exact al lucrului, dar nu voi suferi a doua oară. Dacă continui pentru a treia oară neoranduiala, te voi ruga să-ti iei lucrurile tale si să pleci, ca măcar pe mine să nu mă tulburi, dacă tu nu vrei să te folosesti".
Reply With Quote
  #1073  
Vechi 07.11.2014, 10:39:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pericolul neorânduielii

Povestea Gheron Iosif despre un călugăr îmbunătătit pe nume Teofilact, pe care l-a cunoscut în Muntele Athos, că tinea cu străsnicie la respectarea programului de viată si a ordinii. Se pare că ar fi spus unui frate ce dorea să se nevoiască alături de el: "Ascultă, fiule, dacă vei ramane cu mine, vreau ca în viata ta să ai o rânduială si un program, pentru că fără acestea nu te faci călugăr. Priveste în jur lucrurile noastre, asa cum ti le spun: acolo este urciorul nostru, alături ceasca, acolo sunt lighenele, dincolo posmagii si celelalte, precum le vezi. Vreau să le gasesc totdeauna acolo. Dacă din întâmplare faci vreo greseală, prima dată îti voi aduce aminte de locul exact al lucrului, dar nu voi suferi a doua oară. Dacă continui pentru a treia oară neoranduiala, te voi ruga să-ti iei lucrurile tale si să pleci, ca măcar pe mine să nu mă tulburi, dacă tu nu vrei să te folosesti".
Frumos spus. Incerc si eu sa am o randuiala. Dar nu iese de nici o culoare, din pricini... lumesti. Si lupt si lupt, dar tot nu iese....
Reply With Quote
  #1074  
Vechi 07.11.2014, 11:48:17
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

A mai fost o pildă, despre omul cu urciorul cu ulei care a reușit să nu verse nicio picătură din el.
Sunt pentru rânduială, dar să nu uităm de Dumnezeu. Adică, concentrându-ne pe regulile autofixate, să nu uităm țelul nostru de căpătâi. Mai ales că în nebunia lumii de azi, e foarte ușor să nu ne iasă totul așa cum ne dorim.
Reply With Quote
  #1075  
Vechi 07.11.2014, 14:49:05
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Simplitatea care mantuieste

O, simplitate a inimii! O, credință necugetătoare de cele viclene!

Cât de prețioasă și de plăcută ești înaintea lui Dumnezeu, cât ești de mântuitoare oamenilor!

Iată, a venit în lume Dumnezeu în trup să mântuiască neamul omenesc, și Lui Îi trebuia să Își aleagă ajutoare dintre oameni.

Cine a fost găsit vrednic să fie ajutor al lui Dumnezeu-Cuvântul?

Niște oameni simpli, neștiutori de carte!

(Sfântul Ioan de Kronstadt, Spicul viu, Editura Sophia, București, 2009, p. 27)


Sursa:
http://www.doxologia.ro/cuvant-de-fo...are-mantuieste
Reply With Quote
  #1076  
Vechi 08.11.2014, 05:12:41
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Incerc si eu sa am o randuiala. Dar nu iese de nici o culoare, din pricini... lumesti. Si lupt si lupt, dar tot nu iese....
Rânduiala ruptă de ascultare (spovedanie, sfat duhovnicesc) nu aduce folos, mai ales când pare că izbândește. Ea este, de fapt, o formă de răzvrătire, de autoafirmare. Hrănește doar trufia.
Gheron Iosif se ocupa îndeaproape de rânduiala celor din obște. Nu concepea o rânduială în afara relației duhovnicești. Simțul lui duhovnicesc era unul al comuniunii, înainte de toate. Din comuniunea lui cu Dumnezeu și cu toate puterile cerești, precum și cu cei din obște izvora și rânduiala tuturor și a fiecăruia.

*

Cândva am solicitat o rânduială unui preot. Îmi amintesc foarte bine ce răspuns mi-a dat: tăcere și privire care exprima "nu-i treaba mea, de ce mă întrebi pe mine?".
Nu eram fiul duhovnicesc al sfinției sale.

*

Rânduiala capătă sens și rod duhovnicesc înlăuntrul relației dintre preot și fiul duhovnicesc. Este o componentă organică a vieții acesteia binecuvântate, de relație dintre părinte și fiu.
Orice părere dinafara relației referitor la rânduială și orice părere personală netrecută prin filtrul spovedaniei și ascultării - sunt ispită și formă a căderii.

*
Ascultarea și rânduiala bună încep cu mărturisirea statornică și tot mai subțire a gândurilor.

*
Dacă îmi permiți o ultimă opinie: tocmai faptul că nu-ți iese rânduiala ar trebui să te bucure. Și să fii cu luare-aminte la tâlcul acestei statornice nereușite.
E treabă de duhovnic, frate!

Last edited by Ioan_Cezar; 08.11.2014 at 05:16:21.
Reply With Quote
  #1077  
Vechi 11.11.2014, 20:57:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit despre orânduială / neorânduială

Vă multumesc tuturor pentru postări ! :)

Dragă GPalama,

Să stii că era o pildă pe undeva si despre neorânduiala cea bună ... n-o mai găsesc acum, dar esenta era că un părinte călugăr îsi tinea camera în neoranduială, tocmai pentru ca să-i aducă aminte de neorânduiala pe care o are în suflet, si la care are în primul rând de lucrat.

Părerea mea este că toate aceste pilde trebuie luate cu discernământ, cu dreaptă socoteală si nu ad literam. Uneori ni se potriveste una, alteori chiar pilda contrară.

În cazul de fată, si eu sunt mai înclinată spre pilda cea cu ordinea, ceea ce înseamnă a avea un program de viată organizat, dar să avem grijă să nu cădem în extremă, uitând de Dumnezeu.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #1078  
Vechi 12.11.2014, 09:22:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit despre dreapta socoteală

Un frate l-a întrebat pe avva Pimen:
– Mi-a rămas o moștenire; ce să fac cu ea?
– Du-te și peste trei zile vino, că o să-ți spun.
El veni, cum îi hotărâse bătrânul, care îi spuse:
– Ce să-ți spun, frate? Dacă-ți spun „dă-o la biserică”, acolo se fac ospețe. Dacă-ți spun „dă-o neamurilor tale”, atunci n-ai răsplată. Dacă-ți spun „dă-o săracilor”, ești fără grijă. Deci fă ce vrei, nu e treaba mea.

Pentru avva Pimen, Patericul Egiptean
Reply With Quote
  #1079  
Vechi 17.11.2014, 09:46:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Reply With Quote
  #1080  
Vechi 20.11.2014, 05:07:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Nu dispretui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03