Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.03.2009, 08:18:22
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Si eu sunt de acord cu rugaciunea inimii, pt. orele 22. O jumatate de ora,da?
De cand incepem?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.03.2009, 09:51:10
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
io as face o propunere si mai indrazneata , dar nu stiu daca va fi primita : sa facem la ora 22 sau alta ora , o juma de ora de rugaciunea lui Iisus in comun si sa vedem atunci ce efect va avea aceasta rugaciune ...

dar , sunt de acord si cu alte rugaciuni ...
ok Rugaciunea inimii la ora 22 ,doar spuneti de cand incepem...
oricum mie imi placea si Imparate Ceresc ..dar hotarati voi
numai bine
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.03.2009, 11:34:07
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da , rugaciunea inimii nu o are oricine , si cine stie cine o are .......

da nu asta conteaza ... ma gandesc ca ar fi bine ca fiecare sa se roage cum poate numai sa se roage , si sa zica si : " Doamne miluieste-i si pe cei cu care am format grupul asta de rugaciune " ... poate sa zica si orice alta rugaciune , numai sa se roage si pentru ceilalti nu numai pentru sine ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.03.2009, 11:35:14
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adica ce a zis si catalinabalhui ...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.03.2009, 11:57:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci de la 22.00 la 22.30 Rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul". Va avea efect in problema pentru care ne rugam, cand eu ma rog de fapt pentru mine?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.03.2009, 12:10:23
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii...

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Deci de la 22.00 la 22.30 Rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul". Va avea efect in problema pentru care ne rugam, cand eu ma rog de fapt pentru mine?
[SIZE=3] Eu personal...nu pot ...NU POOOOT sa spun rugaciunea doar pentru mine! Niciodata nu am spus-o asa... Ma gandesc ca sunt mama de copii...am un sot care are nevoie de rugaciune ..oameni dragi mie care sufera si atunci spun asa: DOAMNE, IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-NE PE NOI, PACATOSII...[/SIZE]
[SIZE=3]Poate asa ar trebui sa spunem toti, cand facem rugaciunea impreuna...[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.03.2009, 12:28:15
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Eu spun: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-i pe copiii mei, miluieste-l pe sotul meu, si miluieste-ma si pe mine, pacatoasa!"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2009, 13:57:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Porfirie tot asa se ruga pentru credinciosii care-i cereau ajutorul: ,,Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul!" Un tanar l-a intrebat daca acest tip de rugaciune nu este cumva egoist. Parintele a spus ,,Tu si eu una suntem." Apoi a mai precizat ca acela care se roaga trebuie sa obtina mai intai mila lui Dumnezeu pentru a-i fi ascultata rugaciunea pentru altii.

Daca-i iubim pe toti cei pentru care ne rugam ca pe noi insine atunci Dumnezeu stie si intelege gandul nostru cel bun chiar daca spunem numai atat :,,Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!", dar ii avem in minte si pe altii.

Sigur ca putem sa pomenim pe cine dorim la rugaciune (copii, sot, parinti etc) Cineva spunea ca incepatorul nu trebuie sa se-apuce de pomenit prea multa lume la rugaciune, caci n-are puterea duhovniceasca sa lupte cu fortele raului. Dumnezeu sa ne ajute sa punem inceput bun.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2009, 15:12:05
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 22:00

si eu ma rog tot asa:DOAMNE IISUSE HRISTOASE,MILUIESTE-NE PE NOI PACATOSII.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.03.2009, 15:23:12
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Buna propunerea si eu sunt alaturi de voi .Cum spunea Catalina , SA NE RUGAM UNII PENTRU ALTII- in aceasta idee si pt ca ea a facut propunerea mi se parea mai potivita rugaciunea Imparate Ceresc .
Daca s-a stabilit Rugaciunea inimii - atunci musai sa spunem la plural , adica , miluieste-ne pe noi pacatosii pt ca e rugaciune colectiva si asta era si ideea sa ne rugam pt toti .Ora 22 buna .De cand ?
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 10.11.2010 at 10:12:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
PROPUNERE saccsiv Generalitati 179 14.04.2008 17:02:50