Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.04.2010, 23:20:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu sunt retinuta fata de traba asta. Pe de o parte din motivele exprimate de andreicozia. Pe de alta parte ce vad eu acolo nu e nici pe departe atmosfera de rugaciune. Si pe deasupra am aflat ca pentru a te afla la un loc mai aproape de Sf Mormant te costa... chiar si peste 700 de dolari.

Prefer sa simt minunea pe care o face Dumnezeu in sufletul meu si minunile pe care le face Dumnezeu in fiecare zi in jurul meu, chiar daca nu sunt la Ierusalim.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.04.2010, 23:39:59
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu sunt retinuta fata de traba asta. Pe de o parte din motivele exprimate de andreicozia. Pe de alta parte ce vad eu acolo nu e nici pe departe atmosfera de rugaciune. Si pe deasupra am aflat ca pentru a te afla la un loc mai aproape de Sf Mormant te costa... chiar si peste 700 de dolari.

Prefer sa simt minunea pe care o face Dumnezeu in sufletul meu si minunile pe care le face Dumnezeu in fiecare zi in jurul meu, chiar daca nu sunt la Ierusalim.


Imi pare rau pentru tine. Sincer. De ce nu mergi la Sfantul Mormant sa vezi Minunea, in loc sa meditezi la aberatiile lui Andreicozia?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.04.2010, 23:45:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu sunt retinuta fata de traba asta. Pe de o parte din motivele exprimate de andreicozia. Pe de alta parte ce vad eu acolo nu e nici pe departe atmosfera de rugaciune. Si pe deasupra am aflat ca pentru a te afla la un loc mai aproape de Sf Mormant te costa... chiar si peste 700 de dolari.

Prefer sa simt minunea pe care o face Dumnezeu in sufletul meu si minunile pe care le face Dumnezeu in fiecare zi in jurul meu, chiar daca nu sunt la Ierusalim.
Hai să nu amestecăm lucrurile și să le expunem așa numai de dragul vorbei deșarte. Cozia a făcut referire clară dar concluzile lui sunt rătăciri tot atât de clare. Grești Cristina ! Se fac rugăciuni și chiar una lungă și cutremurătoare. Dar aici e lipsa de informare, superficialitatea și nu în ultimul rând înstrăinarea de Ortodoxie a grupului Fani , Cristina și a celor asemănători vouă ( Cozia , Mihailit , etc ). Problema e la voi și numai la voi și nici un caz la această unică, mare și reală minune a Pogorârii Luminii Sfânte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.04.2010, 23:47:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Imi pare rau pentru tine. Sincer. De ce nu mergi la Sfantul Mormant sa vezi Minunea, in loc sa meditezi la aberatiile lui Andreicozia?...
:D Uite acuma as lua-o din loc, doar ca sunt cateva impedimente...de ordin organizatoric, administrativ, financiar si asa mai departe.
Si din cate am vazut pe filmulete nu stiu daca n-ar avea credinta mea mai mult de suferit decat de castigat acolo.

Si n-ai de ce sa iti para rau pentru mine. Cred din tot sufletul in invierea de a treia zi a lui Hristos, Mantuitorul nostru. Cu sau fara ceea ce se intampla la Ierusalim, fiindca am multe alte motive pentru care cred. Daca s-ar dovedi ca de fapt focul nu este o minune nu mi-ar scade credinta in Hristos de nici un fel.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.04.2010, 23:52:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dar aici e lipsa de informare, superficialitatea și nu în ultimul rând înstrăinarea de Ortodoxie a grupului Fani , Cristina și a celor asemănători vouă ( Cozia , Mihailit , etc ).
Pai de ce superficialitate si instrainare? Apartine Hristos romanilor din Romania? Apartine Hristos doar ortodocsilor?

Citat:
Problema e la voi și numai la voi și nici un caz la această unică, mare și reală minune a Pogorârii Luminii Sfânte !
Stii ce spun eu? Ar trebui facuta o icoana cu Pogorarea Luminii Sfinte (asa cum este si cu Pogorarea Sf Duh), si pusa pe catapeteasma impreuna cu cele 12 praznice imparatesti. Oare n-o fi bine? Ca doar o fi o minune egala cu Sf Inviere?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.04.2010, 00:10:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai de ce superficialitate si instrainare? Apartine Hristos romanilor din Romania? Apartine Hristos doar ortodocsilor?

Stii ce spun eu? Ar trebui facuta o icoana cu Pogorarea Luminii Sfinte (asa cum este si cu Pogorarea Sf Duh), si pusa pe catapeteasma impreuna cu cele 12 praznice imparatesti. Oare n-o fi bine? Ca doar o fi o minune egala cu Sf Inviere?
Ce te-aș lua eu de mânuță și te-aș duce înapoi în Moldova !Șederea asta în Olanda nu-ți prea îți este de mult folos . . .

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.04.2010, 00:23:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce te-aș lua eu de mânuță și te-aș duce înapoi în Moldova !Șederea asta în Olanda nu-ți prea îți este de mult folos . . .

Pai de ce, ca imi pun intrebari? Imi puneam si inainte. In legatura cu o minune care nu face parte din lotul de minuni mari ale Bisericii? Pacat ar fi daca nu as crede in Inviere, in Hristos ca Mantuitor si Dumnezeu al nostru intrupat, mort si inviat si care se jertfeste pentru noi la fiecare Sf Liturghie, etc. Dar credinta in Lumina Sfanta nu e scrisa nici in crez, nici in alta parte ca parte esentiala a credintei unui ortodox. Asa ca....prefer sa fiu retinuta in privinta asta.

Si apoi eu NU sunt din Moldova. Sunt din Bucovina. Este o diferenta.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.04.2010, 01:15:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Minunea pogorarii Sfintei Lumini nu trebuie idolatrizata,este o minune a Preasfintei Treimi si multumim Preasfintei Treimi pentru aceasta.
Dar sunt mult mai mari minuni ale Preasfintei Treimi mi se pare mie care noi nu le constientizam cum sunt de exemplu faptul ca Sfanta Treime creaza suflete oamenilor ,pentru animale,pesti,pasari etc si pentru insecte si pentru plante etc.
(cu toate neamurile de oameni care sunt ,apoi toate speciile foarte multe de animale,de plante de insecte care ne dau o idee de fara sfarsirea lucrarilor lui Dumnezeu.)
(a se vedea Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul pentru cine doreste).
Eu sincer sa fiu prefer sa merg la moastele Sfantului Dimitrie cel Nou decat la Ierusalim sa dau atatia bani sa vad Sfanta Lumina.
Multumesc lui Dumnezeu ca am vazut pe inet pe youtube aceasta.
Am ajuns si pe la Sfantul Mormant da fara sa vreau,pur si simplu s-a intamplat sa fiu trimis unde am lucrat cu alte treburi prin Israel si acolo am fost trimis si la Sfantul Mormant.

Dumnezeu nu este lumina lumina e o stihie creata de Dumnezeu.
Daca se zice ca Dumnezeu este lumina este o exprimare metaforica.
Sfantul Grigorie Palama de exemplu mi se pare mie nu a propovaduit lumina creata ci despre ceea ce se zice har sau lumina necreata sau slava lui Dumnezeu si cum se mai spune.

Dar toate sunt exprimari metaforice foarte foarte slabe si mai bine despre Dumnezeu si lucrarile sale necreate cu care lucreaza "vorbesc" Sfintele Moaste minunile (vindecari trupesti si sufletesti) pe care Dumnezeu le lucreaza si cate mai sunt.

Vorbesc toata speciile minunate de plante,animale,insecte,pesti si cate mai sunt care sunt create de Preasfanta Treime ((Cred) Si intru Duhul Sfant Domnul de viata facatorul) - prin viata probabil se inteleg toate fapturile carora Preasfanta Treime le creaza sufletele care mai apoi vedem cum se dezvolta - plantele suflete fara simtiri parca,animalele suflete cu simtiri (parca asa zicea parintele Cleopa la un moment dat printro predica) la insecte nu prea stiu cum sunt sufletele si cate mai sunt,modul in care atmosfera Terrei e reimprospatata prin plante de Dumnezeu si cate minuni mai sunt in creatie.

Vreti sa vedeti minune mare de tot a lui Dumnezeu?
Vedeti pe acel arab mort asasinat ,taiat in bucatele pe care Dumnezeu l-a inviat prin Maica Domnului.
Arabul respectiv nu era crestin ortodox cand i s-a petrecut respectiva minune si Dumnezeu a aratat ca e milos si e Dumnezeu al tuturor si de toti are grija si pe toti ii proniaza.
http://laurentiudumitru.ro/blog/2006...ului-in-siria/
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 06.04.2010 at 01:26:17.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2010, 01:57:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ii dau partial dreptate lui Andreicozia desi n-ar trebui sa fie atat de inversunat.

Eu cred ca ceea ce se intampla este un miracol dar care din pacate este inteles prost chiar de ortodocsii nostri.

Eu cred ca Dumnezeu este "sfios" adica nu se face vizibil asa cum si-ar dori unii. Doar cu discretie si intr-un cadru limitat. Si lasa loc si de indoiala pentru cei care nu vor sa vada.

Si ii inteleg si reactia pentru ca vine ca reactie la acele atitudini gresite a ortodocsilor nostri care vad in acest miracol pe care de altfel majoritatea nu l-au experimentat personal ci doar prin forta credintei - argumentul universal chiar si pentru cei care n-au aceasta credinta.

Povestile cu terte persoane care au trait miracolul si s-au convertit sau altceva bun s-a intamplat cu ele, intra tot in aceasta categorie.

E drept, sunt oameni care sunt sensibili la acest gen de intamplari, chiar daca nu sunt ortodocsi - dovada fiind faptul ca protestantii chiar s-au chinuit sa scoata o carpeala de material prin care incearca practic sa dea explicatii alternative miracolului, daca nu cumva trantesc un Apocalipsa 13:13 si si-au linistit audienta.

Insa o credinta construita pe elementul "miraculos" este subreda si nu de putine ori o ia in directii nu tocmai ortodoxe.

Si e greu de inteles de ce ortodocsii nostri nu inteleg ca asta nu e un argument pentru persoane care nu le impartasesc convingerile.

Iar aici Noesisaa are 100% dreptate si in ciuda supararii unora ea reprezinta cu adevarat gandirea ortodoxa si nu pietismul impins pana la absurd care ne impinge sa cheltuim zeci de mii de dolari pentru a duce la mii de kilometri o flacara 100% identica fizic, chimic, spiritual daca vreti cu cea primita din Sf. Altar de ortodocsii din intreaga lume in noaptea Invierii.

Ca o fi in primele minute altceva - este posibil.
Dar pe urma este ca oricare alta si nu cred ca ar trebui ca lucrul asta sa se transforme in altceva decat este de fapt.

Last edited by AlinB; 06.04.2010 at 02:02:18.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.04.2010, 03:37:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai de ce superficialitate si instrainare? Apartine Hristos romanilor din Romania? Apartine Hristos doar ortodocsilor?
Hristos S-a rastignit pentru intreaga omenire, dar cati Il urmeaza? Prea putini.
As zice sa nu spunem ca "apartine" Hristos cuiva, cand de fapt noi Ii apartinem Lui. Ceea ce linistit putem spune despre credinciosii ortodocsi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paraclisul Prea-Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu costas01 Intrebari utilizatori 2 13.05.2010 21:47:33
Un semn de la Dumnezeu: Aparitia Sfintei Cruci la Atena in 1925 orthodoxia.i.thanatos Intamplari adevarate 60 12.04.2010 11:22:17
Minunea pogorarii Sfintei Lumini de Dumnezeu la Ierusalim vestita pe euronews mihailt Generalitati 1 05.04.2010 03:23:00
DUMINICA POGORARII DUHULUI SFANT SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 11.06.2008 19:37:23
Duminica Pogorarii Duhului Sfant SSB Despre Sfanta Scriptura 0 11.06.2008 15:24:13